ISFED კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარეს პასუხობს
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშირისო საზოგადოება ეხმიანება 14 სექტემბერს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარის, კახა ბექაურის მიერ პრესკონფერენციაზე გაჟღერებულ ბრალდებებს.
14 სექტემბერს კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარემ კახა ბექაურმა პრესკონფერენცია გამართა და თავს დაესხა „სამართლიან არჩევნებს“ 13 სექტემბერს გამოქვეყნებულ ანგარიშის გამო, რომელშიც შეფასებული იყო კომისიის მიერ მაუწყებლებისთვის საზოგადოებრივი აზრის კვლევის გადამოწმებაზე პასუხისმგებლობის დაკისრება და „რუსთავი 2“-ის საქმის განხილვა.
ბექაურის პრესკონფერენცია ცალსახად მიმართული იყო ორგანიზაციის საქმიანობის დისკრედიტაციისკენ. „სამართლიან არჩევნებზე“ თავდასხმის მიზნით გამართულ პრესკონფერენციაზე კომისიის თავმჯდომარის ბრალდებები იყო არათანმიმდევრული, დაუსაბუთებელი და აზრს მოკლებული. სხვადასხვა უსაფუძვლო ბრალდებებთან ერთად, პრესკონფერენციაზე და შემდეგ გავრცელებულ პრესრელიზში ბექაური მიმართავდა „სამართლიანი არჩევნების“ დონორებს ორგანიზაციის დაფინანსების გადახედვასთან დაკავშირებით. „სამართლიანი არჩევნები“ კახა ბექაურის, როგორც სახელმწიფო ადმინისტრაციული ორგანოს ხელმძღვანელის მხრიდან გაკეთებულ მადისკრედიტირებელ განცხადებებს აფასებს, როგორც ზეწოლას და ორგანიზაციის საქმიანობის შეზღუდვის მცდელობას, რაც სრულიად დაუშვებელია და დემოკრატიული განვითარებისთვის საფრთხეს წარმოადგენს.
როგორც ბექაურის საუბრიდან ჩანს, საზოგადოებრივი აზრის კვლევებთან დაკავშირებით, იგი ერთმანეთში ურევდა „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ 13 სექტემბერს გამოქვეყნებულ ანგარიშს და ამავე დღეს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ მიერ მოწყობილ დისკუსიაზე გამოთქმულ მოსაზრებებს, რომელშიც „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელი არ მონაწილეობდა. გარდა ამისა, „რუსთავი 2“-ის თემაზე, კახა ბექაური, როგორც ჩანს, საუბრობდა 2017 წელს მარეგულირებლის მიერ ამავე ტელეკომპანიის სამართალდამრღვევად ცნობის ფაქტზე, ხოლო „სამართლიანი არჩევნები“ ანგარიშში აფასებდა კომისიის 2018 წლის 23 აგვისტოს გადაწყვეტილებას „რუსთავი 2“-ის სამართალდამრღვევად ცნობის შესახებ და ეყრდნობოდა იმ სხდომის ოქმს, რომელსაც „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელი პირადად ესწრებოდა.
ამდენად, ბექაურის განცხადებაში ანგარიშთან დაუკავშირებელი გარემოებების და ფაქტობრივი უზუსტობების სიმრავლე არასერიოზულს ხდის მის ბრალდებებს და ამცირებს მათზე არგუმენტირებული მსჯელობის შესაძლებლობას.
მიუხედავად ამისა, გვსურს საზოგადოებას განვუმარტოთ თუ რატომ არის ბექაურის მიერ გამოთქმული ბრალდებები არათანმიმდევრული, უსაფუძვლო და დაუსაბუთებელი:
1. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ 2018 წლის 15-16 აგვისტოს სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავის 2“-ის მონიტორინგი განახორციელა. მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, რომ მაუწყებელმა ეთერში განათავსა პოლიტიკური მოძრაობა „ევროპული საქართველოს“ რეკლამა. 2018 წლის 23 აგვისტოს გამართულ სხდომაზე კომისიის სამართლებრივი დეპარტამენტის განმარტებით, „რუსთავი 2“-მა „ევროპული საქართველოს“ წინასაარჩევნო რეკლამის განთავსებით დაარღვია საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე მუხლი1.
აღსანიშნავია, რომ კომისიის შედგენილ თავდაპირველ სამსახურეობრივ ბარათში, საუბარი იყო „რუსთავი 2“-ის მიერ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 661 მუხლის დარღვევაზე, თუმცა, მოგვიანებით, 2018 წლის 23 აგვისტოს ზეპირი მოსმენის დროს კომისიის წევრებმა შეცვალეს სამართლებრივი დასაბუთება და „რუსთავი 2“-ის მიერ „ევროპული საქართველოს“ პოლიტიკური შინაარსის რეკლამის განთავსება „საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე მუხლის დარღვევად მიიჩნიეს.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ სწორედ კომისიის მიერ „საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე მუხლის საფუძველზე ტელეკომპანიის სამართალდამრღვევად ცნობის კანონიერება შეაფასა. კომისიის სხდომაზე, რაც დასტურდება ასევე 2018 წლის 23 აგვისტოს N41 სხდომის ოქმის ამონაწერიდანაც, „რუსთავი 2“-ის წარმომადგენელმა კომისიის წევრებისგან ითხოვა დაზუსტება, „საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე მუხლის სავარაუდო დარღვევაზე იყო საუბარი თუ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის, რაზეც კომისიის წევრებმა საარჩევნო კოდექსის 50-ე მუხლზე მოახდინეს ხაზგასმა, რის შემდეგაც კომისიის თავჯდომარემ, კახა ბექაურმა დააზუსტა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდი უკვე დაწყებულია2. კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარე 14 სექტემბერს გამართულ ბრიფინგზე განსხვავებულ პოზიციას აფიქსირებდა და განმარტავდა, რომ 2018 წლის 15-16 აგვისტოს სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავის 2“-ის მონიტორინგის განხორცილების დროს არ იყო წინასაარჩევნო პერიოდი და მიღებულ გადაწყვეტილებას „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონით ასაბუთებდა, რაც შეუსაბამობაში მოდის მისი და კომისიის სხვა წევრების მიერ 2018 წლის 23 აგვისტოს სხდომაზე გაკეთებულ განცხადებებთან3.
რაც შეეხება „საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე მუხლს, ის არეგულირებს წინასაარჩევნო კამპანიის გაშუქებას მედიაში, ხოლო ამავე კოდექსის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, წინასაარჩევნო კამპანია იწყება კენჭისყრის დღემდე 60 დღით ადრე. შესაბამისად, კოდექსის 50-ე მუხლის მოქმედების გავრცელება შესაძლებელი ხდება მაქსიმუმ არჩევნების დღემდე 60 დღით ადრე, ხოლო მაუწყებლებს შესაბამისი ვალდებულებები ეკისრებათ კენჭისყრამდე არაუგვიანეს 50-ე დღისა.
ამდენად, 2018 წლის პრეზიდენტის არჩევნებისთვის მაუწყებლებს კომისიისთვის პოლიტიკური რეკლამის განთავსების შესახებ ინფორმაციის წარდგენის ვალდებულება იმპერატიულად ეკისრებათ არაუადრეს 29 აგვისტოსი და არაუგვიანეს 8 სექტემბრისა. შესაბამისად, 15-16 აგვისტოს ტელევიზიის ეთერში გასული რეკლამის საკითხის განხილვა საარჩევნო კოდექსის 50-ე მუხლით, რასაც მარეგულირებლის გადაწყვეტილება ეფუძნება, არაკანონიერია.
2. ასევე, გაუგებარია ბექაურის აპელირება „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონის 661 მუხლზე, რომლის პირველი პუნქტის თანახმად „აკრძალულია ადმინისტრაციული ორგანოს, პოლიტიკური პარტიის, თანამდებობის პირისა და საჯარო მოსამსახურის მიერ მაუწყებლის დაფინანსება, აგრეთვე მისი მომსახურების შესყიდვა და მაუწყებლის პროგრამების მომზადების ან/და ეთერში გადაცემის პირდაპირი ან ირიბი დაფინანსება ან თანადაფინანსება...“ საგულისხმოა, რომ აღნიშნული მუხლი თავისთავად ხარვეზიანია, რადგან ამ მუხლში პოლიტიკური პარტიებისათვის მაუწყებლებისგან მომსახურების შესყიდვის იმპერატიული აკრძალვა საერთოდ არ ითვალისწინებს გამონაკლისს წინასაარჩევნო რეკლამის განთავსების დაშვებაზე და თავის მხრივ ეწინააღმდეგება ამავე კანონის 66-ე მუხლს წინასაარჩევნო რეკლამის შესახებ. შესაბამისად, 661 მუხლის იმგვარი ინტერპრეტირება, როგორსაც ბექაური გვთავაზობს, საერთოდ დაუშვებელს ხდის პოლიტიკური პარტიებისთვის მაუწყებელში რეკლამის განთავსებას, მათ შორის წინასაარჩევნო პერიოდში. ამდენად, 661 მუხლის ამგვარი განმარტება დისკრიმინაციულ პირობებში აყენებს პოლიტიკურ პარტიებს და სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვის გაუმართლებელ რისკებს ქმნის.
3. უსაფუძვლოა, ასევე, საზოგადოებრივი აზრის კვლევასთან დაკავშირებით ბექაურის მიერ გაჟღერებული ბრალდებები. ორგანიზაცია ანგარიშში აღნიშნავს, რომ საშიშ პრეცედენტს წარმოადგენს კომისიის მიერ მაუწყებლებისთვის გაგზავნილი შეტყობინება, რომლითაც ტელეკომპანიებს დაევალათ გადაამოწმონ არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგების სანდოობა, წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ ფულადი ჯარიმის გადახდა დაეკისრებათ.
საზოგადოებრივი აზრის კვლევას საარჩევნო პერიოდში დიდი მნიშვნელობა აქვს საარჩევნო სუბიექტების გაშუქების და ამომრჩეველის ნებაზე გავლენის მოხდენის თვალსაზრისით. „საარჩევნო კოდექსი“ მაუწყებლებს ანიჭებს უფლებამოსილებას „...კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტად აღიაროს პოლიტიკური პარტია, რომელიც საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ჩატარებული, საზოგადოებრივი აზრის კვლევების თანახმად, არჩევნების წელს ჩატარებული არანაკლებ 5 გამოკითხვის ან არჩევნებამდე 1 თვის განმავლობაში ჩატარებული კვლევის შედეგების შესაბამისად სარგებლობს ამომრჩეველთა არანაკლებ 4 პროცენტის მხარდაჭერით...“ ამის გათვალისწინებით, მაუწყებლებს ეკრძალებათ სოციოლოგიური კვლევების დისკრიმინაციულად გამოყენება.
საზოგადოებრივი აზრის კვლევების მნიშვნელობიდან გამომდინარე, საარჩევნო კოდექსის 51-ე მუხლის მე-11 პუნქტი განსაზღვრავს იმ კრიტერიუმებს, რასაც უნდა აკმაყოფილებდეს კვლევა მაუწყებლის მიერ მის გამოყენებამდე.
კანონის მიზნებიდან გამომდინარე, კვლევის საიმედოობისა და შედეგების ობიექტურობაზე პასუხისმგებლობა შემსრულებელზე უნდა მოდიოდეს, რადგან ეს მაუწყებლის ექსპერტიზას და კომპეტენციას სცდება. ამასთანავე, საარჩევნო კოდექსის არცერთი ნორმა კვლევის მეთოდოლოგიის საიმედოობასა და შედეგების სანდოობაზე პასუხისმგებლობას მაუწყებლებს არ აკისრებს, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ მაუწყებელი თავად არის საზოგადოებრივი აზრის კვლევის დამკვეთი.  საგულისხმოა, რომ პრაქტიკაში მაუწყებელი კვალიფიციური სუბიექტების განსაზღვრისას ხშირად თავად არ უკვეთავს საზოგადოებრივი აზრის კვლევას, არამედ იყენებს სხვა ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებულ კვლევის შედეგებს, როგორიცაა, მაგალითად, NDI და IRI. შესაბამისად, რთულად წარმოსადგენია მაუწყებლებისთვის მსგავსი ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებული კვლევების სისწორეზე პასუხისმგებლობის დაკისრება.
2018 წლის წინასაარჩევნო პერიოდი პირველი არ არის, როდესაც კომისია კანონს ასე განმარტავს, თუმცა კომისიის მიერ მაუწყებლებისთვის გაგზავნილი წერილით ჩანს, რომ კომისია აპირებს შესაბამისი საჩივრის შემთხვევაში მაუწყებლებს მონაცემთა სანდოობის დამადასტურებელი ინფორმაციის წარმოდგენა დაავალოს და კვლევის მონაცემების სისწორეზე პასუხისმგებლობა მათ დააკისროს.
ამის გათვალისწინებით, კომისიის მიერ კანონის არასწორი ინტერპრეტაციით მაუწყებლებისთვის არაპროპორციული პასუხისმგებლობის დაკისრება და პრაქტიკაში ვერშესრულებადი მიზნის დასახვა, ერთი მხრივ, წარმოშობს მაუწყებლების მიერ საზოგადოებრივი აზრის კვლევებთან დაკავშირებით თვითცენზურის რისკებს, ხოლო, მეორე მხრივ, კომისიას აძლევს მაუწყებლებისთვის სანქციების შერჩევითად დაკისრების ბერკეტს.
14 სექტემბრის პრესკონფერენციაზე „სამართლიანი არჩევნების“ დისკრედიტაციის მიზნით, ბექაური ორგანიზაციას „არაკვალიფიციურობასა“ და „უცოდინრობაში“ სდებდა ბრალს, ორგანიზაციის შესაძლო მიკერძოებულობაზე აპელირებდა და სვამდა კითხვებს თუ რატომ მოხვდა, მისი თქმით, არასაარჩევნო პერიოდში მომხდარი ფაქტი წინასაარჩევნო ანგარიშში. როგორც ჩანს, ბატონ ბექაურს არ ესმის კომისიის გადაწყვეტილებების შესაძლო გავლენა საარჩევნო გარემოზე, რაც მისსავე კვალიფიციურობას აყენებს ეჭვქვეშ. ბექაურის არათანმიმდევრული განცხადებები და ფაქტობრივი გარემოებების აღრევა არაპროფესიონალური, ხოლო ბექაურის მიერ მტკიცებულებების გარეშე მიკერძოებულობაზე აქცენტის გაკეთება - დაუსაბუთებელი, არასერიოზული და არაეთიკურია.
მოვუწოდებთ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას, გაიაზროს მისი, როგორც მიუკერძოებელი სახელმწიფო ორგანოს როლი, კრიტიკას უპასუხოს არგუმენტირებულად და დაიცვას ეთიკური კომუნიკაციის ნორმები.
მნიშვნელოვანია კომისიამ და მისმა თავმჯდომარემ სწორად გაიაზრონ საკუთარი როლი საარჩევნო პროცესში და თავი შეიკავონ სადამკვირვებლო არასამთავრობო ორგანიზაციის დისკრედიტაციის, მასზე ზეწოლის, და მისი საქმიანობის შეზღუდვის მცდელობებისგან, რადგან მსგავსი ქმედებები კითხვებს აჩენს საპრეზიდენტო არჩევნების წინ კომისიის სანდოობასა და მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით.
[1] იხ. ამონაწერი საქართველოს კომუნიკაციების კომისიის 2018 წლის 23 აგვისტოს N41 სხდომის ოქმიდან.
[2] იხ.ამონაწერი საქართველოს კომუნიკაციების კომისიის 2018 წლის 23 აგვისტოს N41 სხდომის ოქმიდან, გვ. 4

2018 Presidential Elections
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) responds to accusations made by the Georgian National Communications Commission (GNCC) Chairman, Kakha Bekauri during a press conference on September 14.
On September 14, GNCC Chairman Kakha Bekauri held a press conference and attacked ISFED for its report published on September 13, which evaluates imposition of liability by the GNCC on broadcasters to verify credibility of public opinion poll results and consideration of Rustavi 2 case.
Bekauri’s press conference was clearly directed towards discrediting the work of the organization. During the press conference held for attacking ISFED, the chairperson voiced inconsistent, unfounded and senseless allegations. Alongside a range of baseless accusations, during the press conference and in a subsequent press release, Bekauri addressed donors of ISFED and demanded that they reconsider funding of the organization. ISFED assesses the discrediting statements made by Kakha Bekauri as a head of the public administrative body amounts to pressure and an attempt to hamper the work of the organization, which is completely unacceptable and it threatens democratic development.
Based on Bekauri’s statements it is evident that with regard to public opinion polls, he mixed up the report published by ISFED on September 13 with opinions expressed during a discussion on the same date organized by Transparency International – Georgia, in which ISFED representative was not present at all. In addition, with regard to the topic of Rustavi 2, it seems that Kakha Bekauri was talking about the fact of GNCC drawing a protocol of administrative offence against Rustavi 2 in 2017, while ISFED’s report evaluated the August 23, 2018 decision of the GNCC to find Rustavi 2 to be in violation of the law, relying on the minutes of the meeting that ISFED representative attended personally.
Hence, Bekauri’s statement contains multiple factual inaccuracies and circumstances that are unrelated to the report, which makes his accusations frivolous and difficult to confront with arguments.
Nevertheless, we would like to explain to the public why Bekauri’s accusations are inconsistent, baseless and unfounded:
1. On August 15-16, 2018, the GNCC carried out monitoring of Rustavi 2 Broadcasting Company. The monitoring found that the broadcaster aired an advertisement of the political movement European Georgia. During a session held on August 23, 2018, the GNCC’s legal department explained that Rustavi 2 violated Art.50 of the organic law of Georgia – the Election Code of Georgia by airing a pre-election advertisement of the European Georgia.[1]
Notably, initially an internal letter prepared by the GNCC claimed that Rustavi 2 had violated Art.661 of the Law of Georgia on Broadcasting, however during an oral hearing held at a later date on August 23, 2018 members of the Commission changed the legal basis of the claim and found that airing of a political advertisement of the European Georgia by Rustavi 2 amounted to violation of Art.50 of the Election Code.
ISFED evaluated legitimacy of the decision of the GNCC to find Rustavi 2 to be in violation of art.50 of the Election Code. During the meeting of the Commission, which is also confirmed by the excerpt from minutes of the meeting no.41, dated August 23, 2018, representative of Rustavi 2 demanded that members of the GNCC clarify whether they meant possible violation of art.50 of the Election Code or of the Law of Georgia on Broadcasting. In response, members of the Commission underlined art.50 of the Election Code and afterwards, GNCC Chairman Kakha Bekauri explained that the pre-election period had already begun.[2] During the briefing held on September 14, the GNCC Chairman expressed a different position and explained that at the time of monitoring of Rustavi 2 Broadcasting Company on August 15-16, 2018, the pre-election period had not yet officially begun and he stated the Law of Georgia on Broadcasting as the basis of the decision, which is inconsistent with the statements made by him and other members of the Commission during a meeting on August 23, 2018.[3]
As to art.50 of the Election Code, it regulates coverage of election campaigning by media, while based on para.1 of art.45 of the Code the campaign period officially begins 60 days before the Poling Day. Consequently, art.50 becomes applicable maximum 60 days before the Election Day, and broadcasters become subject to relevant obligations no later than the 50th day before polling.
In this way, the imperative obligation to submit information about airing of a political advertisement is imposed on broadcasters no earlier than on August 29 and definitively on September 8. Subsequently, it is illegal to consider airing of advertisement on August 15-16 within art.50 of the Election Code, which the regulatory authority’s decision is based on.
2. It is also unclear why Bekauri is citing art.661 of the Law of Georgia on Broadcasting, para.1 of which stipulates: “administrative bodies, political parties, officials and public servants may not finance broadcasters, and may not procure their services and finance or co-finance, directly or indirectly, the production of and broadcasting of broadcasters’ programs...” Notably, the said provision is flawed because it imperatively prohibits parties from purchasing services from broadcasters, without providing any exception to allow airing of pre-election advertisement, which runs against art.66 of the same law. In this way, the interpretation of art.661 offered by Bekauri absolutely prohibits airing of political advertisement by a broadcaster, including during pre-election period. This interpretation discriminates against political parties and creates unfair risks of limiting freedom of speech.
3. Bekauri’s accusations related to public opinion polls are also baseless. In its report the organization evaluates as a dangerous precedent the official notice sent to broadcasters by the Commission ordering them to verify credibility of public opinion poll results or otherwise face a fine.
Public opinion polls are very important during electoral period, in terms of coverage of electoral subjects and potential influence on will of voters. The Election Code allows broadcasters to “...recognize as a qualified electoral subject the political party that, according to the public opinion poll conducted throughout the territory of Georgia, has gained not less than 4% of votes in not less than 5 public opinion polls conducted during the election year or in the public opinion poll conducted a month before elections...” In light of this, broadcasters are prohibited from using social research in a discriminatory manner.
In light of the importance of public opinion polls, para.11 of art.51 of the Election Code determines the set of criteria that should be met by a poll before it is used by a broadcaster.
Based on the spirit of the law, organization carrying out polling should be responsible for credibility of the poll and objectivity of results, because this is outside a broadcaster’s expertise and competencies. In addition, none of the provisions of the Election Code stipulate that a broadcaster is responsible for reliability of methodology and credibility of results, even if the broadcaster has commissioned the public opinion poll itself.
Notably, in practice a broadcaster often does not commission a public opinion poll itself when determining qualified electoral subjects but rather, it uses results of polls published by other organizations, e.g. by NDI or IRI. Therefore, it is difficult to imagine that a broadcaster will be responsible for accuracy of public opinion polls published by such organizations.
The 2018 pre-election period is not the first time the GNCC offered such interpretation of the law, however based on the letter sent to broadcasters by the Commission it is clear that if a complaint is made, the Commission plans to order a broadcaster to submit information that proves credibility of public opinion poll results and to hold them responsible for accuracy of the data.
In light of this, imposition of disproportionate responsibility on broadcasters as a result of inaccurate interpretation of the law and setting goals that cannot be achieved in practice creates risks of self-censorship by broadcasters with regard to public opinion polls on the one hand and on the other hand, it provides the GNCC with leverage for selective application of sanctions on broadcasters.
During the press conference on September 14, with the aim of discrediting ISFED Bekauri was accusing the organization of being “unqualified” and “ignorant”, he claimed that the organization was possibly biased and wondered why a fact from what he considered a non-electoral period was included in the pre-election report. It seems that Mr. Bekauri fails to understand possible effects of the GNCC decisions on the electoral environment, which calls his own qualifications into question. Bekauri’s inconsistent statements and mixing of factual circumstances is indicative of lack of professionalism, while claiming that the organization is biased without offering any proof is unfounded, frivolous and unethical.
ISFED calls on the GNCC to recognize its function as an unbiased state entity, respond to criticism by providing arguments and abide by the norms of ethical communication.
The GNCC and its chairmen should have a proper understanding of their role in the election process and they should refrain from attempts to discredit, harass and hamper activities of an observer NGO because such actions call credibility and impartiality of the Commission into question ahead of the presidential election.