ემანუელ მაკრონი - კიდევ ერთი შანსი ევროპისთვის?
საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნებსა და მის წინასაარჩევნო გარემოს მთელი მსოფლიო აქტიურად აკვირდებოდა. მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე მდგომი ევროკავშირისა და მსოფლიოში მომძლავრებული პოპულიზმის ფონზე, საფრანგეთის, როგორც გაერთიანების ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი წევრისა და მისი დამფუძნებელი სახელმწიფოს მომავალი ლიდერით საერთაშორისო მედიის განსაკუთრებული დაინტერესება გასაკვირი არ არის.
ინტერესი კიდევ უფრო გააღვივა იმ ფაქტმაც, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში გამოკვეთილი, უპირობო ლიდერი არ იყო. მართალია, მარინ ლე პენი და ემანუელ მაკრონი სხვა კანდიდატებთან შედარებით, ფავორიტებად მოიაზრებოდნენ, თუმცა, საზოგადოებრივი გამოკითხვების მუდმივად ცვალებადი შედეგები საყოველთაო გაურკვევლობის განცდას ტოვებდა. ასევე, მოწინავე კანდიდატები არ მიეკუთვნებოდნენ ე.წ. „მეინსტრიმ“ პოლიტიკურ პარტიებს (რესპუბლიკელები და სოციალისტები). ამასთანავე, საფრანგეთის ეკონომიკის ყოფილი მინისტრის, მაკრონის გამარჯვებას ჯერ კიდევ ერთი წლის წინ ალბათ ერთეულები თუ წარმოიდგენდნენ. საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნებმა თვალნათლივ დაანახა მსოფლიოს და პირველ რიგში ევროკავშირს, თუ რამდენად რეალურია პოპულიზმის საფრთხეები, რომლებიც პირველ რიგში, სწორედ ევროკავშირს და მის უმთავრეს ღირებულებებს უპირისპირდება.
ემანუელ მაკრონის გამარჯვებით ფრანგულმა საზოგადოებამ კიდევ ერთი შანსი მისცა პრო-ევროპულ ლიბერალიზმს. მაკრონის გამარჯვება სასიხარულოა ევროკავშირისთვისაც. ბრექსითის შემდეგ, მარინ ლე პენის გამარჯვება, საფრანგეთის ევროკავშირის წევრობასა და საერთოდ, გაერთიანების მომავალს დიდი კითხვის ქვეშ დააყენებდა. თუმცა, პრო-ევროპული მაკრონის საფრანგეთის სათავეში მოსვლა არ ნიშნავს იმას, რომ ევროკავშირში არსებული პრობლემები თავისით მოგვარდება, ან ევროსკეპტიციზმი მნიშვნელოვნად შემცირდება. დიდი ბრიტანეთის რეფერენდუმმა და საფრანგეთის არჩევნებმა ნათელი გახადა რომ პოპულისტი და ევროსკეპტიკოსი პოლიტიკური პარტიების მხარდამჭერების რაოდენობა დიდია. ევროკავშირის რეფორმირების საჭიროებას ევროპაში უკვე ყველა უსვამს ხაზს, მათ შორის ახლად არჩეული პრეზიდენტიც, თუმცა, სხვა საკითხია კონკრეტულად რა იგულისხმება ამ რეფორმაში.
ემანუელ მაკრონის ევროპული გეგმა სწორედ გაერთიანების რეფორმაზე აკეთებს აქცენტს. მაკრონი განსაკუთრებული ყურადღების დათმობას ფრანკო-გერმანული პარტნიორობის გაძლიერებისთვის აპირებს. ორი ქვეყნის პარტნიორობას, რომელიც 60 წლის წინ გაერთიანების შექმნის საფუძველი გახდა, ახლაც აქვს პოტენციალი იყოს საფუძველი საერთო ევროპული პრობლემების გადაჭრის გზების ძიებისთვის. მართლაც, გერმანიის აქტიური მხარდაჭერის გარეშე საფრანგეთს გაუჭირდება ევროკავშირში მნიშვნელოვანი რეფორმების განხორციელება. რამდენად შედგება ფრანკო-გერმანული ალიანსი, რომელიც ევროკავშირის რეფორმირებას ჩაუდგება სათავეში, ნაწილობრივ, გერმანიის საპარლამენტო არჩევნების შედეგზეცაა დამოკიდებული.
მაკრონის ევროპულ გეგმაში მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია ევროზონის გაძლიერებას. სხვადასხვა ინიციატივებიდან აღსანიშნავია საერთო ევროპული ფისკალური პოლიტიკა, ევროზონის ბიუჯეტისა და  ეკონომიკისა და ფინანსთა მინისტრის პოსტის შექმნა და ა.შ.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ მაკრონის საგარეო პოლიტიკური ხედვა ძირითადად „ღიაობის“ პრინციპზეა დაფუძნებული, თუმცა, ამავე დროს, საფრანგეთის კიდევ უფრო დამოუკიდებელ და ძლიერ გლობალურ აქტორად ჩამოყალიბება მისი პოლიტიკის ცენტრალური ასპექტია. ამის მიღწევას კი მაკრონი არა იზოლაციონისტური პოლიტიკით, არამედ, სხვა ქვეყნებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობით აპირებს. ევროკავშირის წევრობა კი მისთვის საფრანგეთის გლობალური როლის გაძლიერებისთვის ერთ-ერთი საშუალებაა, რასაც მაკრონმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი, როდესაც გამარჯვების შემდეგ მისი პირველი სახალხო მიმართვისთვის ევროკავშირის ჰიმნის ფონზე გამოვიდა.
საფრანგეთში საარჩევნო ციებ-ცხელება ამით არ სრულდება. ივნისში ფრანგული საზოგადოება საკანონმდებლო ორგანოს წევრებს აირჩევს. საპარლამენტო არჩევნები სავარაუდოდ განმსაზღვრელი იქნება მაკრონის პრეზიდენტობისა, რადგანაც სწორედ ამ არჩევნების საშუალებით გადაწყდება ექნება თუ არა პრეზიდენტს პარლამენტის უმრავლესობის მხარდაჭერა. პარტია „En Marche!” ემანუელ მაკრონმა ერთი წლის წინ ჩამოაყალიბა. მაკრონის საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვება არ განაპირობებს საპარლამენტო არჩევნებში მისი პარტიის უპირობო წარმატებას. ახალი პარტიის ახალგაზრდა ლიდერს შესაძლოა გაუჭირდეს პარლამენტის უმრავლესობის საკუთარი პარტიით დაკომპლექტება.
საკანონმდებლო ორგანოს არჩევნებიც დიდი ალბათობით ისეთივე არაპროგნოზირებადი იქნება, როგორითაც საპრეზიდენტო არჩევნები ხასიათდებოდა. იმ შემთხვევაში, თუ მაკრონი საპარლამენტო უმრავლესობას არჩევნების საშუალებით ვერ მოიპოვებს, ახალი პრეზიდენტის პარტიას შესაძლოა კოალიციის ჩამოყალიბება დასჭირდეს დიდ პარტიებთან, რამაც შესაძლოა მაკრონის მიერ დაპირებული რეფორმების სწრაფად და უმტკივნეულოდ გატარებას ხელი შეუშალოს.
მართალია, ემანუელ მაკრონმა მეორე ტურში მაღალი პროცენტული მაჩვენებლით გაიმარჯვა (66%), ამომრჩეველთა აქტივობა წინა წლებთან შედარებით დაბალი იყო (ამომრჩეველთა აქტივობა მეორე ტურში:  2007-83.97%, 2012-80.35%, 2017-74.62%). 1969 წლის შემდეგ, ეს პირველი შემთხვევაა, როცა ამომრჩეველთა აქტივობა მეორე ტურში უფრო დაბალი იყო, ვიდრე პირველ ტურში (77.77%).
საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტურის შედეგებმა (ემანუელ მაკრონი -23.8%, მარინ ლე პენი - 21.5%, ფრანსუა ფიონი - 19.9%, ჟან-ლუკ მელანშონი - 19.6%, ბენუა ჰამონი - 6.4%) აჩვენა, თუ რამდენად განსხვავდება ფრანგული საზოგადოების სხვადასხვა ნაწილის პოლიტიკური არჩევანი. შესაბამისად, უცნობია როგორ არჩევანს გააკეთებს ფრანგი ამომრჩეველი საპარლამენტო არჩევნებში. აქვე, გასათვალისწინებელია ლე პენის პარტიის, „ეროვნული ფრონტის“ ფაქტორიც. უდავოა რომ „ეროვნული ფრონტი“ და ასევე სხვა პარტიებიც საპარლამენტო არჩევნებში აქტიურად იბრძოლებენ, რათა ახლად არჩეული პრეზიდენტის პარტიამ უმრავლესობა არ მოიპოვოს.
მაკრონის გამარჯვებამ ევროპაში ის ოპტიმიზმი გააღვიძა, რომელიც კონტინეტს ახლა ყველაზე მეტად ესაჭიროებოდა. 7 მაისის არჩევნები საფრანგეთის ერთგვარ რეფერენდუმადაც შეირაცხა, სადაც ფრანგულმა საზოგადოებამ ევროპული არჩევანი გააკეთა. ეს არჩევანი კი სასიხარულოა ევროკავშირის სამეზობლოსთვისაც. გარდა იმისა რომ მაკრონის გამარჯვება ზრდის ევროკავშირის, როგორც, გლობალური აქტორის როლის გაძლიერების შანსებს და რუსეთის მიმართ მტკიცე პოზიციების მქონე ლიდერს სძენს მსოფლიოს, ამავდროულად, პრო-ევროპული კანდიდატის გამარჯვება შესაძლოა ე.წ. „შესაძლებლობის ფანჯარა“ იყოს ევროინტეგრაციის გზაზე მყოფი ქვეყნებისთვის და მათ შორის, საქართველოსთვისაც. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, ამ მომენტის გამოყენება და საფრანგეთთან თანამშრომლობისა და კომუნიკაციის გაძლიერება ვიზა ლიბერალიზაციის შემდგომი ნაბიჯების განსასაზღვრად.
ამ ფონზე, საფრანგეთის ახალგაზრდა პრეზიდენტის სამომავლო საქმიანობას აქტიურად დააკვირდება როგორც ფრანგული, ისე, ევროპული და საერთაშორისო საზოგადოება. მისი გამარჯვება ევროპამ მიიღო როგორც იმედის მომცემი ცვლილება კრიზისულ სიტუაციაში, რაც მაკრონს უფრო მეტ პასუხისმგებლობას აკისრებს. თუმცა, მანამდე, საფრანგეთში მყარი პოზიციების განსამტკიცებლად მაკრონს მოუწევს დაამტკიცოს რომ ის არ არის ფრანსუა ოლანდის პოლიტიკის გამგრძელებელი, ან როგორც ფრანგები იტყოდნენ, „faire du neuf avec du viex” (ძველიდან ახლის შექმნა).

Emmanuel Macron – Another Chance for Europe?
Over the last few months the entire world has been actively monitoring the French presidential elections and electoral environment. In light of the important challenges faced by the EU and strengthening of populism throughout the world, it comes as no surprise that future leader of France, one of the important members of the Union and a founding member state, is of a particular interest for international media.
The interest was further intensified by the fact that there was no clear winner during the pre-election period. Although Marine Le Pen and Emmanuel Macron were leading other candidates, constantly changing poll results left everyone with a feeling of uncertainty. In addition, the leading candidates did not belong to any of the so-called mainstream political parties (the Republicans or the Socialists), and it is safe to say that as recently as a year ago only a few would have predicted victory of France’s former minister of economy in the presidential elections. These elections were a clear testament for the world and especially for the EU that threats of populism are very real and pose a threat to the Union and its most important values.
Macron’s victory was another chance that the French people gave to pro-European liberalism. His victory is also great news for Europe. After Brexit Marine Le Pen’s success in the elections would have put a big question mark over France’s membership of the EU and the future of the union in general. However, the fact that pro-European Macron won the elections does not mean that problems that exist in the EU will take care of themselves or euroscepticism will reduce significantly. Great Britain’s referendum and France’s elections have clearly illustrated that populist and eurosceptic political parties have a lot of supporters. Everyone in Europe, including the newly elected President, highlights the need to reform the EU but what the reform actually means is a separate matter.
Emmanuel Macron’s European plan focuses on reforming the Union. Macron plans to put a special emphasis on strengthening the Franco-German partnership. Partnership between the two countries that served as a foundation for creating the Union 60 years ago still has the potential to spearhead the process of seeking solutions for common European problems. Many would agree that without Germany’s active support it would be difficult for France to implement meaningful reforms in the EU. Prospects of possible Franco-German alliance as a driving force for reforming the EU will somehow depend on outcomes of Germany’s parliamentary elections.
Strengthening Eurozone is an important part of Macron’s plan. Other important initiatives include common European fiscal policy, creating Eurozone budget and the office of the Minister of Economy and Finances, etc.
It is also important that Macron’s foreign policy views are mostly based on the principle of openness, while developing France into a more independent and a strong global actor is an important focus of his policy. To this end, Macron plans to rely on a strong partnership with other countries and international organizations, as opposed to an isolationism. He views EU membership as a way to strengthen France’s global role, which Macron reiterated during his first public speech after winning the elections delivered against the background of the European anthem.
France remains engulfed in the election fever. In July the French people will vote for members of the legislature. Parliamentary election will be pivotal for Macron’s presidency, because it will decide if the President will have a support of the majority or not. Emmanuel Macron founded the En Marche! party one year ago. Macron’s win of the presidential elections does not guarantee the party’s success in the parliamentary elections. Young leader of the new party may find it hard to staff the parliamentary majority with his own party.
It is most likely that the parliamentary elections will be as unpredictable as the presidential election. If Macron fails to secure the parliamentary majority through elections, his party may need to form a coalition with larger parties with the aim of helping Macron implement the reforms that he has promised in a prompt and smooth manner.
Although Macron garnered high percentage of votes in the run-off of the elections (66%), voter turnout was lower compared to previous years (voter turnout in the run-offs was 83.97% in 2007, 80.35% in 2012, and 74.62% in 2017). For the first time since 1969, voter turnout in the run-off was lower than in the first round of the elections (77.77%).
Results of the first round of the presidential elections (Emmanuel Macron - -23.8%, Marine Le Pen – 21.5%, Francois Fillon - 19.9%, Jean-Luc Melenchon - 19.6%, Benoit Hamon – 6.4%) illustrated how polarized French voters are. Therefore, it is difficult to predict what choice they will make in the parliamentary elections. Here we must also consider the factor of Le Pen’s party National Front. Clearly, the National Front as well as other parties will put up an active fight in the elections, in order to ensure that the party of the newly elected president does not gain majority.
Macron’s victory has awakened optimism in Europe, which is exactly what it needs right now. May 7 presidential election is considered as sort of a referendum for France, where French voters chose Europe. This is great news for EU’s neighborhood as well – victory of the pro-European candidate not only increases chances of strengthening EU’s role as a global actor and provides the world with a leader that has a strong stance against Russia, but it also creates a possible window of opportunity for countries that are on the path towards the European integration, including for Georgia. Therefore, it is important to utilize this momentum and define steps following the visa-liberalization.
Under these circumstances French, European and international societies will be closely monitoring future performance of the newly elected president of France. His victory gave Europe a promising change in the crisis situation, which puts even more responsibility on Macron’s shoulders. However, until then to strengthen his positions in France Macron will have to prove that his presidency will not be about continuing François Hollande’s policies, or as the French say „faire du neuf avec du viex” (trying to make something new out of something old).