სამართლიანი არჩევნები და საია სასამართლოს მოუწოდებს გონივრულ ვადაში განვიხილოს საარჩევნო დავა
\"საია\" და \"სამართლიანი არჩევნები\" ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოუწოდებენ გონივრულ ვადაში განიხილოს საარჩევნო დავა.
სასამართლოს მიერ მსგავსი პრაქტიკის დადგენის შემთხვევაში მნიშვნელოვნად იზრდება წინასაარჩევნო გარემოს გაუარესების რისკი, რადგან საარჩევნო კანონმდებლობით აკრძალული თანხის ხარჯვის ალბათობა არსებობს სხვა ტერიტორიულ ერთეულებშიც.
საიას ინფორმაციით, ბათუმის საქალაქო სასამართლო საარჩევნო დარღვევის თაობაზე წარდგენილი სარჩელის განხილვას არა საარჩევნო კანონმდებლობით დადგენილ შემჭიდროვებულ ვადებში, არამედ დავის განხილვის ზოგადი წესის გამოყენებით გეგმავს, რაც არსებითად ეწინააღმდეგება  საარჩევნო კანონმდებლობის სულისკვეთებას, ზიანს აყენებს როგორც წინასაარჩევნო გარემოს, ასევე მართლმსაჯულების ინტერესებს.
2013 წლის 30 ივლისს საიამ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებასთან ერთად სარჩელი წარადგინა ბათუმის საქალაქო სასამართლოში. ჩვენ მოვითხოვეთ საქართველოს პრეზიდენტის 2013 წლის 27 ოქტომბრის არჩევნების შედეგების შეჯამებამდე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის  ბიუჯეტიდან წინასაარჩევნო პერიოდში უკანონოდ გაზრდილი დაახლოებით 14 მილიონი ლარის ხარჯვის შეჩერება.
მიუხედავად საარჩევნო დავებზე კანონით განსაზღვრული შემჭიდროვებული ვადებსა, ბათუმის საქალაქო სასამართლო სარჩელს არ იხილავს. ჩვენი ინფორმაციით, სასამართლო აპირებს აღნიშნული სარჩელის განხილვისას სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით განსაზღვრული ორთვიანი ვადის გამოყენებას. საიას იურისტი ესაუბრა მოსამართლის თანაშემწეს, რომელმაც განაცხადა, რომ მოსამართლე 1 თვით შვებულებაში გადის და დავის განხილვა სექტემბერში დაიწება. ამასთან, თუ სასამართლო გამოიყენებს საქმის განხილვის საპროცესო კანონმდებლობით დადგენილ ვადას, მას იმის შესაძლებლობაც აქვს, რომ წინამდებარე დავის განხილვის ვადა 5 თვემდე გაზარდოს.
ჩვენ დაუშვებლად მიგვაჩნია საარჩევნო დავების განხილვის ვადად სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით განსაზღვრული ვადის გამოყენება შემდეგ გარემოებათა გამო:
1. ,,საქართველოს საარჩევნო კოდექსით\" განსაზღვრულია დავის განხილვის შემჭიდროვებული ვადები, რაც დავის რამოდენიმე დღეში დასრულებას გულისხმობს. მართალია, საარჩევნო კოდექსი  ზუსტად და სიტყვასიტყვით არ განსაზღვრავს ჩვენს მიერ წარდგენილი სარჩელის განხილვის ვადას, მაგრამ კანონის ანალოგიის წესის გათვალისწინებით, გამოყენებულ უნდა იქნეს ყველაზე უფრო მსგავსი ნორმა. ცხადია, სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის ნორმებთან შედარებით, უფრო მსგავს ნორმად თავად საარჩევნო კოდექსით განსაზღვრული ვადები უნდა იქნეს მიჩნეული, რაც დავის რამოდენიმე დღეში დასრულებას გულისხმობს;
2. იმ შემთხვევაში, თუ სასამართლო მსგავსი დავების განხილვისას სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით განსაზღვრულ ვადებს გამოიყენებს, მაშინ საერთოდ აზრი ეკარგება სასამართლოში გასაჩივრების მექანიზმის გამოყენებას, რადგან მოცემულ შემთხვევაში ჩვენი მოთხოვნაა უკანონოდ გაზრდილი ბიუჯეტიდან თანხის ხარჯვის შეჩერება, რათა წინასაარჩევნო პერიოდში არ მოხდეს საარჩევნო კოდექსით აკრძალული თანხების ხარჯვა. ცხადია, თუ მსგავსი დავა რამოდენიმე თვის განმავლობაში გაგრძელდება, დავის დასრულებამდე არჩევნებიც დამთავრდება და თანხაც დაიხარჯება. სარჩელის დაკმაყოფილების შემთხვევაშიც კი ვერ დადგება ის შედეგი, რასაც მსგავსი სარჩელი ისახავს მიზნად.
3. სასამართლოს მიერ მსგავსი პრაქტიკის დადგენის შემთხვევაში მნიშვნელოვნად იზრდება წინასაარჩევნო გარემოს გაუარესების რისკი, რადგან საარჩევნო კანონმდებლობით აკრძალული თანხის ხარჯვის მაღალი ალბათობა არსებობს სხვა ტერიტორიულ ერთეულებშიც. თუ ამ სიტუაციაში აზრს მოკლებული და არაეფექტური აღმოჩნდა სასამართლოში დავა, გამოდის, რომ არ არსებობს ამ მნიშვნელოვანი პრობლემის მოგვარების სამართლებრივი მექანიზმი, რაც ხელ-ფეხს გაუხსნის და დაამკვიდრებს ადმინისტრაციული რესურსის უკანონოდ გამოყენების პრაქტიკას.
4. უნდა აღინიშნოს, რომ ზუსტად ანალოგიური ტიპის დავაზე  არსებობს გარკვეული სასამართლო პრაქტიკაც. მაგალითად, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინა პერიოდში საიამ ხონის რაიონულ სასამართლოს მიმართა და ხონის მუნიციპალიტეტის გამგეობისა და საკრებულოს მიერ თანხის ხარჯვის შეჩერება მოითხოვა. ხონის სასამართლომ გადაწყვეტილება სარჩელის წარდგენის მომდევნო დღეს მიიღო.
5. მოცემულ შემთხვევაში ბათუმის საქალაქო სასამართლოს უმოქმედობა, პირველ რიგში, ზიანს აყენებს სასამართლოს როლს და აკნინებს მის ავტორიტეტს, რადგან ფაქტობრივად, სასამართლო თავად ირჩევს საქმის განხილვის იმ არასწორ წესს, რომელიც აბსოლუტურად არაეფექტურს ხდის სასამართლოში გასაჩივრების მექანიზმს. ეს კი ნიშნავს იმას, რომ თავად სასამართლო მოქმედებს მართლმსაჯულების ინტერესების საწინააღმდეგოდ, აზრს უკარგავს ადმინისტრაციულ ორგანოებზე სასამართლო კონტროლის კონსტიტუციური ფუნქციის განხორციელებას, რაც, ცხადია, ძალიან შემაშფოთებელი და დამაფიქრებელია.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მივმართავთ ბათუმის საქალაქო სასამართლოს, დაუყოვნებლივ განიხილოს ჩვენს მიერ შეტანილი სარჩელი და მიიღოს კანონიერი გადაწყვეტილება.

GYLA and ISFED Urge Batumi City Court to examine election dispute within a reasonable timeframe, as prescribed by law
GYLA has found that Batumi City Court intends to examine an election complaint pursuant to a general procedure for disputes litigation, rather than examining it within a short timeframe as prescribed by election laws. It essentially violates the spirit of election laws and is harmful to pre-election environment as well as the interests of justice.
On July 30, 2013, GYLA and ISFED jointly filed a complaint in Batumi City Court, seeking suspension of spending of GEL 14 million in pre-election period until tabulation of October 27, 2013 presidential election results  as these funds have been illegally added to the budget of Adjara A/R.
Although election laws prescribe short timeframe for litigation of election disputes, Batumi City Court has not yet started examining the complaint; rather, we have learned that it plans consider it within a two-month timeframe prescribed by the Civil Procedure Code. GYLA’s lawyer has been informed by judge’s assistant that judge was taking a month-long vacation and therefore, litigation would start in September.  Further, if court resorts to the legal timeframe prescribed by procedure laws, length of the legal proceedings can be increased for up to five months.
Application of the timeframe prescribed by the Civil Procedure Code to election disputes is unacceptable on the following grounds:
1. The Election Code of Georgia provides for a short timeframe for litigation of election disputes, meaning that a dispute must be adjudicated in several days. Even though the timeframe for adjudication of election complaints is not expressly stipulated by the Election Code, the principle of legal analogy implies that the most similar norm must be applied – i.e. applicable provisions of the Election Code itself, meaning that an election dispute must be adjudicated within the period of several days.
2. If court resorts to the timeframe stipulated by the Election Procedure Code for adjudication of election disputes, use of appeals mechanisms would be pointless as we are seeking termination of illegal spending of the impugned budget funds during pre-election period and clearly, if proceedings go on for as long as several months, pre-election period would be over and the impugned funds would be spent. Even if the claim is granted, it would not yield the result it was supposed to yield in the first place.
3. Establishing of such practice by court would greatly increase the chances of deterioration of pre-election environment, as there is a risk of spending funds prohibited by the election laws in other territorial units as well. If legal dispute is pointless and ineffective, it means that there is no legal remedy to address this important problem. It would encourage and promote the illegal practice of abusing state resources.
4. There have been similar court cases in the past. For instance, during pre-election period for the 2012 parliamentary elections GYLA applied to Khoni Distric Court seeking suspension of spending of funds by Khoni Municipality Gamgeoba and Sakrebulo. Khoni Court delivered its judgment the day after the complaint was registered.
5. In the present case Batumi City Court’s failure to act is first and foremost damaging to the role of a court, diminishing its authority considering that the court is resorting to a wrongful procedure for examining a case, thus making appeals mechanism absolutely ineffective. It means that the court itself is acting against the interests of justice, making judiciary control of administrative agencies useless, which we are very alarmed and concerned about.