კენჭისყრის მიმდინარეობისა და უბნის დახურვის პროცესის შეფასება
მიმდინარე არჩევნებზე „სამართლიანმა არჩევნებმა“ დამკვირვებლები ქუთაისის, მარტვილის, ოზურგეთის, ხაშურის, ბორჯომის და ყაზბეგის საარჩევნო ოლქების ყველა საარჩევნო უბანზე მიავლინა.
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურს „სამართლიანი არჩევნები“ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდება, რომელიც გვაძლევს საშუალებას, რომ დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, სისტემურად შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ შეფასებას კენჭისყრის მიმდინარეობისა და საარჩევნო უბნების დახურვის შესახებ.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისგან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ კენჭისყრის პროცესი საარჩევნო უბნების უმრავლესობაზე, ძირითადად, კანონით დადგენილი წესების დაცვით ჩატარდა. რიგ საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირდა საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადოდ წარმოების, ხმის მიცემის ფარულობისა და მარკირების პროცედურის დარღვევის რამდენიმე შემთხვევა. ტენდენციის სახით გამოიკვეთა, საარჩევნო უბნების გარე პერიმეტრზე პარტიული კოორდინატორებისა და სამართალდამცავი უწყებების წარმომადგენლების სიმრავლე, განსაკუთრებით ოზურგეთის საარჩევნო ოლქში.
ამ დროისთვის საუბნო კომისიებში წარდგენილია 14, საოლქო კომისიებში კი - 16 საჩივარი; ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 2 შენიშვნა.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ კენჭისყრის პროცესის შესახებ, ექვსივე საარჩევნო ოლქიდან ინფორმაცია PVT დამკვირვებლების 99.7%-სგან მიიღო.
• საარჩევნო უბნების 99.1%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა სათანადო დოკუმენტაციით მიიღეს. აღნიშნული მაჩვენებელი მცირედით გაუმჯობესებულია არჩევნების პირველი ტურის მონაცემთან (97.4%) შედარებით.
• საარჩევნო უბნების 99.1%-ზე მარკირება კანონით დადგენილი წესის შესაბამისად მოწმდებოდა, რაც წარმოადგენს უმნიშველო გაუმჯობესებას არჩევნების პირველ ტურთან შედარებით (97.3%).
• საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე ბიულეტენები ხელმოწერითა და ბეჭდით სათანადოდ მოწმდებოდა. ეს მაჩვენებელი სტატისტიკურად არ განსხვავდება არჩევნების პირველი ტურის მონაცემისგან (99.3%).
• საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც არჩევნების პირველი ტურის იდენტურია (99.7%).
• საარჩევნო უბნების 98.7%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო, რაც სტატისტიკურად პირველი ტურის მონაცემის (98%) მსგავსია.
• კენჭისყრის პროცესთან დაკავშირებული სხვა დარღვევები დაფიქსირდა უბნების 2.8%-ზე. აღნიშნული მაჩვენებელი არჩევნების პირველ ტურზე 5.4% იყო.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #62 საარჩევნო უბანზე ნაკადის მარეგულირებელმა კომისიის წევრმა კენჭისყრის შენობაში ორი ამომრჩეველი პირადობის მოწმობის გარეშე შეუშვა. ამომრჩეველმა კენჭისყრის შენობა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვების მითითების შემდგომ დატოვა. დამკვირვებელმა საჩივრით მიმართა კომისიის თავმჯდომარეს, რომელმაც საჩივარი იმ მოტივით არ დაარეგისტრირა, რომ შინაარსს არ ეთანხმებოდა, რაზეც საჩივარი უკვე საოლქო კომისიაში დაიწერა.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #18 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმში არასწორად ჩაიწერა ოქმის შედგენის თარიღი და დრო.
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #8 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა სამაგიდო სიაში ხელმოწერების რაოდენობა 1-ით ნაკლებია გაცემული ბიულეტენების რაოდენობაზე.
„სამართლიანი არჩევნები“ არჩევნების დღის შედეგების შესახებ ინფორმაციას საარჩევნო უბნებზე ხმების დათვლის, შედეგების შეჯამების დასრულებისა და მიღებული ინფორმაციის დამუშავების შემდეგ წარმოადგენს.
„სამართლიანი არჩევნების“ შემდეგი განცხადება გამოქვეყნდება 13 ნოემბერს.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით,ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს(USAID) დაფინანსებით. მისია ასევემხარს უჭერს გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრო და ფონდიეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED). არჩევნების მეორე ტურზე დაკვირვება ხორციელდება დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საელჩოს კონტრიბუციით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ „სამართლიან არჩევნებსდა შესაძლოა,არ გამოხატავდესUSAID-ის,ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის,გერმანიის, ბრიტანეთის საელჩოს ანNED-ის  შეხედულებებს.

Assessment of Voting Process and Closing of Polling Stations
Based on the analysis of the information received from observers, ISFED concludes that the voting process took place mostly in compliance with the rules prescribed by the law in the majority of polling stations of the six electoral districts. In some precincts, improper handling of election documentation, breach of secrecy of vote and violation of inking procedures were observed. Representatives of law enforcement agencies and party coordinators in large numbers outside some polling stations was a noticeable trend, especially in Ozurgeti electoral district.
As of now, ISFED has filed 14 complaints at PECs and 16 complaints at DECs; 2 entries have been made in the record books.
ISFED has received reports on the voting process from 99.7% of the PVT observers from all six electoral districts.
• At 99.1% of polling stations, voters cast their ballots using proper voter identification. This is a slightly improvement in comparison with the figure from the first round of elections (97.4%).
• Inking was always properly checked at 99.1% of polling stations, which is an insignificant improvement compared to the first round of local elections (97.3%).
• At 99.7% of polling stations, the ballot papers were properly validated with a signature and a seal. This figure is not statistically different from the figure of the first round of elections (99.3%).
• At 99.7% of polling stations, voters were properly inked, which is identical to the result of the first round of the 2017 local self-government elections (99.7%).
• The secrecy of vote was always ensured at 98.7% of the polling stations, which is statistically not different from the figure of the first round of elections (98%).
• Other cases of violations during the voting process were identified at 2.8% of the polling stations. This figure equaled to 5.4% during the first round of 2017 local self-government elections.
ISFED observers reported the following violations:
• At the polling station #62 of the election district #69 (Kutaisi) two voters without proper identification documents were allowed to enter the polling station by the flow regulator member of the commission. The voters left the polling station after the ISFED observer made a remark. Afterwards, the ISFED observer tried to file a complaint, but PEC chair refused to register it as she did not agree with the content of the complaint. The complaint on restriction of observer’s rights was later filed in the district commission.
• At the polling station #18 of the election district #59 (Kutaisi) the date and time were incorrectly written in the final protocol.
• At the polling station #8 of the election district #60 (Ozurgeti) the signatures in the table version of the voters’ list is less (by one vote) than the number of ballot papers issued.
ISFED will provide information about the results of the Election Day after completion of vote count, tabulation and processing of the data received.
ISFED will issue next statement on 13 November
ISFED Observation Mission is made possible with
the generous support from the American people, by financial assistance from the United States
Agency for International Development (USAID). The mission is supported by the Federal Foreign Office of Germany and the National Endowment for
Democracy (NED). Contribution for observation of the runoff elections also comes from
the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The contents
of this statement are the sole responsibility of the International Society for Fair Elections and
Democracy and may not be reflecting the position of USAID, the United States Government, the Federal Republic of Germany, British Embassy, or NED