ISFED - ზუგდიდის #6 სკოლის ინსპექტირება ია კერზაიას პოლიტიკური მოტივით დისკრიმინაციის ნიშნებს შეიცავს
26 მარტს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED)წარმოადგინა სპეციალური ანგარიში 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის პერიოდში განათლების სამინისტროს შიდა აუდიტის ინსპექტირების სამსახურის მიერ ზუგდიდის #6 საჯარო სკოლაში განხორციელებული ინსპექტირების შესახებ.
ანგარიშში ISFED ყურადღებას ამახვილებს ინსპექტირების მარეგულირებელ აქტებში ბუნდოვან კრიტერიუმებზე, ინსპექტირების დაწყების ბუნდოვან საფუძველზე, ინსპექტირების დაწყების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების საეჭვო ვადებზე, ინსპექტირების პროცესუალურ დაღრვევებზე. გარდა ამისა, ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ ინსპექტირების დაკსვნაში მოყვანილი შეფასებები გადაჭარბებულია, ხოლო გაცემული რეკომენდაციები ვერ პასუხობს სკოლის წინაშე მდგარი რეალური გამოწვევების გადაწყვეტას.
„სამართლიანი არჩევნები“ აღნიშნავს, რომ 2018 წელს სამინისტრომ ჯამში 7ინსპექტირება განახორციელა, რომელთაგან 6 ნოემბრის თვეში - საპრეზიდენტო არჩევნების პირველსა და მეორე ტურს შორის პერიოდში ჩატარდა. სამინისტროში ნოემბრის თვეში ჩატარებული ინსპექტირებებიდან - 3 სამეგრელოს რეგიონში მდებარე სკოლებში განხორციელდა. ამასთან, 8 ნოემბერს სამინისტროში განცხადებები ერთდროულად 3 სკოლის შესახებ შევიდა, რომელთა შორის ერთ-ერთი ზუგდიდის #6 საჯარო სკოლა იყო. სამივე მათგანთან დაკავშირებით, განათლების სამინისტრომ ინსპექტირების დაწყებაზე გადაწყვეტილება იმავე დღეს - 8 ნოემბერს მიიღო. იმ ფონზე, როდესაც განათლების სამინისტროს 2018 წლის თებერვლის შემდეგ ინსპექტირების ჩატარების არცერთი გადაწყვეტილება არ მიუღია, გაუგებარია, როგორ მოხდა სამი სხვადასხვა სკოლის ინსპექტირების შესახებ გადაწყვეტილების ერთ დღეში მიღება, რაც ძალიან მცირე დროს წარმოადგენს სამინისტროს მსგავსი დაწესებულებისთვის განცხადების შესასწავლად და მინისტრის მიერ გადაწყვეტილების მისაღებად.
საეჭვო ვადების გარდა, ბუნდოვანია ზუგდიდის #6 საჯარო სკოლაში ინსპექტირების დაწყების საფუძველიც. არსებობს დასაბუთებული ეჭვი, რომ არ არსებობს მოქალაქე, რომლის სახელით,გვარითა და მისამართით სამინისტროში შევიდა განცხადება ზუგდიდის #6 სკოლის დირექტორის წინააღმდეგ. იმ შემთხვევაში, თუ სამინისტრომ ჩაიბარა და ადმინისტრაციული წარმოება დაიწყო განცხადებაზე, რომელიც არ აკმაყოფილებდა კანონმდებლობით სავალდებულოდ დადგენილ რეკვიზიტებს, იკვეთება სამსახურებრივი გულგრილობის ნიშნები. მეორე მხრივ, თუ განმცხადებელი მოქმედებდა სხვისი სახელითა და გვარით და განცხადებაზე გააყალბა ხელმოწერა, მისი ქმედება წარმოადგენს სისხლის სამართლის დანაშაულს. თუ სამინისტრომ ანონიმური განცხადების საფუძველზე დაიწყო ადმინისტრაციული წარმოება და მის საფუძველზე ჩაატარა სკოლაში ინსპექტირება, ეს ქმედება ეწინააღმდეგება ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსითა და სამინისტროს შიდა აუდიტის დეპარტამენტის დებულებით განსაზღვრულ იმპერატიულ მოთხოვნებს, რაც ეჭვქვეშ აყენებს ჩატარებული ინსპექტირების კანონიერებას.
ინსპექტირების შედეგად გამოვლენილი დარღვევების, მათ შესახებ ია კერზაიას მიერ ინსპექტირების დაწყებამდე შესაბამის უწყებებთან გაგზავნილი წერილების და ინსპექტირების შემდეგ სამინისროში წარდგენილი ახსნა-განმარტების ბარათის შესწავლა ცხადყოფს, რომ გამოვლენილი დარღვევებიდან: სანიტარულ-ჰიგიენური პრობლემების შესახებ ინსპექტირების დაწყებამდე თავად სკოლის დირექტორი ითხოვდა დახმარებას; ქონების განკარგვის საკითხში იჯარის ხელშეკრულებებთან დაკავშირებული ხარვეზების აღმოფხვრა უკვე დაწყებული იყო; ლიცენზიის მოქმედების ვადაგასულ აუდიტორულ ფირმასთან თანამშრომლობის საკითხი კი არ წარმოადგენდა უნიკალურ პრობლემას მხოლოდ ზუგდიდის #6 სკოლისთვის, რადგან სამეგრელოს რეგიონის სკოლების დიდი ნაწილი იმავე ფირმის აუდიტის მოსმსახურებით სარგებლობდა, მათ შორის ზუგდიდის #6 სკოლაში ინსპექტირების შემდეგაც - 2019 წლის იანვარში. ამასთან, ინსპექტირების სამსახურის დასკვნაში გათვალისწინებული არ არის სკოლის დირექტორის ახსნა-განმარტება ინსპექტირების პროცესში გამოვლენილი დარღვევების აღმოსაფხვრელად სკოლის მიერ გატარებული პრევენციული ღონისძიებებისა და სამომავლო ნაბიჯების თაობაზე.
ინსპექტირების დასკვნასთან დაკავშირებით, „სამართლიანი არჩევნები“ აღნიშნავს, რომ დოკუმენტის ტონი და გაცემული რეკომენდაციები ორიენტირებულია სკოლაში აღმოჩენილი დარღვევების დრამატულად წარმოჩენაზე. საქმის გარემოებების შესწავლის შედეგად ცალსახად იკვეთება, რომ სამინისტროს შიდა აუდიტის ინსპექტირების სამსახურის დასკვნა და მის საფუძველზე გაცემული რეკომენდაციები ორიენტირებული არ არის სკოლის, როგორც სამინისტროს სტრუქტურული ერთეულის საქმიანობის შესრულების გაუმჯობესებაზე, რაც შიდა აუდიტის თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების მოთხოვნებს არ შეესაბამება. შიდა აუდიტმა აღმოჩენილი ნაკლოვანებების აღმოფხვრის მიზნით საკუთარი რეკომედაციებით შესაბამის თანამდებობის პირებს დახმარება უნდა გაუწიოს ეფექტური კონტროლის გაძლიერების მექანიზმების დანერგვაში, რაც ამ შემთხვევაში არ მომხდარა. ამის სანაცვლოდ,  ინსპექტირების დასკვნის მიხედვით, დაფიქსირებული დარღვევების საფუძველზე სამეურვეო საბჭოს უნდა ემსჯელა სკოლის დირექტორის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საკითხის განხილვის შესახებ. აღნიშნული რეკომენდაცია მიმართული არ არის დარღვევების გამომწვევი მიზეზების მოგვარებისკენ და ის ორიენტირებულია მხოლოდ სკოლის და მისი დირექტორის დასჯაზე.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ შეისწავლა ასევე ის სამართლებრივი აქტები, რომლითაც საჯარო სკოლებში ინსპექტირების პროცესი რეგულირდება. აღმოჩნდა, რომ შიდა აუდიტის დებულებით არ არის დადგენილი ის ძირითადი სტანდარტები, მეთოდოლოგია და ვადები, რომლითაც შიდა აუდიტის დეპარტამენტი ხელმძღვანელობს ინსპექტირების პროცესში. ანალიზის შედეგად იკვეთება, რომ საჯარო სკოლების ინსპექტირება ბუნდოვან კრიტერიუმებზეა დაფუძნებული, რაც ფართო დისკრეციას უტოვებს ინსპექტირების განმახორციელებელ პირებს.
#6 სკოლაში სამინისტროს მიერ ჩატარებული საეჭვო ინსპექტირების გარდა #7 საჯარო სკოლაში დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელზე, ნათელა ხორგუანზე სავარაუდოდ ზუგდიდის რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელის მიერ პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებული ზეწოლა და მისი სამსახურიდან გათავისუფლება, სოფელ კორცხელის საჯარო სკოლაში პედაგოგებზე განხორციელებული ზეწოლა და „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მიერ ამავე მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთ სასწავლო დაწესებულებაში აღმოჩენილი ე.წ. “მხარდამჭერთა სიების“ შეგროვების პროცესი ნათლად მიუთითებს, რომ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი და მეორე ტურების წინასაარჩევნო პერიოდში ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საგანმანათლებლო დაწესებულებებში პოლიტიკური ნიშნით ზეწოლას და მუქარას სისტემური ხასიათი ჰქონდა.
აღნიშნული გარემოებების შესწავლის შედეგად, „სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს:
მთავარ პროკურატურას:
• დაიწყოს გამოძიებაზუგდიდისსაგანმანათლებლო რესურს ცენტრის, კახაბერ ფარცვანიას მიერ 2018 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში დისკრიმინაციის ნიშნით სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების სავარაუდო ფაქტზე;
• დროულად, სრულყოფილად და საფუძვლიანად გამოიძიოს ზუგდიდის #6 საჯარო სკოლაში განხორციელებული ინსპექტირების ფაქტი და სამინისტროს მაღალი თანამდებობის პირების მიერ სავარაუდოდ ჩადენილი სამოხელეო დანაშაული.
საქართველოსგანათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს:
• შეიმუშავოს ინსპექტირების სტანდარტები და მეთოდოლოგია, რომლითაც შიდა აუდიტის დეპარტამენტი საჯარო სკოლებში სავარაუდო დარღვევის ფაქტების შესწავლისას ისარგებლებს. აღნიშნული აუცილებელია ინსპექტირების კანონიერად და ობიექტურად განსახორციელებლად, რაც გაზრდის ინსპექტირების შედეგად მიღებული გადაწყვეტილებების მიმართ ნდობას და ასევე მიღებული გადაწყვეტილებების ხარისხს;
• წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში, გარდა გადაუდებელი აუცილებლობისა, თავი შეიკავოს სკოლებში ინსპექტირების განხორციელებისგან.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ ზუგდიდის #6 სკოლაში განხორციელებული ინსპექტირების შესახებ ანგარიში მოამზადა საქართველოს განათლების, მეცნეიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროდან საჯარო ინფრომაციის გამოთხოვის, შესაბამისი საკანონმდებლო ბაზისა და ინსპექტირების პროცესში არსებული წარმოების მასალების ანალიზის, ასევე, ზუგდიდის #6 საჯარო სკოლის თანამშრომლებთან ინტერვიუების საფუძველზე. აღსანიშნავია, რომ სამინისტრომ „სამართლიან არჩევნებს“ საჯარო ინფრორმაცია კანონით დადგენილი ვადების დარღვევით მიაწოდა და ნაწილი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელი გახდა მხოლოდ სასამართლოსადმი მიმართვის შემდეგ.

ISFED – Signs of politically motivated discrimination of Ia Kerzaia in inspection of Zugdidi School #6
On March 26, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented a special report about inspection carried out by the Inspection Service of the Internal Auditing Department of the Ministry of Education at Public School #6 of Zugdidi during the pre-election period of the 2018 presidential runoff.
In its report ISFED underlines ambiguous criteria provided by legal acts that regulate inspection, ambiguous grounds of initiating the inspection, the suspiciously short period of time in which the decision was made, and procedural violations in the process of inspection. Additionally, ISFED notes that evaluations provided in the inspection report are exaggerated while recommendations fail to provide solutions in response to the actual challenges that the school faces.
ISFED highlights that in 2018 the Ministry carried out a total of 7 inspections, out of which 6 were carried out during the period between the first and the second rounds of the presidential election in November. From those six, three targeted schools in Samegrelo Region. Furthermore, on November 8, applications about 3 different schools were filed with the Ministry at the same time, including about Zugdidi Public School #6. On all three applications the Ministry made decisions to carry out inspections the same day, on November 8. Given that the Ministry had not made a single decision to initiate an inspection since February 2018, it is difficult to understand how decisions to inspect three different schools at once were made in one day. This is a very short period of time for examining such applications and for the Minister to make the decisions.
In addition to the suspicious timeframe, the grounds for initiating the inspection at Zugdidi Public School #6 are ambiguous. There is a reasonable doubt that the individual under name and address used to file the application against Zugdidi School #6 does not exist. If the Ministry accepted and instituted administrative proceedings about an application that fell short of the requirements of the law, such action constitutes official negligence, while on the other hand, it is a criminal offence if an applicant was using false identity and forged signature on an application. If the Ministry instituted administrative proceedings and conducted inspection at the school based on an anonymous application, it violated the law and the imperative requirements of the General Administrative Code and the Regulation of the Internal Auditing Department of the Ministry, which calls legitimacy of the inspection into question.
Analysis of irregularities identified by the inspection, letters sent by Ia Kerzaia to relevant agencies about these irregularities before the inspection began and explanatory notes submitted by her to the Ministry after the inspection make it clear that from the irregularities identified: about the sanitary/hygienic problems the principal was requesting assistance before the inspection began; with regard to disposal of property, elimination of irregularities related to lease agreements had already been initiated; with regard to cooperation with the audit firm that had an expired license, this problem was not unique to Zugdidi school #6 but rather, many schools in the region were using services of the same audit firm, including in January 2019 after the inspection was carried out at Zugdidi Public School #6. In addition, the inspection report does not take into account the statement provided by the principal about preventive measures taken by the school to eliminate the violations identified the inspection process and future steps.
Regarding the inspection report, ISFED notes that the tone of the document and the recommendations provided in it seek to dramatize the irregularities found at the school. After examining circumstances of the case it becomes clear that the report of the Inspection Service of the Internal Auditing Department of the Ministry and subsequent recommendations are not focused on improving performance of a structural unit of the Ministry, contrary to requirements of contemporary international audit standards. To eliminate irregularities, with its recommendations internal auditing should provide assistance to relevant officials for introducing effective mechanisms to strengthen control, which was not done in the case in question. Instead, according to the inspection report, based on irregularities identified, the Board of Trustees should have considered removal of the principal from office. The recommendation does not aim to eliminate causes of the irregularities but instead it aims to punish the school and its principal.
ISFED also studied the legal acts that regulate inspection process at public schools. It turned out that the Internal Auditing Regulation does not provide the basic standards, methodologies and timeframe that the Internal Auditing Department should use in the inspection process. Based on the analysis it becomes clear that inspection of public schools is based on ambiguous criteria, which leaves an ample room for discretion for individuals that carry out the inspection.
In addition to the illegal inspection at Zugdidi school #6, politically motivated pressure possibly exerted by the head of Zugdidi Resource Center on acting principal of public school #7 Natela Khorguani and her dismissal from office, intimidation against teachers of Kortskheli village Public School in Zugdidi Municipality, as well as the process of collection of so-called “lists of supporters” detected by ISFED observer at one of the educational institutions in Zugdidi Municipality clearly suggest prevalence of systematic political intimidation and harassment at educational institutions of Zugdidi Munucipality during the pre-election period of the first and the second rounds of the presidential election.
Based on the analysis of these circumstances, ISFED urges:
The Office of the General Prosecutor:
• To initiate investigation into the possible abuse of official power on discriminatory motive by Head of Zugdidi Educational Resource Center Kakha Partsvania during the pre-election period in 2018;
• Investigate the fact of inspection at Zugdidi public school #6 and possible malfeasance by high-level officials of the Ministry, in a timely and comprehensive manner.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports:
• Prepare inspection standards and methodology for the Internal Auditing Department to use in the process of examination of possible violations in public schools. This is necessary for carrying out a legitimate and objective inspection, as well as to increase trust toward decisions made as a result of inspections, and quality of the decisions;
• Refrain from carrying out inspection at schools during pre-election periods, except when there is an urgent need to do so.
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) prepared the report about inspection at Zugdidi public school #6 based on the analysis of public information requested from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, applicable legal base and materials of inspection proceedings, as well as based on interviews with Zugdidi public school #6 employees. Notably, the Ministry provided the public information requested by ISFED in violation of the deadline prescribed by the legislation, and ISFED was able to receive some of the information from the Ministry only after it filed in court.