არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ცესკოს თავმჯდომარის კანდიდატურა დაასახელეს
საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები ცესკოს თავმჯდომარის  თანამდებობაზე თამარ ჟვანიას კანდიდატურას წარადგინეს.
თამარ ჟვანია გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) - \"სანდო და მდგრადი საარჩევნო ინსტიტუტებისა და პროცესების ხელშეწყობის\" პროექტის ხელმძღვანელია.
ქალბატონ ჟვანიას საარჩევნო კუთხით საპასუხისმგებლო პოზიციებზე მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს. ბოლო 5 წლის განმავლობაში იგი იყო UNDP საქართველოს საარჩევნო მიმართულების ჯგუფის ლიდერი და ხელმძღვანელობდა ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის ერთობლივ პროექტებს. საარჩევნო საკითხებზე მუშაობდა საზღვარგარეთაც, მათ შორის, საერთაშორისო პროგრამის მენეჯერად ეროვნულ დემოკრატიულ ინსტიტუტში (NDI). იგი ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR), NDI-სა და ნორვეგიის საერთაშორისო საქმეთა ინსტიტუტის ეგიდით გახლდათ საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების წარმომადგენელი სხვადასხვა ქვეყნებში. ქალბატონი ჟვანიას საარჩევნო მოღვაწეობა იწყება 2000 წლიდან სამოქალაქო სექტორში. 2004–2007 წლებში იყო ,,სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ აღმასრულებელი დირექტორი.
კანდიდატის შერჩევის კრიტერიუმად ორგანიზაციებმა მხედველობაში მიიღეს ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებში საარჩევნო საკითხებზე მუშაობის დიდი გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის სპეციფიკის კარგი ცოდნა, კანდიდატის არაპარტიული წარსული, პიროვნული ღირსებები, მათ შორის პრინციპულობა და ობიექტურობა.
მიგვაჩნია, რომ თამარ ჟვანია აკმაყოფილებს ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატისათვის დადგენილ კრიტერიუმებს. იმედს გამოვთქვამთ, რომ საქართველოს პრეზიდენტის მსგავსად,  მმართველი კოალიციაც გამოავლენს პოლიტიკურ ნებას მხარი დაუჭიროს ჩვენ მიერ დასახელებულ კანდიდატს არჩევანის გაკეთების დროს.

NGOs Present a Candidate for the CEC Chairperson Position
Non-governmental organizations working on electoral issues proposed Tamar Zhvania as a candidate for the position of the Chair of the Central Election Commission.
Tamar Zhvania is a manager of the EU-UNDP project: Promoting Credible and Sustainable Electoral Institutions and Processes.
Ms. Zhvania has an extensive experience of working on election related responsible positions. For the last 5 years she has been in charge of UNDP Georgia’s electoral assistance program and supervised joint projects of European Union and UNDP. She has worked on electoral issues abroad, including as international program manager in National Democratic Institute (NDI). Tamar has been a representative of international observation in different countries as part of the missions of OSCE/ODIHR, NDI and Norwegian Institute of International Affairs. Her electoral engagement starts in 2000 in civic sector. Between 2004 and 2007 Ms. Zhvania was an executive director of the International Society of Fair Elections and Democracy (ISFED).
Tamar is a fully accredited facilitator of the BRIDGE program (Building Resources in Democracy Governance and Elections), and she has participated in different international trainings, projects and researches.
Experience of working on electoral issues in international and local organizations, knowledge of electoral administration specifics, nonpartisan background, and personal traits including objectivity and determination, were the main criteria the NGOs considered during the selection.
Presented organizations acknowledge the responsibility of proposing the candidate for the position of a chairperson of the Central Election Commission. As the organizations will actively continue monitoring the election administration and will not refrain from criticism if needed, we think that the proposed candidate has an ability to be open to critical responses and will show readiness for cooperation with both political powers and civil society in difficult situations.
We think that Tamar Zhvania meets the criteria that are needed for the candidate of Chairman of the Central Election Commission. We also hope that alike the President of Georgia the ruling coalition will also express the political will to support our proposed candidate during the selection process.