ქუთაისის, რუსთავის, ბათუმის, ფოთის თვითმმართველი ქალაქების, ასევე, ახალციხისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტების ყველა საარჩევნო უბანზე.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებს თითქმის ყველა საარჩევნო უბანზე შესვლისა და შეუზღუდავად დაკვირვების საშუალება მიეცათ. მათ მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, უბნების უმრავლესობაზე უბნის გახსნისა და მოწყობის პროცესი მნიშვნელოვანი დარღვევების გარეშე წარიმართა.
უბნის გახსნის პროცესი ძირითადად კანონით დადგენილი პროცედურების დაცვით ჩატარდა თვითმმართველ ქალაქებშიც. არც ერთ ქალაქში არ გამოვლენილა ქვეყნის მასშტაბით გამოკვეთილი ტენდენციებისგან განსხვავებული სურათი.
ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 22 საჩივარი და ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 20 შენიშვნა.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის გახსნის პროცესის შესახებ ინფორმაცია PVT-ის დამკვირვებლის 99.7% -სგან მიიღო.
ორგანიზაციის 99.7% დამკვირვებელს უბანზე შესვლისა და შუზღუდავად დაკვირვების განხორციელების საშუალება მიეცა, რაც სტატისტიკურად 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობისა და 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების მონაცემების მსგავსია.
პირველი ამომრჩევლის მისაღებად 08:00 საათისთვის საარჩევნო უბნების 99.3% იყო მზად.
საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე კომისიის წევრებს შორის ფუნქციები წილისყრით დადგენილი წესით გადანაწილდა.
საარჩევნო უბნების 2.7%-ზე უბნის გახსნის პროცესთან დაკავშირებული დარღვევები დაფიქსირდა.
უბნის გახსნის პროცესის დროს იდენტიფიცირებული პრობლემები:
• #79 ბათუმი საოლქო კომისიის #26 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელი არ დაუშვეს საარჩევნო უბანზე, რის შედეგადაც ვერ დააკვირდა წილისყრის პროცედურას;
• #2 ვაკის საოლქო კომისიის #36 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებლის მიერ წარდგენილი საჩივარი არ კომისიამ არ დაარეგისტრირა;
• #2 ვაკის საოლქო კომისიის #53 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელს გარკვეული პერიოდის განმავლობაში არ უშვებდნენ.
• #67 ზუგდიდის საოლქო კომიის #65 საარჩევნო უბანზე კომისიის თავმჯდომარემ დამკვირვებელს წაართვა მობილური ტელეფონი და მოგვიანებით დაუბრუნა;
• #1 საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელს არ ეძლეოდა ჩანაწერთა წიგნში შენიშვნის გაკეთების უფლება; წილისყრის ჩატარების წესის დარღვევა:
• #10 გლდანის საარჩევნო ოლქის #8 საარჩევნო უბანზე წილისყრის ჩატარების გარეშე გადაინაწილეს კომისიის წევრებმა ფუნქციები;
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #36 საარჩვნო უბანზე წილისყრის ფარულობა დარღვეული იყო;
• #30 კასპის საარჩევნო ოლქის #27 საარჩევნო უბანზე წილისყრა ორჯერ ჩატარდა;
• #20 რუსთავის საოლქო საარჩევნო ოლქის #4 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრმა უარი თქვა წილისყრაში მონაწილეობაზე
• #79 ბათუმის ოლქის #61 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრმა არ მიიღო წილისყრაში მონაწილეობა. საკონტროლო ფურცლის არასათანადოდ შევსება:
• #79 ბათუმის საოლქო კომისიის #86 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრებმა არასწორად მოაწერეს საკონტროლო ფურცელს ხელი;
• #59 ქუთაისის საოლქო კომისიის #64 საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთ საკონტროლო ფურცელზე მითითებული არ არის მისი შევსების დრო;
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცელზე შეიტანეს იმ ამომრჩევლის მონაცემები, რომელიც არ იყო ამ საარჩევნო უბანზე რეგისტრირებული;
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #64 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცლზე არ მიუთითეს ყუთში ჩაგდების დრო, რის შემდეგაც გახსნეს ძირითადი საარჩევნო ყუთი, ამოიღეს საკონტროლო ფურცელი შეავსეს და ყუთში თავიდან მოათავსეს;
• #4 კრწანისის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცელზე ამომრჩევლის ხელმოწერა არ არის დაფიქსირებული;
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #9 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცელზე არ მიეთითა ყუთში ჩაგდების დრო;
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე პირველი კონვერტი საარჩევნო ყუთში მოათავსა არაუფლებამოსილმა პირმა;
• #30 კასპის საარჩევნო ოლქის #27 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცელი პირველი ამომრჩევლის მოსვლამდე მოათავსეს ყუთში, რომელიც შემდგომ ამოიღს ყუთიდან.
კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს იდენტიფიცირებული დარღვევები:
კენჭისყრის პროდეცურის დარღვევა:
• #82 ქობულეთს საარჩევნო ოლქის #47 საარჩევნო უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელი პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების შემოწმებას არ აწარმოებს;
მარკირების პროცედურის დარღვევა:
• #79 ბათუმი საოლქო კომისიის #45 საარჩევნო უბანზე პირველ ამომრჩეველს არ შეუმოწმდა მარკირება;
• #2 საარჩევნო ოლქის #68 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს არ შეუმოწმდა მარკირება;
მარკირების წესის დარღვევა:
• #7 ჩუღურეთის საოლქოს კომისიის #42 საარჩევნო უბანზე მარკირება უბანზე არარეგისტრირებულ ამომრჩეველს გაუკეთდა, რითაც ამომრჩეველს შეეზღუდა არჩევნებში მონაწილეობის უფლება;
• #1 მთაწმინის საარჩევნო ოლქის #6 საარჩევნო უბანზე ამომრჩველმა ერთი ბიულეტენი კონვერტების გარეშე მოათავსა ყუთში.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #60 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა წინასწარ დაამოწმა ბიულეტენები ხელმოწერითა და ბეჭდით.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #60 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა დიდი რაოდენობით ბიულეტენები წინასწარ დაამოწმა ხელმოწერით და ბეჭდით;
• #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #16 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩველს გადასცა 4 ბიულეტენი;
• #79 ბათუმის ოლქის #31 საარჩევნო უბანზე ამომრჩველი კონვერტში მოთავსებული ბიულეტენებით გამოვიდა კენჭისყრის კაბინიდან;
„სამართლიანი არჩევნები“ გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას საარჩევნო ვებპორტალის - www.electionsportal.ge
მეშვეობით, სადაც საარჩევნო დარღვევები საარჩვენო რუკაზე აისახება. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039.
სამართლიანი არჩევნების და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით. არჩევნების დღის სადამკვირვებლო მისია ასევე მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) მიერ. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ „სამართლიან არჩევნებს“ და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის, გერმანიის ან NED-ის შეხედულებებს.

Based on the information provided by ISFED observers, the opening and setting up process at the majority of polling stations took place without substantial violations. Almost all ISFED observers had the opportunity to access and monitor their polling stations.
The opening process has also gone mostly well in the self-governing cities. None of them differ significantly from the national trend described above.
As of now, ISFED observers have filed 22 complaints at the election commissions and 20 entries were made in the record book.
ISFED has received reports on the opening of polling stations from 99.7% of the PVT observers covering the national sample.
In 99.7% of the polling stations in Georgia, the ISFED observer was free to observe the opening process. This is similar to the data from ISFED’s PVTs for the 2014 local self-government and 2016 parliamentary elections.
99.3% of the polling stations in Georgia were ready to receive voters by 8:00am.
At 99.7% of polling stations nationwide, the functions between election commission members were assigned by casting of lots.
Based on reports of ISFED observers, violations in the process of opening and setting up of polling stations were found at 2.7% of polling stations.
• At the polling station #26 of the district election commission #79 (Batumi), the ISFED observer was not initially allowed to enter the polling station, therefore, the observer could not observe the casting of lots.
• At the polling station #36 of the district election commission #2 (Vake), a complaint filed by the ISFED observer was not registered by the commission.
• At the polling station #53 of the district election commission #2 (Vake), the ISFED observer was not initially allowed to enter the polling station.
• At the polling station #65 of the district election commission #67 (Zugdidi), the mobile phone of the ISFED observer was taken away by the Chairperson of PEC. Later the phone was returned to the observer.
• At the polling station #14 of the election district #1, the ISFED observer was not allowed to make an entry in the record book which is a violation of the procedures.
• At the polling station #8 of the election district #10 (Gldani), PEC functions were improperly assigned because they were not done by a casting of lots between the members of the commission.
• At the polling station #36 of the election district #2 (Vake), the secrecy of the process of casting lots was violated.
• At the polling station #27 of the election district #30 (Kaspi), the process of casting of lots took place twice.
• At the polling station #4 of the election district #20 (Rustavi), a member of the commission refused to participate in casting of lots.
• At the polling station #61 of the election district #79 (Batumi), a member of the commission did not participate in casting of lots.
• At the polling station #86 of the district election commission #79 (Batumi), the ballot box control sheet was incorrectly signed by the members of the commission.
• At the polling station #64 of the district election commission #59 (Kutaisi), the time was not properly indicated on the control sheet.
• At the polling station #49 of the election district #5 (Isani), the voter whose name and signature was entered in the sheet was actually registered at a different station. (According to procedures, the name of the first voter in a station is to be put on the control sheet and the voter signs it before it goes into the ballot box.)
• At the polling station #64 of the election district #59 (Kutaisi), the time was not properly indicated on the control sheet. As a result, the ballot box was opened, the control sheet was modified and placed back in the ballot box.
• At the polling station #3 of the election district #4 (Krtsanisi), the control sheet was missing a signature from the first voter.
• At the polling station #9 of the election district #7 (Chughureti), time of placing in the ballot box was not indicated on the control sheet.
• At the polling station #3 of the election district #2 (Vake), the first envelope was placed in the ballot box by an unauthorized person.
• At the polling station #27 of the election district #30 (Kaspi), the control sheet was placed in the ballot box before the first voter arrived. As a consequence, the control sheet was later taken out of the ballot box.
Violations identified during the voting process
Violation of voting procedure
• At the polling station #47 of the election district #82 (Kobuleti), the commission member was not properly checking voter documentation.
• At the polling station #45 of the election district #79 (Batumi), first voter was not properly checked for ink prior to voting.
• At the polling station #68 of the election district #2, voters were not properly checked to see if they had already been inked before proceeding to vote.
• At the polling station #42 of the district election commission #7 (Chughureti), a voter who was not registered at that station was inked, which resulted in restriction of their right to vote.
Improper placing of the ballot in the ballot box
• At the polling station #6 of the election district #1, the voter placed one ballot paper in the box without putting it in the envelope.
• At the polling station #60 of the election district #2 (Vake), the registrar was stamping and signing the ballot papers in advance.
• At the polling station #60 of the election district #59 (Kutaisi) the registrar was stamping and signing the large amount of ballot papers in advance.
• At the polling station #16 of the election district #9 (Nadzaladevi), four ballot papers were given to the voter by the registrar.
• At the polling station #31 of the election district #79 (Batumi), the voter left the voting cabin with ballot papers already placed in the envelope. ISFED allows you to follow the election process online, by going to the elections web-portal – www.electionsportal.ge, where election violations are posted on the elections map. In addition, anyone can report violation of the electoral process by sending a text to a toll-free number 90039.