საარჩევნო სისტემაზე შეთანხმება კრიზისიდან გამოსვლისა და სტაბილური საარჩევნო გარემოს შესაძლებლობას აჩენს
8 მარტს, ხელისუფლებასა და ოპოზიციურ პარტიებს შორის საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით გამართული მორიგი შეხვედრის შემდეგ, ცნობილი გახდა, რომ მხარეებს შორის შეთანხმება მიღწეულია. საარჩევნო სისტემის კომპრომისული ვერსიის თანახმად, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე 120 მანდატი გადანაწილდება პროპორციული სისტემით, 1% ბარიერის პირობებში, ხოლო 30 მანდატი მაჟორიტარული სისტემით. ამასთან, მიუხედავად მოპოვებული მაჟორიტარული მანდატებისა, ვერცერთი პოლიტიკური პარტია ვერ ჩამოაყალიბებს მთავრობას, თუ არ მიიღებს 40%-ზე მეტ მხარდაჭერას პროპორციულ არჩევნებში.
მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული მოდელი არ წარმოადგენს სრულად პროპორციულ სისტემას, რაც სამოქალაქო საზოგადოების ხანგრძლივ მოთხოვნას წარმოადგენდა, მიღწეული შეთანხმება ცალსახად მისასალმებელია, ვინაიდან იგი უზრუნველყოფს უფრო მეტად პროპორციული შედეგის დადგომას, ვიდრე დღეს არსებული საარჩევნო სისტემა.
ქვეყანაში არსებული რამდენიმე თვიანი დაძაბული პოლიტიკური ვითარების შემდეგ, საარჩევნო სისტემის ამ სახით გაუმჯობესება, მნიშვნელოვან წინაპირობას წარმოადგენს მშვიდობიანი და სამართლიანი წინასაარჩევნო გარემოს შესაქმნელად. ვიმედოვნებთ, რომ ყველა პოლიტიკური პარტია, განსაკუთრებით კი, პარლამეტში წარმოდგენილი პარტიები გონივრულ ზომებს მიიღებენ და ძალისხმევას არ დაიშურებენ შეთანხმებული მოდელის კანონმდებლობაში ასახვისთვის მაქსიმალურად მოკლე ვადებში. ეს ხელს შეუწყობს სტაბილური და კონკურენტული პოლიტიკური გარემოს შექმნას და შესაძლებლობას მისცემს ყველა პოლიტიკურ პარტიას დროულად დაგეგმოს და განახორციელოს წინასაარჩევნო კამპანია ჯანსაღ საარჩევნო გარემოში.
ასევე გვსურს, მადლიერება გამოვხატოთ და კიდევ ერთხელ აღვნიშნოთ შეთანხმების მიღწევაში საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების დიდი წვლილი რომლებიც მხარეებს შორის მოლაპარაკებებს ფასილიტაციას უწევდნენ და რომელთა ძალისხმევისა და მცდელობების გარეშე საქართველოს მოსახლეობისა და ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისათვის ამ მნიშვნელოვან ცვლილებაზე მხარეთა შეთანხმება შეუძლებელი იქნებოდა.
ამ ეტაპზე, მნიშვნელოვანია, საკანონმდებლო ცვლილებების პროცესი წარიმართოს შეთანხმების შესაბამისად დაროგორც საარჩევნო სისტემა, ისე მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქები განისაზღვროს სამართლიანად. შეთანხმებაში არ არის ნახსენები საარჩევნო ბლოკები, შესაბამისად, აუცილებელია უახლოეს პერიოდში გაირკვეს ესსაკითხიც.
აქვე, იმედს გამოვთქვამთ, რომ საარჩევნო სისტემაზე საკანონმდებლო ცვლილებების ინიცირების შემდეგ, ხელისუფლება უმოკლეს ვადებში განაახლებს საარჩევნო კოდექსში ცვლილებებზე მუშაობას საარჩევნო რეფორმის სამუშაო ჯგუფის ფორმატში, რაც საარჩევნო სისტემაზე მიმდინარე მოლაპარაკებების გამო შეჩერებული იყო. არჩევნებზე დარღვევების პრევენციისა და სამართლიანი საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად აუცილებელია გაგრძელდეს ეუთოსა და ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების რეკომენდაციებზე მსჯელობა და განხორციელდეს შესაბამისი ცვლილებები საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებისათვის.

Agreement on the electoral system creates an opportunity to get out of the crisis and create a stable electoral environment
On March 8, following another meeting between the authorities and opposition parties on the electoral system, it became known that an agreement has been reached. The election system compromise foresees distribution of 120 mandates under a proportional system, 1% electoral threshold and distribution of 30 mandates under a majoritarian system for the 2020 parliamentary elections. In addition, irrespective of the number of majoritarian seats obtained, no single party that receives less than 40% of the votes in proportional elections can form the government.
Even though the model does not represent the entirely proportional system, which has long been demanded by civil society, the agreement is clearly commendable because its outcome is more proportional than the outcome of the existing electoral system.
Such improvement in the electoral system following months of political tension is an important prerequisite for creating a peaceful and fair pre-election environment. We hope that all political parties and especially the parties represented in parliament will take reasonable measures and not spare an effort to reflect the agreed model in the legislation as soon as possible. This will help create a stable and competitive political environment and allow all political parties to plan and implement a pre-election campaign in a timely manner, in a healthy electoral environment.
We would like to express our gratitude and reiterate the significant contribution of Georgia’s international partners in achieving the agreement. They facilitated the dialogue between the parties and without their efforts and attempts it would not have been possible to reach the agreement important for the Georgian population and for democratic development of the country.
At this stage, it is important that the process of legislative amendments takes place according to the agreement and both the electoral system and majoritarian electoral districts are determined fairly. The agreement does not mention electoral blocs, so it is necessary to address this issue in the nearest future.
We hope that following initiation of legislative changes concerning the electoral system, the authorities will soon resume working on the Election Code amendments within the format of election reform working group, which had been suspended as a result of ongoing election system negotiations. To ensure prevention of election violations and creation of a fair electoral environment, discussions on recommendations of OSCE and local observer organizations should continue and subsequent changes should be made to improve the electoral environment.