საქართველოს პარლამენტისა და ქალაქ ბათუმის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2022 წლის შუალედური არჩევნების შეფასება
2 აპრილს რუსთავი-გარდაბნისა და ბათუმის მაჟორიტარული ოლქების შუალედური არჩევნები გაიმართა. სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება აკვირდებოდა მთელ საარჩევნო პროცესს ორივე ოლქში. წინასაარჩევნო კამპანია, უკანასკნელ დრომდე, შესამჩნევად ინერტული იყო, განსაკუთრებით, რუსთავ-გარდაბნის ოლქში, სადაც მმართველ პარტიას ძლიერი ოპონენტი არ ჰყოლია. ბათუმის ოლქში კონკურენტული არჩევნების მიუხედავად, წინასაარჩევნო გარემო დააზიანა ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებამ, მმართველ პარტიასა და სახელმწიფოს შორის ზღვრის წაშლამ. კენჭისყრის დღის პროცედურული დარღვევები, ძირითადად, ბათუმში მიმდინარე არჩევნებს უკავშირდებოდა. უბნების გარე პერიმეტრზე კვლავ შეიმჩნეოდა ამომრჩეველთა მობილიზებისა და აღრიცხვის ფაქტები.

Evaluation of the 2022 by-elections of the Parliament of Georgia and the City Council of Batumi Municipality
By-elections were held on April 2 in Rustavi-Gardabani and Batumi majoritarian constituencies. The International Society for Fair Elections and Democracy observed the entire election process in both constituencies. Until recently, the pre-election campaign was noticeably inert, especially in the Rustavi-Gardabani constituency, where the ruling party did not have a strong opponent. Despite the competitive elections in the Batumi constituency, the pre-election environment was tainted by the use of administrative resources, the blurring of the line between the ruling party and the state. The procedural violations on Election Day were mainly related to the ongoing elections in Batumi. Voter mobilization and registration were still observed on the outer perimeter of the polling stations.