ამ დროისთვის ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ გამოვლენილი ინციდენტები რიგ შემთხვევებში ცდება პროცედურული ხასიათის ხარვეზებს და წარმოადგენს საარჩევნო პროცესის მნიშვნელოვან დარღვევებს, რომელთაც შესაბამის საარჩევნო უბნებზე საარჩევნო პროცესზე არსებითი ხასიათის ნეგატიური გავლენის მოხდენა შეუძლია. კვლავ ყველაზე პრობლემურ საარჩევნო ოლქად რჩება მარნეულის #22 ოლქი, სადაც, ცალკეულ უბნებზე, მთელი დღის განმავლობაში ფიქირდება ისეთი სახის დარღვევები, რომლებიც გავლენას ახდენს არჩევნების შედეგებზე. კერძოდ, ბოლო მონაცემებით, მარნეულის #50-ე, 18-ე, 31-ე, 83-ე უბნებზე ფიქსირდება ისეთი არსებითი ხასიათის პროცედურული დარღვევები, როგორიცაა, არასათანადო დოკუმენებით ხმის მიცემის, სხვის ნაცვლად ხმის მიცემის, მარკირების გარეშე ხმის მიცემის შემთხვევები და აგიტაცია საარჩევნო უბანზე.
ამ დროისთვის 60 საჩივარი წარდგენილია საუბნო კომისიებში, 66 საჩივარია - საოლქო კომისიებში, ხოლო 47 შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნშია დაფიქსირებული.
17:00 საათისთვის ქვეყნის მასშტაბით ამომრჩეველთა აქტივობამ 36.5% (+/- 0.5% ცდომილების ხარისხით) შეადგინა, რაც მცირედით აღემატება 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების იმავე მაჩვენებელს (34.4%).
ქვემოთ მოცემულ თვითმმართველ ქალაქებსა და მუნიციპალიტეტებში ამომორჩეველთა აქტივობა შემდეგია:
თბილისი - 34.5% (+/- 0.3% ცდომილების ხარისხით), რაც გაზრდილია 2014 წლის არჩევნებთან შედარებით, როდესაც 17 საათისთვის აქტივობა 29.1% იყო.
ქუთაისი - 28.3%
ბათუმი - 29.1%
რუსთავი - 30.9%
ფოთი - 37.2%
მარნეული - 30.8%
ახალციხე - 41.8%
PVT-ის ინფორმაციის ანალიზი, ასევე, იძლევა საშუალებას ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემების საფუძველზე დადგინდეს თითოეულ დასაკვირვებელ საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის სიჩქარე. მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 17 საათამდე პერიოდში, უბნების 92.6%-ში ხმის მიცემის სისწრაფე წარმოადგენდა წუთში ერთ ამომრჩეველზე ნაკლებს, ხოლო უბნების 7.4%-ში ხმის მიცემის სისწრაფე იყო 1-2 ამომრჩევლამდე წუთში.
15:00 საათდან 19:00 საათამდე მდგომარეობით, „სამართლიანი არჩევენების“ დამკვირვებლების მიერ კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
არასათანადო დოკუმენტით ხმის მიცემა:
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #50 საარჩევნო უბანზე რამოდენიმე ამომრჩეველმა ხმა ვადაგასული პასპორტით მისცა;
• #22 მარეულის #18 საარჩევნო უბანზე 3 რეგისტრატორმა ამომრჩევლებს ბიულეტენები პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის წარდგენის გარეშე გადასცეს;
სხვის ნაცვლად ხმის მიცემა:
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #50 საარჩევნო უბანზე რამოდენიმე შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა სხვა ამომრჩევლის ნაცვლად ხმის მიცემას.
არაუფლებამოსილი პირის მიერ ხმის მიცემა:
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #2 საარჩევნო უბანზე 3 კომისიის წევრმა ხმა მისცა მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით, მიუხედავად იმისა, რომ არ იყვნენ მოცმეულ უბანზე რეგისტრირებული;
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #46 საარჩევნო უბანზე 2 ამომრჩეველმა ხმა მისცა როგორც გადასატანი ყუთით, ასევე უბანზე, რასთან დაკავშრებითაც ორგანიზაციამ მოითხოვა გადასატანი ყუთის ბათილობა;
მარკირების შემოწმების გარეშე ხმის მიცემა:
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #31 საარჩევნო უბანზე მარკირება არ შეუმოწმდა 3-ზე მეტ ამომრჩეველს;
• მარკირების შემოწმება არ ხდებოდა, ასევე, მარნეულის #50 საარჩევნო უბანზე;
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #48 საარჩევნო უბანზე 2-მა ამომრჩეველმა კენჭისყრაში მონაწილეობა მარკირების შემოწმების გარეშე მიიღო;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #7 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს, რომელსაც ფიზიკური მდგომარეობის გამო ხმის მიცემა კაბინაში არ შეეძლო, ბიულეტენები კენჭისყრის კაბინის გარეთ, კომისიის წევრების თანდასწრებით შემოხაზა;
აგიტაცია საარჩევნო უბანზე:
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #84 სარჩევნო უბანზე რეგისტრატორი აგიტაციას პ/გ „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოს“ სასარგებლოდ ეწეოდა, კერძოდ, უბანზე მოსულ ამომრჩევლებს პარტიის რიგით ნომერზე მიუთითებდა.
ზეწოლა დამკვირვებელზე:
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #74 საარჩევნო უბანზე კომისიის თავმჯდომარე იჩენს აგრესიულ და უარყოფით დამოკიდებულებას ორგანიზაციის დამკვირვებლის მიმართ;
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #31 საარჩევნო უბანზე სადამკვირვებლო ორგანიზაცია „ერთსულოვნება ადამიანის უფლებებისთვის“ დამკვირვებელი ნაზახის გოისუბოვი ზეწოლას ახდენს „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელზე, რათა მან არ დაწეროს საჩივარი. აღსანიშნავია, რომ ეს პირი დღის განმავლობაში გავლენას ახდენდა ამომრჩევლების ნების გამოვლენაზე.
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #2 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ერთი ბიულეტენი კონვერტების გარეშე მოათავსა ყუთში.
ამომრჩეველთა სიის ხარვეზი:
• #1 მთაწმინდის საარჩევნო ოლქის #27 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა სიაში გარდაცვლილი პირია.
• #56 ჭიათურის საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლებს ბიულეტენები სიაში ხელმოწერების გარეშე გადასცეს. ორგანიზაციამ მოითხოვა გადასატანი ყუთის ბათილობა და შესაბამისი კომისიის წევრების პასუხისმგებლობა;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #56 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველს საარჩევნო სიაში ხელი არ მოაწერინა;
• #33 ქარელის საარჩევნო ოლქის #18 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ბიულეტენები სიაში ამომრჩევლის მონაცემების გადამოწმების გარეშე გასცა;
• #9 ნაძალადევი საარჩევნო ოლქის #55 საარჩევნო უბანზე გაცემული ბიულეტენები 3-ით აღემატებოდა ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას;
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველს არასათანადო გრაფაში მოაწერინა ხელი;
• #40 ახალქალაქის საარჩევნო ოლქში #66 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორი წინასწარ ამოწმებდა ბიულეტენებს ხელმოწერით და ბეჭდით, რაც დამკვირვებლის მითეთების შემდეგ აღმოიფხვრა;
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #24 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის ამომრჩეველთა რაოდენობა არ იყო მითითებული სადემონსტრაციო ოქმში, რაც დამკვირვებლის მითითების შემდეგ აღმოიფხვრა;
• #4 საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ერთით მეტი ბიულეტენი გასცა ამომრჩეველზე, რაზეც შესაბამისი ახსნა-განმარტება დაიწერა;
• #57 ტყიბულის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის დაბრუნების შემდეგ დადგინა, რომ ყუთის თანმხლები კომისიის წევრებს საჭიროზე ერთით ნაკლები ბიულეტენი გაატანეს;
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქში #23 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა არასათანადო გრაფაში მოაწერა ხელი.
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #69 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა სიაში არ იყო აღნიშნული, რომ ამომრჩეველი ხმას აძლევდა გადასატანი ყუთით.
სამართლიანი არჩევნები გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას საარჩევნო ვებპორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც საარჩევნო დარღვევები აისახება ინციდენტების რუკაზე. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039.
სამართლიანი
არჩევნების და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი
ხალხის მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს
(USAID) დაფინანსებით. არჩევნების დღის
სადამკვირვებლო მისია ასევე მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო
საქმეთა სამინისტროსა და ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) მიერ. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ
„სამართლიან არჩევნებს“ და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის, გერმანიის

In this statement, ISFED presents information about voter turnout as of 17:00 and any violations that have been reported by this time.
By the time of this statement, some incidents revealed by the ISFED observers are more than procedural irregularities and represent significant electoral violations, with potential to have substantial negative influence over voting process in those precincts. #22 Marneuli electoral district still remains to be the most problematic, where violations influencing on the result of elections were identified in certain polling stations throughout the day. Procedural violations were observed in the polling stations #50, #18, #31, #83 of the election district #22 (Marneuli). These violations include cases of voting with improper documentation, voting instead of other individual, voting without proper inking and campaigning at the polling station.
At the moment of the statement ISFED has filed 60 complaints at the Precinct Electoral Commissions (PECs) and 66 complaints filed at the District Electoral Commissions (DECs). ISFED observers have made 47 entries in the record books.
Tbilisi - 34.5%, (with a margin of error of +/-0.3%), which is increased compared to the 2014 local elections when voter turnout was 29.1%.
Kutaisi - 28.3%
Batumi - 29.1%
Rustavi - 30.9%
Poti - 37.2%
Marneuli - 30.8%
Akhaltsikhe - 41.8%
Analysis of the PVT information allows ISFED to calculate the average time it takes for a polling station to process a voter based on the voter turnout data. Based on the information received from PECs, up to 17:00, in 92.6% of polling stations, the commission processed, on average, one voter per minute, while in 7.4% of polling stations the commission processed 1-2 voters per minute.
Voting with improper documentation
• At the polling station #50 of the election district #22 (Marneuli), a few voters were allowed to cast a vote with expired passports;
• At the polling station #18 of the election district #22 (Marneuli), three registrars handed over ballot papers to voters without first requesting their identification documents.
Voting instead of other individual
• At the polling station #50 of the election district #22 (Marneuli), a number of cases were identified where voters cast a vote instead of other individuals.
Casting of vote by unouthorised individual
• At the polling station #2 of the election district #79 (Batumi), three members of the commission voted on majoritarian ballot, even though they were not registered at that precinct.
• At the polling station #46 of the election district #67 (Zugdidi), two voters were allowed to cast a vote using mobile ballot box and at the ballot box in the precinct as well. An ISFED observer requested annulment of the mobile ballot box.
• At the polling station #31 of the election district #22 (Marneuli), more than three voters were allowed to cast a vote without being checked for ink. • At polling station #50, of the election district #22 (Marneuli), voters were not checked for ink. • At the polling station #48 of the election district #20 (Rustavi), two voters were allowed to cast a vote without first being checked for ink.
• At the polling station #7 of the election district #79 (Batumi), a voter who was unable to cast a vote inside the polling booth, due to physical condition, was allowed to fill in the ballot papers in front of the members of commission violating their secrecy of their vote.
• At the polling station #84 of the election district #22 (Marneuli), the registrar was campaigning in favor of the Georgian Dream - Democratic Georgia. Registrar was indicating to the number of the party.
Intimidation of observers
• At the polling station #74 of the election district #22, the chairperson of commission had aggressive and negative attitude towards ISFED observer. • At the polling station #31 of the election district #22 observer representing the organization “Unanimity for Human Rights”, Nazakhi Goisubov pressured the ISFED observer in an attempt to prevent filing of complaint by the latter. It is noteworthy that this individual was trying to influence voters’ will during the Election Day.
Improper placement of ballot paper in ballot box
• At the polling station #2 of the election district #20 (Rustavi), one ballot paper was placed without envelope in the ballot box by a voter.
Irregularities related to voters list
• At the polling station #27 of the election district #1 (Mtatsminda), a deceased individual is in the voters list.
• At the polling station #45 of the election district #56 (Chiatura), the ballot papers were handed over to voters without first requesting to put their signature in the voters list. The ISFED observer requested annulment of the mobile ballot box and to impose liability on the relevant members of the commission.
• At the polling station #56 of the district #79, the registrar allowed a voter to cast a ballot without placing a signature on the voters list.
• At the polling station #18 of the election district #33 (Kareli), the registrar handed over ballot papers without proper checking of information on the voter list.
• At the polling station #55 of the election district #9 (Nadzaladevi), number of ballot papers that were handed over was exceeding number of voters’ signatures by three.
• At the polling station #14 of the election district #59 (Kutaisi) registrar did not manage to ensure that the voter put their signature in the right spot on the voters list.
• At the polling station #66 of the election district #40, the registrar was signing and stamping the ballot papers in advance. The incident was resolved after the ISFED observer pointed it out.
• At the polling station #24 of the election district #3 (Saburtalo), the number of voters of mobile ballot box was not indicated in the demonstration protocol. The incident was resolved after the ISFED observer pointed it out.
• At the polling station #19 of the election district #4 (Krtsanisi), the registrar handed over one more ballot paper to the voter. The registrar had to write an explanatory note.
• At the polling station #10 of the election district #57 (Tkibuli), after the return of the mobile ballot box it was revealed that members of the commission carrying the box had taken one less ballot paper then needed.
• At the polling station #23 of the election district #59 (Kutaisi), the registrar improperly put their signatures on the voters list.
• At the polling station #69 of the election district #22 (Marneuli), it was not indicated in the voters list that voter was casting a vote using mobile ballot box.
ISFED allows you to follow the election process online, by going to the elections web-portal – www.electionsportal.ge, where election violations are posted on the elections map. In addition, anyone can report violation of the electoral process by sending a text to a toll-free number 90039.