ISFED ქართული ოცნების მიერ ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტზე აუდიტის სამსახურს მიმართავს
„სამართლიანი არჩევნები“  სახელმწიფო აუდიტის სამსახურსა და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას განცხადებებით მიმართავს. მიმართვის მიზანია, აუდიტის სამსახურმა შეისწავლოს პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ და ააიპ „ქართული ოცნება - ჯანმრთელი მომავლის“ მიერ ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტი, ხოლო ცესკომ შეისწავლოს ააიპ „ქართული ოცნება - ჯანმრთელი მომავლის“ მიერ წინასაარჩევნო აგიტაციაში უკანონოდ მონაწილეობის ფაქტი.
2016 წლის 30 ივნისს თბილისის საკრებულოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა ინფორმაცია , რომლის თანახმადაც, თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქციის ,,ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოსთვის“ თავმჯდომარის, ჩუღურეთის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატის, რიმა ბერაძის ინიციატივითა და ორგანიზაციის ,,ქართული ოცნება - ჯანმრთელი მომავალი“ ხელმძღვანელის - ქეთევან ბარათელის ორგანიზებით, ჩუღურეთის რაიონში მდებარე საჯარო სკოლების პედაგოგებს უფასო სამედიცინო გამოკვლევები ჩაუტარდათ. აქცია წმინდა მიქაელის სახელობის კლინიკაში მოეწყო და მასში სკოლების 200-მდე თანამშრომელმა მიიღო მონაწილეობა.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ საკრებულოს მაჟორიტარი დეპუტატის - რიმა ბერაძისა და ააიპ „ქართული ოცნება - ჯანმრთელი მომავალი“-ს მიერ საჯარო სკოლის პედაგოგებისთვის უფასო სამედიცინო გამოკვლევის ჩატარება შეიცავს ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებს, რაც აკრძალულია „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ ორგანული კანონის 252 მუხლით. კანონის თანახმად, პარტიას თავისი კანდიდატის, წარმომადგენლის, ან სხვა პირის მეშვეობით, ასევე, ნებისმიერ პირს რომელიმე პარტიის სასარგებლოდ, ეკრძალება პირდაპირ ან არაპირდაპირ საქართველოს მოქალაქეებისათვის უსასყიდლოდ მომსახურების მიწოდება, ან გავრცელება, ან ასეთის დაპირება.
აღნიშნული მუხლის მოთხოვნების დარღვევა გამოიწვევს პარტიის, პარტიის წარმომადგენლის, იურიდიული პირის დაჯარიმებას შესაბამისი ქონების (მომსახურების) ან შესაბამისი გარიგების ღირებულების ათმაგი ოდენობით და ფიზიკური პირის დაჯარიმებას შესაბამისი ღირებულების ორმაგი ოდენობით.
აღნიშნულ სამართალდარღვევაზე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმს ადგენს სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, რომელიც შემდგომ განსახილველად ეგზავნება სასამართლოს.
საგულისხმოა, რომ ააიპ „ქართული ოცნება - ჯანმრთელი მომავალი“ -ს  ორგანიზაციის ფეისბუქის გვერდზე, ორგანიზაციის ლოგო პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოსთვის“ ლოგოს ანალოგიურია . ამასთან, ორგანიზაციის მიერ ფეისბუქ გვერდზე გამოყენებული სახელი - „ქართული ოცნება“ პარტიის სიმბოლიკის აღმნიშვნელია. შესაბამისად, ჩნდება ეჭვი, რომ ორგანიზაცია აღნიშნულ საქმიანობას პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“-ს სასარგებლოდ ახორციელებს.
აღსანიშნავია, რომ ორგანიზაცია დაკავებულია საქველმოქმედო საქმიანობით, რასაც ადასტურებს არაერთი მედია სიუჟეტი, რომლის მოძიებაც ორგანიზაციის ოფიციალურ ფეისბუქ გვერდზეც არის შესაძლებელი. აღნიშნული კი, ეწინააღმდეგება „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ მოთხოვნას, რომლის თანახმადაც, საქველმოქმედო ორგანიზაციებს ეკრძალებათ წინასაარჩევნო აგიტაციაში მონაწილეობა. წინასაარჩევნო აგიტაცია კი, კანონის თანახმად განმარტებულია, როგორც ნებისმიერი ქმედება, რაც ხელს უწყობს საარჩევნო სუბიექტის არჩევას.
„საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ თანახმად, წინასაარჩევნო აგიტაციაში კანონის დარღვევით მონაწილეობა გამოიწვევს დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით. აღნიშნულის თაობაზე სამართალდარღვევის ოქმს ადგენს ცესკო, რომელიც შემდგომ განსახილველად გადაეგზავნება სასამართლოს.
„სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს პოლიტიკურ პარტიებს და მათ წარმომადგენლებს არ განახორციელონ ისეთი შინაარსის აქტივობა, რომელსაც ქველმოქმედების ფორმა აქვთ, შინაარსით კი ამომრჩევლის მოსყიდვას წარმოადგენს. მსგავსი ქმედებები არამარტო საარჩევნო გარემოზე ახდენს ნეგატიურ გავლენას, არამედ, მისი სიმძიმის გათვალისწინებით, შესაძლოა გამოიწვიოს მძიმე შედეგები როგორც ორგანიზატორი პირების, პარტიის და მათი წარმომადგენლების, ასევე, მატერიალური სიკეთის მიმღები მოქალაქეების მიმართ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის სახით.

ISFED reports to SAO a possible vote buying incident by the Georgian Dream
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) has filed applications with the State Audit Office (SAO) and the Central Elections Commission (CEC), demanding that SAO launch a probe into a possible vote buying by the Georgian Dream for Democratic Georgia and a non-profit legal entity “Georgian Dream – Healthy Future”, and the CEC to investigate possible illegal participation of the Georgian Dream – Healthy Future in election campaign (canvassing).
Based on a news release published on the official website of Tbilisi Sakrebulo on June 30, 2016, under the initiative of Rima Beridze, who serves as a chair of Sakrebulo faction “Georgian Dream for Democratic Georgia” and a majoritarian member of Sakrebulo for Chughureti District, public school teachers in Chughureti District received free medical examinations organized by Ketevan Barateli, head of the organization Georgian Dream – Healthy Future. The examinations for nearly 200 public school employees were performed in St. Michael’s Clinic.
ISFED believes that provision of free medical examinations to public school teachers by Majoritarian Member of Sakrebulo Rima Beridze and the non-profit legal entity Georgian Dream – Healthy Future contains possible signs of vote buying. Article 252 of the organic law of Georgia on Political Unions of Citizens prohibits vote buying and stipulates that a party is prohibited from giving funds, gifts and other material or non-material possessions to citizens of Georgia personally or through its candidates, representatives or other persons; it is also prohibited to distribute or disseminate services free of charge among citizens of Georgia on behalf of a political party or to make any such promise.
Violation of the foregoing legal requirements will be punished by imposition of a fine on the party, the party representative, or the legal entity concerned, amounting to ten times the value of the possession (service) or the deal in question. For natural persons the fine will amount to double the value.
Reports of administrative offence for these types of violations are drawn up by SAO and sent to court for further consideration.
Notably, the logo of Georgian Dream – Healthy Future as displayed on their Facebook page is identical to the logo of party Georgian Dream for Democratic Georgia. In addition, the organization also uses symbols of the party on its Facebook page, which leads us to believe that it is working to promote interests of the Georgian Dream for Democratic Georgia.
Georgian Dream – Healthy Future carries out charity work, as shown by a number of media reports also available on the official Facebook page of the organization. This is in violation of the requirement of the Election Code of Georgia stipulating that charity organizations are prohibited from participating in election campaign (canvassing), which the Code defines as actions that facilitate election of an electoral subject.
By virtue of the Election Code, participation in election campaign in violation of the law is punishable by fine of 2 000 GEL. Corresponding report of violation is drawn up by the CEC and sent to court for further consideration.
ISFED urges political parties and their representatives to refrain from engaging in activities with charitable cause that amount to vote buying. These activities have a negative impact on electoral environment and depending on their seriousness, may bring about grave consequences for organizers, parties, their representative, as well as beneficiaries, as they may be criminally prosecuted.