არჩევნების პირველ და მეორე ტურს შორის პერიოდში ზეწოლის ფაქტები ფართოდ გავრცელებულია
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების I და II ტურებს შორის პერიოდში ფართოდ გავრცელებული სახე მიიღო ამომრჩევლებზე ზეწოლის ფაქტებმა და სახეზეა ამომრჩევლის ნებაზე ზემოქმედების ახალი, აქამდე უპრეცედენტო ფორმები.
ორგანიზაციის დამკვირვებლების ინფორმაციით სხვადასხვა მუნიციპალიტეტებში ზეწოლა ხორციელდება როგორც საჯარო მოხელეებსა და მუნიციპალიტეტის ორგანოებში დასაქმებულ პირებზე, ასევე კერძო სექტორში დასაქმებულ თანამშრომლებზე და სხვა მოწყვლად ამომრჩეველზე. ზეწოლისა და იძულების ფაქტების გარდა მმართველი პარტიისა და დამოუკიდებელი კანდიდატის, სალომე ზურაბიშვილის მხარდამჭერები სხვადასხვა ფორმებით ცდილობენ გრიგოლ ვაშაძის მხარდამჭერები არჩევნებზე არ გამოცხადდნენ.
ორგანიზაციის დამკვირვებლებისთვის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში ცნობილი გახდა, რომ მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელი თანამდებობის პირები სისტემატიურ შეხვედრებს მართავენ მუნიციპალიტეტის საჯარო მოხელეებთან და ა(ა)იპ-ებში დასაქმებულ პირებთან რა დროსაც ისინი თანამშრომლებისგან სალომე ზურაბიშვილის მხარდაჭერას მოითხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში აფრთხილებენ, რომ ისინი სამსახურს დაკარგავენ ხოლო ქვეყანაში არეულობა და დაპირისპირება დაიწყება.
ზეწოლის შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას წინ უძღვოდა გუბერნატორების მერებთან შეხვედრები და შსს მინისტრის ვიზიტი რამდენიმე მუნიციპალიტეტში, რასაც შესაძლოა კავშირი ჰქონდეს ზეწოლისა და ამომრჩევლებზე ზემოქმედების ერთგვაროვან და მასშტაბურ ხასიათზე.
ახალციხეში ერთ-ერთი ბაგა-ბაღის თანამშრომლებს სამსახურიდან გათავისუფლების მოთხოვნით განცხადებები დააწერინეს და გააფრთხილეს, რომ ეს განცხადებები ძალაში იმ შემთხვევაში შევა, თუ სალომე ზურაბიშვილი არჩევნებში ვერ გაიმარჯვებს. საბიუჯეტო სექტორში დასაქმებულებისადმი სამსახურიდან გათავისუფლების მუარას ჰქონდა ადგილი გურჯაანისა და ქარელის მუნიციპალიტეტებში. ასევე, შიდა ქართლის მუნიციპალიტეტებში გამართულ შეხვედრებზე ხელმძღვანელები თანამშრომლებს ეუბნებიან, რომ თუ არჩევნებში გრიგოლ ვაშაძე გაიმარჯვებს დაიწყება არეულობა და ომი და სთხოვენ, რომ ეს ინფორმაცია ახლობლებთან და ნათესავებთან გაავრცელონ.
თბილისში, ხაშურსა და ზუგდიდში „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მიღებული ინფორმაციით ზეწოლა ხორციელდება კერძო სექტორში დასაქმებულ პირებზე. კერძოდ, ბიზნესის მფლობელები დასაქმებულებისაგან მოითხოვენ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების მათთვის გადაცემას. ეს ვალდებულება ვრცელდება იმ თანამშრომლებზე, რომლებიც, მათი აზრით სალომე ზურაბიშვილს მხარს არ უჭერენ. მარნეულში ერთ-ერთ მოქალაქეს პოლიციის თანამშრომელი ოჯახის წევრის დაპატიმრებით და მცირე ბიზნესის დაჯარიმებით დაემუქრა თუ გრიგოლ ვაშაძის მხარდაჭერას არ შეწყვეტდა.
გორის მუნიციპალიტეტში უცნობი პირები მოქალაქეებს უკავშირდებიან და თითქოს პიროვნების დაზუსტების მიზნით ეუბნებიან მათი და მათი ოჯახის წევრების პირად მონაცემებს სავარაუდოდ იმ მიზნით, რომ ამომრჩეველს შექმნოდა განცდა თითქოს ამ პირებისთვის ცნობილია მისი პერსონალური ინფორმაცია.
ბათუმში ერთ-ერთ ოჯახში გამოკითხვაზე მისულმა პირებმა, რომლებმაც თავი „ქართული ოცნების“ კოორდინატორებად წარადგინეს, მისამართზე ჩაწერილი პირები მოიკითხეს და აღნიშნეს, რომ ისინი პირველ ტურზე არ მისულან. აღნიშნული შემთხვევა გვაფიქრებინებს, რომ კარდაკარ დადიან პირები, რომლებსაც აქვთ ინფორმაცია თუ რომელი ამომრჩეველი არ მივიდა საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ ტურზე. კანონის თანახმად, აღნიშნული ინფორმაცია დახურულია და გაუგებარია რა ხერხებით აღმოჩნდა კონფიდენციალური პირადი ინფორმაცია გარეშე პირების ხელში.
ყველა ამ შემთხვევის შესახებ დეტალურ ინფორმაციას „სამართლიანი არჩევნები“ შუალედურ ანგარიშში გაასაჯაროებს.
საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ და მეორე ტურებს შორის პერიოდში ზეწოლის ფაქტების გავრცელების მასშტაბი შემაშფოთებელია. ამ ტენდენციის შენარჩუნების შემთხვევაში ამომრჩეველზე ზეწოლის გარემომ შესაძლოა არჩევნების მეორე ტურში საარჩევნო პროცესსა და მის ლეგიტიმაციას ჩრდილი მიაყენოს. იმისათვის, რომ საარჩევნო პროცესსა და მეორე ტურის თავისუფალ და სამართლიან გარემოში ჩატარებას ჩრდილი არ მიადგეს, „სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს:
1. საქართველოს ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირებს და მმართველი პარტიის ხელმძღვანელებს - ღიად და საჯაროდ დაგმონ ამომრჩეველზე ზეწოლის ფაქტები და მოუწოდონ თვითმმართველობის ხელმძღვანელებსა და საკუთარ მხარდამჭერებს დაუყოვნებლივ შეწყვიტონ ამომრჩევლის ნებაზე ზეგავლენის მოხდენის ყველა მცდელობა.
2. ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელმძღვანელ პირებს - აღკვეთონ ზეწოლისა და იძულების პრაქტიკა დასაქმებული პირების მიმართ და მისცენ მათ შესაძლებლობა ყოველგვარი ზეწოლის გარეშე, თავისუფლად განახორციელონ საკუთარი კონსტიტუციური უფლება.
3. ბიზნესმენებსა და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს - არანაირი ფორმით არ განახორციელონ ზეწოლა დასაქმებულ პირებზე და აღკვეთონ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების იძულებით ჩამორთმევა, ვინაიდან აღნიშნული წარმოადგენს სისხლის სამართლის დანაშაულს.
4. მმართველი პარტიის მხარდამჭერებსა და აქტივისტებს - უარი თქვან უკანონო დავალებების შესრულებაზე და ამომრჩევლის ზეწოლაში თანამონაწილეობაზე.

Widespread Intimidation Ahead of the Runoff Presidential Elections in Georgia
ISFED has found that in the period between the first and the second rounds of the 2018 presidential election, acts of intimidation against voters have become widespread; new and unprecedented forms of influencing the will of the voters are used.
ISFED observers in different municipalities have reported that not only civil servants and employees of municipal bodies are pressured, but so are private sector employees and other vulnerable voters. In addition to pressure and coercion, supporters of the ruling party and the independent candidate, Salome Zourabichvili have resorted to different means to ensure that Grigol Vashadze’s supporters do not go to the elections.
It was found in different municipalities that municipal officials are holding systematic meetings with municipal civil servants and employees of non-profit (non-commercial) legal entities, demanding that they support Salome Zourabichvili. Otherwise, they are warned that they will lose their jobs and civil disturbance and confrontation will break out.
Reports on pressure were preceded by meetings of governors with mayors and visits of the Interior Minister in municipalities, which may be connected to the uniform and widespread attempts to influence voters.
In Akhaltsikhe, employs of a kindergarten were forced to sign resignation letters. They were threatened that the resignation letters will be approved if Salome Zourabichvili loses the election. Employees of budgetary institutions received threats of dismissal in Gurjaani and Kareli municipalities as well. In addition, during meetings in Shida Kartli municipalities, leadership are warning their subordinates that if Grigol Vashadze wins the election, civil disturbance and war will break out. They ask employees to spread this information among their friends and relatives.
ISFED observers reported that in Tbilisi, Khashuri and Zugdidi, private sector employees are pressured. In particular, business owners are demanding that their employees hand in their identification documents. These demands are targeted at employees suspected of not supporting Salome Zourabichvili. In Marneuli, a police officer threatened an individual to have his family member arrested and his small business fined unless he stops supporting Grigol Vashadze.
In Gori Municipality, people are contacted by strangers and are told their personal information as well as personal information of their family members, in order to confirm their identity. Such act creates impression that it is done so that the voter believes that their personal information is known for the unknown callers.
In Batumi, individuals were visiting a family for a survey; they identified themselves as the Georgian Dream coordinators and asked about specific individuals that were registered at that address saying that they had not gone to the elections during the first round. This leads us to believe that there are people that go door to door, who know which voters did or did not participate in the first round of the presidential election. According to the law, this is confidential information and it is not clear how these individuals got their hands on it.
Detailed information about all these cases will be made public by ISFED in its third interim report.
Widespread acts of pressure during the period between the first and the second round of the presidential election are alarming. If the trend continues, the intimidation environment could harm the electoral process and the legitimacy of the runoff election. To prevent casting of shadow on free and fair environment for the second round of the elections, ISFED urges:
1. High-level officials of the Georgian Government and leaders of the ruling party – to openly and publicly condemn facts of intimidation against voters and urge self-government leaders and their supporters to immediately cease any attempts of influencing voters’ will.
2. Local self-government authorities – to eliminate the practice of pressure and coercion against their employees and allow them to realize their constitutional right freely, without any pressure.
3. Businessmen and private sector representatives – not to use any forms of intimidation against their employees and to eliminate the practice of forcing employees to hand in their identification documents because this amounts to a crime.
4. Ruling party supporters and activists – not to fulfill illegal assignments and not to participate in intimidation of voters.