2016 წლის მოწვევის პარლამენტში ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობა კვლავ დაბალი იქნება
სამუშაო ჯგუფმა ,,ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობა საქართველოში’’ 2016 წლის 12 სექტემბერს პრესკონფერენციაზე საზოგადოებას გააცნო პოლიტიკური პარტიების საპარლამენტო სიების გენდერული ანალიზის პირველად შედეგები. 2016 წლის 8 სექტემბერს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას საარჩევნო სუბიექტებმა წარუდგინეს საბოლოო სიები 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებისთვის. სამუშაო ჯგუფმა გენდერულ ჭრილში გაანალიზა შვიდი საარჩევნო სუბიექტის სიები: ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა, უსუფაშვილი - რესპუბლიკელები, პაატა ბურჭულაძე - სახელმწიფო ხალხისთვის, ირაკლი ალასანია - თავისუფალი დემოკრატები, ნინო ბურჯანაძე - დემოკრატიული მოძრაობა და დავით თარხან-მოურავი, ირმა-ინაშვილი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი, გაერთიანებული ოპოზიცია.
ქალების წარმომადგენლობა რჩება დაბალი როგორც პარტიულ სიებში პროპორციული წესით საპარლამენტო არჩევნებისთვის, ასევე მაჟორიტარულ ოლქებში. ეს ეწინააღმდეგება პოლიტიკური პარტიების ლიდერების დაპირებებს, რომ გააუმჯობესებდნენ ქალთა წარმომადგენლობას სავალდებულო გენდერული კვოტის მიღების გარეშეც.
სახელისუფლებო პარტიას პირველ ათეულში ჰყავს 4 ქალი, რაც მისასალმებელია. თუმცა მომდევნო ათეულებში უფრო ნაკლები ქალია.
აღსანიშნავია, რომ სახელისუფლებო პარტიას და არც ყველაზე დიდ საპარლამენტო ოპოზიციურ პარტიას არ აქვს გამოყენებული მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების შესახებ კანონის ის ნორმა, რომელიც ითვალისწინებს პოლიტიკური პარტიის სახელმწიფო დაფინანსების გაზრდას, თუ სიის ყოველ ათეულში 30% მაინც იქნება განსხვავებული სქესის წარმომადგენელი. ეს ე.წ. ფინანსური წახალისების ნორმა 2016 წლის არჩევნებისთვის გამოიყენა მხოლოდ  საქართველოს რესპუბლიკურმა პარტიამ და თავისუფალმა დემოკრატებმა.
მაჟორიტარებად წარდგენილი ქალების რაოდენობა რჩება ძალიან ცოტა - ამ ეტაპზე წარდგენილი 7 საარჩევნო სუბიექტის 368 კანდიდატიდან მხოლოდ  44-ია ქალი ანუ 11.9%.
შენარჩუნებულია სამწუხარო ტრადიცია, როდესაც ქალები უმეტესად წარდგენილი არიან არაგამსვლელ პოზიციებზე (მაგალითად, პაატა ბურჭულაძე - სახელმწიფო ხალხს, რომელსაც  მთლიანობაში 34 ქალი ყავს, მაგრამ პირველ ოცეულში არცერთი).
ანალიზი ცხადყოფს, რომ ფინანსური წახალისების მექანიზმი არის არაეფექტური და არ ემსახურება ჩვენ საბოლოო მიზანს, გაიზარდოს ქალების წარმომადგნელობა არჩევით საკანონმდებლო ორგანოში. ქალები რჩებიან ნაკლები რაოდენობით საპარლამენტო სიებში, უმეტესწილად არაგამსვლელ პოზიციებზე. 2016 წლის მოწვევის პარლამენტში ქალთა წარმომადგენლობითობა დიდი ალბათობით იქნება მსოფლიო სტანდარტზე დაბალი. კიდევ ერთხელ დადასტურდა სავალდებულო გენდერული კვოტის აუცილებლობა, რომელსაც სხვა ღონისძიებებთან ერთად გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს მოკლევადიან პერსპექტივაში ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობის გასაზრდელად.
სამუშაო ჯგუფი განაგრძობს გენდერული კვოტის ანუ დროებითი სავალდებულო მექანიზმის ადვოკატირებას, რათა მომავალი მოწვევის პარლამენტმა უზრუნველყოს ქალთა გაზრდილი წარმომადგენლობა 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის.
სამუშაო ჯგუფი ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობა საქართველოში  შეიქმნა 2014 წლის თებერვალში და მას შემდეგ აწარმოებს სხვადასხვა საკითხების ადვოკატირებას ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობის გაზრდის მიზნით. სამუშაო ჯგუფს ეკუთვნის სავალდებულო გენდერული კვოტის საკანონმდებლო ინიციატივა, რომელიც, მიღების შემთხვევაში, უზრუნველყოფდა 2016 წლის მოწვევის პარლამენტში ქალების მინიმუმ 25 პროცენტიან წარმომადგენლობითობას.

Women’s political participation in the 2016 parliament will remain low
The working group for Women’s Political Participation in Georgia presented initial results of gender analysis of parties’ lists for the upcoming parliamentary elections during a press conference on September 12, 2016. On September 8, 2016, electoral subjects submitted their final lists to the Central Election Commission for the October 8 parliamentary elections. The working group performed gender analysis of lists of the following electoral subjects: the Georgian Dream – Democratic Georgia, the United National Movement, Usupashvili – Republicans, Paata Burchuladze – State for the People, Irakli Alasania – Free Democrats, Nino Burjanadze – Democratic Movement, and Davit Tarkhan Mouravi, Irma Inashvili – Alliance of Patriots of Georgia, United Opposition.
Women representation remains low in party lists for proportional elections and for single-member districts, contrary to pledges made by political party leaders for improving women representation without mandatory gender quotas.
The ruling party has four women among top ten of its candidates and much fewer women in subsequent groups of ten candidates.
We must note that for the 2016 parliamentary elections, neither the ruling party nor the largest parliamentary opposition party has invoked the provision of the Law on Political Unions of Citizens that provides financial incentives for political parties for having at least 30% of candidates of a different sex in the group of every 10 candidates. The only parties that have benefitted from the provision are the Republican Party and the Free Democrats.
Representation of women nominated as majoritarian candidates remains extremely low – out of 368 candidates nominated by 7 electoral subjects, only 44 are women (11.9%).
Unfortunately, places of women candidates on the party lists remains a problem, and they are often near the bottom, with less likelihood of winning (for instance, Paata Burchuladze – State for the People has total of 34 women on the list but none of them are in the top 20).
The analysis suggests that the financial incentive tool is ineffective and does not serve to advance our ultimate goal – increasing representation of women in the legislature. Women remain underrepresented in the parliamentary lists, often near the bottom of the lists with less likelihood of winning. It is safe to assume that women representation in the 2016 parliament will be lower that the international standard. This has reiterated importance of mandatory gender quotas. Quotas with other measures are vital for fast-tracking women’s participation in politics.
The working group continues advocating for a short-term mandatory measure - gender quotas, in an attempt to encourage the next parliament to ensure increased participation of women in the 2017 local self-government elections.
The working group for Women’s Political Participation in Georgia, established in February 2014, has been advocating to increase women’s political participation. The working group submitted a legislative proposal for mandatory gender quotas. Had the proposal been approved, it would have ensured a minimum of 25% representation of women in the 2016 parliament.