„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ 2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების მონიტორინგს საქართველოს მთელს ტერიტორიაზე, ყველა საარჩევნო ოლქში ახორციელებს. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია 1000-მდე აკრედიტირებული და დატრენინგებული დამკვირვებლისგან შედგება, მათ შორისაა 850-მდე მოკლევადიანი დამკვირვებელი, 73 ოლქის დამკვირვებელი და 70 მობილური ჯგუფი. დამკვირვებლები გადანაწილებული არიან როგორც საუბნო, ისე საოლქო და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებში. ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდი იყენებს სტატისტიკის მეთოდოლოგიას და ინფორმაციულ ტექნოლოგიებს (ICT). ISFED-მა მთელი ქვეყნის მასშტაბით საარჩევნო უბნებზე წარმომადგენლობითი შერჩევის საფუძველზე 600 დამკვირვებელი მიავლინა. PVT მეთოდოლოგია გვაწვდის ზუსტ და დროულ ინფორმაციას ხმის მიცემის და დათვლის მიმდინარეობის შესახებ. PVT ერთადერთი მეთოდოლოგიაა, რომელიც დამოუკიდებლად ამოწმებს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ გამოცხადებული ოფიციალური მონაცემების სიზუსტეს. ეს მეათე არჩევნებია, რომელშიც ISFED იყენებს PVT მეთოდოლოგიას საარჩევნო დღის პროცესის შეფასების და ოფიციალური შედეგების გადამოწმებისათვის.
15:00 საათის შემდეგ, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების ინფორმაციით კენჭისყრის პროცესი მშვიდ გარემოში მიმდინარეობდა, გამონაკლისი იყო მარნეულში #48 საარჩევნო უბანი, სადაც ადამიანთა აგრესიულად განწყობილმა ჯგუფმა საარჩევნო უბნის შენობა ძალადობრივად დაარბია. ადგილი ჰქონდა ფიზიკურ დაპირისპირებას. დაზარალებულია ორი მოქალაქე, მათ შრის ერთი პოლიციელი.
„სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს პოლიტიკურ პარტიებს და მათ აქტივისტებს, პატივი სცენ ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოხატვას, გაემიჯნონ ნებისმიერი ტიპის ძალადობას და არ დაუშვან მათი მხარდამჭერების ძალადობრივ ინციდენტებში მონაწილეობა. მოვუწოდებთ სამართალდამცავ ორგანოებს გაატარონ კანონით გათვალისწინებული ყველა ზომა ძალადობის ესკალაციის თავიდან ასაცილებლად და ინციდენტში მონაწილე პირებისათვის კანონის სრული სიმკაცრით პასუხისმგებლობის დასაკისრებლად.
დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა დამკვირვებლის უფლების შეზღუდვის ფაქტები 4 საარჩევნო უბანზე, საარჩევნო უბანზე აგიტაციის 2 შემთხვევა, კენჭისყრის ფარულობის დარღვევის 2 ფაქტი, მარკირების გარეშე ხმის მიცემის 8 შემთხვევა 2 საარჩევნო უბანზე, ბიულეტენების არდამოწმების 1 ფაქტი, საარჩევნო სიაში უზუსტობის 3 შემთვევა, საარჩევნო დოკუმენტაციებისა და პროცედურების არასათანადო წარმოების 15 ფაქტი.
„სამართლიანი არჩევნების“ მონაცემებით, 17:00-ზე ამომრჩევლის აქტივობა წარმოადგენს 41.8%-ს +/- 0.6 ცდომილების ფარგლებში. ეს გაცილებით დაბალი მაჩვენებელია, ვიდრე 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე 17:00 საათისთვის დაფიქსირებული აქტივობა, რომელიც ამ დროისთვის შეადგენდა 52%-ს და უფრო მაღალი მაჩვენებელი, ვიდრე 2014 წლის თვითმმართველობის არჩევნებზე დაფიქსირებული ამომრჩეველთა აქტივობა, რომელიც 34.4%-ს შეადგენდა.
PVT-ის ინფორმაციის ანალიზი, ასევე, იძლევა საშუალებას ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემების საფუძველზე დადგინდეს თითოეულ დასაკვირვებელ საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის სიჩქარე. მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 12:00-17:00 პერიოდში, უბნების 77.8%-ში ხმის მიცემის სისწრაფე წარმოადგენდა წუთში ერთ ამომრჩეველზე ნაკლებს, ხოლო უბნების 22.2%-ში ხმის მიცემის სისწრაფე იყო 1-2 ამომრჩევლამდე წუთში.
„სამართლიანი არჩევნების“ მიერ 15:00 სააათიდან 17:00 საათამდე დაფიქსირებული დარღვევები
ორგანიზაციის დამკვირვებლები იმყოფებიან 36-ე საარჩევნო ოლქის (მარნეული) 48-ე საარჩევნო უბანზე, სადაც მოქალაქეებს შორის დაპირისპირება მოხდა. აგრესიული ჯგუფი ცდილობდა საარჩევნო უბანზე ძალადობრივად შეღწევას, რის საშუალებაც პოლიცია არ აძლევდა. ფიზიკური დაპირისპირების შედეგად დაშავებულთა შორის არის ერთი მოქალაქე და ერთი პოლიციელიც. ადგილი ჰქონდა ქვების სროლას, დაზიანდა შენობა, სადაც საარჩევნო უბანია განთავსებული. უბანი, რომელშიც იმყოფებიან კომისიის წევრები და დამკვირვებლები, ამ დროისთვის დაკეტილია და მას პოლიცია იცავს.
„სამართლიანი არჩევნების“ მობილური ჯგუფის დამკვირვებლების ადგილზე მისვლის დროს აქტივისტებს პოლიტიკური გაერთიანების - „პაატა ბურჭულაძე-სახელმწიფო ხალხისთვის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი მიმართავდა. მოგვიანებით საკუთარ მხარდამჭერებს მიმართა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატმაც. ამ ეტაპზე, ადგილზე სპეციალური დანიშნულების რაზმის წევრების გამოჩენის შედეგად შეკრებილმა მოქალაქეებმა უბნის მიმდებარე ტერიტორია დატოვეს. საარჩევნო უბანი დატოვეს საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმაც. კენჭისყრის პროცესი შეწყვეტილია.
• #26 მაჟორიტარული ოლქის (ლაგოდეხი) #4 საარჩევნო უბანზე "სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებელს უფლება არ მისცეს გადაეღო ფოტო ბიულეტენებისთვის, რომლებიც სხვა საარჩევნო ოლქისთვის იყო განკუთვნილი და შეცდომით იმყოფებოდა აღნიშნულ საარჩევნო უბანზე.
• #39 მაჟორიტარული ოლქის (კასპი) #33 საარჩევნო უბანზე "სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებელს არ აძლევდნენ ვიდეოს გადაღების უფლებას, თუმცა, მოგვიანებით, აღნიშნული პრობლემა აღმოიფხვრა;
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #48 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს არ მისცეს საჩივრის დარეგისტრირების უფლება;
• #44 მაჟორიტარული ოლქის #16 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს არ მისცეს საჩივრის დარეგისტრირების უფლება.
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #47 საარჩევნო უბანზე საარჩევნო კაბინაში, კედელზე დაწერილია პოლიტიკური პარტიის საარჩევნო ნომერი "41". დამკვირვებლის მითითების მიუხედავად, კომისიის თავმჯდომარემ უარი განაცხადა რეაგირების მოხდენაზე, თუმცა აღნიშნულ კაბინაში ამომრჩევლებს გარკვეული პერიოდის განმავლობაში არ უშვებდნენ. ამ ეტაპისთვის დარღვევა აღმოფხვრილია;
• #14 მაჟორიტარული ოლქის (ჩუღურეთი) #20 საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელი პარტიის რიგითი ნომრის ამსახველი მაისურით იმყოფებოდა.
• #39 მაჟორიტარული ოლქის (კასპი) #26 საარჩვნო უბანზე ამომრჩეველს ხმის მიცემის კაბინაში შეყვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელი;
• #57 მაჟორიტარული ოლქის (წყალტუბო) #15 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს, რომელსაც დახმარება ესაჭიროებოდა, საარჩევნო კაბინაში შეყვა ააიპ "კონფლიქტებისა და მართვის ანალიზის"ევრაზიის" დამკვირვებელი, რაც კანონით აკრძალული შემთხვევაა.
მარკირების არ გაკეთება
• #57 მაჟორიტარული ოლქის (წყალტუბო) #40 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა მარკირება არ გაუკეთა 5 ამომრჩეველს;
• #28 მაჟორიტარული ოლქის (ახმეტა) #11 უბანზე რეგისტრატორმა 3 ამომრჩეველს არ გაუკეთა მარკირება;
ბიულეტენების არ დამოწმება
• #48 მაჟორიტარული ოლქის (ქუთაისი) #52 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის წამღები კომისიის წევრებისთვის გატანებული ბიულეტენები არ იყო დამოწმებული ბეჭდით და ხელმოწერით, რის გამოც ყუთი უკან დააბრუნეს და ბიულეტენები დაამოწმეს, თუმცა ორ ამომრჩეველს ხმა ქონდა უკვე მიცემული, რაც მათი ხმების გაბათილებას გამოიწვევს.
ამომრჩეველთა სიებთან დაკავშირებული ხარვეზები
• #51 მაჟორიტარული ოლქის (ბაღდათი) #2 საარჩევნო უბანზე მოქალაქე არ აღმოჩნდა საარჩევნო სიაში მიუხედავად იმისა, რომ მას მიღებული ჰქონდა საინფორმაციო ბარათი, რომ იგი
რეგისტრირებული იყო აღნიშნულ საარჩევნო უბანზე;
• #60 მაჟორიტარული ოლქის #38 უბანზე ამომრჩეველი იყო ერთიანი სიის კედლის ვერსიაში, თუმცა, არ იყო სიის სამაგიდო ვერსიაში, რის საფუძველზეც მას არ მისცეს ხმის მიცემის უფლება;
• #50 მაჟორიტარული ოლქის #8 უბანზე ორი ამომრჩეველი (ცოლ-ქმარი) მათი განცხადების გარეშე შეტანილი იყვნენ გადასატანი ყუთის სიაში და უბანზე გამოცხადებისას მათ არ მისცეს არჩევნებში მონაწილეობის უფლება;
არაორგანიზებულობა საარჩევნო უბანზე
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #48 უბანზე ხმის მიცემის პროცესი მიმდინარეობს ქაოტურ სიტუაციაში. კომისიის თავმჯდომარე თავის უფლება-მოვალეობებს არაჯეროვნად ასრულებს. კომისიის მდივანი და რეგისტრატორები თვითნებურად, თავმჯდომარის გაფრთხილების გარეშე ტოვებენ პოზიციებს, წყვეტენ და აგრძელებენ თავიანთ საქმიანობას.
• #32 მაჟორიტარული ოლქის #60 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა 18 მაჟორიტარული და 16 პროპორციული ბიულეტენი ბიულეტენების დასტას იმდაგვარად მოახია და გადასცა ამომრჩეველს, რომ აღნიშნულ ბიულეტენებში რიგით პირველი საარჩევნო სუბიექტის ნომერი აღარ გამოჩნდა;
• #24 მაჟორიტარული ოლქის (გურჯაანი) #13 საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა ბიულეტენების არასათანადო წესით გაცემას;
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #21 და #66 მაჟორიტარული ოლქის (ზუგდიდი) #64 საარჩევნო უბანებზე რეგისტრატორს გამორჩა ამომრჩევლის ხელმოწერა სიაში;
• #43 მაჟორიტარული ოლქის (ხაშური) #6 და #57 მაჟორიტარული ოლქის (წყალტუბო) #57 საარჩევნო უბნებზე საარჩევნო კომისიამ სადემონსტრაციო ოქმში შესაბამისი მონაცემები არ შეიტანა;
• #31 მაჟორიტარული ოლქი (გარდაბანი) #51 საარჩევნო უბანზე სადემონსტრაციო ოქმში დაგვიანებით შეიტანეს მონაცემები;
• #25 მაჟორიტარული ოლქის (სიღნაღი) #29 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა წინასწარ დაამოწმა ბიულეტენები ხელმოწერით და ბეჭედით.
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #37 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა და ამომრჩეველმა სიაში არასწორ გრაფებში მოაწერეს ხელი;
• #24 მაჟორიტარულ ოლქის (გურჯაანი) #11 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა არასწორად მოაწერინა ამომრჩეველს ხელი;
• #39 მაჟორიტარული ოლქის (კასპი) #13 და #57 მაჟორიტარული ოლქის (წყალტუბო) #56 საარჩევნო უბნებზე ერთიან სიაში არ იყო მითითებული გადასატან სიაში შეყვანილი ამომრჩევლები;
• #66 მაჟორიტარული ოლქის (ზუგდიდი) #64 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველს არ მოაწერინა ხელი სიაში;
• #44 მაჟორიტარული ოლქის #16 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა კაბინაში შეიტანა სპეციალური კონვერტი და კონვერტში ჩადებული ბიულეტენებით გამოვიდა კაბინიდან, მაშნ როდესაც, პროცედურულად ბიულეტენები კონვერტში კომისიის წევრის ზედამხედველობით თავსდება.
საკონტროლო ფურცლის არასათანადოდ შევსება
• #24 მაჟორიტარული ოლქის (გურჯაანი) #18 , #69 მაჟორიტარული ოლქის (ბათუმი) #2, #73 მაჟორიტარული ოლქის #44 საარჩევნო უბნებზე საკონტროლო ფურცლებზე არ იყო მითითებული ყუთში ჩაგდების დრო;
• #50 მაჟორიტარული ოლქის (თერჯოლა) #22 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცელზე არ იყო მითითებული ამომრჩევლის მონაცემები;
• #26 მაჟორიტარული ოლქის (ლაგოდეხი) #14 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცელზე არ იყო ამომრჩევლის რეგისტრაციის მისამართი;
ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 66 საჩივარი, ხოლო 52 საჩივარი წარდგენილია საოლქო საარჩევნო კომისიებში. ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 121 შენიშვნა.
“სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებების, სატელეფონო ზარებისა მეშვეობით აწვდიან ინფორმაციას თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს, რომელიც დაკომპლექტებულია 20 ოპერატორის, 20 იურისტისა და ცენტრალური ოფისის თანამშრომლებისაგან. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ შექმნა PTV მონაცემთა ბაზა, რომელიც ამუშავებს დამკვირვებლების ტექსტებს, ყველა მონაცემი გადის რამდენიმე ხარისხის კონტროლის ტესტს და მათი გადალახვის შემდეგ, ხორციელდება მონაცემთა ანალიზი და მათი შეტანა ორანიზაციის მიგნებებსა და დასკვნებში.

Since turnout is announced at specified times of the day, ISFED calculates the average time it takes for a polling station to process a voter. According to the information recorded by the PECs, between 12:00 and 17:00, in 77.8% of polling stations, the commission processed, on average, one voter per minute, while in 22.2% of polling stations the commission processed 1-2 voters per minute.
According to ISFED observers, voting process has taken place in a calm manner, with the exception of precinct #48, where group of violent individuals have attacked the building where precinct is located. As a result of physical violence, two citizens were injured, including one policeman.
ISFED urges political parties and their activists to respect citizens’ rights to express their will freely through voting, to condemn violence and not allow their supporters’ to engage in violent incidents. We urge law-enforcement agencies to take all measures to avoid the escalation of any violence and punish all involved in the incident to the fullest extent of the law.
Observers have also noted 4 cases of restricting the rights of an observer, 2 cases of campaigning at the polling stations, 2 cases of where the secrecy of the vote was violated, 8 cases where voters were not properly inked at 2 different polling stations, 1 case where the ballot paper was not properly signed and stamped, 3 cases of irregularities related to the voters’ lists, 15 cases of improper handling of electoral documentation.
Violations observed by ISFED between 15:00 and 17:00
ISFED mobile observers are now present at the polling station #48 of the electoral district #36 (Marneuli), where group of citizens violently clashed. Group of aggressive individuals were trying to enter the polling station, while the police were trying to repel their attack. As a result of physical violence, one policeman and one citizen have been injured. The violent group threw stones and damaged the building where the station was located. The members of the Precinct Electoral Commission and observers are inside the polling station, which is closed and protected by the police.
When the ISFED mobile group of observers arrived on site, the majoritarian candidate of political party “Paata Burchuladze – State for People” was addressing the activists. Afterwards, a candidate of “United National Movement” also addressed their supporters. At this stage, the members of the violent group left the area after the arrival of the special forces. The members of the precinct Electoral Commission have also left the polling station. The voting process has been terminated.
Restricting rights of observers
At the polling station #4 of the majoritarian district #26 (Lagodekhi) ISFED observers were not allowed to take photos of the ballot papers that were designated for another precinct and were delivered at precinct #4 by mistake.
At the polling station #33 of the majoritarian district #39 (Kaspi) ISFED observers were not initially allowed to take a video, however, the problem was later resolved.
At the polling station #48 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) ISFED observers were not allowed to register a complaint.
At the polling station #16 of the electoral district #44 (Ambrolauri) ISFED observers were not allowed to register a complaint.
At the polling station #47 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) there is a writing on the wall which reads “41” in the election booth. Initially, the chairperson of the Precinct Electoral Commission (PEC) refused to react to the incident but later voters were not allowed to enter this booth. At this moment the incident is resolved.
At the polling station #20 of the majoritarian district #14 (Chughureti) a representative of one of the political parties was wearing a T-shirt indicating the party’s number on the ballot (i.e., illegal campaigning inside the station).
Violating secrecy of the vote
At the polling station #26 of the majoritarian district #39 (Kaspi) a voter was joined by a representative of one of the political parties in the voting booth;
The polling station #15 of the majoritarian district #57 (Tskaltubo) a voter who needed assistance was accompanied by an observer of an organization “Conflict Management and Analysis – Euriasia”, which is a violation of the law.
Improper inking
At the polling station #40 of the majoritarian district #57 (Tskaltubo) the registrar did not ink five voters.
At the polling station #11 of the majoritarian district #28 (Akhmeta) the registrar did not ink three voters.
Improper signing and stamping of a ballot paper
At the polling station #52 of the majoritarian district #48 (Kutaisi) ballot papers that were designated to be sent with the mobile ballot box were not properly signed and stamped. While the box was returned to the polling station so the ballots could be properly stamped and signed, two voters had already casted their votes in the ballot box. As a result of the incident their votes will be annulled.
Irregularities related to the voters lists
At the polling station #51 of the majoritarian district #51 (Baghdati) a citizen was not in the voters list despite the fact that they had received their information card and they were registered at the precinct.
At the polling station #38 of the majoritarian district #60 a voter was on the voters list that was put up on the wall, but they were not included on the voters list where voters have to put the signatures on. Due to the incident, the citizen was not allowed to vote.
At the polling station #8 of the majoritarian district #50 a married couple was included on the list for the mobile ballot box without their permission and so they were not on the voter list at the station. This means they were not able to vote.
Disorganized voting process
At the polling station #48 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) voting process is taking place in chaotic environment. The chairperson of the Precinct Electoral Commission is not fulfilling their duties properly. The secretary and the registrar of the PEC have periodically left their positions by taking breaks without notifying the chairperson of the PEC.
At the polling station #60 of the majoritarian district #32 (Gori) the registrar tore pages from the booklet of ballot papers and handed them over to the voter in a way that the first entity on the list was not visible on the ballot paper. In total, the incident involved 18 ballot papers from the majoritarian booklet and 16 ballot papers from proportional one.
At the polling station #13 of the majoritarian district #24 ballot papers were handed out with violation of the procedures.
At the polling station #21 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) and at the polling station #64 of the electoral district #66 (Zugdidi) the registrar did not manage to make sure all voters signed on the voters list.
At the polling station #6 of the majoritarian district #43 (Khashuri) and at the polling station #57 of the majoritarian district #57 (Tskaltubo) the Precinct Electoral Commission did not fill out the demonstration protocol properly.
At the polling station #51 of the electoral district #31 (Gardabani) the demonstration protocol was filled out after a delay.
At the polling station #29 of the electoral district #25 (Sighnaghi) the registrar signed and stamped the ballot papers in advance.
At the polling station #37 of the electoral district #23 (Sagarejo) the registrar and a voter improperly put their signatures on the voters list.
At the polling station #11 of the electoral district #24 (Gurjaani) registrar did not manage to ensure that the voter put their signature in the right spot on the voters list.
At the polling station #13 of the electoral district #13 (Kaspi) and the polling station #56 of the electoral district #57 (Tskaltubo) in the general lists of voters those voters that were to vote by mobile ballot box were not properly marked.
At the polling station #64 of the electoral district #66 (Zugdidi) registrar did not manage to ensure that the voter put their signature in the right spot on the voters list.
At the polling station #16 of the majoritarian district #44 (Ambrolauri) a voter brought their own envelope to the voting booth and came out of the booth with ballot papers placed in the envelope, while according to the procedures, the voter should place the ballots in the envelope under supervision of a member of the Precinct Electoral Commission (PEC).
Improper completion of the ballot box control sheet
At the polling station #18 of the electoral district #24 (Gurjaani), the polling station #2 of the electoral district #69 (Batumi) and the polling station #44 of the electoral district #71 (Ambrolauri) the control sheet was not properly filled in (it did not include the time when it was placed in the ballot box)
At the polling station #22 of the electoral district #50 (Terjola) the ballot box control sheet was not properly filled in (it did not include the personal data of the voter)
At the polling station #14 of the electoral district #26 (Lagodekhi) the ballot box control sheet was not properly filled in (it did not include the address of the voter)
At the moment of the statement ISFED observers have filed 66 complaints at the District Electoral Commissions (DECs) and 52 complaints at the Precinct Electoral Commission (PECs). ISFED observers have made 121 entries in the record books.
ISFED observers report information to the Data Analysis Center in Tbilisi via short message service and phone calls. The Data Analysis Center is comprised of 20 data operators, 20 lawyers, and the staff of the Central Office. ISFED has built a sophisticated PVT database that processes the observers’ texts. All observer data undergoes several quality control tests and, once those tests have been passed, the data is analyzed and incorporated into ISFED’s findings and conclusions.