არასამთავრობო ორგანიზაციები თერთმეტ საარჩევნო ოლქში კანდიდატებზე ზეწოლის შემთხვევებს ეხმაურებიან
ბოლო დღეების განმავლობაში ვრცელდება ინფორმაცია, რომ სხვადასხვა ოპოზიციური პარტიების კანდიდატები, რომლებიც პროპორციული ან მაჟორიტარული სიით აპირებენ არჩევნებში მონაწილეობის მიღებას, საკუთარ კანდიდატურებს ზეწოლის შედეგად ხსნიან. ასეთ ფაქტებზე სხვადასხვა ოპოზიციური პარტიები საუბრობენ და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შესაბამის ინფორმაციასაც აწვდიან. დაზარალებულები, ძირითადად, არ აკონკრეტებენ თუ ვინ ახდენდა მათზე ზეწოლას.
გარდა იმისა, რომ ადამიანის მიმართ მუქარა და ზეწოლა სისხლის სამართლის დანაშაულია, მნიშვნელოვანია ის გარემოებაც, რომ პარტიულ სიებში არსებულ კანდიდატთა რეგისტრაციის გაუქმებამ შესაძლოა სხვა საფრთხეებიც შექმნას. კერძოდ, საოლქო საარჩევნო კომისიებმა, პარტიულ სიაში კანდიდატების არასაკმარისი რაოდენობის გამო, შესაძლოა პარტია რეგისტრაციიდან საერთოდ მოხსნან. კანონით ამ მხრივ შემდეგი კრიტერიუმებია დადგენილი: თუ საარჩევნო ოლქში ამომრჩეველთა რაოდენობა აღემატება 75 000-ს, პროპორციულ სიაში მინიმუმ 15 კანდიდატი უნდა იყოს, ხოლო თუ 75 000-ზე ნაკლები, მაშინ – მინიმუმ 10 კანდიდატი. საარჩევნო კოდექსის მიხედვით კი, თუ არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს მეორე დღისა, რეგისტრირებულ პარტიულ სიაში კანდიდატთა რაოდენობა ზემოაღნიშნულ მინიმუმზე ნაკლები აღმოჩნდა, გაუქმდება პარტიული სიის საარჩევნო რეგისტრაცია ანუ პარტია, ამ საარჩევნო ოლქში პროპორციული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე, საკრებულოს არჩევნებში მონაწილეობას ვეღარ მიიღებს.
ჩნდება საფუძვლიანი ეჭვები, რომ ოპოზიციის კანდიდატებზე ზეწოლა პარტიების სიების რეგისტრაციიდან მოხსნას ისახავს მიზნად, მით უმეტეს, რომ მსგავსმა ფაქტებმა უკვე ტენდენციის ხასიათი მიიღო. ამ ეტაპზე, ჩვენთვის ცნობილია ხუთი რეგიონის ათ ოლქში მომხდარი მსგავსი შემთხვევის შესახებ:
ქვემო ქართლი:
დმანისში, სადაც პროპორციულ სიაში კანდიდატთა მინიმუმი 10 ადამიანია, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ 15 კანდიდატიან სიაში თავდაპირველად ხუთმა კანდიდატმა (ალმაზ რამზანოვი, ელმურაზ გასანოვი, შახვადინ კოჯაევი, სტამბულ ყურბანოვი, მახმუდ ოვჩიევი) მოხსნა კანდიდატურა. ერთი დამატებითი კანდიდატის მიერ სიაში ყოფნაზე უარის თქმა სიის გაუქმებას გამოიწვევდა. დღეის მდგომარეობით, ერთმა კანდიდატმა, ყურბან მამედოვმა რეგისტრაციიდან მოხსნის შესახებ გადაწყვეტილება შეცვალა და, ამ მომენტისთვის, საარჩევნო სიის რეგისტრაციიდან მოხსნის საფუძველი არ არსებობს. თუმცა ის ყოყმანობს და აცხადებს, რომ ურჩევნია, არ იყოს პარტიის სიაში. მამედოვი ამბობს, რომ ის და მისი ოჯახი უკვე შეწუხებული არიან დაფარული ტელეფონის ნომრიდან მიღებული ზარებით. „მშვიდად ცხოვრების საშუალებას არ მაძლევენ, მირეკავენ და მეუბნებიან, რომ უნდა დავტოვო პარტია“. დმანისში პრობლემები აქვს ასევე „ქრისტიან-დემოკრატიულ პარტიას“, სადაც მათ კანდიდატებსაც აიძულებენ, დაწერონ განცხადება რეგისტრაციიდან მოხსნის შესახებ. ხუთმა კანდიდატმა მოიხსნა რეგისტრაცია (ანდიაშვილი გიორგი - მაჟორიტარობის კანდიდატი და პარტიულ სიაშიც, ელდარ ფაქელიანი - მაჟორიტარობის კანდიდატი და პარტიულ სიაშიც, დავით ოგნაძე - მაჟორიტარობის კანდიდატი და პარტიულ სიაშიც, ლია ფილფანი - პარტიულ სიაში, მაჰმედ მაჰმუდოვი - მაჟორიტარობის კანდიდატი და პარტიულ სიაშიც ) პოლიტიკურ გაერთიანება „ქრისტიან დემოკრატიული მოძრაობიდან“ (ნინო ბურჯანაძე - გაერთიანებული ოპოზიცია) რის შედეგადაც პარტიას გაუუქმდა პარტიული სია და ისინი ვერ შეძლებენ პროპორციული სისტემით არჩევნებში მონაწილეობის მიღებას.
წალკაში საკუთარი კანდიდატურები მოხსნეს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დარაკოვის თემში ლეონ მიქაელიანმა და სარვანის თემში გულარა მამედოვამ. ამ უკანასკნელს განცხადება ჯერ არ დაუწერია, თუმცა კანდიდატურის მოხსნის თაობაზე საოლქო კომისიის თავმჯდომარეს უკვე შეატყობინა.
მარნეულში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" კანდიდატი მარნეულის მუნიციპალიტეტის გამგებლის თანამდებობაზე ახმედ იმამყულიევი ადასტურებს, რომ მას ახლობლის მეშვეობით შეუთვალეს მოეხსნა კანდიდატურა, თუმცა არ ასახელებს ვისგან მოდიოდა აღნიშნული შეტყობინება.
თეთრიწყაროში კანდიდატურები მოხსნეს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატმა - ჯანიკო გულუაშვილმა და მანგლისის მაჟორიტარობის კანდიდატმა ზურაბ ბადალაშვილმა, რომელიც პარტიის სიის მე-5 ნომერი იყო.
სამცხე-ჯავახეთი:
ახალციხეშიც არანაკლებ 10 კანდიდატი უნდა ირიცხებოდეს სიაში. სალომე ზურაბიშვილის პოლიტიკურმა პარტიამ „საქართველოს გზა“ 11 კანდიდატისგან შემდგარი სია წარადგინა. წარდგენიდან რამდენიმე დღეში პარტიის სამმა კანდიდატმა (მანანა იაძე, იოსებ ასპანიძე, ნინო ნარიმანიძე) მოხსნა საკუთარი კანდიდატურა, რაც პარტიის პარტიული სიის რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველი გახდა. ეს იმას ნიშნავს, რომ პარტია პროპორციული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე, საკრებულოს არჩევნებში მონაწილეობას ვეღარ მიიღებს. ასევე, პარტიის ინფორმაციით, ზეწოლის შედეგად „საქართველოს გზის“ ორმა მაჟორიტარმა (იოსებ მარტინენკო, ალეკო თამარაძე) კანდიდატმაც განაცხადა საკუთარი კანდიდატურის გაუქმების შესახებ. საკუთარი კანდიდატურა მოხსნა ასევე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ახალციხის მაჟორიტარობის კანდიდატმა და პროპორციული სიის მე-12 ნომერმა მალხაზ ივანიძემ.
ბორჯომში საკუთარი კანდიდატურა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარობის კანდიდატმა ივანე გელაშვილმაც მოხსნა. იგი პროპორციულ სიაში დარჩა, თუმცა კონკურენციას ვერ გაუწევს სხვა პარტიების მაჟორიტარ კანდიდატებს.
ადიგენში რამაზ მერაბიშვილმა, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ უდის თემის მაჟორიოტარობის კანდიდატმა და სიის მე-2 ნომერმა, საკუთარი კანდიდატურა ასევე მოხსნა.
ახალქალაქში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარობის კანდიდატმა გენადი ზედგინიძემაც საეჭვო ვითარებაში მოხსნა საკუთარ კანდიდატურა.
მცხეთა-მთიანეთი:
მცხეთაში „სახალხო პარტიის“ პროპორციული სიის სამმა (გიორგი გიგინეიშვილი, ილია ოსეფაშვილი, მამუკა მახარაშვილი) და მაჟორიტარობის ერთმა კანდიდატმა (დავით ოსეფაშვილი) განცხადებით მიმართეს პარტიას საკუთარი კანდიდატურების მოხსნის თაობაზე – აცხადებს „სახალხო პარტიის“ მცხეთის წარმომადგენელი ლაშა ბოლოთაშვილი. მისივე თქმით, კანდიდატებზე ზეწოლა მცხეთის მაჟორიტარმა პარლამენტის წევრმა დიმიტრი ხუნდაძემ განახორციელა.
კახეთი:
დედოფლისწყაროში, სოფელ სამთაწყაროს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი კანდიდატი პაატა ნადირაძის განცხადებით, კანდიდატურის მოხსნასთან დაკავშირებით მათზე ადგილობრივი ხელისუფლება ახორციელებდა ზეწოლას. მაჟორიტარი კანდიდატის თქმით, მას ემუქრებოდნენ, რომ მის ძმას, რომელიც სპეცდანიშნულების რაზმში მსახურობს, პრობლემა შეექმნებოდა. „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ გამგებლობის კანდიდატის ემზარ ჯანაშვილის განცხადებით, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მას დაემუქრნენ, რომ თუ საკუთარი ნებით არ მოეხსნის კანდიდატურას, მისი მეუღლე, რომელიც შპს „სოკარ ჯორჯიას" თანამშრომელია, სამსახურს დაკარგავს.
რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთი
ლენტეხში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარობის კანდიდატმა იულონ ტვილდიანმა საეჭვო ვითარებაში მოხსნა კანდიდატურა.
არასამთავრობო ორგანიზაციები მოვუწოდებთ:
შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მთავარ პროკურატურას, დაინტერესდნენ ზემოთ ჩამოთვლილი ფაქტებით და აღკვეთონ საარჩევნო კანდიდატებსა თუ პარტიების აქტივისტებზე ყოველგვარი ზეწოლა. გავრცელებული ინფორმაცია შეიცავს დანაშაულის ნიშნებს, რა შემთხვევაშიც სამართალდამცავ ორგანოებს კანონი გამოძიების დაწყების ვალდებულებას აკისრებს. ამასთანავე, საკითხის მნიშვნელობისა და სავარაუდო მასშტაბების გათვალისწინებით, აუცილებელია, გამოძიება სწრაფად და ეფექტურად წარიმართოს, სისხლის სამართლლებრივ პასუხისგებაში დაუყოვნებლივ იქნენ მიცემულნი ის პირები, რომელთა ბრალეულობაც გამოძიებით გამოიკვეთება. მნიშვნელოვანია, შესწავლილ იქნას არსებული დანაშაულის ნიშნები და, საჭიროების შემთხვევაში, გატარებულ იქნას კანონით გათვალისწინებული სანქციები;
უწყებათაშორის კომისიას, შეისწავლოს კანდიდატებზე სავარაუდო ზეწოლის ფაქტები და შესაბამისი რეკომენდაციებით მიმართოს სამართალდამცავ და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს;
ადგილობრივი თვითმმართველობის საჯარო მოხელეებს, არ გადაამეტონ კანონით მინიჭებულ უფლებამოსილებებს, რამაც შესაძლოა მათი სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაყენება გამოიწვიოს;
პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებს, ყველა მსგავს შემთხვევაში, მიმართონ სამართალდამცავ ორგანოებს და, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მეშვეობით, საქმის კურსში ჩააყენონ საზოგადოება.

NGOs respond to reports on pressure on candidates in eleven election districts
It was reported in recent days that candidates of various opposition parties, who had declared about their participation in elections through party list or majoritarian seats, have been withdrawing their candidacies as a result of pressure. Various opposition parties talk about such facts and provide NGOs with relevant information. Victims mostly do not specify as to who was pressuring them.
Apart from the fact that threatening and pressuring persons is a crime, it is important that revocation of registration of existing candidates in the party lists may create other risks as well. In particular, owing to insufficient number of candidates on a party list, the District Election Commissions may overall deregister a party. The law sets the following criteria in this respect: if the number of voters in an election district exceeds 75,000, there must be at least 15 candidates on a proportionate list, and if less than 75,000, then minimum 10 candidates. Pursuant to the Election Code, if no later than the second day prior to the polling day, the number of candidates on a registered party list turns out to be less than the above-mentioned minimum, the election registration of a party list will be revoked, i.e. the party will no longer be able to participate in the Sakrebulo (town/city council) elections in this election district based on the proportional election system.
Substantial doubt arises that pressure on the opposition candidates aims to cancel registration the party lists, especially when similar facts set a kind of trend already. At this stage we are aware of such cases reported in ten districts of the five regions.
Kvemo Kartli:
In Dmanisi, where there are minimum 10 candidates on a proportional list, initially five candidates (Almaz Ramzanov, Elmuraz Gasanov, Shakhvadin Kojaev, Stambul Kurbanov, Makhmud Ovchiev) from the 15-candidate list of the United National Movement have withdrawn their nominations. One additional candidate's refusal to be on the list would result in annulment of the list. As of today, one candidate Kurban Mamedov has changed the decision to deregister, and at this moment there are no grounds for deregistering the election list. Yet, he hesitates and states he prefers not being on the party list. Mamedov claims he and his family are already disturbed from calls made from a secret telephone number. "They don't let me live quietly, they call me and tell me I should leave the party." The Christian-Democratic Party also experiences problems in Dmanisi, where their candidates are also forced to write applications on deregistration. Five candidates have deregistered (Andiashvili Giorgi - majoritarian candidate and on a party list, Eldar Pakeliani - majoritarian candidate and on a party list, Davit Ognadze - majoritarian candidate and on a party list, Lia Pilpani - on a party list, Mahmed Mahmudov - majoritarian candidate and on a party list) from the political union "Christian Democratic Movement" (Nino Burjanadze - United Opposition), following which the party's party list was annulled and they will be unable to compete in elections through the proportional system.
Leon Mikaelian in the Darakov community and Gulara Mamedova in the Sarvani community from the United National Movement have withdrawn in Tsalka. The latter has not yet written the application, but has already notified the Chair of the District Commission about withdrawal of her nomination.
Candidate of the United National Movement on the position of the Marneuli Municipality Gamgebeli (local governor) Akhmed Imamkuliev confirms he was sent a message through his closely related person to withdraw candidacy, but without naming the source of this message.
Candidate of the United National Movement in Tetritskaro Janiko Guluashvili and the majoritarian candidate in Manglisi Zurab Badalashvili, who was 5th on the party list, have withdrawn the candidacies.
Samtskhe-Javakheti:
There must be at least 10 candidates on the list in Akhaltsikhe as well. Salome Zurabishvili's political party Georgia's Way has submitted the 11-candidate list. In few days after the submission, three candidates (Manana Iadze, Ioseb Aspanidze, Nino Narimanidze) have withdrawn their nominations, thus resulting in deregistration of the party's party list. This means that the party will be unable to participate in the Sakrebulo elections based on the proportional election system. Further, according to the party, two majoritarian candidates (Ioseb Martinenko, Aleko Tamaradze) of the Georgian Way have also stated about their deregistrations because of pressure. Akhaltsikhe majoritarian candidate and No. 12 on the proportional list from the United National Movement, Malkhaz Ivanidze has also withdrawn his candidacy.
majoritarian candidate from the United National Movement in Borjomi Ivane Gelashvili has also withdrawn. He has remained on the proportional list, but will be unable to compete with the majoritarian candidates of other parties.
The Ude community majoritarian candidate and No. 2 on the list in Adigeni, Ramaz Merabishvili from the United National Movement has also withdrawn his nomination.
majoritarian candidate from the United National Movement in Akhalkalaki Genadi Zedginidze has also withdrawn under suspicious circumstances.
Mtskheta-Mtianeti:
Mtskheta representative of the People's Party Lasha Bolotashvili claims that three proportional list candidates (Giorgi Gigineishvili, Ilia Osepashvili, Mamuka Makharashvili) and one majoritarian candidate (Davit Osepashvili) of the People's Party in Mtskheta have addressed the party with request to withdraw their candidacies. He alleges further that the Mtskheta majoritarian MP Dimitry Khundadze has exerted pressure on the candidates.
Kakheti:
As the village Samtatskaro majoritarian candidate Paata Nadiradze from the United National Movement claims, local authorities in Dedoplistskaro have exercised pressure on them concerning the withdrawal of nominees. majoritarian candidate alleges he was threatened that his brother, who serves in the special police service, would experience problems. According to the Gamgebeli candidate of the United National Movement Emzar Janashvili, representatives of the local authorities have threatened him that his spouse would lose a job at "Socar Georgia" LLC unless he would withdraw his nomination voluntarily.
Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti:
majoritarian candidate of the United National Movement in Lentekhi Iulon Tvildiani has withdrawn his candidacy under suspicious circumstances.
NGOs call on:
The Ministry of Interior and the Chief Prosecutor's Office, to probe into the above-described facts and eliminate any pressure on the election nominees or party activists. These reports include elements of a crime, in which case the law obligates law-enforcement agencies to launch investigation. Further, in view of significance and potential scales of the issue, it is crucial to conduct investigation rapidly and effectively, and to hold those liable whose guilt the investigation ascertains. It is important to study these elements of the crime and carry out statutory sanctions upon need;
The Inter-Agency Commission, to inquire into alleged facts of pressure on the candidates and address the law-enforcement and local authorities with relevant recommendations;
The civil servants of the local self-government, not to exceed statutory powers, which may result in their criminal liability;
The representatives of political parties, to address law-enforcement agencies in all similar cases and to inform public through media and NGOs.