სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურს საქართველოს ტერიტორიაზე ყველა საარჩევნო ოლქში აკვირდებოდა. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია შედგებოდა 651 საუბნო, 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლისა და 78 მობილური ჯგუფისგან. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები ასევე იმყოფებოდნენ საზღვარგარეთ გახსნილ 12 საარჩევნო უბანზე. არჩევნების დღეს, ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებდა 15 ოპერატორისა და 10 იურისტისაგან დაკომპლექტებული მონაცემთა ანალიზისა და ინციდენტების ცენტრები.
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურს „სამართლიანი არჩევნები“ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდებოდა, რომელიც გვაძლევს საშუალებას, რომ დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, სისტემურად შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
„სამართლიანი არჩევნების“ მონიტორინგის შედეგად შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ხმის დათვლის პროცესი უმეტესწილად საარჩევნო პროცედურების დაცვით მიმდინარეობდა. რიგ შემთხვევებში ადგილი ჰქონდა შემაჯამებელი ოქმის შედგენასთან დაკავშირებულ და სხვა პროცედურულ დარღვევებს. უბნების დახურვის შემდეგ, მარნეულისა და ლაგოდეხის ოლქებში დაფიქსირდა ძალადობრივი ინციდენტები.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ საუბნო კომისიებში წარადგინა 53 საჩივარი, ხოლო საოლქო კომისიებში 76 საჩივარი.
PVT დაკვირვების შედეგები
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ამომრჩეველთა აქტივობამ ქვეყნის მასშტაბით 56.2% შეადგინა (+/-0.7% ცდომილების ხარისხით). აღნიშნული მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად აღემატება პირველი ტურის ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემს (46.6%).
არჩევნების დღის მიმდინარეობის თაობაზე მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, „სამართლიანი არჩევნები“ დარწმუნებულია ხმების პარალელური დათვლის შედეგად დაფიქსირებულ შედეგებში. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ მიიღო ინფორმაცია PVT-ის შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილი უბნების 99.9%-დან. 95%-სანდოობის ინტერვალით.
ცხრილში მოცემულია მეორე ტურის შედეგები, რომლისთვისაც ცდომილების ზღვარი შეადგენს +/-0.8%, 95%-სანდოობის ინტერვალით.
კანდიდატი გამოთვლილი პროცენტი ცდომილების ხარისხი მინიმალური შედეგი მაქსიმალური შედეგი
#48 სალომე ზურაბიშვილი  59.1%  0.8%  58.3%  59.9%
#5 გრიგოლ ვაშაძე  40.9%  0.8%  40.1%  41.7%
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ბათილად ცნობილი ბიულეტენების პროცენტულმა მაჩვენებელმა ქვეყნის მასშტაბით 3.0% შეადგინა (+/- 0.1% ცდომილებით). ეს მაჩვენებელი სტატისტიკურად პირველი ტურის მონაცემის მსგავსია (3.2%). აღსანიშნავია, რომ თბილისის მასშტაბით ბათილად ცნობილი ბიულეტენების პროცენტული მაჩვენებელი 4.5%-ია, რაც წარმოადგენს ზრდას პირველ ტურზე თბილისში ბათილი ბიულეტენების პროცენტულ მაჩვენებელთან შედარებით (4.1%).
დარღვევები ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
ძალადობრივი ფაქტები
• #15 ლაგოდეხის საარჩევნო ოლქში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისთან უცნობი პირის მხრიდან განხორციელდა სროლა. ადგილზე მობილიზებული იყო პოლიცია.
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #59 საარჩევნო უბანთან „ქართული ოცნებისა“ და ოპოზიციის წარმომადგენლებს შორის დაფიქსირდა ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტი. ამ უკანასკნელთა განცხადებით, უბანზე გაიმარჯვა გრიგოლ ვაშაძემ და მათ არ მისცეს შემაჯამებელი ოქმის ქსეროასლი. დაპირისპირება მოხდა ასევე ოპოზიციის წარმომადგენლებსა და პოლიციას შორის. ადგილზე გამოსული იყო ოპოზიციის მხარდამჭერი მოსახლეობა. გარკვეული დროის შემდეგ სიტუაცია განიმუხტა.
• #14 დედოფლისწყაროს საარჩევნო ოლქის #20 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელს ბიულეტენისთვის ფოტოს გადაღების უფლება არ მისცეს.
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #65 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელს ბიულეტენისთვის ფოტოს გადაღების უფლება შეეზღუდა. დამკვირვებელი აპირებდა საჩივრის წარდგენას აღნიშნულ ფაქტზე, თუმცა მისი საჩივარი არ დაარეგისტრირეს.
შემაჯამებელ ოქმთან დაკავშირებული დარღვევები
• #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #89 საარჩევნო უბნისა და #83 ხელვაჩაურის საარჩევნო ოლქის #26 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელ ოქმებში არ იყო მითითებული ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა.
• #13 სიღნაღის საარჩევნო ოლქის #34 საარჩევნო უბანზე და #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #15 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელი ოქმები არ იყო დამოწმებული კომისიის ბეჭდით.
• #70 ფოთის საარჩევნო ოლქის #22 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელ ოქმში არ იყო მითითებული შედგენის დრო.
• #70 ფოთის საარჩევნო ოლქის #30 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელ ოქმში არ იყო მითითებული შედგენის თარიღი და დრო.
• #21 გარდაბნის საარჩევნო ოლქის #32 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელ ოქმში მითითებული იყო შედგენის თარიღი და დრო, ხოლო დამკვირვებლისთვის მიცემულ ოქმის ასლში არა.
• #25 წალკის საარჩევნო ოლქის #31 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელი ოქმის ასლი დამკვირვებელს მდივნის ხელმოწერის გარეშე გადასცეს.
• #61 საარჩევნო ოლქის #7 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელი ოქმის ასლი ბეჭდით არ დამოწმდა.
ბიულეტენების რაოდენობა მეტია ხელმოწერების რაოდენობაზე
• #83 ხელვაჩაურის საარჩევნო ოლქის #2 საარჩევნო უბანზე და #30 კასპის საარჩევნო ოლქის #11 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენების რაოდენობა ერთით მეტი იყო ხელმოწერების რაოდენობაზე.
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #37 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენების რაოდენობა ორით აღემატებოდა ხელმოწერების რაოდენობას.
მთვლელების გამოსავლენი წილისყრის წესის დარღვევა
• #84 ხულოს საარჩევნო ოლქის #42 საარჩევნო უბანზე მთვლელების გამოსავლენ წილისყრაში მონაწილეობა მიაღებინეს და პირველი მთვლელის ფუნქცია მიანიჭეს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელს.
ბიულეტენებთან დაკავშირებული ხარვეზები
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #76 საარჩევნო უბანზე ხმის დათვლისას გამოვლინდა 20 ბიულეტენი, რომელსაც 65-ე უბნის ნომერი ეწერა.
• #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენი, რომელშიც გადახაზული იყო კანდიდატი სალომე ზურაბიშვილი მის სასარგებლოდ ჩათვალეს.
მასალების დალუქვის წესის დარღვევა
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #8 საარჩევნო უბნის კომისიის ბეჭედი დალუქვის გარეშე წარადგინეს საოლქო საარჩევნო კომისიაში.

Election Day Final PVT Results
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) was monitoring the second round of the 2018 Presidential Elections in all electoral districts around Georgia. ISFED Observation Mission consisted of 651 short-term observers (STO) at polling stations, 73 observers deployed at district electoral commissions and 78 mobile teams. ISFED observers were also present at 12 polling stations abroad. PVT and Incident Centers were operating in the central office staffed with 15 operators and 10 lawyers.
ISFED observation of the second round of Presidential Elections was based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which enables us to timely detect violations, systematically evaluate the entire Election Day process and verify the accuracy of the official election results.
Based on the observation, ISFED can conclude that the tabulation of votes was mostly conducted in compliance with relevant electoral procedures. Similarly to the voting process, number of violations were reported during counting of votes, such as, improper filling of summary protocols and other procedural shortcomings. Incidents of violence were identified in Marneuli and Lagodekhi after closing of polling stations.
ISFED filed 53 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 76 complaints with District Electoral Commissions (DECs).
PVT Findings
According to ISFED PVT data received from observers, voter turnout across the country was 56.2%, (with a margin of error of +/-0.7%), which is significantly higher than the voter turnout during the first round of elections - 46.6%.
Based on the information received about the Election Day process, ISFED is confident in its PVT results. ISFED received information from 99.9% of its observers deployed at random representative sample of polling. Below are the results of the presidential candidates. For each result the margin of error is +/-0.8% and is calculated at 95% confidence interval.
Candidate PVT Result Margin of Error Lowest Possible Result Highest Possible Result
#48 Salome Zurabishvili  59.1%  0.8%  58.3%  59.9%
#5 Grigol Vashadze  40.9%  0.8%  40.1%  41.7%
According to ISFED, the percentage of invalid ballots across the country is 3.0% with a margin of error of +/-0.1%. This result is similar to the first round of the Presidential Elections when invalid ballot rate was 3.2%. The percentage of invalid ballots in Tbilisi for the runoff election is 4.5% which represents an increase compared to the first round of Elections (4.1%).
ISFED’s observers reported following violations:
Cases of violence
• Near the United National Movement office in Lagodekhi district #15, there was a shooting by an unidentified gunman. Police were mobilized at the location of the incident.
• At PEC #59 of the election district #22 (Marneuli), a physical confrontation ensued between the representatives of Georgian Dream and opposition. According to the opposition, Grigol Vashadze had won the precinct and a copy of summary protocol was not given to them. Population supporting the opposition gathered and opposition representatives also confronted with police. After some time, situation subdued.
Restriction of observer rights
• At PEC #20 of the election district #14 (Dedoplistskaro), an observer was prevented from taking a photograph of a ballot paper during vote count.
• At PEC #65 of the election district #20 (Rustavi), an observer was prevented from taking a photograph of a ballot paper during vote count. As a follow-up, the observer attempted to write a complaint on the case, however, the complaint was not registered.
Violations related to the summary protocols
• At PEC #89 of the election district #9 (Nadzaladevi) and at PEC #26 of the election district #83 (Khelvachauri), number of invalid ballots were not indicated in the summary protocol.
• At PEC #34 of the election district #13 (Sighnaghi) and at PEC #15 of the election district #7 (Chughureti), summary protocols were not validated with a stamp.
• At PEC #22 of the election district #70 (Poti), time of drawing up of the summary protocol was missing.
• At PEC #30 of the election district #70 (Poti), time and date of drawing up of the summary protocol were missing.
• At PEC #32 of the election district #21 (Gardabani), time and date of drawing up a summary protocol was included in the protocol, however, this information was missing in the copy of document given to the observer.
• At PEC #31 of the election district #25 (Tsalka), observer was given a copy of a summary protocol that did not have a signature of the secretary.
• At PEC #7 of the election district #61 (Lanchkhuti), a copy of a summary protocol was not validated with a stamp.
Number of ballot papers exceeding the number of signatures
At PEC #2 of the election district #83 (Khelvachauri) and at PEC #11 of the election district #30 (Kaspi), number of ballot papers exceeded the number of signatures by one.
At PEC #37 of the election district #7 (Chughureti), number of ballot papers exceeded the number of signatures by two.
Breach of the rules of casting of lots
• At PEC #42 of the election district #84 (Khulo), a representative from United National Movement was allowed to participate in casting lots for counting officers and ultimately, was assigned with the function of first counting officer.
Issues related to ballot papers
• During counting at PEC #76 of the election district #2 (Vake), 20 ballot papers were discovered printed for the precinct #65.
• At PEC #49 of the election district #9 (Nadzaladevi), a ballot in which candidate Salome Zourabichvili was crossed off, was counted in favor of her.
Violation of sealing procedure of election materials
• At PEC #8 of the election district #5 (Isani), a commission stamp was submitted to the DEC without sealing it.