მზად ვართ ჩავერთოთ თბილისის ბიუჯეტის დამტკიცების პროცესში თბილისელების ინტერესების დასაცავად
ბოლო რამდენიმე კვირაა საზოგადოება თვალს ადევნებს ქ. თბილისის მერიასა და საკრებულოს შორის დავას დედაქალაქის ბიუჯეტის დამტკიცებასთან დაკავშირებით. 31 იანვარს ამ თემაზე თბილისის საკრებულოში შედგა შეხვედრა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, სადაც საკრებულოს თავმჯდომარემ სცადა აეხსნა ბიუჯეტის არმიღების მიზეზები.
იმის გამო, რომ პროცესი ჩიხშია შესული და აღნიშნული ფაქტი უარყოფითად აისახება თბილისის მერიის მუშაობასა და მოქალაქეების ინტერესებზე, მზად ვართ, ჩვენი შესაძლებლობების ფარგლებში, ჩავერთოთ თბილისი მერიასა და საკრებულოს შორის მოლაპარაკებებში, ქალაქის ბიუჯეტის დამტკიცებასთან დაკავშირებით. ვფიქრობთ, რომ ამ პროცესებში მაქსიმალურად უნდა იქნეს გათვალისწინებული დედაქალაქის მოსახლეობის ინტერესები და უმოკლეს ვადებში დამტკიცდეს დედაქალაქის ბიუჯეტი. პროცესის შემდგომმა გაჭიანურებამ შესაძლოა მნიშვნელოვანად შეაფერხოს მოსახლეობისთვის სახელმწიფო სერვისების მიწოდება.
ჩვენ, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ და „ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ მზად ვართ შევხვდეთ, როგორც საკრებულოს, ისე მერიის წარმომადგენლებს, მოვისმინოთ მათი კონკრეტული არგუმენტები და ჩვენი შესაძლებლობების ფარგლებში, დახმარება გავუწიოთ კონსენსუსის მიღწევაში. ჩვენი ერთადერთი სურვილია, კონკრეტული პროფესიული რჩევების მიცემით ხელი შევუწყოთ პოზიციების შეჯერებას და მოსახლეობის ინტერესებზე მორგებული ბიუჯეტის დროულ დამტკიცებას.

We Stand Ready to Engage in Approval of Tbilisi Budget to Defend Interests of Constituents
Over the past few weeks, the public has been observing a dispute between the Office of Tbilisi Mayor and Tbilisi Sakrebulo on the approval of the city budget. A meeting with NGOs over this issue was held in the City Council on January 31, in which the Sakrebulo Chairperson tried to explain the rationale behind the rejection of the budget.
Stalling of the process is detrimental to the work of the City Hall as well as the interests of the citizenry. We, therefore, express our readiness to engage, within our capacity, in negotiations between the Office of Tbilisi Mayor and Sakrebulo on the approval of the city budget. We believe that the sides should act in the best interests of constituents and adopt the city budget within the shortest possible time. Further protraction of the budget approval could significantly deter the delivery of public services to the population.
Transparency International Georgia and International Society for Fair Elections and Democracy express our willingness to meet the representatives of both the office of Tbilisi Mayor and Tbilisi Sakrebulo to hear their specific arguments, and assist them, within our capacity, in reaching a consensus. Our only drive in so doing is to give the parties specific professional advice and help them reconcile their positions to bring about the timely approval of the city budget meeting public interests.