ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების ვებ-გვერდების მონიტორინგის ანგარიში
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ საქმიანობის ერთ-ერთ მიმართულებას წარმოადგენს ანგარიშვალდებული და გამჭვირვალე მმართველობის ხელშეწყობა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში.
თანამედროვე ტექნოლოგიები და ინტერნეტი არის ინფორმაციის მოპოვებისა და  კომუნიკაციის ეფექტური საშუალება. ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების გასაზრდელად მნიშვნელოვანია უზრუნველყოფილი იყოს მისი საქმიანობის შესახებ დეტალური ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, რისი მიღწევის ერთ-ერთ გზას ინტერნეტ რესურსების სწორად გამოყენება წარმოადგენს. ინფორმაციის გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა ხელს უწყობს საჯარო დაწესებულებებზე საზოგადოებრივი კონტროლის არსებობასა და საზოგადოების ჩართულობის ხარისხის გაზრდას. 2013 მონაცემების თანახმად, საქართველოს მოსახლეობის 45%-სთვის ინტერნეტი ხელმისაწვდომია.  შესაბამისად, საჯარო სამსახურების ვებ-გვერდების არსებობა უკვე საკმაოდ მნიშვნელოვან დატვირთვას იძენს.
‘’სამართლიანმა არჩევნებმა’’ 2014 წლის 1 ნოემბრიდან 2015 წლის 1 მაისამდე განახორციელა ადგილობრივი თვითმმართველობის, როგორც აღმასრულებელი (გამგეობა/მერია), ისე წარმომადგენლობითი (საკრებულო) ორგანოების ვებ-გვერდების მონიტორინგი. კვლევის ობიექტი იყო, ასევე, ადგილობრივი თვითმმართველობის სოციალური ქსელის (Facebook) გვერდები, ვინაიდან ინტერნეტ მომხმარებლების უმრავლესობა აქტიურია სოციალურ ქსელებში, რომელიც დღესდღეობით ინფორმაციის გავრცელების სწრაფი და ეფექტური საშუალებაა.

Report of Monitoring Websites of Local Self-Government Bodies
One of the areas of focus of International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is promotion of accountable and transparent governance among local self-government bodies.
Contemporary technologies and Internet are an effective way of communicating and obtaining information. To increase the level of government’s transparency, it is important to provide citizens with access to detailed information about government’s activity, which can be achieved by effective utilization of Internet resources. Transparency and accessibility of information promotes public control on public agencies and increases the degree of public involvement. As of 2013, Internet is available to 45% of Georgian population1, meaning that public service websites can play an important role.
From November 1, 2014 to May 1, 2015, ISFED monitored websites of both executive authorities (Gamgeoba/City Hall) and representative authorities (Sakrebulo), including their Facebook websites considering that social media is very popular among Internet users and serves as an effective and efficient way of disseminating information.