22 ოქტომბრის განმეორებით არჩევნებზე კენჭისყრა მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობს
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ 22 ოქტომბრის განმეორებით არჩევნებს ზუგდიდისა და მარნეულის ოთხივე საარჩევნო უბანსა და ორივე საოლქო საარჩევნო კომისიაში აკვირდება.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ამ დროისათვის კენჭისყრა ყველა საარჩევნო უბანზე მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობს და მნიშვნელოვან დარღვევებს ადგილი არ ჰქონია.
გარკვეული ხარვეზები დაფიქსირდა მარნეულის #36 მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქის #48 საარჩევნო უბანზე, რომელიც დაგვიანებით გაიხსნა. აღსანიშნავია, რომ უბანზე ფართის სიმცირისა და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების, მედიისა და დამკვირვებლების მაღალი ინტერესის, ასევე ამომრჩევლის აქტივობის გამო, პრობლემები შეიქმნა ამომრჩეველთა ნაკადის მოწესრიგების კუთხით. ამავე უბანზე, გადასატანი ყუთის სია არასრულყოფილად იყო შევსებული, რაც შესაბამისი მითითების საფუძველზე აღმოიფხვრა.
როგორც მარნეულში, ასევე ზუგდიდში უბნების მიმდებარედ იმყოფებიან პოლიტიკური პარტიების ლიდერები და მხარდამჭერები, თუმცა რაიმე ინციდენტს ადგილი არ ჰქონია. მოვუწოდებთ პოლიტიკურ პარტიებს და მათ მხარდამჭერებს ხელი შეუწყონ კენჭისყრის და ხმის დათვლის პროცესის მშვიდ ვითარებაში დასრულებას. ასევე, მოვუწოდებთ სამართალდამცავ უწყებებს უზრუნველყონ საუბნო და საოლქო საარჩევნო კომისიებში განმეორებითი არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარება.

The October 22 rerun elections are taking place in a generally peaceful environment
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the October 22 rerun elections in all four electoral precincts of Zugdidi and Marneuli and in both district electoral commissions (DECs).
ISFED observers have reported that voting is held in a peaceful environment in all electoral precincts and no important violations have been observed.
Certain irregularities have been observed in the electoral precinct no.48 of Marneuli majoritarian electoral district #36, which opened late. Notably, due to the lack of space at the polling station and a high level of interest of political party representatives, media and observers, as well as a high voter turnout, certain problems were observed in the process of regulation of the flow of voters; the mobile ballot box list was drafted in an incomplete manner but the issue was resolved after it was highlighted.
Political party leaders and supporters are present outside the polling stations in Marneuli and Zugdidi but no incidents have been observed. We urge political parties and their supporters to help facilitate a peaceful conduct of polling and counting of votes. We also urge the law enforcement authorities to ensure safe environment for the rerun elections at the precinct and district levels.