ინტერესთა კონფლიქტი ასპინძის საოლქო საარჩევნო კომისიაში
6 სექტემბერს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ #39 ასპინძის საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრად ნინო ბერიძე აირჩია, რომელიც უკვე 8 სექტემბერს საოლქო კომისიის მიერ არჩეულ იქნა ამავე კომისიის მდივნად.
მანამდე, 1 სექტემბერს, ნინო ბერიძის მეუღლე, დავით ფართლაძე ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე „ქართულმა ოცნებამ“ ასპინძის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დეპუტატობის კანდიდატად #1 მაჟორიტარულ ოლქში დაასახელა. 25 სექტემბრის მდგომარეობით, დავით ფართლაძე ასპინძის საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ რეგისტრირებულია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ საკრებულოს მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატად. იგი 1 სექტემბრიდან აქტიურად არის ჩართული წინასაარჩევნო აგიტაციაში და მერობის კანდიდატთან ერთად ამომრჩეველს წინასაარჩევნო კამპანიის ფარგლებში ინტენსიურად ხვდება.
თავის მხრივ, ასპინძაში „ქართული ოცნების“ მერობის კანდიდატი ასპინძის #39 საოლქო საარჩევნო კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე, როსტომ მაგრაქველიძეა. სწორედ მისი უფლებამოსილების შეწყვეტის შემდგომ დაიკავა ნინო ბერიძემ ვაკანტური თანამდებობა საოლქო კომისიაში.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსის მე-5 მუხლის მე-2 პუნქტის მოთხოვნის თანახმად, მოხელე ვალდებულია მისი ოჯახის წევრის საარჩევნო სუბიექტად რეგისტრაციის შემთხვევაში, ზემდგომ საარჩევნო კომისიაში ან/და ცესკოში 5 სამუშაო დღის ვადაში წარადგინოს წერილობითი განცხადება, რომლის წარუდგენლობა აღნიშნულ ვადაში შეიძლება გახდეს დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების საფუძველი.
15 სექტემბერს „სამართლიანმა არჩევნებმა“ ცესკოდან გამოითხოვა ინფორმაცია იმის შესახებ, აცნობა თუ არა კონკურსანტმა ნინო ბერიძემ ცესკოს მისი ოჯახის წევრის - მეუღლის პოლიტიკური გეგმების და აქტივობის შესახებ ან/და წევრად არჩევის შემდგომ მიაწოდა თუ არა წერილობითი ინფორმაცია ზემდგომ საარჩევნო კომისიას. ცესკოს 19 სექტემბრით დათარიღებული წერილის თანახმად, საარჩევნო ადმინისტრაცია მიიჩნევს, რომ ნინო ბერიძეს შეტყობინების ვალდებულება არ წარმოშობია, რადგან 6 სექტემბერს კონკურსანტი ნინო ბერიძე საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელე არ ყოფილა და 19 სექტემბრის მდგომარეობით მისი მეუღლე კანდიდატად რეგისტრირებული ჯერ არ იყო არცერთ საარჩევნო ოლქში.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსის ზემოაღნიშნული ნორმის მიზანია გამოირიცხოს ინტერესთა კონფლიქტი და ე.წ. პროფესიული ნიშნით არჩეული კომისიის წევრი დისტანცირებული იქნას პოლიტიკური ზეგავლენებისგან. საგულისხმოა, რომ ნინო ბერიძის საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრად და შემდგომ მდივნად არჩევას წინ უძღვოდა მისი მეუღლის კანდიდატად წარდგენა „პ/გ ქართული ოცნების“ მიერ. ამდენად, მისი არჩევის მომენტისათვის ინტერესთა კონფლიქტი უკვე წარმოშობილი იყო და შესაბამისად, ბერიძე, ჯერ როგორც კონკურსანტი, შემდგომ, როგორც საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრი და მდივნად არჩეული მოხელე კეთილსინდისიერების, ნეიტრალიტეტის და მოხელის ეთიკის პრინციპების თანახმად, ვალდებული იყო ყველა ეტაპზე საარჩევნო კომისიისთვის ეცნობებინა მისი ოჯახის წევრის პოლიტიკური აქტიურობის შესახებ.
„სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, ბერიძის არჩევა ეწინააღმდეგებოდა საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსის სულისკვეთებას. ხოლო ცესკოს განმარტება მისთვის შეტყობინების ვალდებულების არ არსებობის შესახებ, აჩენს ეჭვებს, რომ საარჩევნო ადმინისტრაცია ცდილობს ინტერესთა კონფლიქტის საკითხზე პასუხისმგებლობის თავიდან არიდებას.
„სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს ასპინძის საოლქო საარჩევნო კომისიას უზრუნველყოს მდივნის პოზიციაზე პოლიტიკურად ნეიტრალური პირის არჩევა, ხოლო ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას - განიხილოს მოხელის მიერ ეთიკის კოდექსის სავარაუდო დარღვევის ნიშნები და მოახდინოს მასზე ეფექტიანი რეაგირება.
მონიტორინგის პროცესში, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ ასევე დააფიქსირა ინტერესთა კონფლიქტში მყოფი პოლიტიკური პარტიების მიერ დანიშნული საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრები სხვადასხვა ოლქებში, რომელთა ოჯახის წევრები სხვადასხვა საარჩევნო სუბიექტობის კანდიდატებად არიან წარდგენილი. ამ ფაქტების შესახებ ინფორმაციას, ორგანიზაცია წინასაარჩევნო მონიტორინგის ანგარიშში გამოაქვეყნებს.

Conflict of Interest in Aspindza District Electoral Commission
On September 6, the Central Election Commission (CEC) chose Nino Beridze as a member of Aspindza DEC no.39. On September 8, she was selected as a secretary of the same DEC.
A few days earlier, on September 1, the Georgian Dream nominated Nino Beridze’s husband Davit Partladze as a candidate for Sakrebulo membership in the majoritarian district no.1. As of September 25, Davit Partsladze is registered with Aspindza DEC as a majoritarian candidate for Sakrebulo Membership nominated by the Georgian Dream – Democratic Georgia. From September 1, he has been actively involved in election campaigning and is intensively meeting with voters together with the mayoral candidate within the election campaign.
The Georgian Dream’s mayoral candidate in Aspindza is a former chair of Aspindza DEC, Rostom Magrakvelidze. He was replaced by Nino Beridze after he left the office.
Under para.2 of Article 5 of the Code of Ethics for Officers of the Electoral Administration, if a member of an election officer’s family is registered as an electoral subject, the election officer must notify a higher electoral commission and/or the CEC in writing within five days. Otherwise, the election officer may be imposed with a disciplinary penalty.
On September 15, ISFED inquired with the CEC whether the contestant, Nino Beridze notified the CEC about political plans and activities of a member of her family – her spouse, and/or whether she submitted a written notice to a higher electoral commission after she was selected. The CEC responded with a letter dated September 19, saying that the electoral administration believes the obligation to notify does not apply to Nino Beridze because on September 6, candidate Nino Beridze was not an electoral officer, and as of September 19, her spouse had not yet registered in any of the electoral districts.
ISFED believes that the provision of the Code of Ethics in question aims to rule out conflict of interest and shield the so-called professional members of an electoral commission against political influences. Of note is the fact that selection of Nino Beridze as a member of the DEC and later as the DEC secretary was preceded by nomination of her spouse as the Georgian Dream’s candidate. Therefore, by the moment she was selected conflict of interest had already arisen. Therefore, based on the principles of integrity, neutrality and professional ethics, Nino Beridze, first as a contestant and later as a member of the DEC and an electoral officer selected as the DEC secretary, was obligated to notify the electoral commission about political activities of her family member.
ISFED believes that selection of Beridze contradicts the spirit of the Code of Ethics for Officers of the Electoral Administration, while the CEC’s explanation that the obligation to notify does not exist creates suspicions that the electoral administration is trying to avoid responsibility about the issue of conflict of interest.
ISFED urges Aspindza DEC to ensure selection of a politically neutral individual for the position of the DEC secretary, and the Central Election Commission to examine possible signs of violation of the Ethics Code by the electoral officer and take effective further actions.
During the monitoring ISFED also found DEC members appointed by political parties in different districts, who have a conflict of interest as members of their families have been nominated as electoral subject candidates. ISFED will publish information about these facts in the pre-election monitoring report.