არასამთავრობოები ბორჯომის საკრებულოში განვითარებულ მოვლენებს ეხმიანებიან
ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში უკანასკნელ პერიოდში განვითარებული მოვლენები და პოლიტიკური დაპირისპირება აშკარად სცდება ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელების სამართლებრივ საფუძვლებს და მნიშვნელოვან ზიანს აყენებს თვითმმართველობის არსს, როგორც საქართველოს მოქალაქეთა უფლებას და შესაძლებლობას, მათ მიერ არჩეული ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მეშვეობით, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, მოაგვარონ ადგილობრივი საკითხები.
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულო ერთადერთია საქართველოში, სადაც წევრთა უმრავლესობა ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებით არის დაკომპლექტებული
აღსანიშნავია, რომ მერიის საშტატო ნუსხასა და სახელფასო განაკვეთების ცვლილებაზე მსჯელობა მხოლოდ 28 თებერვალის საკრებულოს რიგგარეშე სხდომაზე მოხერხდა, თუმცა საკრებულოს თავმჯდომარის განმარტებით, იგი არალეგიტიმურია. სხდომაზე ფიზიკური დაპირისპირებაც მოხდა, რასაც მოგვიანებით სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების საკრებულოს შენობის წინ მობილიზება მოჰყვა. რა დროსაც ბორჯომის საკრებულოს შენობაში ოპოზიციონერ დეპუტატებს, მათ შორის საკრებულოს თავმჯდომარეს ადმინისტრაციულ შენობაში შესვლა შეეზღუდათ
შესაბამისად, არსებული კრიზისი კიდევ უფრო გამწვავდა და მუნიციპალური სამსახურების გამართული საქმიანობა შეაფერხა, რაც ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ შესაბამისი სერვისებით სარგებლობაზე აისახა. აგრეთვე, დაირღვა ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერიის თანამშრომელთა შრომითი უფლებები (მათ ბოლო 3 თვის მანძილზე არ მიუღიათ კუთვნილი ანაზღაურება).
მიგვაჩნია, რომ ზემოაღნიშნული მნიშვნელოვან ზიანს აყენებს თვითმმართველობის არსსა და მნიშვნელობას და სცდება ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელების სამართლებრივ საფუძვლებს, ვინაიდან მიუხედავად მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფორმირების პოლიტიკური საფუძველისა, მისი წევრები თავისი მოვალეობების შესრულებისას შეზღუდული არ არიან მათი წარმდგენი პოლიტიკური გაერთიანების განაწესებითა და დავალებებით და თავიანთ საქმიანობას კანონიერებისა და გამჭვირვალობის პრინციპებზე დაყრდნობით ახორციელებენ. შესაბამისად, მოვუწოდებთ:
ბორჯომის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ორგანოების წარმომადგენლებს:
თვითმმართველობის არსისა და მნიშვნელობის შესაბამისად, მეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდონ თავიანთ საქმიანობას და კონსტრუქციულ და სამართლებრივ რეჟიმში წარმართონ ერთმანეთთან თანამშრომლობა.
სახელმწიფო ხელისუფლებას და პოლიტიკურ პარტიებს:
შეწყვიტონ ჩარევა ბორჯომის მუნიციპალიტეტის ორგანოების საქმიანობაში, რათა საკრებულოსა და მერიას მიეცეთ შესაძლებლობა, თვითმმართველობის არსიდან გამომდინარე წარმართონ თავიანთი საქმიანობა.

NGOs respond to the developments in the Municipal Council of Borjomi
The recent developments and political confrontation in the Municipal Council of Borjomi clearly go beyond the legal limits for the exercise of local self-government and causes a considerable damage to the essence of self-government as the right and opportunity of citizens of Georgia to solve local issues by means of local self-government bodies, in accordance with the Georgian legislation.
After the local self-government elections of 2017, the Municipal Council of Borjomi has been the only municipal council in Georgia which is mainly composed of members of opposition parties.
It should be noted that the Municipal Council of Borjomi only managed to take a decision on the staff list and salary amounts of the City Hall at its extraordinary session of February 28, although, according to the Chairperson of the Municipal Council, the decision is illegitimate. The session also involved a physical confrontation, which was later followed by mobilization of law enforcement officers in front of the building of the Municipal Council. At this time, oppositionist members of the Municipal Council, including the Chairperson of the Municipal Council, were not allowed to freely enter the administrative building.
Accordingly, the existing crisis became even more acute, hindering the work of municipal services, which reflected on the use of relevant services by the local population. The labor rights of employees of the City Hall of Borjomi were also violated (they have not received their salaries for the past three months).
We believe that the foregoing causes a considerable damage to the essence of self-government and goes beyond the legal limits for the exercise of self-government, because, in spite of the political basis of the formation of the Municipal Council, its members are not restricted by the regulations and instructions of the political associations that nominated them in the performance of their duties and should carry out their activity on the basis of the principles lawfulness and transparency. Therefore, we call upon:
Members of the representative and executive bodies of the Borjomi Municipality:
To exercise more responsibility in their activity and to cooperate with one another in a constructive and lawful manner, in accordance with the essence of self-government;
The state authorities and political parties:
To stop interfering with the activity of the bodies of the Borjomi Municipality, in order to allow the City Council and the City Hall to carry out their activities in accordance with the essence of self-government.