სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურს ქუთაისის, მარტვილის, ოზურგეთის, ხაშურის, ბორჯომისა და ყაზბეგის საარჩევნო ოლქების ყველა საარჩევნო უბანზე დააკვირდა. სადამკვირვებლო მისია 317 საუბნო, 6 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლისა და 6 მობილური ჯგუფისგან შედგებოდა. არჩევნების დღეს, ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებდა 8 ოპერატორისა და 6 იურისტისაგან დაკომპლექტებული მონაცემთა ანალიზისა და ინციდენტების ცენტრები.
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურს „სამართლიანი არჩევნები“ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდებოდა, რომელიც გვაძლევს საშუალებას, რომ დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, სისტემურად შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT მონაცემებზე დაყრდნობით, ხმის დათვლის პროცესმა დარღვევების გარეშე ჩაიარა საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე, რაც სტატისტიკურად არ განსხვავდება პირველი ტურის მონაცემისგან (99.3%). გამონაკლისს წარმოადგენდა, ოზურგეთის #59 საარჩევნო უბანი დაბა ნასაკირალში, სადაც, სავარაუდოდ, ადგილი ჰქონდა უბანზე არეულობის მოწყობისა და ამ მიზეზით უბნის შედეგების გაბათილების მიზანმიმართულ მცდელობას, რაც ოზურგეთის ოლქში მერის არჩევნების შედეგეზე გავლენას მოახდენდა. მიუხედავად ამისა, საარჩევნო დოკუმენტაციის მთლიანობას საფრთხე არ შექმნია და საბოლოოდ ამომრჩევლის ნება შემაჯამებელ ოქმში სათანადოდ აისახა.
თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურზე „სამართლიანმა არჩევნებმა“ საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარადგინა 15, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიებში - 18 საჩივარი; ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 4 შენიშვნა.
არჩევნების დღის მიმდინარეობის თაობაზე მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, „სამართლიანი არჩევნები“ დარწმუნებულია ხმების პარალელური დათვლის (PVT) შედეგებში. ორგანიზაციამ ინფორმაცია დამკვირვებლების 99.7%-ისგან მიიღო.
• №41 ბეგლარ სიორიძე - ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 49.89%
• №42 კონსტანტინე შარაშენიძე - საინიციატივო ჯგუფი - 50.11%
ბორჯომი
• №8 ზაზა ჩაჩანიძე - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი - 45.05%
• №41 ლევან ლიპარტია- ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 54.95%
ხაშური
• №41 გიორგი გურასპაშვილი - ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 61.05%
• №42 რამაზ ნოზაძე - საინიციატივო ჯგუფი - 38.95%
ყაზბეგი
• №3 სანდრო ყამარაული- დემოკრატიული მოძრაობა-თავისუფალი საქართველო - 31.05%
• №41 ალექსანდრე ზაგაშვილი - ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 68.65%
• №5 გრიგოლ ვაშაძე - ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - 12.93%
• №41 გიორგი ჭიღვარია - ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 87.07%
• №5 მამუკა დანელია - ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - 6.96%
• №41 ალექსანდრე გრიგალავა - ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო- 93.04%
ხმის დათვლის პროცესის მიმდინარეობისას „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #59-ე საარჩევნო უბანზე, დაბა ნასაკირალში, ხმის დათვლის პროცესის დასრულებისა და შედეგების შეჯამების შემდეგ, შემაჯამებელი ოქმის შედგენა არაგონივრულად გაჭიანურდა კომისიის თავმჯდომარის ცუდად ყოფნის მიზეზით. ამ პერიოდში, ღამის 12 საათის შემდეგ, უბანზე შეიჭრა აკრედიტაციის მქონე პირთა ჯგუფი, რომლებიც კომისიას არ აძლევდნენ მუშაობისა და შემაჯამებელი ოქმის შედგენის საშუალებას. მიუხედავად ამისა, კომისიის წევრებმა მოახერხეს საარჩევნო დოკუმენტაციის დაზიანებისგან დაცვა. მოგვიანებით, შეჭრილმა პირებმა დატოვეს უბანი და შესაძლებელი გახდა შემაჯამებელი ოქმის შედგენა. აღსანიშნავია, რომ საუბნო კომისიის თავმჯდომარე შემაჯამებელი ომის ხელმოწერაზე უარს აცხადებდა, რაც საარჩევნო კანონმდებლობით დაუშვებელია.
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #59-ე საარჩევნო უბანზე, ხმის დათვლის პროცესში ნამდვილი ბიულეტენები, რომელზეც იკვეთებოდა ამომრჩევლის ნება დამოუკიდებელი კანდიდატის სასარგებლოდ, საუბნო კომისიამ ბათილად მიიჩნია, რაზეც „სამართლიანმა არჩევნებმა“ საჩივარი საოლქო კომისიაში წარადგინა.
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #16 საარჩევნო უბანზე 17 ბიულეტენი არ იყო დამოწმებული რეგისტრატორის ხელმოწერით. ბიულეტენებით არჩევანი პ/გ „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოს“ კანდიდატის სასარგებლოდ იყო გაკეთებული.
• კენჭისყრის დასრულების შემდეგ ინციდენტს ჰქონდა ადგილი ხაშურის #32 უბნის მიმდებარედ, სადაც უბნის გარეთ შეკრებილი იყვნენ „ქართული მარშის“ წარმომადგენლები, რომელთაგან ნაწილი უბანზე შესვლას ცდილობდა და უბნის შედეგების ბათილობას ითხოვდა. თუმცა „ქართული მარშის“ წარმომადგენლები თავადვე დაუპირისპირდნენ ერთმანეთს, რადგან რამდენიმე მათგანს უბანზე შესვლა არ სურდა. საბოლოო ჯამში, სამართალდამცველებმა მათ უბანზე შესვლის შესაძლებლობა არ მისცეს. მოგვიანებით „ქართული მარშის“ წევრებმა გადაინაცვლეს დამოუკიდებელი კანდიდატის შტაბში, რომლის მიმდებარედ დაპირისპირება მოუვიდათ „ქართული ოცნების“ შტაბის წარმომადგენლებთან. პოლიციამ ორი პირი დააკავა, რომლებიც მალევე გამოუშვა.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) observed the second round of the 2017 local self-government elections at all polling stations of Kutaisi, Martvili, Ozurgeti, Khashuri, Borjomi and Kazbegi electoral districts. ISFED Observation Mission consisted of 317 observers deployed at precinct electoral commissions and six observers at district electoral commissions (DECs) as well as six mobile groups. Parallel Vote Tabulation (PVT) Data Analysis and Incident Centers were operating in the central office staffed with eight data clerks and six lawyers.
ISFED’s observation of the second round of local self-government elections was based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which enabled us to timely detect violations, systematically evaluate the entire Election Day process and verify the accuracy of the official election results.
Based on the ISFED PVT data, in the 99.7% of polling stations the counting process was conducted without major incidents, which is not statistically different from the first round figure (99.3%). The polling station #59 in Nasakirali (Ozurgeti) was an exception, where, apparently, there was a focused attempt to create disturbances and annul the precinct, which would influence the overall result of mayoral elections in the Ozurgeti district. Nevertheless, the integrity of electoral documentation was not threatened and, at the end, the summary protocol properly reflected the will of the voters.
During the second round local self-government elections, ISFED filed 15 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 18 complaints with DECs, 4 entries were made by ISFED observers in the record books.
Based on the information received about the Election Day process, ISFED is confident in its PVT results. ISFED received the information from 99.7% of observers.
№41 Beglar Sioridze – „Georgian Dream – Democratic Georgia” - 49.89%
№42 Konstantine Sharashenidze – Independent candidate- 50.11%
Borjomi
№8 Zaza Chachanidze - Alliance of Patriots of Georgia - 45.05%
№41 Levan Lipartia – Georgian Dream – Democratic Georgia - 54.95%
Khashuri
№41 Giorgi Guraspashvili - Georgian Dream – Democratic Georgia - 61.05%
№42 Ramaz Nozadze - Independent candidate - 38.95%
Kazbegi
№3 Sandro Kamarauli - Democratic Movement – Free Georgia - 31.05%
№41 Aleksandre Zagashvili - Georgian Dream – Democratic Georgia - 68.65%
№5 Grigol Vashadze – United National Movement - 12.93%
№41 Giorgi Chigvaria - Georgian Dream – Democratic Georgia - 87.07%
№5 Mamuka Danelia – United National Movement - 6.96%
№41 Aleksandre Grigalava - Georgian Dream – Democratic Georgia - 93.04%
ISFED observers identified the following facts of violation during the vote count:
• At the polling station #59 of the election district #60 (Ozurgeti), in the Nasakirali settlement, following the vote count and tabulation process, filling of the summary protocol was unreasonably delayed due to the PEC chair feeling unwell. Within this period, after midnight, a group of individuals with badges of accreditation broke into the polling station and prevented the commission members from fulfilling their duties and completing the summary protocol. Nevertheless, the PEC members managed to protect election documentation from damage and ensured its security. Filling the summary protocol became possible only at a later stage, after the intruders left the precinct. Of note is the fact that the PEC chair initially refused to sign the summary protocol. Such refusal is against the electoral legislation as all PEC members are obliged to sign the summary protocol and write a dissenting opinion in case of any disagreement.
• At the polling station #59 of the election district #60 (Ozurgeti), valid votes with clear indication of voters’ choice in favor of the independent candidate were considered invalid by the precinct commission during the counting process. ISFED has filed a complaint with the DEC on the issue.
• At the polling station #16 of the election district #60 (Ozurgeti), 17 ballot papers were not verified by registrar’s signature. In these ballot papers the voters had made a choice in favor of the “Georgian Dream” candidate.
• After the completion of the voting process, an incident took place nearby the PEC #32 in Khashuri, where representatives of the „March of Georgians“ gathered outside the polling station, some of them tried to enter the polling station and demanded annulment of the results from the polling station. However, the representatives of the „March of Georgians“ themselves confronted each other as some of them did not want to enter the polling station. In the end, the law enforcement authorities did not allow them to enter the polling station. Later on, the members of the „March of Georgians“ relocated to the campaign office of the independent candidate, where a confrontation between them and the representatives of the „Georgian Dream” campaign office occurred. As a result, police arrested two people, but they were soon released.