ხმის მიცემის და უბნის დახურვის პროცესი
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ 2014 წლის 15 ივნისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგს საქართველოს მთელს ტერიტორიაზე ყველა საარჩევნო ოლქში ახორციელებს. „სამართლიანი არჩევნების“.
სადამკვირვებლო მისია 1300-მდე აკრედიტირებული და დატრენინგებული დამკვირვებლისგან შედგება, მათ შორისაა 80 მობილური ჯგუფი.  დამკვირვებლები გადანაწილებული არიან როგორც საუბნო, ისე საოლქო და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებში.
ქვეყნის მასშტაბით შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილ 300 საარჩევნო უბანზე;
თბილისში შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილ 349 საარჩევნო უბანზე;
11 თვითმმართველ ქალაქში (ქუთაისი, რუსთავი, ბათუმი, ფოთი, თელავი, მცხეთა, გორი, ახალციხე, ამბროლაური, ოზურგეთი და ზუგდიდი) არსებულ ყველა საარჩევნო უბანზე.
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ შეფასებას კენჭისყრის მიმდინარეობისა და საარჩევნო უბნების დახურვის შესახებ PVT-ის დამკვირვებელთა 99.3%-ის მიერ გამოგზავნილ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT მეთოდოლოგით მიღებული ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ  კენჭისყრის დღემ უმეტესწილად მშვიდ გარემოში ჩაიარა. უბნების უმრავლესობაზე კენჭისყრა კანონით გათვალისწინებული პროცედურების დაცვით მიმდინარეობდა. არჩევნების დღის ორი მნიშვნელოვანი ხარვეზი იყო, რომ საარჩევნო უბნების 3.7%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის არ იყო დაცული და უბნების 4%-ზე ამომრჩეველთა მარკირება თანმიმდევრულად არ ხდებოდა.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 16  საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიაში - 66 საჩივარი.
საქართველოს მასშტაბით, საარჩევნო უბნების 97.7%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადო დოკუმანტაციით. უბნების 2.3%-ზე საიდენტიფიკაციო დოკუმენტაცია არ მოსთხოვეს ცალკეულ ამომრჩევლებს. აღნიშნული მაჩვენებელი თითქმის იდენტურია 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის და  2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მონაცემებთან. აღნიშნული პოზიტიური მაჩვენებელი შენარჩუნებულია ყველა თვითმმართველ ქალაქში;
საარჩევნო უბნების 97.3%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ, რაც წარმოადგენს მცირე ზრდას წინა წლის საპრეზიდენტო არჩევნებთან მიმართებაში - 2013 წელს მარკირება ყოველთვის მოწმდებოდა უბნების 94.8%-ზე. 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე მარკირება შემოწმდა უბნების 95.3%-ზე; ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილ ამ მონაცემთან შედარებით მარკირების შემოწმება ყველაზე ნაკლებად ხდებოდა მცხეთის თვითმმართველ ქალაქში;
საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით.  2013 წელს ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა უბნების 99.1%-ზე, ხოლო  2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დროს - უბნების 99.3%-ზე. თვიმმართველი ქალაქების ეს მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილი ამ მონაცემისგან;
საარჩევნო უბნების 96%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც წარმოადგენს მცირე გაუარესებას 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებთან შედარებით, როდესაც  მარკირება გაკეთდა საარჩევნო უბნების 97.4%-ზე და ასევე 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან შედარებით, როდესაც მარკირება შემოწმდა უბნების 96.2%-ზე;თვიმმართველი ქალაქების ეს მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილი ამ მონაცემისგან;
საარჩევნო უბნების 96.3%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო. სტატისტიკურად მნიშვნელოვანი განსხვავება არ არის ამ პროცენტულ მაჩვენებლსა და 2013 წლის და 2010 წლის ანალოგიურ მონაცემებს შორის; თუ ამ მაჩვენებელს შევადარებთ მონაცემებს ქვეყნის მასშტაბით, ხმის მიცემის ფარულობა ყველაზე ნაკლებად დაცული იყო ფოთისა და ოზურგეთის თვითმმართველ ქალაქებში;
მუქარისა და ზეწოლის ფაქტები დაფიქსირდა საარჩევნო უბნების მხოლოდ 1.3%-ზე. ეს დადებითი ტენდენცია შენარჩუნებულია ყველა თვითმმართველ ქალაქში;
საარჩევნო პროცესმა ძირითადად კარგად ჩაიარა, თუმცა საარჩევნო უბნების 17.4%-ზე დაფიქსირდა მცირედი ხარვეზები.
არჩევნების დღეს ,,სამართლიანი არჩევნების’’ დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს შემდეგი დარღვევები:
საარჩევნო მასალის გატაცებისა და დაზიანების 2 ფაქტი;
აგიტაციის 5 ფაქტი (იგივე რაც წინა განცხადებებში);
უფლებამოსილი პირების უფლების შეზღუდვის 9 ფაქტი;
არაუფლებამოსილი პირების საარჩევნო უბანზე ყოფნის 11 ფაქტი;
არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემის 10 ფაქტი;
მარკირების შემოწმება/გაკეთების გარეშე ხმის მიცემის 14 ფაქტი;
ამომრჩევლის სიაში არყოფნის 4 ფაქტი;
სიაში წინასწარ დაფიქსირებული ხელმოწერების 6 ფაქტი;
რეგისტრატორის მიერ ბიულეტენის არ დამოწმების 3 ფაქტი.
ამას გარდა დაფიქსირდა სხვადასხვა სახის 72 პროცედურული დარღვევა.
სამართლიანი არჩევნები პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად გაძლევთ შესაძლებლობას საარჩევნო ვებპორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით ნახოთ სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილი საარჩევნო დარღვევები, რომელიც ასახულია საარჩვენო რუკაზე. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა, მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო SMS-ით ნომერზე 90039.
“სამართლიანი არჩევნების“ შემდეგი განცხადება გამოქვეყნდება 16 ივნისს.
სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა“ (USAID) და საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს დაფინანსებით.  განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ”სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას” და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის,  ამერიკელი ხალხის, ან ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს შეხედულებებს.

• a representative, random sample of 349 polling stations in Tbilisi; and
In this statement, ISFED presents its assessment of the voting process and closing of polling stations based on the information provided by 99.3% of PVT observers.
Based on the analysis of the information received through PVT methodology ISFED concludes that the voting process was conducted in a mostly calm and peaceful environment. At most of the polling stations, the voting process was in compliance with the procedures prescribed by the legislation. Two important drawbacks of the Election Day include the fact that in 3.7% of polling stations nationwide, the secrecy of the ballot was not always safeguarded and in 4% of polling stations, the marking was not always applied to voters.
As of now, ISFED observers have filed 16 complaints at the precinct election commissions, and 66 complaints to the district election commissions.
• At 97.7% of polling stations in Georgia, voters cast their ballots using proper voter identification. In 2.3% of polling stations, some voters were not requested to present a proper identification document. This figure is similar to the 2010 Local Elections and the 2013 Presidential Election. The situation in the 12 self-governing cities also reflects this positive trend;
• Inking was always properly checked at 97.3% of polling stations, which marks a slight increase from the Presidential Election last year – when inking was always checked at 94.8% of polling stations. This is also an improvement over the 2010 Local Elections when inking was always properly checked at 95.3% of polling stations. When comparing to the national figure, the inking is not checked as often in Mtskheta self-governing city;
.png)
• At 99.7% of polling stations, the ballot papers were properly validated with a signature and seal. In 2013 the percentage of such polling stations was 99.1% and in the 2010 local elections, it was 99.3%. The situation in the self-governing cities did not significantly differ from the national figure.
• In 96% of polling stations, voters were always properly inked, a slight decrease from 97.8% during last year’s Presidential Elections. This year is similar to the 2010 Local Elections, when the inking was properly applied at 96.2% of polling stations. The situation in the self-governing cities did not significantly differ from the national figure;
• The secrecy of vote was always ensured at 96.3% of the polling stations. In this case there is no statistically significant difference between this figure nor from the figure of 2010. When comparing to the national figure, the secrecy of the vote was secured slightly less often in the Poti and Ozurgeti self-governing cities;
• At 99.3% of polling stations, there were no reports of pre-made signatures on the voters’ list, which is an improvement compared to 2013 ( 97.4%). In the Poti and Ozurgeti self-governing cities, there were slightly more incidents of pre-made signatures.
• There was intimidation or pressure in only 1.3% of polling stations. The situation in the 12 self-governing cities also reflects this positive trend;
• The process went mainly well, but there were minor shortcomings in 17.4% of polling stations.
Violations reported by ISFED observers on Election Day included:
• Stealing and damaging election material – 1 case
• Campaigning – 5 cases
• Limiting the rights of observers and other individuals authorized to be at the polling station – 9 cases
• Unauthorized persons present at the polling station – 11 cases
• Voting with improper identification document – 10 cases
• Voting without the ink or without checking the ink – 14 cases
• Voters not found in the voter’s list – 4 cases
• Pre-signed voters’ lists – 6 cases
• Registrars failing to validate the ballot paper with a stamp – 3 cases
In addition, ISFED observers witnessed 72 various procedural violations.
ISFED will issue next statement tomorrow, on June 16.
This mission is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The content of this statement is the responsibility of ISFED and does not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government. Election activities including this statement are also kindly supported by the Embassy of Kingdom of Netherlands in Georgia