ზეწოლა-მუქარის და წინასაარჩევნო კამპანიის ხელის შეშლის ფაქტები ISFED-ის მესამე ანგარიშში
9 სექტემბერს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ 2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის მესამე შუალედური ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიში  8 აგვისტოდან 1 სექტემბრამდე პერიოდს მოიცავს.
საანგარიშო პერიოდში, კოდექსით დადგენილი განსაკუთრებული საარჩევნო რეჟიმი ამოქმედდა და წინასაარჩევნო კამპანიაც შესამჩნევად გააქტიურდა. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები საარჩევნო სუბიექტების მიერ გამართულ 439 საჯარო შეხვედრას დააკვირდნენ.
საარჩევნო კამპანიის გააქტიურებასთან ერთად, მნიშვნელოვნად გაიზარდა სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით ოპოზიციური პარტიების წევრებისა და აქტივისტების მიმართ განხორციელებული ზეწოლა-მუქარის შემთხვევები. ანგარიშში მოყვანილ რიგ ფაქტებთან დაკავშირებით იკვეთება სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების მხრიდან ჩადენილი სავარაუდო უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტებიც. უნდა აღინიშნოს, რომ ორგანიზაციის მიერ დაფიქსირებული ფაქტები შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს.
ასევე გამოვლინდა კამპანიისთვის ხელის შეშლის და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ოფისების დაზიანების შემთხვევებიც, რაც საფრთხის შემცველია თავისუფალი და სამართლიანი საარჩევნო გარემოსთვის. ამავე პერიოდში დაფიქსირდა სააგიტაციო მასალის დაზიანების შემთხვევები, რასაც კამპანიის მიმდინარეობის ადრეულ ეტაპზე ადგილი არ ქონია.
საანგარიშო პერიოდში სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით ზეწოლა-მუქარის 11, ფიზიკური დაპირისპირების 2, ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის 1, არაუფლებამოსილი პირის მიერ აგიტაციაში მონაწილეობის 5, ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების 4, წინასაარჩევნო კამპანიისთვის ხელის შეშლის 7,  სააგიტაციო მასალების დაზიანების 5 ფაქტი გამოვლინდა.
გარკვეული ხარვეზები გამოიკვეთა ცესკოს მიერ რამდენიმე საარჩევნო სუბიექტის რეგისტრაციის პრაქტიკაში. „ცენტრისტების“ სარეგისტრაციო დოკუმენტების შესწავლის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ცესკომ არასაკმარისი და არასანდო დოკუმენტაციის საფუძველზე დაარეგისტრირა პარტია. საჯარო რეესტრის მონაცემებით ვლინდება, რომ სავარაუდოდ კიდევ ერთი რეგისტრირებული პოლიტიკური პარტიის საარჩევნო რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველი არსებობს. ცალკე აღნიშვნას საჭიროებს ცესკოს 24 აგვისტოს #60/2016 დადგენილება, რომლის საფუძველზეც ზოგიერთ საარჩევნო სუბიექტს საარჩევნო ნომერი განსხვავებული საარჩევნო წესით მიენიჭა.
ხარვეზებით წარიმართა საუბნო საარჩევნო კომისიის პროფესიული წევრებით დაკომპლექტების პროცესი, რამაც საუბნო საარჩევნო კომისიის პროფესიული ნიშნით შერჩეული წევრების პოლიტიკური მიუკერძოებლობის მიმართ მნიშვნელოვანი კითხვები გააჩინა. ჩვენ ხელთ არსებული ინფორმაციით, რამდენიმე საარჩევნო ოლქში საუბნო კომისიის შესარჩევი წევრები წინასწარ არსებული სიების მიხედვით შეარჩიეს. ოპოზიციის წარმომადგენლების განცხადებით, ამ სიებში ძირითადად „ქართული ოცნების“ აქტივისტების ოჯახის წევრები და ახლობლები არიან.
ორგანიზაცია წინასაარჩევნო გარემოს გრძელვადიან დაკვირვებას საქართველოს ყველა საარჩევნო ოლქში 68 დამკვირვებლის მეშვეობით ახორციელებს.

Instances of Harassment/Intimidation and Campaign Interference in ISFED’s Third Interim Report
On September 9, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) published the third interim report of pre-election monitoring for October 8, 2016 Parliamentary Elections.  The report covers the period from August 8 to September 1.
During the reporting period a special electoral regime came into effect, as per Election Code. The election campaign became significantly active and ISFED observers monitored 439 public meetings.
As the electoral campaign moved into a more active phase, instances of alleged political intimidation/harassment against members of opposition parties and their activists grew considerably. Three incidents provided in this report suggest that law enforcement officers possibly exceeded their official powers. Incidents identified by the organization contain signs of a criminal offence and call for timely and effective response by law enforcement authorities.
In addition, instances of campaign interference, and attacks on offices of opposition parties took place in this period, putting free and fair electoral environment at risk. The reporting period saw several instances where campaign materials were damaged; no such violation had occurred before, during initial stages of the pre-election campaign.
During the reporting period, ISFED identified 11 instances of alleged political harassment/intimidation, 2 cases of physical violence, 1 case of possible vote buying, 5 cases of campaigning by unauthorized persons, 4 cases of misuse of administrative resources, 7 cases of campaign interference and 5 cases of damaging campaign materials.
Several irregularities were revealed in the practice of registration of electoral subjects at the Central Election Commission (CEC). Upon examining registration documents of the political union the Centrists, ISFED found that the CEC registered the party as political subject based on insufficient and unreliable documents. Information provided by the Public Registry presents grounds for abolishing electoral registration of yet another political party. It should also be noted that the Resolution #60/2016, adopted by the CEC on August 24, put into disadvantaged position those electoral subjects that have to participate in casting of lots in order to receive their electoral number.
The process of composition of PECs by professional members went with irregularities which raised important questions about the political impartiality of the PEC members. ISFED found out that selection of professional members at some PECs was conducted on the basis of pre-made lists. Opposition representatives allege that the lists were dominated by family members and relatives of Georgian Dream activists.
ISFED maps all reports of pre-election incidents and possible violations on the interactive incident map available at the Georgian Elections Portal: http://www.electionsportal.ge/eng/.  Anyone can report a possible violation to the Elections Portal by sending a text to a toll-free number 90039 or by going to http://www.electionsportal.ge/eng/new_incident.