ხმის მიცემისა და უბნის დახურვის პროცესი
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ 2014 წლის 29 ივნისის ადგილობრივი თვითმმართველობის განმეორებითი არჩევნების მონიტორინგს ცხრა საარჩევნო ოლქში ახორციელებს 14 მოკლევადიანი დამკვირვებლის, 9 ოლქის დამკვირვებლისა და 4 მობილური ჯგუფის მეშვეობით. ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ ინფორმაციას კენჭისყრის პროცესის და საარჩევნო უბნების დახურვის შესახებ.
12-დან 20"00 საათამდე პერიოდში, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, საარჩევნო უბნებზე ხმის მიცემის პროცესი მიმდინარეობდა მშვიდად და ორგანიზებულად. ხმის მიცემისა და უბნის დახურვის დროს, მნიშვნელოვან დარღვევებს ადგილი არ ჰქონია. ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს მცირე ტექნიკური ხასიათის ხარვეზები, რომელზეც საარჩევნო ადმინისტრაციამ შესაბამისი რეაგირება მოახდინა.
„სამართლიანი არჩევენების“ დამკვირვებლებმა არაუფლებამოსილი პირების საარჩევნო უბანზე ყოფნის 2 ფაქტი დააფიქსირეს ქობულეთის #34 და ახალქალაქის #1 საარჩევნო უბნებზე. კერძოდ, საარჩევნო უბნებზე იმყოფებოდნენ კოალიცია "ქართული ოცნებისა" და "სალომე ზურაბიშვილი-საქართველოს გზის" წარმომადგენლები შესაბამისი აკრედიტაციების გარეშე.
ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებმა საოლქო საარჩევნო კომისიებში 2 საჩივარი წარადგინა, 3 შენიშვნა გაკეთდა ჩანაწერთა წიგნში.
სამართლიანი არჩევნები პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას საარჩევნო ვებპორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გამოვლენილი საარჩევნო დარღვევები დაუყოვნებლივ აისახება საარჩვენო რუკაზე.

Voting and Closing of Polling Stations
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the June 29, 2014 repeated local self-government elections in all 9 districts.  The ISFED’s observation mission consists of 14 accredited and trained observers who have been deployed to 14 precincts, whereas 9 observers have been deployed to district commissions. There are also 4 mobile teams throughout the electoral districts.
As of now, the ISFED presents information about voting and closing of the polling.
Based on the information provided by ISFED’s observers, voting process was conducted in a calm and organized manner. During the voting and closing of polling stations there were no major violations observed. Minor technical flaws were observed by ISFED’s observers which were upheld by election administration.
Today from 12:00 until 20:00 o’clock two cases of presence of unauthorized persons were observed by ISFED’s observers.  In Kobuleti PEC #34 and Akhalkalaki PEC # 1 representatives of Georgian Dream and Salome Zurabishviili – Georgia’s Way were present without relevant accreditation.
Together with partner organizations ISFED allows you to monitor the process of elections online by means of elections web portal – www.electionsportal.ge where election violations reported by the non-governmental organizations are immediately pinpointed to a map.