„სამართლიანი არჩევნები” სასამართლოს პოლიტიკური გაერთიანება „ცენტრისტების“ საარჩევნო რეგისტრაციის გაუქმების მოთხოვნით მიმართავს
2016 წლის 20 ივლისს პოლიტიკური გაერთიანება "ცენტრისტების" ლიდერმა, თემურ ხაჩიშვილმა ქვემო ქართლის ტელევიზიაში გამოსვლისას ამომრჩევლებს მოუწოდა, რომ ვისაც სურს 400 ლარიანი ე.წ. რუსული პენსიის მიღება, ვალდებულია რეგისტრაცია გაიაროს პარტია "ცენტრისტების" ოფისში ქალაქ რუსთავში.
ხაჩიშვილის თქმით, პარტიის ოფისში ამომრჩევლის რეგისტრაციის მიზანია აღრიცხონ ის პირები ვინც მომავალში რუსულ პენსიას მიიღებს, რადგან რუსეთის ხელისუფლებას აინტერესებს, თუ რამდენ საქართველოს მოქალაქეს სურს მათი პენსიის მიღება.
ხაჩიშვილი ამავე გადაცემაში საუბრისას დასძენს, რომ ის პირები ვინც 8 ოქტომბრამდე გაივლიან რეგისტრაციას, პენსიას მიიღებენ 2017 წლიდან, ხოლო ისინი, ვინც უფრო გვიან დარეგისტრირდებიან, მათთვის პენსიის მიღების თარიღი გადაიწევს 2018 წლისთვის.
აღსანიშნავია, რომ პოლიტიკური გაერთიანება „ცენტრისტები“ მისი წარმომადგენლის, თემურ ხაჩიშვილის სახელით ინდივიდუალურ ხელშეკრულებებს აფორმებს ამომრჩეველთან. ხელშეკრულების თანახმად, არჩევნების დასრულების შემდგომ 50 დღეში საქართველოს ყველა პენსიონერი, ვინც გამოთქვამს სურვილის, მიიღებს რუსულ პენსიას, რომელიც არის 400 ლარი. აღნიშნული ქმედება არღვევს საარჩევნო კანონმდებლობას და წარმოადგენს ამომრჩევლის მოსყიდვას, რაც პარტიის საარჩევნო რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველს წარმოადგენს.
ხელშეკრულებაში მითითებულია, რომ ხელმოწერის შედეგად ამომრჩეველი ვალდებულებას იღებს მონაწილეობა მიიღოს არჩევნებში.
საარჩევნო კანონმდებლობის თანახმად, თუ საარჩევნო სუბიექტი უშუალოდ ან თავისი წარმომადგენლის ან მის სასარგებლოდ მოქმედი ნებისმიერი სხვა ფიზიკური თუ იურიდიული პირის მეშვეობით ეწევა ამომრჩევლის მოსყიდვას, სასამართლოს გადაწყვეტილებით უუქმდება რეგისტრაცია ასეთი ფაქტების დადასტურების შემთხვევაში.
მოცემულ შემთხვევაში, პოლიტიკური გაერთიანება "ცენტრისტები" საქართველოს ამომრჩევლების დაინტერესებას ახდენს 400 ლარიანი პენსიით, რომლის დაფინანსების წყარო არა საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტი, არამედ რუსეთის ფედერაციის ბიუჯეტია. შესაბამისად, აღნიშნული პოლიტიკური გაერთიანება ამომრჩევლის დაინტერესებას მატერიალური სახსრებით რუსეთის სახელმწიფოს ბიუჯეტის ხარჯზე ახდენს, რაც საარჩევნო კანონმდებლობასა და პოლიტიკური პარტიების საქმიანობის პრინციპებს ეწინააღმდეგება.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, „სამართლიანი არჩევნები“ სარჩელით მიმართავს სასამართლოს და მოითხოვს პარტიის საარჩევნო რეგისტრაციის გაუქმებას, ვინაიდან სახეზეა პარტია "ცენტრისტების" მიერ საარჩევნო კოდექსის 47-ე მუხლით აკრძალული ამომრჩევლის მოსყიდვა, რაც სასამართლოს მიერ აღნიშნული პარტიის საარჩევნო რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველია.

ISFED files in court seeking annulment of Centrists’ electoral registration
On July 20, 2016, during his appearance on Kvemo Kartli TV, Temur Khachishvili, leader of a political union, Centrists urged voters to register with Centrists’ office in Rustavi to receive “Russian pension” in the amount of 400 laris.
According to Khachishvili, the party aims to register voters that will receive Russian pension in the future, because the Russian government wants to know how many Georgian citizens are interested to receive their pension.
During his appearance, Khachishvili also stated that individuals that will register before October 8 will receive their pension starting from 2017, while late registrants will not receive the pension until 2018.
The political union, Centrists, is offering to sign contracts with voters. According to these contracts, interested pensioners will receive Russian pension in the amount of GEL 400, fifty days after the parliamentary elections. This violates election legislation and constitutes vote buying, which is grounds for annulment of a party’s electoral registration.
According to these contracts, voters that choose to sign it also undertake an obligation to participate in the elections.
Under the election legislation, registration of the electoral subject that, personally or through any representative or any other individual or legal entity acting in their behalf, has carried out vote buying, will be revoked by a court decision if those facts are confirmed.
In the case concerned, a political union, Centrists, is promising a pension in the amount of GEL 400 as an incentive for voters. The pension will be funded from the budget of the Russian Federation, not the Georgian state budget. This way, the party is trying to entice voters with funds from Russia’s state budget, which violates electoral laws and principles of political parties’ activities.
In light of the foregoing, ISFED has filed a complaint in court seeking annulment of the party’s electoral registration on grounds of vote buying (prohibited under Article 47 of the Election Code).