2012 წლის საპარლამენტო არჩევნები განცხადება - უბნების დახურვა და კენჭისყრის დღე
,,სამართლიანი არჩევნები’’ არჩევნების დღის დაკვირვებას ხმების პარალელურ დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიის საფუძველზე ახორციელებს. დამკვირვებლები გადანაწილებულნი არიან სტატისტიკურად მყარი, წარმომადგენლობითი და შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით იდენტიფიცირებულ საარჩევნო უბნებზე, რაც მიღებული სტატისტიკური მონაცემების მთელი ქვეყნის მასშტაბით განზოგადების და არჩევნების დღის მთლიანი პროცესის ზუსტი და ყოველმხრივი შეფასების საშუალებას იძლევა. გარდა შემთხვევითად შერჩეული უბნებისა, „სამართლიანი არჩევნები“, ასევე, აკვირდება სპეციალურ უბნებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებსა და სამხედრო ნაწილებში.
“სამართლიანი არჩევნებს“ გააჩნია არჩევნებზე დაკვირვების გამოცდილება 1995 წლიდან.
2003 წლიდან კი ორგანიზაციას განხორციელებული აქვს ყველა სადამკვირვებლო მისია ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიის საფუძველზე.
პარალელური ხმების დათვლის მონაცემების ანალიზის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ კენჭისყრის დღემ ჩაიარა უმეტესწილად მშვიდ გარემოში, ცალკეული ექსცესების ფონზე. უბნების უმრავლესობაზე კენჭისყრა კანონით გათვალისწინებული პროცედურების დაცვით მიმდინარეობდა. დღევანდელი დღის მნიშვნელოვან ხარვეზად შეიძლება ჩაითვალის ის ფაქტი, უბნების 6%-ზე მარკირების პროცედურების არასათანადოდ განხორციელდა. აღნიშნული პროცედურა არჩევნების გაყალბების თავიდან აცილების მნიშვნელოვან მექანიზმს წარმოადგენს.
საქართველოს მასშტაბით, უბნების 97%-ზე ამომრჩევლებს პროცედურების შესაბამისად რეგისტრატორები ყოველთვის სთხოვდნენ ხმის მიცემისათვის აუცილებელ პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტაციას. უბნების 3% შემთხვევაში საიდენტიფიკაციო დოკუმენტაციას არ თხოვდნენ ცალკეულ ამომრჩევლებს; 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების მონაცემებით, პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტაციას რეგისტრატორები ყოველთვის ითხოვდნენ უბნების 98%-ის შემთხვევაში.
უბნების 97%-ზე ყოვეელთვის ხდებოდა მარკირების შემოწმება კანონით დადგენილი წესისამებრ, ხოლო უბნების 3%-ზე მარკირება არ შეუმოწმდა ცალკეულ ამომრჩეველს. 2008 წელს მარკირება ყოველთვის მოწმდებოდა 94% უბნების შემთხვევაში.
უბნების 97%-ზე ბიულეტენები ყოველთვის მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით, ხოლო უბნების 3%-ზე დაფიქსირდა ბიულეტენების დაუმოწმებლობის ცალკეული შემთხვევები;
2008 წელს ბიულეტენები ყოველთვის მოწმდებოდა უბნების 98%-ის შემთხვევაში.
„სამართლიანი არჩევნების“ მონაცემებით, უბნების 93%-ზე ამომრჩევლებს მარკირება ყოველთვის უკეთდებოდათ სპეციალური მარკირების სითხის მეშვეობით. 6% უბნებზე ცალკეულ ამომრჩევლებს მარკირება არ გაუკეთდათ. აღნიშნული მაჩვენებლები 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროსაც იგივე იყო.
საარჩევნო უბნების 98%-ზე არ დაფიქსირებულა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის შემთხვევა, ხოლო უბნების 2%-ე ხმის მიცემის ფარულობა დაირღვა. 2008 წელს ხმის მიცემის ფარულობა დაცული იყო უბნების 91%-ის შემთხვევაში.
საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების 96%-ზე ადგილი არ ჰქონდა ზეწოლისა თუ მუქარის ფაქტებს, მსგავსი შემთხვევები დაფიქსირდა უბნების 4%-ის შემთხვევაში.
საღამოს 8 საათისთვის უბნების 99% შემთხვევაში ამომრჩეველთა რიგი უბანთან არ ფიქსირდებოდა, ან რიგში მდგომ ამომრჩევლებს მიეცათ კენჭისყრაში მონაწილეობის საშუალება.
„ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები საარჩევნო პროცესებს აკვირდებოდნენ უბნების
93%-ის შემთხვევაში; „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დამკვირვებლები - უბნების 90%-
ზე; „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ წარმომადგენლები უბნების 80%-ზე, ხოლო
„ახალი მემარჯვენეები“ დაკვირვებას აწარმოებდნენ უბნების 64% შემთხვევაში. დანარჩენი პარტიებიდან ყველა, ან რომელიმე მათგანი დაკვირვებას ახორციელებდა უბნების 81%-ზე.
ამ დროისათვის, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 50 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 33 საჩივარი.
წარმოგიდგენთ, ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ დეტალურ ინფორმაციას.
• დაკვირვების ხელშეშლის 2 ფაქტი - ბათუმის #49 და დიდუბის #26 უბნებზე;
• არაუფლებამოსილი პირის ყოფნა უბანზე - 2 შემთხვევა - მცხეთის #27 და ოზურგეთის #23 უბნებზე
• არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემის 2 შემთხვევა - ფოთის #33 და ქობულეთის #1 უბნებზე
• სიებთან დაკავშირებული პრობლემების 3 ფაქტი - დიდუბის #26, საჩხერის #19 და ბათუმის #21 უბნები
• საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადოდ წარმოება/შევსების 10 ფაქტი -
მარნეულის #11, კრწანისის #4, ქედის #22, დიდუბის #1, საბურთალოს #21, ქუთაისის
#95, გურჯაანის #41, ჩოხატაურის #20, ფოთის #30 და მცხეთის #18 უბნებზე,
რომელთაგან რიგ შემთხვევებში დარღვევები აღმოიფხვრა.
• საარჩევნო ყუთის ლუქის მთლიანობისა და მასალების დაზიანების ფაქტი გარდაბნის
#25 უბანზე.
• უბანზე აგიტაციის 2 შემთხვევა - ბოლნისის #62 და გლდანის #54 უბანზე.
ასევე, თეთრიწყაროს #5, დმანისისი #7, ასპინძის #17, ვაკის #80 უბნებზე აღინიშნა სხვადასხვა სახის პროცედურული დარღვევები.

2012 Year Parliamentary Elections - Statemant 22:30
“International Society for Fair Elections and Democracy”is conducting the monitoring of the parliamentary elections throughout the entire territory of Georgia. For the 2012 parliamentary elections, ISFED observation mission consists of the 1271 accredited and trained observers that are deployed at the precinct, district and central election commissions, 73 mobile groups among them.
ISFED Election Day observation is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT)methodology. The observers are deployed at the statistically sound, representative, randomly selected electoral precincts, that gives possibility to extrapolate the the statistical data throughout the entire county and provide a possibility of accurate and comprehensive evaluation. Apart from the randomly selected precincts, ISFED also osbserves special precincts at the prisons and in military units.
ISFED presents statistical data about the process of voting throughout the day, which is based on the analysis of the information, received through the Parallel Vote Tabulation method.
Based on the PVT, ISFED concludes, that the election day was conducted mosty in calm environment, with some specific violations taking place. In the majority of precincts the voting was conducted according to the legally-prescribed procedures. The significant shortcoming of the day is the fact that in 6% of precincts the marking procedure was conducted improperly. This procedure is an important mechanism for preventing the falsification of the elections.
At 97% of precincts, throughout Georgia, the registrars always requested voters to present the proper document for identification. In 3% of precincts, the identity documentation was not requested from some individual voters; according to the data of 2008 Parliamentary Elections, the identity documentation was requested in 98% of the precincts.
At 97% of precincts, the inking was checked according to the established rules, and in 3% of the precincts marking was not checked. In 2008 the inking was always checked in 94% of cases.
In 97% of precincts the ballots were always being confirmed with signature and stamp, while in 3% of precincts, not confirming of ballots were identified. In 2008 the ballots were always being confirmed in 98% of the precincts.
According to ISFED in 93% of precincts inking was always applied to voters with the special liquid. In 6% of precincts the inking was not always conducted. In 2008 inking of voters was always performed in 93% of cases.
In 98% of precincts there was no violation of secrecy of the ballot identified. In 2% of the cases the secrecy of the ballot was violated. In 2008 the secrecy of the ballot was ensured in 91% of cases.
Throughout Georgia in the 96% of precincts reported that there were no cases of pressure or intimidation, in 4% of precincts such cases were identified.
At 20:00, in 99% of the precincts there were no voters’ queue or all of the voters were given possibility to vote.
The representatives of “Georgian Dream” observed electoral processes in 93% of the precincts, “United National Movement” observers – in the 90% of the precincts, “Christian Democrats” representatives observed 80% of the cases and “New Rights” representatives conducted observation in 64% of the cases. From the rest of the parties, all or some of them conducted observation at 81% of the precincts.
Incidents
Up to this time ISFED observers filed 50 complaints to the precinct electoral commissions and 33 complaints to the district electoral commissions.
ISFED presents the detailed information about the violations, identified by the organization’s observers in the electoral precincts throughout Georgia.
- 2 cases of violating observer rights - in Batumi precinct #49 and Didube #26
- 2 cases of presence of the unauthorized persons – in Mtskheta precinct #27 and Ozurgeti # 23.
- 2 cases of voting with improper documentation – Poti precinct #33 and Kobuleti #1.
- 3 cases of voter list problems – Didube precinct #26, Sachkhere #19 and Batumi #21.
- 10 cases of improper processing/filling of electoral documentation – Marneuli #11, Krtsanisi #4, Keda #22, Didube #1, Saburtalo #21, Kutaisi #95, Gurjaani #41, Chokhatauri #20, Poti #30 and Mtskheta #18, some cases of which have been resolved.
- One case of damaging the integrity of seal of the electoral box and the materials at the Gardabani precinct #25.
- 2 cases of campaigning at the precinct – in Bolnisi precinct #62 and Gldani #54. In addition, at the Tetritskaro #5, Dmanisi #7, Aspindza #17, Vake #80 different types of violations have occured.
ISFED will present the information about the vote-counting procedure and the election results tomorrow,October 2nd.