“სამართლიანი არჩევნები“ ცესკოს ბრალდებებს პასუხობს
როგორც მოგეხსენებათ, 2014 წლის 23 ივნისს „სამართლიანმა არჩევნებმა“ გამოაქვეყნა განცხადება, რომლითაც საარჩევნო ადმინისტრაციას პრობლემურ საარჩევნო უბნებზე შედეგების ხელახალი გადათვლისკენ მოუწოდა. პროცესის გამჭვირვალობისა და სანდოობის გაზრდის მიზნით, ორგანიზაცია, ასევე, ითხოვდა ხელახალ გადათვლაზე დაინტერესებული მხარეების, მათ შორის არასამთავრობო სექტორის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლების მიწვევას. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ „სამართლიანმა არჩევნებმა“ განცხადების გამოქვეყნებამდე რამდენიმე დღით ადრე, ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას მიაწოდა იმ საარჩევნო უბნების სია, სადაც ბათილი ბიულეტენების საკმაოდ მაღალი პროცენტული მაჩვენებელი დაფიქსირდა. კერძოდ, ორგანიზაციამ ცესკოს რეკომენდაციით მიმართა გადაეთვალა 66 საარჩევნო უბნის 109 შედეგების შემაჯამებელ ოქმის შედეგები, სადაც ბათილი ბიულეტენების პროცენტულმა მაჩვენებელმა 15% ან მეტი შეადგინა (დანართის სახით იხილეთ აღნიშნული უბნების ჩამონათვალი).
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის განცხადებით, მათ მიერ შესწავლილ იქნა 66 საარჩევნო უბნის 109 შემაჯამებელი ოქმი და ბათილი ბიულეტენების მაღალი რაოდენობის მიზეზად რამდენიმე გარემოება დასახელდა, მათ შორის, ცესკოს ინფორმაციით, 63 საარჩევნო უბნის შემთხვევაში უმეტესწილად ამომრჩევლებმა შემოხაზეს ერთზე მეტი კანდიდატი, ან გადახაზეს ყველა კანდიდატი. ამასთან, რიგ შემთხვევებში, ამომრჩევლებმა ხმა მისცეს მხოლოდ ერთი სახის ბიულეტენით და დანარჩენი ორი ცარიელი დატოვეს.
სამწუხაროდ, ჩვენთვის გაუგებარია, თუ როგორ მოხდა საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ აღნიშნული მიზეზების შესწავლა, კერძოდ, მოხდა თუ არა ბათილი ბიულეტენების ხელახალი გადათვლა, თუ ცესკო საკითხის შესწავლის დროს საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ ზეპირ ახსნა-განმატებას დაეყრდნო. მიუხედავად ჩვენი რეკომენდაციისა, „სამართლიანი არჩევნები“ და სხვა სადამკვირვებლო ორგანიზაციები არ იყვნენ მიწვეულნი ფაქტების გამოკვლევისა და შესწავლის პროცესზე მონიტორინგის განსახორციელებლად.
2 ივლისს, აღნიშნული საკითხის ერთობლივი განხილვის დროს, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ჩვენს მოწოდებას, გადათვლილიყო აღინიშნული უბნები, „მოსახლეობის შეცდომაში შეყვანის მიზანმიმართული მცდელობა“ უწოდა და არაკომპეტენტურობაში დაგვდო ბრალი. მიგვაჩნია, რომ ნაცვლად სადამკვირვებლო ორგანიზაციების კრიტიკისა, ცესკოს მიერ საკუთარი ინიციატივით პრობლემური უბნების გადათვლა გააქარწყლებდა იმ ეჭვებს, რომლებიც არჩევნებში ჩართულ სხვადასხვა მხარეს და სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს საფუძვლიანად გაუჩნდათ დიდი რაოდენობის ბათილი ბიულეტენებისა და არასათანადოდ შედგენილი შედეგების შემაჯამებელი ოქმების გამო.
ამასთანავე, მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ,,სამართლიანი არჩევნები“ ვერ გაიზიარებს ცესკოს ზოგიერთი წევრის მიერ გამოთქმულ მოსაზრებას იმის თაობაზე, რომ სადამკვირვებლო ორგანიზაციები ჩასაფრებულ პოზიციაში იმყოფებიან საჩივრების წარდგენის დროს და ცდილობენ ნებისმიერი უმნიშვნელო ფაქტი თუ გადაწყვეტილება გაასაჩივრონ ზემდგომ საარჩევნო ადმინისტრაციაში და/ან სასამართლოში.
გვსურს, ცესკოს ცალკეულ წევრებს შევახსენოთ, რომ სადამკვირვებლო მისია ვალდებულია შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება მოახდინოს საქართველოს საარჩევნო კოდექსის ნებისმიერი სახის დარღვევაზე.
„სამართლიანი არჩევნების“ მხრიდან საჩივრების დაწერა და ნებისმიერი სხვა სახის რეაგირება გამოვლენილ დარღვევებზე უმთავრესად ორ მნიშვნელოვან მიზანს ემსახურება: 1. ხელი შევუწყოთ საარჩევნო ადმინისტრაციას არაკომპეტენტური კადრების გამოვლენაში, რომ, ერთის მხრივ, მომავალში მოხდეს მათი ჩანაცვლება კვალიფიციური კადრით და მეორეს მხრივ, საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მოსამზადებელ ტრენინგებზე აქცენტი გაკეთდეს ყველაზე პრობლემატურ საკითხებზე; 2. შევიმუშაოთ რეკომენდაციები საარჩევნო კანონმდებლობის გაუმჯობესების მიზნით.
„სამართლიანი არჩევნების“ მიერ შემუშავებული არჩევნების დაკვირვების სტრატეგიის თანახმად, დამკვირვებელი დარღვევის აღმოჩენისთანავე ზეპირ მითითებას აძლევს საარჩევნო კომისიის წევრებს, რომ პასუხისმგებელმა პირებმა დროულად მოახდინონ დარღვევაზე რეაგირება. საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ, დარღვევის თავიდან აცილების შემთხვევაში, მხოლოდ შენიშვნა ფიქსირდება ჩანაწერთა წიგნში. დამკვირვებელი საჩივარს წარადგენს მაშინ, როდესაც დარღვევაზე არ ხდება ადეკვატური რეაგირება კომისიის მხრიდან.
აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის 15 ივნისის ადგილობრივი თვითმმართველობის მორიგ არჩევნებზე ჩვენი დამკვირვებლების მიერ 79 მსგავსი შენიშვნა დაფიქსირდა კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნში, რაც იმას მოწმობს, რომ საუბნო საარჩევნო კომისიებმა რეაგირება მოახდინეს რიგ დარღვევებზე და შესაბამისად, საჩივრის წარდგენა ჩვენი მხრიდან არ მომხდარა. შენიშვნების გარდა, ორგანიზაციამ საოლქო საარჩევნო კომისიებში წარადგინა 160 საჩივარი. წარდგენილი საჩივრების მოთხოვნები უმეტეს შემთხვევაში ეხებოდა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების დისციპლინარულ პასუხისმგებლობას. „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ წარდგენილი საჩივრების საფუძველზე 200-მდე კომისიის წევრს დაეკისრა დისციპლინარული პასუხისმგებლობა.
ცხადია, რომ 15 ივნისის არჩევნებზე გამოვლინდა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა კვალიფიკაციის დაბალი დონე, რაც განსაკუთრებით შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შედგენის პროცესში გამოიხატა. ორგანიზაციის ინფორმაციით, 500-მდე შემაჯამებელ ოქმს აკლდა სავალდებულო რეკვიზიტები, ასევე 500-ზე მეტ შემაჯამებელ ოქმში საარჩევნო სუბიექტების და ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა აღემატებოდა არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას ან რიგ შემთხვევებში მნიშვნელოვნად იყო ნაკლები არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობაზე. ამასთან, ზოგიერთ შემაჯამებელ ოქმში გადასწორებული იყო ერთი ან ერთზე მეტი მონაცემი. აღნიშნული შემაჯამებელ ოქმების უმრავლესობას მოგვიანებით დაერთო შესწორების ოქმები. თუმცა, ვთვლით, რომ მოცემული ახნა-განმარტებები და დასახელებული მიზეზები ხშირ შემთხვევაში არ ემყარება დასაბუთებულ არგუმენტებს.
სამწუხაროა, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ცალკეული წევრების მხრიდან წუხილის საგანი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების „არაკომპეტენტურობა“ აღმოჩნდა. ნაცვლად რეალურ პრობლემებზე მსჯელობისა, ცესკო სადამკვირვებლო ორგანიზაციების კრიტიკით შეეცადა ყურადღების გადატანას მნიშვნელოვანი პრობლემებიდან, რაც საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის პროცესში გამოიკვეთა.
იმედს ვიტოვებთ, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისია გამოიჩენს კრიტიკისადმი კონსტრუქციულ მიდგომას, გამოავლენს პროფესიონალიზმსა და საქმისადმი გულისხმიერ დამოკიდებულებას და ყველა ღონეს იხმარს, რათა მისი საქმიანობის მიმართ საზოგადოებაში მაღალი ნდობა არსებობდეს, რაც თავის მხრივ, განაპირობებს საარჩევნო პროცესისადმი სანდოობას.

ISFED Responds to Allegations of the CEC
As you may know, on June 23, 2014, ISFED published a statement urging the election administration to recount results at problematic polling stations. To ensure increased trust and transparency, ISFED also demanded that various stakeholders, including representatives of civil sector, international organizations and election subjects be invited to attend the process of recount. Notably, several days prior to publishing the statement ISFED provided the Central Election Commission (CEC) with the list of polling stations where considerably high percentage share of invalid ballots was found. In particular, ISFED recommended that the CEC recount results in 109 summary protocols of 66 polling stations where percentage share of invalid ballots was 15% or more (see the attached document for the list of the polling stations).
The CEC stated that it examined 109 summary protocols from 66 polling stations and found several causes of the high number of invalid ballots, including voters checking more than one candidate or crossing out all candidates in majority of the cases at 63 polling stations. Further, in a number of cases votes were cast only through one ballot, leaving the remaining two ballots empty.
Regrettably, we find it hard to understand how the election administration identified these causes - whether it was by recounting invalid ballots or based on verbal statement of district election commissions. Despite our recommendation, ISFED and other monitoring organizations were not invited to attend to monitor the process of examining and analyzing the facts.
On July 2, during joint discussions of the issue, the CEC alleged that our recommendation to have the results recounted was an attempt to “purposefully mislead the population” and accused us of being incompetent. We believe that instead of criticizing monitoring organizations, the CEC should have recounted results from problematic polling stations under its own initiative, which would have dispelled valid suspicious that various election stakeholders and monitoring organizations have, based on high share of invalid ballots and improperly drawn summary protocols.
We would like to also note that the CEC does not share the view expressed by some members of the CEC saying that monitoring organizations are stationed in ambush during the complaints process, waiting to file in higher election administration and/or court over any insignificant fact or decision.
We would like to remind to individual members of the CEC that it is the responsibility of a monitoring mission to take further legal actions on any violation of the Election Code of Georgia.
Filing of complaints or any other actions taken by ISFED in response to violations identified mostly serve the following two important goals: 1. help the election administration identify incompetent staff in order to replace them with qualified personnel in the future and focus on problematic issues during capacity building trainings for PEC members; 2. elaborate recommendations for improving the election administration.
Per ISFED’s strategy of monitoring elections, right after detecting a violation observer gives verbal instruction to members of election commission concerned, in order for the responsible persons to take adequate further actions in a timely manner and remedy the problem. If PEC manages to remedy the problem, only a reproof is recorded in the logbook. If the commission fails to take adequate further actions, observer files subsequent complaint.
Notably, during the June 15, 2014 local self-government elections ISFED’s observers recorded 79 reproofs in logbooks, suggesting that PECs were able to take adequate actions in response to violations, which is why we did not file subsequent complaints. In addition to reproofs, ISFED filed 160 complaints to district election commissions (DECs), majority of which sought imposition of disciplinary liability on PEC members. Based on complaints filed by ISFED, up to 200 members of election commission were imposed with a disciplinary liability.
Clearly, at June 15 elections we found that PEC members were poorly qualified, as especially suggested by the process of drawing up summary protocols (ISFED found that up to 500 summary protocols were missing necessary attributes; further, in over 500 summary protocols the number of election subjects and invalid ballot was more than the number of voters who cast ballots or in many cases it was significantly less than the number of voters who cast ballots.  Further, one or more pieces of data were corrected in some of the summary protocols. Majority of these protocols were later attached with protocols of correction but we believe that most of the statements and reasons for making these corrections are not solidified with substantiated arguments.
Regrettably, individual members of the CEC have expressed their concern over monitoring organizations being “incompetent”. Instead of discussing actual problems, the CEC attempted divert the attention from important problems detected in the work of the election administration by criticizing monitoring organizations.
We remain hopeful that the CEC will approach to the criticism constructively, act professionally and thoughtfully in its work, and take all measures possible to build high public trust in its activities, which will in turn promote trust in election processes.