2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინა პერიოდის გარემოს შეფასება
2024 წლის 26 ოქტომბერს საქართველოში მორიგი საპარლამენტო არჩევნები გაიმართება. სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (შემდეგში - „სამართლიანი არჩევნები“) საპარლამენტო არჩევნების სრულმასშტაბიან მონიტორინგს განახორციელებს, როგორც წინასაარჩევნოდ, ისე არჩევნების დღესა და არჩევნების შემდგომ პერიოდში.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგი მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 73 საარჩევნო ოლქში, 2024 წლის 1 ივნისიდან დაიწყო. ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ და საარჩევნო პროცესებს ორგანიზაციის ცენტრალური და რეგიონული ოფისების წარმომადგენლები მუდმივ რეჟიმში აკვირდებიან. წინამდებარე ანგარიშში მიმოხილული და შეფასებულია ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური გარემო, საკანონმდებლო ჩარჩო - საარჩევნოდ განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებები, მათ შორის, ახლად დანერგილი ელექტრონული ტექნოლოგიები, მედიაგარემო, პოლიტიკური პარტიების საქმიანობა და საარჩევნო სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისთვის შექმნილი გარემო.
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებს გადამწყვეტი როლი ენიჭება ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისა და ევროკავშირში ინტეგრაციის თვალსაზრისით. ეს არჩევნები იქნება პირველი საპარლამენტო არჩევნები საქართველოს ისტორიაში, რომელიც:
- ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის ქვეშ გაიმართება. ევროინტეგრაციის გზაზე პროგრესის მისაღწევად, ევროკავშირის მიერ საქართველოსათვის გაცემულ 9 რეკომენდაციას შორის ერთ-ერთი თავისუფალი, სამართლიანი და კონკურენტული საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებაა;
- სრულად პროპორციული საარჩევნო სისტემით ჩატარდება, რამაც ხელი უნდა შეუწყოს საკანონმდებლო ორგანოში ამომრჩეველთა ნების უფრო პროპორციულად წარმოდგენას და პოლიტიკურ პლურალიზმს;
- ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით ჩატარდება. ხმის მიცემის თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვამ, პოლიტიკური ნების არსებობის შემთხვევაში, შესაძლოა დადებითი გავლენა მოახდინოს კენჭისყრის პროცესზე. ამასთანავე, მნიშვნელოვანია, ქვეყანა მზად შეხვდეს ამ მასშტაბის სიახლეს.
წინასაარჩევნო პერიოდი მნიშვნელოვნად დააზიანა საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ საქართველოს მოქალაქეთა ნების საწინააღმდეგოდ „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის მიღებამ. აღნიშნული კანონი ეწინააღმდეგება ქვეყნის ევროპულ და დემოკრატიულ განვითარებას და ეგზისტენციალურ საფრთხეს უქმნის სამოქალაქო საზოგადოებისა და კრიტიკული მედია ორგანიზაციების არსებობას. ამ გარემოებების გათვალისწინებით, საარჩევნო პერიოდი განსაკუთრებული გამოწვევებით არის გამორჩეული სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მუშაობისთვისაც. ამ ვითარებაში, საზოგადოების მხრიდან საარჩევნო პროცესების შეფასებისა და ნდობის მიზნით, კიდევ უფრო დიდი მნიშვნელობა ენიჭება არჩევნების მიუკერძოებელ დაკვირვებას.
„სამართლიანი არჩევნები“ საარჩევნო პროცესის სრულ მონიტორინგს 5 თვის განმავლობაში განახორციელებს, რომლის ფარგლებშიც საზოგადოებას პერიოდულად მიაწვდის სრულყოფილ ინფორმაციას წინასაარჩევნო მიგნებების თაობაზე. ამასთანავე, საარჩევნო დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში, მათი აღმოფხვრისა და მათზე რეაგირების მიზნით, წარადგენს საარჩევნო დავებს შესაბამის უწყებებში. საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, ორგანიზაცია შეიმუშავებს და წარმოადგენს რეკომენდაციებს. გარდა ხუთთვიანი წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგისა, ორგანიზაცია არჩევნების დღის დაკვირვებას მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 1400-მდე დამკვირვებლის მეშვეობით გეგმავს. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისიის მეთოდოლოგია ეფუძნება „სამოქალაქო ორგანიზაციების მიერ არჩევნებზე მიუკერძოებელი დაკვირვებისა და მონიტორინგის გლობალური პრინციპების დეკლარაციასა“[1] და ქცევის კოდექსს, როგორც ხელმომწერი ორგანიზაცია.

2024 Parliamentary Elections: Assessment of the Pre-election Environment
On October 26, 2024, parliamentary elections will be held in Georgia. The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) will conduct comprehensive monitoring of the elections, covering the pre-election period, election day, and the post-election period.
ISFED launched its monitoring mission across the country in 73 districts of Georgia on June 1, 2024. The central and regional offices of the organization continuously monitor political and electoral processes nationwide. The report below reviews and assesses the political environment in the country, the legal framework conditioned by the recent legislative changes, including the introduction of electronic technologies, the media environment, political parties' activities, and the enabling environment for election observer organizations.
The 2024 Parliamentary Elections are pivotal for Georgia's democratic development and European integration. These upcoming elections represent significant milestones in Georgia's history:
• They will be conducted under the status of an EU membership candidate country. Free, fair, and competitive elections are crucial in meeting one of the nine recommendations from the European Commission for Georgia to advance on the path to European integration.
• The elections will be held using a fully proportional system, ensuring that Georgian society's political preferences are accurately reflected in the legislature and promoting political pluralism.
• The elections will be held using electronic technologies. Modern voting technologies can enhance the voting process if appropriately adopted with political will. However, readiness for such a significant change is also essential.
Despite popular opposition, adopting the Law on Transparency of Foreign Influence has markedly worsened the pre-election period in Georgia. This legislation contradicts Georgia's European and democratic aspirations and poses an existential threat to media and civil society organizations. Against this backdrop, the pre-election phase is fraught with substantial challenges for observer organizations. Neutral and impartial monitoring of the elections is particularly crucial in this context.
ISFED will undertake a comprehensive monitoring effort spanning five months to oversee the entire election process and communicate its findings to the public. Should any violations be identified, ISFED will submit complaints to electoral dispute bodies to address these issues effectively. In its commitment to enhancing the electoral environment, ISFED will develop and propose recommendations for improvements to be made. ISFED plans to deploy up to 1400 observers across Georgia on election day to ensure thorough coverage. ISFED's monitoring methodology adheres strictly to the Declaration of Global Principles for Nonpartisan Election Observation and Monitoring by Citizen Organizations[1], as well as the Code of Conduct to which ISFED is a signatory.
[1] Global Network of Domestic Election Monitors. Declaration of Global Principles for Nonpartisan Election Observation and Monitoring by Citizen Organizations. Accessed June 23, 2024. https://gndem.org/declaration-of-global-principles#code-of-conduct-for-non-partisan-citizen-election-observers-and-monitors