ISFED საარჩევნო ადმინისტრაციას პრობლემურ უბნებზე შედეგების ხელახალი გადათვლისკენ მოუწოდებს
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ 2014 წლის 15 ივნისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების კენჭისყრის დღის პროცესი საკმაოდ პოზიტიურად შეაფასა, ვინაიდან კენჭისყრის პროცესთან დაკავშირებული პროცედურული ხასიათის დარღვევები შემცირებულია როგორც 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის, ასევე 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებთან შედარებით. აქვე უნდა აღინიშნოს ის ფაქტი, რომ წინა არჩევნებისაგან განსხვავებით, რამდენიმე საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ისეთი სახის მნიშვნელოვანი დარღვევები, როგორიც არის ფიზიკური ძალადობა, ბიულეტენების ჩაყრა და მასალების გატაცება/დაზიანება. გამომდინარე იქიდან, რომ ასეთ შემთხვევებს არ ქონია მასშტაბური ხასიათი და საარჩევნო ადმინისტრაციამ მოახდინა შესაბამისი რეაგირება, კერძოდ, გააბათილა შედეგები აღნიშნულ საარჩევნო უბნებზე, ზემო-ჩამოთვლილი დარღვევები არ ახდენს ზეგავლენას არჩევნების დღის საბოლოო შედეგებზე. თუმცა ხაზგასასმელია ის გარემოება, რომ არჩევნების გამჭვირვალედ და სამართლიანად ჩატარებისათვის მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ კენჭისყრის დღის მიმდინარეობა, არამედ შედეგების შეჯამებისა და შემაჯამებელი ოქმების შედგენის პროცესიც, რაც ერთიანობაში გვაძლევს საშუალებას შევაფასოთ, თუ რა ზეგავლენა იქონია ამ პროცესებმა არჩევნების საბოლოო შედეგებზე და რამდენად დემოკრატიულად ჩატარდა არჩევნები.
ყველა ზემო-აღნიშნული გარემოების გათვალისწინებით, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ შეისწვალა ყველა საარჩევნო უბნის არჩევნების დღის შედეგების შემაჯამებელი ოქმები. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისაგან მიღებული ინფორმაციისა და  შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შესწავლის შედეგად დამუშავებული მონაცემების საფუძველზე ორგანიზაციამ გამოავლინა რამდენიმე მნიშვნელოვანი ტენდენცია:
1. ბათილი ბიულეტენების მაღალი მაჩვენებელი
2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან შედარებით, ბათილი ბიულეტენების საშუალო მაჩვენებელი (1%) გაიზარდა 4%-ით და მთელი საქართველოს მასშტაბით 5% შეადგინა;
ბათილი ბიულეტენების პროცენტული მონაცემი ყველაზე მაღალია გამგებლის და პროპორციული  შემაჯამებელი ოქმების მიხედვით და საშუალო მაჩვენებელი შეადგენს 5%-ს. მერის და მაჟორიტარული  ოქმების მიხედვით 4%.
მთელი საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების 3.0%-ზე (110) ბათილი ბიულეტენების მაჩვენებელი 10%-ზე მაღალია გამგებლის შემაჯამებელი ოქმების მიხედვით, პროპორციული შემაჯამებელი ოქმების მიხედვით - საარჩევნო უბნების 5.3%-ზე (193) და მაჟორიტარული შემაჯამებელი ოქმების მიხედვით  - საარჩევნო უბნების 4.7%-ზე (170). საერთო ჯამში, 10%-ზე მაღალი ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა ყველა სახის შემაჯამებელი ოქმის მიხედვით დაფიქსირდა მთელი საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების 13%-ზე , რაც საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია;
ბათილი ბიულეტენების ყველაზე მაღალი საშუალო პროცენტული მაჩვენებელი დაფიქსირდა ქვემო-ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში და ასევე საგარეჯოს ოლქში. აღნიშნული რეგიონების რამდენიმე ოლქის საარჩევნო უბანზე ბათილი ბიულეტენების მაჩვენებელი 15%-ზე მაღალია: საგარეჯო, გარდაბანი, მარნეული, ბოლნისი, დმანისი, ახალქალაქი, წალკა, ადიგენი, ნინოწმინდა. შედარებით მცირეა საარჩევნო უბნების რაოდენობა სხვა ოლქებში, სადაც ბათილი ბიულეტენების მაჩვენებელი ასევე მაღალია - მაგალითად, გორი, ოზურგეთი, ზუგდიდი, მესტია.
2. ასობით საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა 1000-ზე მეტი  ხარვეზი და დარღვევა კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმებში, კერძოდ:
500-მდე შედეგების შემაჯამებელ ოქმს აკლდა საჭირო რეკვიზიტები, როგორიც არის კომისიის ბეჭედი, საარჩევნო კომისიის წევრების ხელმოწერები, ოქმის შედგენის თარიღი და სხვა; იყო შემთხვევები, როდესაც თითოეულ შემაჯამებელ ოქმს აკლდა რამდენიმე აუცილებელი რეკვიზიტი;
500-მდე შედეგების შემაჯამებელ ოქმში არ იყო დაცული ბალანსი1 ; რიგ შემთხვევებში ოქმებს საარჩევნო უბნებზე დაურთეს შესწორების ოქმები, თუმცა უმეტესწილად შემაჯამებელ ოქმებს შესწორების ან ახსნა-განმარტების ოქმები მოგვიანებით დაურთო საოლქო საარჩევნო კომისიამ ან ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ;
50-ზე მეტ შედეგების შემაჯამებელ ოქმში გადაკეთებული იყო ერთი ან რამდენიმე მონაცემი; შემაჯამებელ ოქმებში მონაცემების გადასწორების ყველაზე მეტი (24) შემთხვევა დაფიქსირდა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, კერძოდ ახალქალაქისა და ახალციხის ოლქებში;
საერთო ჯამში შედეგების შემაჯამებელ ოქმებში ხარვეზების ყველაზე დიდი რაოდენობა დაფიქსირდა ქვემო-ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებსა და ქალაქ თბილისში.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიესალმება იმ ფაქტს, რომ საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირებული ხარვეზების და დარღვევების გამოსწორების მიზნით, საოლქო და ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიებმა მოახდინეს მყისიერი რეაგირება და გარკვეულ შემთხვევებში გამოასწორეს ხარვეზები შემაჯამებელ ოქმებში დაფიქსირებული პრობლემების მიზეზების შესწავლისა და რიგ შემთხვევებში საოლქო საარჩევნო კომისიებში შედეგების ხელახალი გადათვლის მეშვეობით. შესაძლოა, ყოველივე ზემო-აღნიშნული გამოწვეული იყოს საარჩევნო უბნებზე არაკვალიფიციური კადრებით, რაც საარჩევნო ადმინისტრაციამ  აუცილებლად უნდა გაითვალისწინოს მომავალში საუბნო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტებისას, მსგავსი პრობლემების თავიდან აცილების მიზნით. კერძოდ, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საფუძვლიანად უნდა შეისწავლოს ყველა ფაქტი და იმ კომისიის წევრების მიმართ, რომლებმაც დაუშვეს მნიშვნელოვანი შეცდომები და დარღვევები, გამოიყენოს ადმინისტრაციული და დისციპლინარული პასუხისმგებლობის ზომები. ამასთან, აღნიშნული პირები აღარ შეარჩიოს კომისიის წევრებად მომავალ არჩევნებზე.
„სამართლიანი არჩევნები“ ასევე არ გამორიცხავს იმ  გარემოებას, რომ ბათილი ბიულეტენების ასეთი დიდი მაჩვენებელი, შესაძლოა, განპირობებული იყოს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების სირთულით და/ან მოსახლეობის ნიჰილისტური განწყობითა და დამოკიდებულებით ამ არჩევნებისადმი. თუმცა, მიგვაჩნია, რომ საარჩევნო პროცესის სანდოობის გაზრდის მიზნით, არჩევნების საბოლოო შედეგების შეჯამებამდე საარჩევნო ადმინისტრაციამ თავიდან უნდა გადათვალოს შედეგები იმ საარჩევნო უბნებზე, სადაც ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა საკმაოდ დიდია და ასევე, იმ საარჩევნო უბნებზე, რომელთა შედეგების შემაჯამებელ ოქმებში დაფიქსირდა მნიშვნელოვანი დისბალანსები და გადასწორებები. ჩვენი აზრით, პროცესის გამჭვირვალობის მიზნით, გადათვლაზე მიწვეულ უნდა იქნას ყველა დაინტერესებული  მხარე - საარჩევნო სუბიექტების, პოლიტიკური პარტიებისა და საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ვიმედოვნებთ, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისია გაითვალისწინებს  და განახორციელებს შედეგების ხელახლა გადათვლას, რაც, ვფიქრობთ,  უზრუნველყოფს  საარჩევნო პროცესისადმი და შედეგებისადმი სანდოობის გაზრდას და არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარებას.
1.  შედეგების შემაჯამებელ ოქმებში საარჩევნო სუბიექტების მიერ მიღებული ხმების რაოდენობა მიმატებული ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა მეტია ან საგრძნობლად ნაკლებია არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე.

ISFED Urges the Election Administration to Recount Votes at Problematic Polling Stations
The ISFED’s assessment of June 15, 2014 local self-government elections has been quite positive considering that there was a decrease in procedure-type violations during the polling process compared to both the 2010 local self-government elections and the 2013 presidential elections. Notably, unlike the previous elections some important violations have been found at several polling stations including physical violence, ballot box stuffing and taking illegal hold of/damaging materials. Considering that the scale of such incidents was limited and the election administration took further actions in response by annulling results at polling stations concerned, these violations have not had any impact on final Election Day results. However, we must note that not only the process of polling but also tabulation of results and drawing up of summary protocols is essential for having transparent and fair elections, all which will allow us to assess the influence that these processes have had on the final election results and whether the conduct of elections has been democratic.
In this light, ISFED examined Election Day summary protocols from all polling stations. Based on reports from ISFED’s election observers and the analysis of information after carefully examining election summary protocols, ISFED has identified several important trends outlined below:
1. High rate of invalid ballots
• Compared to the 2010 local self-government elections, there has been a 4% increase of average rate of invalid ballot papers (1%), amounting to 5% throughout Georgia;
• The highest percentage rate of invalid ballots is in proportionate summary protocols, equaling to 5% average while average percentage rate of invalid ballots in proportional and gamgebeli summary protocols, equaling to 5% average while average percentage rate of invalid ballots in summary protocols of Majoritarian and Mayoral elections is 4%;
• The rate of invalid ballots is above 10% in summary protocols for Gamgebeli elections at 3% (110) of polling stations throughout Georgia, and at 5.3% (193) and 4.7% (170) of polling stations in summary protocols for majoritarian and proportionate elections, respectively. Overall, the rate of invalid ballots was higher than 10% at 13% of the polling stations throughout Georgia, which is quite high;
• The highest average rate of invalid was found in Kvemo-Kartli and Samkhtse-Javakheti regions, as well as Sagarejo District. At several polling stations in these regions the rate of invalid ballots was over 15%. These are polling stations in Sagarejo, Gardabani, Marneuli, Bolnisi, Dmanisi, Akhalkalaki, Tsalka, Adigeni, Ninotsminda. There is a lower number of polling stations in other districts where the rate of invalid ballots was also high – e.g. polling stations in Gori, Ozurgeti, Zugdidi, Mestia.
2. More than a thousand irregularities and violations in summary protocols reported at hundreds of polling stations
• Up to 500 summary protocols were missing important attributes, including a seal of the commission, signatures of election commission members, date and more. In several instances a single summary protocol was missing several types of attributes;
• Figures did not reconcile in up to 500 summary protocols . In a number of cases summary protocols were enclosed with correction protocols at polling stations; however, in majority of cases DECs and the CEC failed to enclose summary protocols with correction or explanatory protocols in a timely manner;
• One or more data had been corrected in over 50 summary protocols. The highest number of corrected summary protocols (24) was found in Samtskhe-Javakheti Region, in Akhalkalaki and Akhaltsikhe districts in particular;
• Overall, the highest number of irregularities in summary protocols was found in Kvemo-Kartli and Samtskhe-Javakheti districts and in Tbilisi.
ISFED welcomes the fact that for the purpose of remedying irregularities and violations at polling stations, district and central election commissions took immediate further actions in response and corrected irregularities in certain cases by analyzing causes of problems found in summary protocols and recounting results in district election commissions in a number of instances. All of this could have been the result of having unqualified election officials at polling stations, which the election administration must take into account when recruiting members for precinct election commissions, to avoid any such problems. In particular, the CEC should comprehensively examine all facts and bring administrative and disciplinary measures of liability against members of commission who have committed important violations and mistakes. Further, these persons should no longer be recruited as commission members for future elections.
ISFED also believes that high rate of invalid ballots could have been caused by the complexity of local self-government elections and/or nihilistic approach of the population towards the elections. However, we also believe that to increase trust in the election process, before tabulating final results of the election the election administration should first recount results at polling stations where the number of invalid ballots is quite high, as well as at polling stations where figures did not reconcile and important inaccuracies were found in summary protocols. We believe that to ensure transparency of the process, all stakeholders – representatives of election subjects, political parties and international and local non-governmental organizations should be invited to attend the recount.
We remain hopeful that the CEC will consider the recommendation and recount results, which will ensure increased trust towards the election processes and election results, and democratic conduct of elections.