პეტიცია ადგილობრივი თვითმმართველობის საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით
როგორც ცნობილია, 2014 წლის იანვარში საპარლამენტო ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა დაიწყო მუშაობა საარჩევნო კანონმდებლობის რეფორმაზე, რომელიც საფუძვლად უნდა დაედოს 2014 წელს არჩევნების ჩატარებას.
მიგვაჩნია, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის პრიორიტეტულ საკითხს წარმოადგენს არსებული საარჩევნო სისტემის შეცვლა. მოქმედი საარჩევნო სისტემა დიდი ხანია წარმოადგენს კრიტიკის საგანს როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასევე პოლიტიკური პარტიების მხრიდან. გარდა ადგილობრივი ორგანიზაციებისა, ვენეციის კომისიისა და ეუთოს/დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის რეკომენდაციაა საარჩევნო სისტემების გადახედვა საპარლამენტო და ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისათვის, რათა დაცულ იქნეს ხმის წონის თანაბრობის პრინციპი. (EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION) AND OSCE OFFICE FOR DEMOCRATIC INSTITUTIONS AND HUMAN RIGHTS (OSCE/ODIHR) JOINT OPINION ON THE DRAFT ELECTION CODE OF GEORGIA, 2011, Page 8.para 22). თუმცა, დღემდე პოლიტიკური გადაწყვეტილება სისტემის შეცვლის შესახებ არ არის მიღებული, რაც დარჩენილ მცირე დროში ხელს უშლის მნიშვნელოვანი ცვლილების განხორციელებას საარჩევნო სისტემის გაუმჯობესების კუთხით.
დღეს არსებული სისტემა:
ვერ უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად ასახვას მანდატებში;
დიდია ამომრჩეველთა დაკარგული ხმების რაოდენობა;
არ არის დაცული ერთი ხმის თანასწორობის პრინციპი;
უსამართლოდ დიდ უპირატესობას აძლევს მმართველ პარტიას.
შესაბამისად ხელისუფლებას ვთავაზობთ:
1. მერისა და გამგებლის არჩევნებში გამარჯვებულად ჩაითვალოს ის კანდიდატი, რომელიც დააგროვებს 50% + 1 ხმას. ამავდროულად, პრინციპულია, რომ ყველა მერი და გამგებელი ერთნაირი წესით იქნეს არჩეული.
2. გაუქმდეს ერთმანდატიანი ოლქების არსებული სისტემა. უმჯობესად მიგვაჩნია,  2014 წლის ადგილობრივი არჩევნებისთვის ეს სისტემა შეიცვალოს მრავალმანდატიანი მაჟორიტარული ოლქებით.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს პოლიტიკური გადაწყვეტილების დროულად მიღება და ისეთი საარჩევნო სისტემის დამკვიდრება, რომელიც ხელს შეუწყობს სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას და უკეთ ასახავს საქართველოს მოქალაქეთა მიერ არჩევნებში გამოვლენილ ნებას. ამავდროულად, საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით მიღებული გადაწყვეტილება ფართო საზოგადოებრივი კონსენსუსის შედეგს უნდა წარმოადგენდეს.
ზემოაღნიშნული ცვლილებების განხორციელება, როგორც მინიმუმ, არსებითად მნიშვნელოვანია არჩევნების სამართლიან და კონკურენტულ გარემოში ჩატარებისთვის. ამასთან, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებამდე დარჩენილ დროში მითითებული ცვლილებების განხორციელება დროში მოსწრებადია.
პეტიცია ღიაა ხელმოსაწერად ყველა არასამთავრობო ორგანიზაციისა და პოლიტიკური გაერთიანებისათვის. ამასთან, პეტიციისადმი შემოერთება არ ნიშნავს, რომ მის მხარდამჭერს საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით სხვა რეკომენდაციები არ გააჩნია.

In January 2014, the Parliamentary Inter-fractional Group started working on the reform of election legislation, which should serve as the bases for conducting 2014 elections.
We view modification of the election system as a priority for municipal elections. Current election system has long been criticized by NGOs and political parties. Along with the national organizations, Venice Commission and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) recommended that the electoral system for both parliamentary and local self-government elections be reviewed in order to ensure the equality of suffrage. (EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION) AND OSCE OFFICE FOR DEMOCRATIC INSTITUTIONS AND HUMAN RIGHTS (OSCE/ODIHR) JOINT OPINION ON THE DRAFT ELECTION CODE OF GEORGIA, 2011, Page 8.para 22) Nevertheless, no political decision has yet been made about modification of the system, which in view of the short period of time remaining inhibits implementation of key amendments for the improvement of the election system.
Today’s system:
Fails to ensure that voters’ will is translated into mandates in a proportionate manner;
There are many lost votes;
The principle of equality of suffrage is violated;
The system grants a considerable unwarranted advantage to the ruling party;
Consequently, we propose the following:
1. Winning candidate in elections for Mayor and Gamgebeli should receive 50% +1 votes. It is essential that same procedures should apply to election of Mayors and Gamgebelis
2. Current single-mandate constituencies should be annulled and substituted by multi-mandate majoritarian constituencies for the upcoming 2014 municipal elections.
The government shall make political decision about the issue in a timely manner and shall establish the election system that will promote conduct of fair elections and improve reflection of voters’ will in the outcome of elections. Furthermore, any decision made about the election system should be based wide-scale public consensus.
Implementing these changes are to the minimum essentially important for the conduct of elections in a fair and competitive environment and are doable within the time remaining before the municipal elections.
The petition is open for all NGOs and political unions to sign. Joining the petition in no way means that the organization concerned has no other recommendations for improvement of the election system.