18:00 საათი - კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობა
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ კვლავ დააფიქსირა ბიულეტენების ჩაყრის შემთხვევა #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #22 საარჩევნო უბანში. გამოვლენილ ტენდენციებს შორის განსაკუთრებით ხაზგასასმელია ამომრჩევლისთვის ერთზე მეტი ბიულეტენის გაცემის, მარკირების პროცედურის, ხმის მიცემის ფარულობის და გადასატან საარჩევნო ყუთთან დაკავშირებული დარღვევები, ასევე, დამკვირვებლების უფლებების შეზღუდვისა და საარჩევნო უბნიდან გაძევების ფაქტები.  რამდენიმე საარჩევნო უბანზე გამოვლინდა ელექტრონული აპარატების ხარვეზების შემთხვევებიც.
საარჩევნო უბნების მიმდებარედ, კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრამდე პერიმეტრში, კვლავ შეინიშნება არაუფლებამოსილი პირების შეკრება, მათ შორის პარტიის კოორდინატორების მობილიზება, აგრეთვე, ამომრჩეველთა ორგანიზებული ტრანსპორტირებისა და მათ შესახებ ინფორმაციის მოგროვების შემთხვევები, ძირითადად მმართველ პარტიასთან დაკავშირებული პირების მხრიდან.
2. ხმების პარალელური დათვლის შედეგებზე დაყრდნობით ამომრჩეველთა აქტივობა 17:00 საათისთვის
ხმების პარალელური დათვლის შედეგების მიხედვით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ამომრჩეველთა აქტივობამ 17:00 საათისთვის 50.2% (+/-0.9% პუნქტის ცდომილების ხარისხით)1 შეადგინა.
3. ხმების პარალელური დათვლის შედეგებზე დაყრდნობით საარჩევნო უბნების გარე დაკვირვების სტატისტიკა
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ საარჩევნო უბნების გარეთ მიმდინარე პროცესების შესახებ ინფორმაცია შერჩევაში მოხვედრილი საარჩევნო უბნების 91%-დან მიიღო. მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად:
• გარე დაკვირვების საარჩევნო უბნების 26%-ზე, 100 მეტრამდე პერიმეტრში, შეინიშნებოდა პირთა საეჭვო შეკრება. საარჩევნო უბნების 6%-ზე შეკრება 100 მეტრის გარეთ ხდებოდა.
• გარე დაკვირვების საარჩევნო უბნების 15%-ზე, 100 მეტრამდე პერიმეტრში, მიმდინარეობდა ამომრჩეველთა სახელობითი აღრიცხვა პარტიის, არასამთავრობო ორგანიზაციის ან სხვის მიერ. უბნების 6%-ზე აღრიცხვა ხდებოდა 100 მეტრის გარეთ.
• უბნების 15%-ზე შეინიშნებოდა ამომრჩეველთა ორგანიზებული და არაერთჯერადი მობილიზება/ტრანსპორტირება საარჩევნო უბანში ხმის მისაცემად.
4. საარჩევნო უბნებში დაფიქსირებული დარღვევები / ინცინდენტები
18:00 საათისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #22 საარჩევნო უბანში ერთ-ერთმა კომისიის წევრმა ყუთში ჩაყარა 20-ზე მეტი ბიულეტენი. ამასთან, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელი ამავე უბნიდან გამოაძევეს. „სამართლიანმა არჩევნებმა” საოლქო საარჩევნო კომისიაში შეიტანა საჩივარი აღნიშნული საარჩევნო უბნის ბათილობის მოთხოვნით.
დამკვირვებლისთვის გაძევება საარჩევნო უბნიდან
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #9 და #12 საარჩევნო უბნებიდან „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები გააძევეს. ამასთანავე, #9 საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარემ დამკვირვებელს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
მრავალჯერადი ხმის მიცემა
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #28 საარჩევნო უბანში ამომრჩეველმა მეორედ მისცა ხმა. მარკირების შემოწმების დროს ნაკადის მომწესრიგებელმა კომისიის წევრმა დააფიქსირა, რომ ამ ამომრჩეველს უკვე ჰქონდა მარკირება გაკეთებული, თუმცა, მიუხედავად ამისა ამომრჩეველს მაინც მიეცა ხმის მიცემის  შესაძლებლობა.
• #14 დედოფლისწყაროს საარჩევნო ოლქის #15 საარჩევნო უბანში ერთ-ერთ ამომრჩეველს მეორე ამომრჩეველი შეჰყვა კაბინაში. დამკვირვებლის შენიშვნის შემდეგ, კომისიის წევრების განმარტებით, ამომრჩეველს  ესაჭიროებოდა დახმარება მხედველობის პრობლემების გამო, რაც თავად ამომრჩეველმა უარყო.
• #84 ხულოს საარჩევნო ოლქის #1 საარჩევნო უბანში ფარული ხმის მიცემის კაბინიდან გამოსული ამომრჩევლის ბიულეტენი საარჩევნო ყუთისა და სპეციალური ჩარჩო-კონვერტების ზედამხედველმა კომისიის წევრმა ამოაბრუნა და სპეციალურ ჩარჩო-კონვერტში მოათავსა იმგვარად, რომ ხმის მიცემის ფარულობა დაირღვა.
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბანში დაფიქსირდა  ოთხი შემთხვევა, როდესაც ფარული ხმის მიცემის  კაბინაში, ხმის მისაცემად, ორი ადამიანი ერთად შევიდა და ერთმანეთს უთითებდა, თუ რომელი პარტიისათვის უნდა მიეცათ ხმა; მსგავს შემთხვევას ადგილი ჰქონდა #14 დედოფლისწყაროს საარჩევნო ოლქის #7 საარჩევნო უბანშიც, სადაც ფარული ხმის მიცემის კაბინაში ორი ამომრჩეველი  ერთდროულად შევიდა და მისცა ხმა.
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #8 საარჩევნო უბანში ხმის დათვლის სპეციალურ აპარატში ბიულეტენის მოთავსების დროს, რამდენჯერმე დაირღვა ხმის ფარულობის პრინციპი. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების შედეგ აღნიშნული დარღვევა აღმოიფხვრა.
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #54 საარჩევნო უბანში ფარული ხმის მიცემის კაბინები ისე ახლოს იყო განლაგებული რეგისტრატორის მაგიდასთან, რომ რეგისტრატორის უკან მდგომ პირს შეეძლო ამომრჩევლის მიერ ბიულეტენზე შევსებული ან/და მონიშნული წრის დანახვა.
• #30 კასპის საარჩევნო ოლქის #31 საარჩევნო უბანში კომისიის თავმჯდომარე იმდაგვარად იდგა ფარული ხმის მიცემის კაბინების უკან, რომ შეეძლო ამომრჩევლის მიერ გაკეთებული არჩევანის დანახვა. ასევე, იგი ამომრჩეველს მიუთითებდა თუ როგორ შემოეხაზა ბიულეტენი სწორად, რა დროსაც ირღვეოდა ხმის ფარულობის პრინციპი.
ერთზე მეტი ბიულეტენის გაცემა
• #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის  #14 საარჩევნო უბანში; #84 ხულოს საარჩევნო ოლქის # 1 საარჩევნო უბანში; #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #17 და #51 საარჩევნო უბანში; #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #64 და #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #6 საარჩევნო უბანში, ამომრჩევლისთვის ერთზე მეტი ბიულეტენის გაცემის შემთხვევები დაფიქსირდა;
გადასატან საარჩევნო ყუთთან დაკავშირებული დარღვევები
• #63 აბაშის საარჩევნო ოლქის #13 საარჩევნო უბანში გადასატანი საარჩევნო ყუთით 26-მა ამომრჩეველმა ისე მისცა ხმა, რომ ამომრჩეველთა სიაში ხელი არცერთ ამომრჩეველს არ ჰქონდა მოწერილი. მსგავსი შემთხვევები დაფიქსირდა #32 გორის საარჩევნო ოლქის #84 საარჩევნო უბანში, #82 შუახევის საარჩევნო ოლქის #4 და #23 საარჩევნო უბნებში გადასატანი საარჩევნო ყუთის საშუალებით ხმის მიცემისას.
• #79 ბათუმის ოლქის #15 საარჩევნო უბანში გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში რეგისტრირებული 6 ამომრჩევლის ნაცვლად, ხმა მისცა 7-მა ამომრჩეველმა.
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #24 საარჩევნო უბანში ამომრჩეველმა ხმა მისცა ვადაგასული - 1995 წელს გაცემული საქართველოს მოქალაქის არაელექტრონული პირადობის მოწმობით.
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #57 საარჩევნო უბანში და #36 ბორჯომის ოლქის #9 საარჩევნო უბანში ამომრჩევლები მარკირების შემოწმების გარეშე შევიდნენ.
• #84 ხულოს საარჩევნო ოლქის #01 საარჩევნო უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელი ამომრჩეველს მარკირებას არასათანადოდ უმოწმებდა;
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #54 საარჩევნო უბანში რეგისტრატორმა კომისიის წევრმა ამომრჩეველს მარკირება არ გაუკეთა. „სამართლიანი არჩევნების“ მითითების შემდეგ აღნიშნული დარღვევა აღმოიფხვრა.
ელექტრონულ აპარატებთან დაკავშირებული პრობლემები
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #44 საარჩევნო უბანზე მწყობრიდან გამოვიდა ხმის დათვლის სპეციალური აპარატი, რამაც არეულობა და ამომრჩეველთა დიდი რიგი გამოიწვია.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #56 საარჩევნო უბანში დაფიქსირდა ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატის ტექნიკური ხარვეზი, რაზეც ჩანაწერთა წიგნში შენიშვნა გაკეთდა.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბანში ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატები და ხმის დათვლის სპეციალური აპარატები პერიოდულად გამოდიოდა მწყობრიდან, რის გამოც ფერხდებოდა კენჭისყრის პროცესი.
კენჭისყრის სხვა პროცედურების დარღვევა
• #64 სენაკის საარჩევნო ოლქის #15 საარჩევნო უბანში ამომრჩეველმა რეგისტრატორს ბიულეტენი გამოართვა და ხმის მიცემის გარეშე მოათავსა ხმის დათვლის სპეციალურ აპარატში. მისი მოთხოვნის შესაბამისად, რეგისტრატორმა გადასცა ახალი ბიულეტენი.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #71 საარჩევნო უბანში ამომრჩეველს გაუფუჭდა ბიულეტენი (შეცდომით სხვა წრე  გააფერადა). თავმჯდომარემ არ მისცა ახალი ბიულეტენი და ამომრჩეველმა იგივე  ბიულეტენი მოათავსა ხმის დათვლის სპეციალურ აპარატში.
• #1 მთაწმინდის საარჩევნო ოლქის #27 საარჩევნო უბანში, რეგისტრატორმა კომისიის წევრმა ამომრჩეველს გადასცა ბიულეტენი, რომელზეც საარჩევნო სუბიექტის „ქართული ოცნების“ გასწვრივ არსებული წრე უკვე მონიშნული იყო.
არაუფლებამოსილი პირი საარჩევნო უბანში
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #23 საარჩევნო უბანში იმყოფებოდა არაუფლებამოსილი პირი და აღრიცხავდა უბანში მისულ ამომრჩევლებს, ამასთან, აღნიშნულ ინფორმაციას ტელეფონის საშუალებით სხვა პირს გადასცემდა. „სამართლიანი არჩევნების“ მითითების შემდეგ, აღნიშნული დარღვევა აღმოიფხვრა, არაუფლებამოსილმა პირმა დატოვა საარჩევნო უბანი, ფაქტთან დაკავშირებით დაიწერა შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
5. საჩივრები და განცხადებები
18:00 საათისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 76 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიებში - 31 საჩივარი, 61 შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში. Მათ შორის ერთი საჩივარი, სალონიკის საარჩევნო უბნიდან გადავიდა ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში.
6. ინფორმაცია სადამკვირვებლო მისიის შესახებ
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (შემდგომში „სამართლიანი არჩევნები“) 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე (ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა) აკვირდება.
„სამართლიანი არჩევნების” სადამკვირვებლო მისია შედგება 1,000-მდე საუბნო, 235 უბნის გარე პერიმეტრის და 45 საზღვარგარეთის უბნის, ასევე 73 საოლქო საარჩევნო კომისიების დამკვირვებლისა და 85 მობილური ჯგუფისგან. არჩევნების დღეს ორგანიზაციის ცენტრალურ ოფისში მოქმედებს მონაცემთა გადამოწმების/ანალიზისა (32 ოპერატორი) და ინციდენტების/საჩივრების ცენტრები (23 იურისტი).
არჩევნების დღის მონიტორინგი ეფუძნება ხმების პარალელური დათვლის (Parallel Vote Tabulation - PVT) რაოდენობრივი და თვისებრივი დაკვირვების მეთოდოლოგიას, რომელიც მოიაზრებს დამკვირვებლების განთავსებას შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილ საარჩევნო უბნებზე, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით წარმომადგენლობითია. ეროვნულ დონეზე წარმომადგენლობითი შერჩევის საფუძველზე ხდება საარჩევნო უბნების გარე დაკვირვებაც.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისია ხორციელდება ევროკავშირის, ამერიკელი ხალხის, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), დიდი ბრიტანეთის ხელისუფლების, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის”. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ „სამართლიან არჩევნებს“ და, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს ევროკავშირის, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), დიდი ბრიტანეთის ხელისუფლების, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის” შეხედულებებს.

18:00 - Voting Process Update
Cases of ballot stuffing were again reported by ISFED at polling station #22 of electoral district #22 (Marneuli). Notable trends include instances of distribution of more than one ballot per voter, violations related to the inking procedure, vote secrecy and the mobile ballot box, as well as restrictions on the rights of observers and their expulsion from polling stations. In several polling stations, instances of the malfunctioning of electoral technologies were recorded.
Near polling stations, within a 100-meter range, unauthorized gatherings continue to be observed, including the mobilization of party coordinators, as well as organized transportation of voters and information collection about them by said coordinators. These activities are primarily carried out by individuals associated with the ruling party, “Georgian Dream”.
- Voter turnout based on parallel vote tabulation by 17:00
According to the results of the parallel vote tabulation, voter turnout across the country as of 17:00 was 50.2% (with a margin of error of +/-0.9%).1
- Information on external observation of polling stations based on parallel vote tabulation methodology
ISFED received reports on the processes taking place outside of polling stations from 91% of polling stations covered by the PVT. According to the results:
- At 26% of the observed polling stations, suspicious gatherings were recorded within a 100-meter perimeter. At 6% of the polling stations, gatherings were taking place beyond the 100-meter perimeter;
- At 15% of polling stations observed from the outside, tracking of voters took place within a 100-meter perimeter by parties, non-governmental organizations and other actors. At 6% of the polling stations, this took place beyond the 100-meter range;
- At 15% of polling stations, organized and repeated voter mobilization/transportation was observed.
- Violations/incidents reported at polling stations
As of 18:00, ISFED observers documented the following types of violations:
- At polling station #22 of electoral district #22 (Marneuli), a commission member stuffed more than 20 ballots into the box. Additionally, an observer from ISFED was expelled from this polling station. ISFED filed a complaint with the District Election Commission, requesting the annulment of the results at said polling station.
Expulsion of observer from polling station
- At polling stations #9 and #12 of electoral district 67 (Zugdidi), ISFED’s observers were expelled from polling premises. Additionally, the chairperson of polling station #9 verbally insulted the observer.
Cases of repeat voting
- At polling station #28 of electoral district #5 (Isani), a voter cast their vote twice. During the inking check, a commission member responsible for managing voter entry noted that the voter had already been inked. Despite this, the voter was still allowed to cast another vote.
Violations of vote secrecy
- At polling station #15 of electoral district #14 (Dedoplistskaro), a voter was accompanied into the polling booth by another person. After an observer highlighted the issue, commission members stated that the voter needed assistance due to vision problems, which the voter denied;
- At polling station #1 of electoral district #84 (Khulo), an incident occurred where a commission member turned over a voter’s ballot after the voter had exited the booth and placed it in the envelope in a manner that compromised the secrecy of the vote;
- At polling station #5 of electoral district #79 (Batumi), four incidents were recorded where two people entered the polling booth together and indicated to each other which party to vote for; a similar incident took place at polling station #7 of electoral district #14 (Dedoplistkaro), two people entered the polling booth and filled out the ballot together;
- At polling station #8 of electoral district #12 (Gurjaani), vote secrecy was violated several times while ballots were being placed into the counting machine. After this was highlighted by ISFED’s observer, this violation was resolved;
- At polling station #54 of electoral district #67 (Zugdidi), an incident was recorded where the polling booths were positioned so close to the registrar's desk that an observer standing behind the registrar could see which circles were marked by the voter on the ballot.
- At polling station #31 of electoral district #30 (Kaspi), the commission chairman positioned himself behind the voting booths in a way that allowed him to see which party the voter had voted for. Also, he indicated to voters how to correctly mark their ballots, thus violating the principle of secrecy.
Distribution of more than one ballot
- Cases where voters were issued with more than one ballot were recorded at polling station #14 of electoral district #81 (Kobuleti); at polling station #1 of electoral district #84 (Khulo); at polling stations #17 and #51 of electoral district #5 (Isani), at polling station #64 of electoral district #6 (Samgori) and polling station #6 of electoral district #17 (Telavi).
Violations related to the mobile ballot box
- At polling station #13 of electoral district #63 (Abasha), 26 voters cast ballots using the mobile ballot box without any of them signing the voter list. Similar instances were recorded at polling station #84 of electoral district #32 (Gori) and at polling stations #4 and #23 of electoral district #82 (Shuakhevi);
- At polling station #15 of electoral district #79 (Batumi), an incident occurred where 7 voters cast ballots instead of the 6 registered on the mobile ballot box list.
Voting with incorrect identification documents
- At polling station #24 of electoral district #7 (Chugureti), a voter was allowed to vote using an expired and non-electronic identification card of a Georgian citizen issued in 1995.
Violations of the inking procedure
- At polling station #57 of electoral district #79 (Batumi) and polling station #9 of electoral district #36 (Borjomi), voters entered without undergoing inking checks;
- At polling station #1 of electoral district #84 (Khulo), the commission member responsible for managing entry improperly checked voters for inking;
- At polling station #54 of electoral district #2 (Vake), a commission member failed to ink a voter. After this was highlighted by an ISFED observer, it was resolved.
Issues related to the use of electoral technologies
- At polling station #44 of electoral district #5 (Isani), the vote counting device malfunctioned, causing confusion and long queues of voters;
- At polling station #56 of electoral district #2 (Vake), the verification device experienced a technical malfunction. This issue was logged in the record book;
- At polling station #14 of electoral district #2 (Vake), the verification and vote counting devices were periodically malfunctioning, leading to delays in the voting process.
Violations of other voting procedures
- At polling station #15 of electoral district #64 (Senaki), a voter took the ballot from the registrar and placed it in the vote counting machine without casting their vote. In accordance with his request, the registrar issued a new ballot;
- At polling station #71 of electoral district #59 (Kutaisi), a ballot was damaged (the voter mistakenly colored another circle). The chairman did not provide a new ballot and the voter placed the same ballot in the vote counting machine;
- At polling station #27 of electoral district #1 (Mtatsminda), the registrar handed a voter a ballot which already had the respective circle for “Georgian Dream” colored in.
Unauthorized person at a polling station
At polling station #23 of electoral district #7 (Chugureti), an unauthorized individual was present and registered voters as they arrived at the polling station, passing the information to another person by phone. After this was highlighted by an ISFED observer, the violation was addressed, and the unauthorized individual left the polling station. A note was logged in the record book.
- Complaints and statements
As of 18:00, ISFED’s observers have filed 76 complaints at PECs, 31 complaints at DECs and logged 61 entries in the record book. One of the PEC complaints (Thessaloniki) was transferred to the Central Election Commission.
- Information about the observation mission
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the October 26, 2024 parliamentary election in all electoral districts across Georgia (excluding the occupied territories).
ISFED’s election observation mission consists of around 1,000 observers deployed inside of polling stations, 235 observers deployed outside of polling stations and 45 observers at polling stations abroad, as well as 73 observers deployed at District Election Commissions (DECs) and 85 mobile groups. ISFED operates data and incident analysis and processing centers at its headquarters, with 32 operators and 23 lawyers.
ISFED’s observation of the parliamentary election is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, where PVT observers are deployed to a randomly selected, nationally representative sample of polling stations. The outside observation of the polling stations draws on an identical methodology.
ISFED’s next statement will be released at 18:00.
ISFED's monitoring mission is made possible by the support of the European Union, the United States Agency for International Development (USAID), the Government of the United Kingdom, the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and the National Endowment for Democracy (NED). The opinions expressed herein belong solely to ISFED and do not necessarily reflect the views of the EU, USAID, UK, SIDA and NED.
1 This is based on reports from 95% of observers in ISFED’s PVT sample of polling stations in Georgia.