ISFED 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგის საბოლოო ანგარიშს აქვეყნებს
19 მარტს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგის საბოლოო ანგარიში წარმოადგინა. ანგარიში მოიცავს „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ წინასაარჩევნო პერიოდის, არჩევნების დღისა და არჩევნების შემდგომ გამოვლენილ ძირითად მიგნებებსა და ტენდენციებს. ანგარიშში ასევე შეფასებულია საარჩევნო ადმინისტრაციისა და საარჩევნო პროცესის სხვა ძირითადი აქტორების საქმიანობა. ამასთან ერთად, ორგანიზაციამ წარმოადგინა რეკომენდაციები საარჩევნო სისტემის, კანონმდებლობისა, და საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით.
„სამართლიანი არჩევნების“ რეკომენდაციების მიხედვით, პარლამენტმა უნდა დაიწყოს მსჯელობა ადგილობრივი თვითმმართველობის საარჩევნო სისტემის რეფორმის შესახებ, რისთვისაც უნდა შეიქმნას ინკლუზიური სამუშაო ჯგუფი, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ სამოქალაქო საზოგადოებისა და დაინტერესებული მხარეების წარმომადგენლები.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ გადასახედია საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი ყველა დონეზე. გრძელვადიან მასშტაბში, საარჩევნო ადმინისტრაციის კვალიფიციურ და მიუკერძოებელ ორგანოდ ჩამოსაყალიბებლად, მნიშვნელოვანია, პროფესიული ნიშნით დაკომპლექტებაზე გადასვლა. მოკლევადიან პერიოდში, პარტიული წარმომადგენლობის შენარჩუნების შემთხვევაში, აუცილებელია უპირატესობა მიენიჭოს საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების ისეთ წესს, რომელიც დააბალანსებს პოლიტიკურ წარმომადგენლობას. ამასთან, ორგანიზაციის პოზიციით, სასურველია შემცირდეს კომისიის წევრების რაოდენობა, ხოლო საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისათვის სავალდებულო იყოს სერტიფიცირება.
გარდა ამისა, აუცილებელია „საარჩევნო კოდექსში“ გადაიხედოს საარჩევნო დავების მარეგულირებელი ნორმები და დაკონკრეტდეს ბუნდოვანი დებულებები, რათა გამოირიცხოს საარჩევნო კომისიების მიერ კანონის ნორმების არასწორი და არაერთგვაროვანი გამოყენება.
საჩივრების განხილვასთან დაკავშირებით, „სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს საარჩევნო ადმინისტრაციას თავი აარიდოს კანონის ვიწრო და სიტყვასიტყვით განმარტების პრაქტიკას და იმოქმედოს კანონის და ნორმის სულისკვეთების შესაბამისად. ასევე, საარჩევნო ადმინისტრაციამ ყველა დონეზე, ადეკვატური სამართლებრივი რეაგირება უნდა მოახდინოს საჯარო მოხელეების მიერ უკანონო აგიტაციის გაწევის ფაქტებზე. ცესკომ და საოლქო საარჩევნო კომისიებმა მკაფიო რეაგირება უნდა მოახდინონ საარჩევნო კომისიის წევრთა ინტერესთა კონფლიქტის შემთხვევებზე, უზრუნველყონ ინტერესთა კონფლიქტის შემთხვევების პროაქტიული გამოვლენა და დაუყოვნებლივი აღმოფხვრა.
„სამართლიანი არჩევნების“ რეკომენდაციები ასევე ეხება იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს. ორგანიზაცია მიიჩნევს, რომ საარჩევნო დავებისთვის დაწესებული შემჭიდროვებული ვადების გათვალისწინებით, მიზანშეწონილია სასამართლოში სარჩელის წარსადგენად შემუშავდეს გამარტივებული ფორმა. მნიშვნელოვანია მოსამართლეების უკეთ მომზადება საარჩევნო დავების განხილვის კუთხით.
„სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობაში მთელი რიგი ხარვეზები გამოიკვეთა. მნიშვნელოვან გამოწვევას საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრების ინტერესთა კონფლიქტის შემთხვევები წარმოადგენდა, რაზეც ცესკოს სათანადო რეაგირება არ მოუხდენია. გარდა ამისა, საჩივრების განხილვის პროცესში, ცესკომ და საოლქო კომისიებმა ვერ შეძლეს ადეკვატურად ეპასუხათ საჯარო მოხელეთა მიერ სოციალური ქსელის გამოყენებით საარჩევნო კოდექსის მოთხოვნების დარღვევით უკანონო აგიტაციის ფაქტებზე. პრობლემას წარმოადგენდა საარჩევნო კანონმდებლობის ვიწროდ განმარტების ფაქტები, რაც კანონის მოთხოვნების უგულვებელყოფასა და სამომავლო დარღვევების წახალისებას იწვევს. კვლავ ხარვეზიანი და არასაკმარისად გამჭვირვალე იყო საუბნო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების პროცესი.
წინასაარჩევნო პერიოდში ძირითადი ტენდენციები იყო: ოპოზიციური კანდიდატებისა თუ აქტივისტების მიმართ ზეწოლა-მუქარის შემთხვევების მატება არჩევნების დღის მოახლოებასთან ერთად; დეზინფორმაციის კამპანია სოციალურ მედიაში დასპონსორებული კონტენტის საშუალებით; მმართველი პარტიის დომინანტური მდგომარეობა დაფინანსების კუთხით; ასევე, არჩევნებამდე რამდენიმე თვით ადრე ადგილობრივ ბიუჯეტებში სოციალური და ინფრასტრუქტურული პროექტების ხარჯების ზრდა.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებმა არჩევნების პირველ და მეორე ტურებზე გამოვლენილ დარღვევებთან დაკავშირებით საუბნო და საოლქო კომისიებში 325 საჩივარი წარადგინეს. დარღვევების უმეტესობა გამოწვეული იყო საარჩევნო კომისიის წევრების პროფესიონალიზმისა და კვალიფიკაციის ნაკლებობით, განსაკუთრებით შემაჯამებელი ოქმების შედგენისას. საჩივრების განხილვის პროცესში საარჩევნო კომისიები თავს არიდებდნენ საარჩევნო დოკუმენტაციის სათანადოდ გამოკვლევას ან კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვას და მხოლოდ კომისიის წევრების ახსნა-განმარტების საფუძველზე იღებდნენ გადაწყვეტილებას. ხშირ შემთხვევაში, საოლქო საარჩევნო კომისიები არასწორად იყენებდნენ და განმარტავდნენ საჩივრების წარდგენის ვადებს, არ ესმოდათ კანონმდებლობით გათვალისწინებული პროცედურების არსი და დანიშნულება, თავს არიდებდნენ ადმინისტრაციული თუ დისციპლინარული პასუხისმგებლობის გამოყენებას, არასათანადო რეაგირებას ახდენდნენ დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვაზე და არ იღებდნენ სათანადოდ დასაბუთებულ გადაწყვეტილებებს.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება საქართველოში 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდს, არჩევნების დღეს, მეორე ტურს და არჩევნების შემდგომ პერიოდს, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ფართომასშტაბიანი მისიით და 1299 აკრედიტირებული დამკვირვებლით აკვირდებოდა.

ISFED recommends that Parliament should start consideration of reforming the local self-government electoral system for which an inclusive working group should be set up and composed of MPs as well as representatives of civil society and other stakeholders.
According to ISFED, the rule of composition of the election administration at all levels should be revised. In the long-term perspective, for transforming the election administration into a qualified and unbiased body, it is important that preference is given to the composition of administration by professional members. In the short-term perspective, if the party representation is maintained, preference should be given to the rule of composition of the election administration that ensures balanced political representation. At the same time, ISFED suggests reducing the number of commission members while the members of precinct commissions should be required to have a certificate.
It is important to revise norms that regulate election disputes in the Election Code and clear any ambiguities in order to rule out inaccurate and inconsistent application of these norms in the future by election commissions.
Regarding complaints, ISFED calls on the election administration to avoid the practice of narrow and verbatim interpretation of the law and to act in compliance with the spirit of the law and relevant provisions. ISFED recommends that all levels of the election administration should take adequate legal actions against illegal campaigning by civil servants. The Central Election Commission (CEC) and District Election Commissions (DEC) should take clear actions in response to instances of conflicts of interest involving election commission members and should ensure that such cases are proactively identified and immediately eliminated.
The recommendations also apply to the High Council of Justice. ISFED considers that in view of the tight timeframe prescribed for electoral disputes, a simplified form should be developed for filing a complaint before court. Besides, it is of high importance to better prepare judges for handling the election disputes.
ISFED found number of irregularities in the work of the election administration during the 2017 Local Self-Government Elections. Cases of conflicts of interest of commissioners stood out among challenges, but were not adequately addressed by the CEC. Furthermore, during the complaints process, the CEC and district-level commissions failed to adequately respond to acts of illegal campaigning by civil servants on social media, in violation of requirements of the Election Code. Instances of narrow interpretation of the electoral legislation were problematic, which leads to ignoring of requirements of the law and encourages future violations. Composition of precinct election commissions (PECs) continued to have shortcomings and was insufficiently transparent.
The key tendencies during the pre-election period included: significant increase of instances of intimidation and harassment mostly against opposition candidates or activists especially closer to the Election Day; disinformation campaign in social media through sponsored content; the ruling party’s dominant position with regard to party finances; scaling up of social and infrastructural project spending in local budgets several months prior to the elections.
ISFED observers filed 325 complaints in district and precinct level commissions over irregularities identified during the first and the second round of the elections. Most of the irregularities were the result of lack of professionalism and qualification of election commission members, especially with regard to drawing up of summary protocols. During the consideration of complaints, election commissions avoided adequate examination of election documentation, revision of results and made decisions solely based on explanatory notes of commission members. DECs often misused and misinterpreted the timeframe for lodging complaints and they did not understand the substance and purpose of applicable procedures prescribed by the legislation. They avoided the use of administrative or disciplinary penalties, failed to adequately react on violation of observer’s rights and made ill-founded decisions.