არასამთავრობო ორგანიზაციათა საგანგებო განცხადება
საქართველოს პარლამენტის მიერ დღეს ჩაგდებული საკონსტიტუციო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც მომდევნო საპარლამენტო არჩევნების სრულად პროპორციული სისტემით ჩატარებას გულისხმობდა, ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისათვის შესაძლოა საბედისწერო აღმოჩნდეს. პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლა არ იყო მხოლოდ რომელიმე პოლიტიკოსის დაპირება ან საზოგადოების მცირე ჯგუფის ახირება. ის მთელი საზოგადოების მოთხოვნა იყო, რომელსაც მხარს უჭერს ფაქტობრივად ყველა პოლიტიკური პარტია და საზოგადოებრივი ჯგუფი.
ამ გადაწყვეტილებაზე სრული პასუხისმგებლობა ეკისრება მმართველი პარტიის თავმჯდომარეს და ქვეყნის არაფორმალურ მმართველს, ბიძინა ივანიშვილს, რომელიც საკუთარი ძალაუფლების შესანარჩუნებლად და სახელმწიფოს მისატაცებლად, როგორც ჩანს, მზად არის უსამართლო საარჩევნო სისტემის გამოყენებით ამომრჩეველს წაართვას ქვეყნის მართვაში მონაწილეობის შესაძლებლობა და დაუმსახურებლად მიისაკუთროს საპარლამენტო მანდატები.
ხელისუფლებისთვის ცხადი იყო, რომ მიღებული გადაწყვეტილება მასობრივ საზოგადოებრივ მღელვარებას გამოიწვევდა და გვაქვს საფუძველი ვივარაუდოთ, რომ ის ბოლო დღეებში თავად უწყობდა ხელს ამ მღელვარების წარმოშობას, რაც შესაძლოა განპირობებული ყოფილიყო ძველი საარჩევნო სისტემით ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებისა და ამ გზით ხელისუფლების შენარჩუნების სურვილით.
მოვუწოდებთ ბიძინა ივანიშვილს და „ქართულ ოცნებას”, გაიაზროს ის მძიმე პოლიტიკური კრიზისი, რომელშიც ქვეყანა შევიდა და მიიღოს ყველა პოლიტიკური ზომა მის დასაძლევად, რომლის ერთადერთ და უალტერნატივო გზად პარლამენტის მიერ სრულად პროპორციული საარჩევნო სისტემის დაუყოვნებლივ მიღება წარმოადგენს.

Emergency Joint Statement by NGOs
Today the Parliament of Georgia downvoted the draft constitutional amendments that envisaged holding the upcoming parliamentary elections in 2020 through a fully proportional election system. The decision of the Georgian Dream to backtrack on their key promise to change the election system can prove to be a pivotal point in the democratic development of the country. It is important to note that the transition to a fully proportional election system was not only the promise of a single political entity or the will of a small segment of the public, but it was the demand of the entire society and was supported by nearly all political parties and public groups.
The full responsibility for this decision lies with Bidzina Ivanishvili, the chairperson of the Georgian Dream party and the country’s informal ruler. In an effort to cling to power and maintain a state capture, Bidzina Ivanishvili is seemingly prepared to make use of an unfair election system to deprive voters of the opportunity to participate in the governance of the country and to unjustly seize parliamentary mandates.
It was clear to the government that this decision would result in mass public uproar and we have a reason to believe the government intentionally aggravated the situation in the past couple of days. This could be explained by the desire to cling to power by holding early parliamentary elections through the old election system.
We call on Bidzina Ivanishvili and the Georgian Dream, to reflect on the serious political crisis in the country and take appropriate measures to overcome them, for which there is no alternative but to immediately ensure the transition into a fully proportional election system.