არასამთავრობო ორგანიზაციები ქვეყნის სხვადასხვა კუთხეში წინასაარჩევნოდ მომხდარ ინციდენტებს ეხმაურებიან
შეშფოთებას გამოვთქვამთ საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში ოპოზიციური პოლიტიკური გაერთიანების წარმომადგენელთა მიმართ განხორციელებული ქმედებების გამო და მოვუწოდებთ პოლიტიკურ პროცესში ჩართულ ყველა პირს უარი თქვას ძალადობაზე.
მედიით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, 10 აპრილს, ქვეყნის სხვადასხვა ადგილას: ბათუმში, ანაკლიაში, თელავში, წყალტუბოსა და თბილისში ადგილი ჰქონდა პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელთა მიერ ორგანიზებული შეხვედრების ჩაშლის მცდელობას.
ინციდენტებისას ადგილი ჰქონდა სიტყვიერ და ფიზიკურ დაპირისპირებას, ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენელთა მანქანებისათვის კვერცხების სროლას. მედია იუწყება, რომ ადგილზე შეკრებილმა „ქართული ოცნების“ აქტივისტებმა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებს საშუალება არ მისცეს დაგეგმილი შეხვედრა ჩაეტარებინათ. აღსანიშნავია, რომ 7 აპრილს ინციდენტის ფონზე წარიმართა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“  შიდა პარტიული შეხვედრა  ახალციხეშიც.
წინასაარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისას განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა შეკრებებისა  და მანიფესტაციების უფლებას, როგორც კონსტიტუციით გარანტირებულ და დაცულ სიკეთეს. თუმცა, ამ უფლებათა განხორციელება აუცილებლად კანონის ჩარჩოებში უნდა ჩაჯდეს და ძალადობრივი ხასიათი არ უნდა მიიღოს. მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნულ პერიოდში ხელისუფლებამ უზრუნველყოს წინასაარჩევნო შეხვედრებისა და ღონისძიებების მშვიდ, თავისუფალ გარემოში ჩატარება, არ დაუშვას ძალადობა და გამოვლენის შემთხვევაში აღკვეთოს ის.
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების ძალადობისაგან თავისუფალ და ცივილიზებულ გარემოში ჩატარება ხელისუფლების პრიორიტეტს უნდა წარმოადგენდეს. შესაბამისად, თითოეულ პოლიტიკურ სუბიექტს საკუთარი ხედვებისა და საარჩევნო პროგრამის ამომრჩევლისთვის შეუფერხებლად გაცნობის შესაძლებლობა უნდა მიეცეს. აღნიშნულის უზრუნველყოფის მიზნით ჩვენ მოუწოდებთ:
თითოეულ მოქალაქეს - უარი თქვას პროტესტის ძალადობრივი ფორმებით გამოხატვაზე. ჩვენ ვითვალისწინებთ იმ გარემოებას, რომ ის პირები, რომლებიც აქციაზე იმყოფებოდნენ, შესაძლებელია, წარსულში  თავად იყვნენ ძალადობისა და უსამართლობის მსხვერპლნი, თუმცა მათ მსგავს ქმედებას სამართლებრივი გამართლება ვერ მოეძებნება. როგორც კი საწინააღმდეგოს დავუშვებთ, მსგავსი ქმედებები განმეორდება, რაც, ცხადია, დააზარალებს ქვეყნის ინტერესებს;
პოლიტიკურ გაერთიანებებს - უზრუნველყონ შიდაპარტიული დისციპლინა და არ დაუშვან მათი მხარდამჭერების მიერ სხვა პოლიტიკური გაერთიანების მიერ ორგანიზებული შეხვედრაზე დასწრება კონტრ-აგიტაციის ორგანიზების თუ სიტყვით გამოსვლის მიზნით, რათა გამოირიცხოს პოლიტიკურ ნიადაგზე სიტყვიერი და ფიზიკური დაპირისპირება და არჩევნებში ჩართულმა
ყველა სუბიექტმა შეფერხების გარეშე შეძლოს ამომრჩევლებთან კონტაქტი;
თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორის კომისიას - წინა წლების მსგავსად, მიიღოს შესაბამისი რეკომენდაცია და მოუწოდოს არჩევნებში ჩართულ მხარეებს, არ შეაფერხონ პოლიტიკური პარტიების წინასაარჩევნო კამპანიები;
სახელმწიფო ხელისუფლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს - უზრუნველყონ პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის დაცვა და არ გამოიყენონ ადმინისტრაციული რესურსი რომელიმე კანდიდატის სასარგებლოდ ან საწინააღმდეგოდ.

Statement of NGOs in Response to Incidents during Pre-Election Period in Different Parts of Georgia
We would like to express our concern over the actions against representatives of opposition political unions in different parts of Georgia, and urge all political stakeholders to abandon practice of violence.
Media has reported that on April 10 in different parts of Georgia – Batumi, Anaklia, Telavi, Tskaltubo and Tbilisi, there were attempts to disrupt meetings organized by representatives of the United National Movement (UNM).
During these incidents, verbal and physical clashes occurred, and eggs were thrown at vehicles of opposition party representatives. Media reports that activists of the Georgian Dream who had gathered at the place of these meetings prevented the UNM representatives from proceeding with their scheduled meetings. Notably, the UNM’s internal party meeting in Akhaltsikhe was held amid incident.
During pre-election campaigning a particular emphasis is laid on freedom of assemblies and manifestation, as a constitutional right. However, realization of the right must be bound by its legal frames and should not grow into violence. It is important for the authorities to ensure peaceful conduct of pre-election meetings and events, in a free environment, disallowing and preventing any violence.
It should be a matter of priority for the authorities to conduct local self-government elections in a civilized environment, free from any violence. Consequently, each political subject must be allowed to present its own visions and election program to voters without any interference. To this end, we urge
-individual citizens - to refrain from expressing their protest in violent form. We realize that rallying individuals could have been victims of violence and unfairness themselves; nevertheless, there are no legal justifications of any such action. As soon as we assume otherwise, such incidents will be repeated, which will clearly be damaging to the very interests of the country;
-political unions - to ensure observance of internal party discipline and prevent their supporters from attending meetings organized by other political unions for the purpose of counter-agitation or making a speech, in order to avoid any verbal and physical clashes on political grounds, and all election subjects be able to communicate with constituents without any interference;
-law enforcement authorities – to ensure safe and peaceful environment for pre-election meetings and events, prevent violence and investigate acts of violence in objective, comprehensive and unbiased manner. To this end, each individual violation should be rightfully assessed from legal point of view and adequate liabilities should be imposed;
-the inter-agency task force for free and fair elections – to adopt corresponding recommendations, similar to previous years, and urge election stakeholders to refrain from interfering with pre-election campaigning processes
-state authorities and local self-government agencies – to ensure that political neutrality is observed and not to abuse administrative resources in favor of any candidate.