'პატრიოტთა ალიანსი' მოსახლეობას უფასო საკვებს ურიგებს, ISFED ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტის შესწავლას მოითხოვს
„სამართლიანი არჩევნებისთვის“ ცნობილი გახდა, რომ თბილისში, ძმ. კაკაბაძეების ქუჩა 2 ნომერთან, საარჩევნო სუბიექტის, „დავით-თარხან მოურავი, ირმა ინაშვილი, საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი, გაერთიანებული ოპოზიციის“ ოფისის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული ჯიხურიდან მოქალაქეებს უფასო საკვები პროდუქტი ურიგდებათ.
ორგანიზაციის გრძელვადიანი დამკვირვებელი, ინფორმაციის გადამოწმების მიზნით, ადგილზე 21 აგვისტოს, დღის 12 საათზე იმყოფებოდა.  მოქალაქეები მასთან პირად საუბარში აცხადებენ, რომ უფასო საკვები პროდუქტით ნებისმიერ მსურველს, პოლიტიკური გაერთიანება „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“, დღეში ორჯერ ამარაგებთ.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელი ადასტურებს, რომ საკვებთან ერთად მოქალაქეებს აღნიშნული პარტიის სააგიტაციო ბეჭდური მასალაც გადაეცემათ.
"სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებელმა სცადა გასაუბრებოდა იმ პირებს, რომლებიც უშუალოდ არიგებდნენ საკვებს, თუმცა მათ უარი განაცხადეს პასუხზე და აგრესიული ტონით აიძულეს  ტერიტორიის  დატოვება.
სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის უფასო საკვებით უზრუნველყოფა და ნებისმიერი საქველმოქმედო საქმიანობა,როდესაც იგი საარჩევნო სუბიექტის მიერ, ან სუბიექტის სასარგებლოდ ხორციელდება,საარჩევნო კანონმდებლობით, ასევე, სისხლის სამართლის კოდექსით აკრძალურ და დასჯად ქმედებას წარმოადგენს.
„სამართლიან არჩევნებს“ მიაჩნია, რომ სოციალურად შეჭირვებული ადამიანების მდგომარეობის საარჩევნო მიზნებისთვის გამოყენება და ამომრჩევლის მოსყიდვა ჯანსაღი საარჩევნო გარემოსთვის საფრთხის შემცველი ქმედებაა, რაზეც კომპეტენტურმა უწყებებმა სათანადო რეაგირება უნდა მოახდინონ.
მივმართავთ საქართველოს აუდიტის სამსახურსა და საქართველოს პროკურატურას, შეისწავლონ ჩვენს მიერ მათთვის გადაცემული მასალები და მოახდინონ სათანადო რეაგირება.

ISFED has learned that free food is distributed from a booth outside the office of the electoral subject, ‘Davit Tarkhan-Mouravi, Irma Inashvili, Alliance of Patriots of Georgia, United Opposition’, located at 2 Dzmebi Kakabadzeebi Str.
To verify the report of possible vote buying, ISFED long-term observer arrived at the scene on August 21, at 12:00, and interviewed bystanders who stated that anyone can receive free food distributed by the Alliance of Patriots of Georgia two times a day.
ISFED observer also confirmed that with the free food individual citizens also receive printed campaign martials of the party.
ISFED observer tried to interview people that were handing out the free food but they refused to answer any questions and forced the observer out of the territory with their aggressive tone.
Providing free food to the socially vulnerable and any other type of charity work carried out by or in favor of an electoral subject is prohibited and punishable under the election legislation and the Criminal Code of Georgia.
ISFED believes that acts of vote buying and using the socially vulnerable to advance electoral goals puts healthy electoral environment at risk and calls for an immediate reaction by relevant authorities.
We urge the State Audit Office of Georgia and Georgian Prosecution Service to examine the evidence of vote buying submitted by ISFED and take adequate further actions.