გამოხმაურება ბათუმსა და ცაგერში მომხდარ ინციდენტებთან დაკავშირებით
2014 წლის 7 ივნისს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერები გიგი უგულავა, გიორგი ბარამიძე და გიგა ბოკერია წინასაარჩევნო შეხვედრას მართავდნენ ბათუმში, დრამატული თეატრის მიმდებარე ტერიტორიაზე. შეხვედრაზე ყოფილი საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „სახალხო კრების“ წარმომადგენელი - დავით ლორია და პოლიტპატიმარი - ჯემალ დუაძე მივიდნენ.  მათი განცხადებით, სურდათ პასუხები მიეღოთ პარტიის ლიდერებისგან მათი მმართველობის პერიოდში მომხდარ ფაქტებთან დაკავშირებით. შეხვედრაზე დამსწრე პირებმა დუაძეს და ლორიას ტერიტორიის დატოვება მოსთხოვეს, რაც მხარეებს შორის  სიტყვიერ და ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა. დაზიანდა ჟურნალისტების აპარატურაც.
„ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერებსა და მოქალაქეებს შორის დაპრისპირების შემდგომ  პარტიის წარმომადგენლებმა ამომრჩეველთან შეხვედრა გააგრძელეს.
აღსანიშნავია, რომ ინციდენტთან დაკავშირებით საქმე აღძრულია მხოლოდ ცემის ფაქტზე და არა წინასაარჩევნო კამპანიის ხელის შეშლაზე. თავად ინციდენტის დროს, პარტიის წარმომადგენლების ინფორმაციით, შეხვედრის ადგილას სამართალდამცავები არ  გამოჩენილან.
მიგვაჩნია, რომ სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან საქმის აღძვრა სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლის საფუძველზე არასწორია,  ვინაიდან  აღნიშნულ შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა წინასაარჩევნო კამპანიის უკანონოდ ხელშეშლას, რაც ამავე კოდექსის 161-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს.
2014 წლის 9 ივნისს ცაგერის კულტურის სახლში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერები - გიგი უგულავა და გიგი ბოკერია ამომრჩეველს შეხვდნენ. შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე მათ დახვდნენ კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრები - ლაშა კვირიკაშვილი - კოალიცია “ქართული ოცნების“ კანდიდატი ცაგერის საკრებულოს პარტიულ სიაში, გოგიტა ახვლედიანი - კოალიციის წევრი და სოფ. აღვის დამოუკიდებელი კანდიდატი, რამაზ მურცხვალაძე - კოალიციის წევრი და ცაგერის შტაბის თანამშრომელი, რომლებმაც გიგი უგულავას და გიგა ბოკერიას კვერცხები დაუშინეს და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ინციდენტის ადგილზე იმყოფებოდა საპატრულო პოლიცია, თუმცა მათ კოალიციის წევრების შეჩერება არ უცდიათ. საქმეზე გამოძიება არ დაწყებულა.
არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ:
თითოეულ მოქალაქეს - უარი თქვას პროტესტის ძალადობრივი ფორმებით გამოხატვაზე;
პოლიტიკურ პარტიებს - წინასაარჩევნო შეხვედრების მშვიდობიანად ჩატარების მიზნით, წინასწარ გააფრთხილონ სამართალდამცავი ორგანოები, რათა უზრუნველყოფილ იქნას წესრიგი შეხვედრის მსვლელობისას.  ასევე, მიიღონ მკაცრი ზომები პარტიის იმ წევრების მისამართით, რომლებიც ამგვარი ან სხვა სახის მოქმედებით ხელს უშლიან ოპონენტი პარტიებისა და კანდიდატების წინასაარჩევნო კამპანიის მშვიდ ვითარებაში წარმართვას.

Civil society organizations react to recent incidents in Batumi and Tsageri
On June 7 the leaders of the United National Movement Gigi Ugulava, Giorgi Baramidze, and Giga Bokeria were holding a pre-election meeting in Batumi, near Batumi Drama Theatre. The meeting was joined by a member of a former civil society organization People’s Assembly David Loria, and a former political prisoner Jemal Duadze. The two individuals urged the leaders of the UNM to speak about various facts, which happened during the rule of the UNM. The demands of the participants, directed towards Duadze and Loria, to leave the territory, led to a physical confrontation. The technical equipment of the media representatives was damaged. The meeting resumed when the clashes between the UNM and the citizens deescalated.
An investigation of the physical confrontation has begun, but the issue of deliberate infringement on the pre-election campaign has not been put forward. According to the members of the UNM, local police did not show up during the tensions.
We believe that the grounds for starting the investigation, namely  Article 125 of the Criminal Code are incorrect, because the case involves infringement on the pre-election campaign protected by Article 161 of the Criminal Code.
On June 9, the leaders of the United National Movement Gigi Ugulava and Giga Bokeria held a pre-election meeting with voters near Tsageri Culture House. The members of the Georgian Dream Coalition Lasha Kvirikashvil, a candidate for Tsageri City Council membership, Gogita Akhvlediani, independent candidate in the village named Agvi, and Ramaz Murtskvanidze who works in the local office of the Coalition in Tsageri started throwing eggs at the leaders of the UN and attacking them physically. Though patrol officers were standing nearby, they did stop the members of the Coalition.The investigation has not been launched yet.
Transparency International Georgia and the International Society for Fail Elections and Democracy (ISFED) call for:
The citizens not to engage in physical confrontations for the purpose of protesting;
The Law Enforcement Agencies to secure safe environments for conducting pre-election meetings by preventing violence, as well as by investigating facts of physical confrontations;
The political parties to notify law enforcement agencies prior to their meetings for the purpose of securing safe work environments, as well as to prevent their own party members from infringement on other political parties’ pre-election campaigns.