ზუგდიდში თვითმმართველობის მაჟორიტარული შუალედური არჩევნების შეფასება
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 13 მაისის #67-ე ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის ცაიშის ადგილობრივ მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შუალედურ არჩევნებს 3 საუბნო, 1 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლისა და 1 მობილური ჯგუფის მეშვეობით აკვირდებოდა.
2018 წლის 13 მაისის შუალედურ არჩევნებზე მთავარ სიახლეს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ხმის დათვლის ელექტრონული მანქანების პილოტირება წარმოადგენდა. აღსანიშნავია ის, რომ ელექტრონული ხმის დათვლის შედეგები მხოლოდ საინფორმაციო ხასიათის იყო და იურიდიული ძალა მხოლოდ კომისიის წევრების მიერ დათვლილ შედეგებს ჰქონდა.
ამასთან, მოცემულ არჩევნებზე ელექტრონული ხმის დათვლის აპარატების გამოსაყენებლად, ცესკომ საკუთარი დადგენილებით შეცვალა „საქართველოს საარჩევნო კოდექსით“ განსაზღვრული ხმის მიცემის პროცედურები. კერძოდ, გააუქმა საკონტროლო ფურცელი და ბიულეტენზე რეგისტრატორის ხელმოწერა, შეცვალა ბიულეტენზე ბეჭდის ადგილმდებარეობა, და, ნაცვლად გამჭვირვალე საარჩევნო ყუთებისა, დაადგინა სატესტო ხმის დამთვლელი მანქანის შემადგენელი გაუმჭვირვალე ყუთით ხმის მიცემა.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ მოქმედი კანონმდებლობა საარჩევნო პროცედურების მსგავსი ცვლილების შესაძლებლობას არ ითვალისწინებს, რაც ეჭვქვეშ აყენებს ცესკოს დადგენილებით და საარჩევნო კოდექსის გვერდის ავლით კენჭისყრის პროცედურების შეცვლის კანონიერებას. ცესკოს დადგენილებით საარჩევნო კოდექსით გაწერილი პროცედურების ცვლილება ნეგატიური პრეცედენტია, რამაც მომავალში შესაძლოა საარჩევნო კანონმდებლობის უგულვებელყოფის საფრთხე შექმნას.
არჩევნების დღეს, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, უბნის გახსნის, ხმის მიცემისა და ხმების დათვლის პროცესი ძირითადად მშვიდ ვითარებაში, მნიშვნელოვანი დარღვევების გარეშე მიმდინარეობდა. საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები ახალი ტექნოლოგიების კუთხით შესაბამისად იყვნენ მომზადებულები. მიუხედავად ამისა, ამომრჩეველთა ნაწილს უჭირდა ახალი ტექნოლოგიის პროცედურებთან შეგუება და ადგილი ჰქონდა ცალკეულ ხარვეზებს.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ ერთი საჩივარი წარადგინა საოლქო საარჩევნო კომისიაში ცაიშის #74 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორის მიერ ამომრჩეველთა პირადი მონაცემების დამუშავების ფაქტზე და ერთი შენიშვნა დააფიქსირა ჩანაწერთა წიგნში ამავე რეგისტრატორის მიერ დაშვებულ შეცდომასთან დაკავშირებით.
ელექტრონული ტექნოლოგიებით ხმის მიცემის პროცესის მიმდინარეობა და შეფასება
„სამართლიანი არჩევნები“ განსაკუთრებული ყურადღებით აკვირდებოდა ელექტრონული ტექნოლოგიებისა და ცესკოს მიერ დადგენილი პროცედურების მეშვეობით საარჩევნო უბნებზე ხმის მიცემის პროცესს. ორგანიზაციის დამკვირვებლების ინფორმაციით, კომისიის წევრები, ამომრჩევლები და უბანზე მყოფი დამკვირვებლები, ზოგადად, გამოხატავდნენ ინტერესს ელექტრონული ტექნოლოგიების მიმართ. საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები საკმაოდ კარგად იყვნენ მომზადებულები და საფუძვლიანად და ერთგვაროვნად უხსნიდნენ ამომრჩევლებს ხმის მიცემის ახალ პროცედურებს. თუმცა, არჩევნების დღეს ახალი ტექნოლოგიების და პროცედურების გამოყენებისას გამოვლინდა რიგი პრობლემები და ხარვეზები:
1) ასაკოვანი და მხედველობის პრობლემის მქონე ამომრჩევლები ხშირ შემთხვევაში კარგად ვერ ხედავდნენ კანდიდატის გასწვრივ მდებარე ოვალს, რომელიც უნდა გაეფერადებინათ სპეციალური მარკერით. ისინი ბიულეტენში ხელით უთითებდნენ სასურველ კანდიდატს და ეკითხებოდნენ რეგისტრატორებს, როგორ უნდა გაეკეთებინათ სწორი არჩევანი, რაც არღვევდა ხმის მიცემის ფარულობას. საკმაოდ ხშირი იყო ისეთი შემთხვევები, როდესაც კაბინაში მყოფი ამომრჩევლები ბიულეტენის შევსებისას ითხოვდნენ დახმარებას. აღსანიშნავია, რომ ასეთ შემთხვევებში, კომისიის წევრები, კანონის დაცვით, ამომრჩევლის დასახმარებლად კაბინაში მხოლოდ შემდგომ ამომრჩეველს უშვებდნენ.
2) ამომრჩევლები ხშირ შემთხვევაში არასწორად ათავსებდნენ ბიულეტენს სპეციალურ ჩარჩო-კონვერტში, კეცავდნენ ან ბოლომდე ათავსებდნენ ბიულეტენს მასში. რამდენიმე ამომრჩეველმა იმგვარად მოათავსა ბიულეტენი ჩარჩო-კონვერტში, რომ შესაძლებელი იყო ბიულეტენში გაკეთებული არჩევანის დანახვა, რაც გარკვეულწილად არღვევდა ხმის მიცემის ფარულობას, მიუხედავად იმისა, რომ კომისიის წევრები აბრუნებდნენ ამომრჩეველს კაბინაში და თავიდან ავსებინებდნენ ბიულეტენს.
3) ამომრჩევლებს უჭირდათ ჩარჩო-კონვერტის ხმის დამთვლელ აპარატში სწორად მოთავსება. იყო შემთხვევები როდესაც აპარატმა რამდენიმე ბიულეტენი არ მიიღო და საჭირო გახდა გაფუჭებული ბიულეტენის ახალი ბიულეტენით შეცვლა.
4) რიგ შემთხვევებში, ამომრჩევლები არ აფერადებდნენ მარკერით კანდიდატის გასწვრივ მოცემულ რგოლს და აღნიშავდნენ არჩევანს სხვა მეთოდებით. შემდგომში, ხმის დათვლის პროცესში გამოვლინდა, რომ აპარატმა ვერ შეძლო ასეთი ბიულეტენების წაკითხვა და აპარატის მიერ ამობეჭდილი შედეგები არ დაემთხვა ყუთში არსებულ ბიულეტენების რაოდენობას.
5) #103-ე საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემისა და დათვლის აპარატი რამდენიმე წუთით გამოვიდა მწყობრიდან, რის გამოც დროებით შეჩერდა ხმის მიცემის პროცესი.
6) #73-ე საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც ამომრჩეველმა ვერ გაიგო ინსტრუქცია, გამოხატა უკმაყოფილება და ხმის მიცემის გარეშე დატოვა უბანი, მიუხედავად იმისა, რომ ამომრჩეველთა სიაში ხელი უკვე მოწერილი ჰქონდა.
გასათვალისწინებელია ის ფაქტორი, რომ საპილოტე წესით არჩევნები მხოლოდ სამ უბანზე ჩატარდა და პროცესს ესწრებოდნენ ცესკოს და საოლქო საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლები, რომლებიც საჭიროების შემთხვევაში დახმარებას უწევდნენ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებს. შესაბამისად, არსებობს ალბათობა იმისა, რომ უფრო ფართო მასშტაბით ელექტრონული ხმის დათვლის აპარატების გამოყენებისას, როდესაც შეუძლებელი იქნება საარჩევნო ადმინისტრაციის ასეთი მობილიზება ყველა საარჩევნო უბანზე, ზემოთ-ჩამოთვლილი პრობლემური შემთხვევების და ხარვეზების რაოდენობა გაიზარდოს.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ელექტრონული ტექნოლოგიების სამომავლო გამოყენების ნებისმიერი მცდელობა კარგად უნდა იქნას გააზრებული, რათა საფრთხე არ შეექმნას ამომრჩევლების, საარჩევნო სუბიექტებისა თუ დამკვირვებლების თვალში საარჩევნო პროცესისა და შედეგების სანდოობასა და სამართლიანობას. ტექნოლოგიის გამოყენების შემთხვევაში, ხმის მიცემის პროცედურები უნდა იყოს საარჩევნო კოდექსთან თანხვედრაში, რამაც შესაძლოა გამოიწვიოს კანონმდებლობის შესაბამისი ცვლილების საჭიროება. შესაბამისად, საარჩევნო პროცესში ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის ნებისმიერი მცდელობისას, აუცილებელია საარჩევნო ადმინისტრაცია მხოლოდ ყველა დაინტერესებულ მხარესთან ფართო დიალოგის გზით მიუდგეს ტექნოლოგიების შესაძლო სარგებლისა თუ რისკების გაანალიზების და შესაბამისი რეგულაციების დახვეწის პროცესს.

Evaluation of Majoritarian By-Elections of Self-Government in Zugdidi
The International Society for Fair Elections and Democracy was monitoring the by-elections of municipality Sakrebulo in local majoritarian electoral district of Tsaishi in Zugdidi Electoral District no.67 on May 13, through 3 precinct and 1 district electoral commission observers and 1 mobile group.
The main novelty introduced in the 13 May 2018 elections was piloting of machines for electronic counting of votes (e-counting). Notably results of e-counting were informational only and unlike results of counting by commission members they didn’t have any legal validity.
In addition, to allow use of machines for e-counting, the CEC adopted a new decree amending voting procedures provided in the Election Code of Georgia. More specifically, it abolished control sheet and registrar’s signature on a ballot, changed position of a stamp on a ballot and in place of transparent ballot boxes it introduced voting through an opaque box which is part of the e-counting machine.
ISFED believes that the existing legislation does not allow such changes, which calls legitimacy of changing the polling procedures by the CEC decree and bypassing the Election Code into question. Amending procedures provided in the Election Code by the CEC degree sets a negative precedent and may create the risk of disregarding electoral legislation in the future.
Based on reports of ISFED observers, the process of opening of polling stations, voting and counting of votes was mostly peaceful and free from any major violations. PEC members were well-prepared to handle the new technologies. However, some voters found it hard to adapt to the new procedures and certain shortcomings were found.
ISFED filed one complaint with the DEC over mishandling of a voter’s personal information at the polling station no.74 of Tsaishi by a registrar and entered a verbal warning into the logbook concerning a mistake made by the same registrar.
The process and evaluation of voting through electronic technologies
Within the monitoring, ISFED closely followed the process of voting through electronic technologies and procedures established by the CEC at the polling stations. Observers of ISFED reported that commission members, voters and observers present at polling stations were generally interested in the new technologies. PEC members were very well-prepared and they provided detailed and consistent explanations to voters about the new procedures. However, a number of problems and shortcomings were found in the process of using the new technologies and procedures on Election Day:
1) Elderly voters and voters with visual impairments often had trouble seeing the oval along the candidate’s name which they had to color in using a special marker. They pointed at the candidate of their choice on the ballot and asked registrars how to mark their choice correctly, which violated ballot secrecy. Quite often voters in the voting booth asked for help to fill in their ballot. In such cases, commission members acted in abidance by the law and allowed only the following voter to go inside the booth and provide help.
2) Often voters did not place the ballot in the special envelope the right way. They folded the ballot or placed it in the envelope all the way. Several voters placed their ballots in the special envelope in a way that allowed others to see their choice, which violated ballot secrecy to a certain extent despite the fact that commission members asked voters to go back into the poling booth and fill in the ballot again.
3) Voters found it hard to place their ballots correctly into the special machine that counted the envelopes. Often the machine didn’t accept a ballot and the spoilt ballot had to be replaced by a new one.
4) In a number of cases, voters did not fill in the circle along the name of a candidate of their choice and used different methods to mark their choice. Later during counting of votes it was found that the machine could not read such ballots and the results printed by the machine did not match the number of ballots inside the ballot box.
5) The machine for casting and counting of votes stopped working for several minutes, temporarily suspending the voting process.
6) At the polling station no.73, a voter was annoyed because he did not understand the instructions and left the polling place without casting a ballot, even though he had already placed his signature on the voter list.
The pilot project was carried out in three polling stations only, in presence of CEC and DEC representatives, who provided assistance to PEC members as needed. If the machines for electronic vote count are used on a larger scale, when it is impossible to mobilize representatives of the electoral administration in all polling stations, number of problematic cases and shortcomings enumerated above may grow.
ISFED believes that any attempt of the electoral administration to use electronic technologies in the future should be well thought-out, in order not to jeopardize validity and integrity of election process in the eyes of voters, electoral subjects or observers. In case of using technologies, voting procedures should be in conformity with the Election Code, which may require certain amendments in the legislation. Therefore, any attempt to introduce new technologies in the voting process should be accompanied by analysis of possible risks and benefits of the new technologies and improvement of applicable regulations by the electoral administration, based solely on a broad dialogue that engages all stakeholders.