„კონსერვატიული მოძრაობა/ალტ ინფოს“ საქმიანობა საქართველოს რეგიონებში
მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანება „კონსერვატიული მოძრაობა“ 2021 წლის 20 ნოემბერს გამართული ყრილობის შედეგად დაფუძნდა. პარტია საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ იმავე წლის 7 დეკემბერს დაარეგისტრირა. 2022 წლის 11 აპრილს პარტიის სახელწოდებაში ცვლილება შევიდა და მას „კონსერვატიული მოძრაობა/ალტ ინფო“ დაერქვა. პოლიტიკური გაერთიანების დამფუძნებლები ულტრაკონსერვატიული, პრორუსული ჯგუფის - „ალტ-ინფოს“ წარმომადგენლები არიან, რომლებიც ჯერ სოციალურ მედიაში აქტიურობდნენ, ხოლო შემდეგ მათ ტელევიზიაც შექმნეს. 2021 წლის 5 ივლისს ამავე ჯგუფის მიერ იყო ორგანიზებული ძალადობრივი, ჰომოფობიური აქცია, სადაც ჟურნალისტებისა და ოპერატორების მიმართ განხორციელებული ფიზიკური ძალადობის შემდეგ „ტვ პირველის“ ოპერატორი, ალექსანდრე ლაშქარავა, გარდაიცვალა.
„ალტ-ინფოს“ მჭიდრო კავშირი გააჩნია რუსული ულტრანაციონალისტური ნეოევრაზიონიზმის მიმდინარეობის წარმომადგენელ, კრემლთან დაახლოებულ ალექსანდრ დუგინთან. იგი არაერთხელ ყოფილა აღნიშნული ტელევიზიის სტუმარი. აღსანიშნავია, რომ დუგინი სოციალური ქსელით პოზიტიურად ეხმაურებოდა „ალტ-ინფოს“ წარმომადგენელთა მიერ პოლიტიკური პარტიის დაფუძნებასაც.
„კონსერვატიული მოძრაობა“, წესდების მიხედვით, მიზნად დამოუკიდებელი, სოციალური, ეროვნულ ღირებულებებზე დაფუძნებული, ქრისტიანულ - დემოკრატიული და კონსერვატიული იდეოლოგიის მქონე სახელმწიფოს ჩამოყალიბებას ისახავს. პარტიის მიერ წესდებით დეკლარირებულ მიზნებს შორისაა, ასევე, ქრისტიანობისა და მართლმადიდებლური ეკლესიის განსაკუთრებული სტატუსის განსაზღვრა ქართულ კანონმდებლობაში; მედიისა და განათლების სფეროში „გარე ჩარევის აკრძალვა“ და საზღვარგარეთიდან დაფინანსებული სტრუქტურების საქმიანობის საკანონმდებლო დონეზე კონტროლი. ამასთან, საგულისხმოა, რომ პარტიის წარმომადგენელთა ხედვები უფრო რადიკალურია, ვიდრე წესდებით დეკლარირებული მიზნები.
„კონსერვატიულმა მოძრაობამ“ შექმნიდან მალევე რეგიონული ქსელის ფორმირება დაიწყო. პარტიამ მოკლე ხანში მოახერხა რაიონული ოფისების გახსნაც. ქართული პოლიტიკური პარტიების დიდი ნაწილისგან განსხვავებით, რომლებიც ვერ ახერხებენ არასაარჩევნო პერიოდში რეგიონებში ოფისების ფართო ქსელით ოპერირებას, „კონსერვატიული მოძრაობის“ სწრაფად გააქტიურებამ ფინანსური შემოსავლების შესახებაც საზოგადოებაში კითხვები გააჩინა. „სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, პოლიტიკური გაერთიანების რეგიონული დანახარჯები, ოფისების იჯარასთან ერთად, ინვენტარისა და აღჭურვილობისთვის გაწეულ ხარჯებსა და ანაზღაურების გაცემასაც მოიცავდა.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის პოლიტიკური ფინანსების მონიტორინგის დეპარტამენტმა „კონსერვატიული მოძრაობა/ალტ ინფოს“ მხრიდან საქართველოს კანონმდებლობის რამდენიმე დარღვევა გამოავლინა. კერძოდ, პარტიამ ხარჯებისა და შემოწირულებების ნაწილი დამალა და სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში არ დაადეკლარირა. აღნიშნულზე რეაგირების მიზნით, მიმდინარე წლის 17 მაისს აუდიტის სამსახურმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიას მიმართა. 3 ივნისს კი სასამართლომ პოლიტიკური გაერთიანება 217 482 ლარით დააჯარიმა.
Საგულისხმოა, რომ პ/გ „კონსერვატიული მოძრაობა/ალტ-ინფოს“ ორგანიზებით, 2022 წლის 2 ივლისს აქცია გაიმართა, რომელიც მიზნად „თბილისი პრაიდის“ მიერ დაგეგმილი დახურული ფესტივალის ძალადობრივად ჩაშლას ისახავდა. პარტიის წარმომადგენლები აქციის ორგანიზებისთვის მხარდამჭერებისგან ფინანსურ დახმარებას ითხოვდნენ. კერძოდ, 22 და 23 ივნისს პარტიის ფეისბუქგვერდებზე გავრცელდა მოწოდება რეგიონებიდან ხალხის ტრანსპორტირების მიზნით თანხის შესაგროვებლად. მოწოდებას თან ახლდა საბანკო ანგარიშების რეკვიზიტები, რომელთა მიმღებად დაფიქსირებულია ზურაბ კობახიძე. საგულისხმოა, რომ ზურაბ კობახიძე პარტია „კონსერვატიული მოძრაობის“ მსხვილი შემომწირველია.
1. „კონსერვატიული მოძრაობის“ ადგილობრივი ოფისების ხელმძღვანელები
1.1. პოლიტიკური გამოცდილება
„კონსერვატიული მოძრაობის“ ადგილობრივი ორგანიზაციების ხელმძღვანელთა დიდი ნაწილი პარტიულ პოლიტიკაში გამოცდილებით არ გამოირჩევა. თუმცა, მათი ნაწილი წარსულში სხვა პოლიტიკურ პარტიაში ირიცხებოდა ან დამოუკიდებლად იღებდა არჩევნებში მონაწილეობას. მათ შორის:
- „კონსერვატიული მოძრაობის“ ლანჩხუთის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი, გია გოთუა, 1990-იან წლებში „ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის“ წევრი იყო.
- ახალქალაქის ოფისის ხელმძღვანელი, არარატ ქამალიანი, 2012 წლამდე ახალქალაქის გამგებლის წარმომადგენლის თანამდებობას იკავებდა. იგი, ასევე, ნინო ბურჯანაძის პარტიის ყოფილი წევრია. 2014 წლიდან კი ქამალიანი საჯარო სამსახურსა თუ პოლიტიკურ პარტიაში ბოლო დრომდე არ გამოჩენილა.
- თიანეთის მუნიციპალიტეტში პარტიის ოფისის თანახელმძღვანელი, ადომელ არაბული, 2021 წლის 2 ოქტომბრის მუნიციპალურ ორგანოთა არჩევნებში „მესამე ძალა-სტრატეგია აღმაშენებლის“ პარტიული სიით მონაწილეობდა.
- „უკანასკნელ მუნიციპალურ არჩევნებში დამოუკიდებელი კანდიდატის სტატუსით კენჭს იყრიდა თეთრიწყაროს ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერი, თამაზ ბექაურიც. ის მანამდე დასუფთავების სამსახურის უფროსის თანამდებობას იკავებდა და პარტია „ქართულ ოცნებას“ უჭერდა მხარს.
- მუნიციპალურ არჩევნებში მონაწილეობდა ოზურგეთის ოფისის ხელმძღვანელი, მამუკა ანდღულაძეც. იგი ადგილობრივ მე-14 მაჟორიტარულ ოლქში, საინიციატივო ჯგუფის სახელით, იყრიდა კენჭს, თუმცა კანდიდატურა „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ადგილობრივი ლიდერის, მარიკა ჩხიკვიშვილის, სასარგებლოდ მოხსნა.
„კონსერვატიული მოძრაობის“ ზოგიერთი ადგილობრივი ლიდერი წარსულში სხვა არაერთ პარტიასთან იყო დაკავშირებული. მათ შორის:
- ამბროლაურის ოფისის ხელმძღვანელი, გოჩა ხუციძე, „კონსერვატიულ მოძრაობამდე“ სხვადასხვა დროს „ეროვნულ-დემოკრატიულ პარტიას“, ,,საქართველოს მოქალაქეთა კავშირს", „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასა“ და „ქართულ ოცნებას“ წარმოადგენდა. უკანასკნელად იგი 2014 წელს, მმართველი პარტიის ნომინირებით, თვითმმართველ ქალაქ ამბროლაურის საკრებულოში ერთ-ერთი ადგილობრივი მაჟორიტარული ოლქიდან იქნა არჩეული.
- ხარაგაულის ოფისის ხელმძღვანელი, გიორგი (გოგი) ლაცაბიძე კი წარსულში მუნიციპალიტეტში „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსა“ და „სტრატეგია აღმაშენებლის“ ოფისებს ხელმძღვანელობდა.
„კონსერვატიული მოძრაობის“ ადგილობრივ ლიდერთა ნაწილი პარტიაში სხვა ულტრამემარჯვენე, კონსერვატიული/პრორუსული პარტიებიდან გადმოვიდა. მათ შორის, ლაგოდეხის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე, ვახტანგ ბარბაქაძე, წარსულში „ქართული მარშის“ წევრი იყო. წნორის ოფისის ხელმძღვანელი, გიორგი ხატიაშვილი, კი მანამდე „პატრიოტთა ალიანსს“ წარმოადგენდა.
1.2. ბიზნესსაქმიანობა
„კონსერვატიული მოძრაობის“ ადგილობრივ ლიდერთა ნაწილი ბიზნესსაქმიანობითაც არის დაკავებული. მათ შორის:
- რუსთავის ოფისის ხელმძღვანელს, მერაბ გიგანს, შპს „გიგანი-707“ აქვს დაფუძნებული. გიგანი ფლობს წილს შპს „ტექნომეტალშიც“. ყოფილ შპს „ვიქტორია +“-ში, სადაც გიგანს 25%-იანი წილი ჰქონდა, იგი ბიზნესპარტნიორობას უწევდა ალექსანდრე ქარდავას, რომელიც „კონსერვატიული მოძრაობის“ გენერალური მდივნის, გიორგი ქარდავას, ძმაა. შპს „ვიქტორია+“-ს ერთი ტენდერიც აქვს მოგებული 2014 წელს.
- ბათუმის ოფისის ხელმძღვანელი, გოგი ქადიძე, შპს „მეტამორფოზას“ დირექტორია, რომელიც იმავე მისამართზეა რეგისტრირებული, სადაც „კონსერვატიული მოძრაობის“ ბათუმის ოფისია განთავსებული. ქადიძე, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიხედვით, ინდივიდუალური მეწარმეცაა. იგი ქსელური მარკეტინგითაა დაკავებული.
- ლანჩხუთის ოფისის ხელმძღვანელმა, გია გოთუამ, ბიზნესსაქმიანობა რუსეთში დაიწყო. საქართველოში მან საკუთარი შპს - „ივერია 7“ დააფუძნა, რომლის განვითარებითაც ამ დრომდეა დაკავებული და არაერთ ტენდერშიც მონაწილეობს.
- ახალქალაქის ოფისის ხელმძღვანელი, არარატ ქამალიანი, რამდენიმე უძრავ ქონებასთან ერთად, მცირე ბიზნესსაც (სასურსათო მაღაზია) ფლობს.
1.3. საჯარო აქტივობები
„კონსერვატიული მოძრაობის“ ადგილობრივი ორგანიზაციების ლიდერთა ნაწილი უცნობია ადგილობრივი მოსახლეობისთვის და ისინი წარსულში არ გამოირჩეოდნენ საჯარო აქტივობებით. თუმცა, მათი ნაწილი აქტიურად გამოხატავდა კონსერვატიულ, ჰომოფობიურ, ანტიდასავლურ და პრორუსულ გზავნილებს სოციალური მედიის მეშვეობით. ადგილობრივი ოფისების ხელმძღვანელთა ნაწილი აქტიურად მონაწილეობდა 2021 წლის 5 ივლისის ძალადობრივ აქციაშიც. მათ შორისაა რუსთავის ოფისის ხელმძღვანელი მერაბ გიგანი, რომელიც ძალადობრივ მოწოდებებს აჟღერებდა. აღნიშნულ აქციაში აქტიურად იყო ჩართული წალკის ოფისის ხელმძღვანელი, გირშელ ბუცხრიკიძეც.
2. „კონსერვატიული მოძრაობის“ საქმიანობა და გაწეული ხარჯები რეგიონებში
2.1. ოფისების გახსნა მუნიციპალიტეტებში
„კონსერვატიულმა მოძრაობამ“ რეგიონებში ოფისების აქტიურად გახსნა 2022 წლის იანვარში დაიწყო. პარტიამ რაიონული ოფისები გახსნა როგორც მუნიციპალურ ცენტრებში, ისე მუნიციპალიტეტების სხვა დასახლებებში. მათ შორის, ოფისები გაიხსნა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ დარჩელსა და მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხაიშშიც. აჭარის რეგიონის ორ მუნიციპალიტეტში, ხულოსა და შუახევში, ადგილობრივი მოსახლეობის წინააღმდეგობის შემდეგ ოფისები ფართის მესაკუთრეთა ინიციატივით დაიხურა. ამ დროისთვის საქართველოს მასშტაბით პარტიის 64 ოფისი არის გახსნილი.
ხულოსა და შუახევის მუნიციპალიტეტებში „კონსერვატიული მოძრაობის“ ოფისები ადგილობრივი მოსახლეობის წინააღმდეგობის შედეგად მალევე დაიხურა. დაბა ხულოში ფართის მეპატრონემ, დათო სოლომონიძემ, კუთვნილი ფართის აღნიშნული პარტიისთვის მიქირავებაზე უარი თქვა. მან ,,სამართლიან არჩევნებთან“ საუბრისას განაცხადა, რომ არ იცოდა „კონსერვატიული მოძრაობა“ რა პრინციპითა და მიმართულებით მუშაობდა და ზეპირსიტყვიერი შეთანხმების შედეგად ამიტომ დათანხმდა თანამშრომლობას, სამომავლოდ ხელშეკრულებით გაგრძელების პერსპექტივით. შუახევის მუნიციპალიტეტში კი „კონსერვატიული მოძრაობის“ ოფისი მხოლოდ 2 დღით გაიხსნა, ბანერები განთავსდა, თუმცა ფუნქციონირება საზოგადოებრივი პროტესტისა და მეპატრონის გადაწყვეტილებით ვეღარ გააგრძელა. ფართის მფლობელმა, დავით დავითაძემ, „სამართლიან არჩევნებთან“ საუბრისას განაცხადა, რომ აღნიშნული პოლიტიკური გაერთიანება ზვიად ძიძიგურის პარტია ეგონა და როგორც კი გაიგო, რომ სხვები იყვნენ, შეწყვიტა ურთიერთობა. აგრეთვე, აღნიშნა, რომ არ მოსწონდა მათი შეხედულებები ისლამთან დაკავშირებითაც.
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში „კონსერვატიულმა მოძრაობის“ ოფისის მეიჯარემ პარტიასთან საიჯარო ხელშეკრულება ვადამდე გააუქმა. თუმცა, „სამართლიანი არჩევნების“ ინფორმაციით, ხელშეკრულების პირობების შესაბამისად, მან პარტიას ოფისის გამოთავისუფლებისთვის ორთვიანი ვადა მისცა. აღნიშნული ვადის ამოწურვამდე ზუგდიდში პარტიის წარმომადგენლობა აგრძელებს დაქირავებულ ოფისში მუშაობას.
2.2. ადგილობრივი მოსახლეობის საპასუხო ქმედებები
„კონსერვატიული მოძრაობის“ ოფისების გახსნის მზარდი ტემპის პარალელურად, მოსახლეობაში საპროტესტო განწყობები გაღვივდა იმ მუნიციპალიტეტების ნაწილშიც, სადაც პარტიის ოფისი დღემდე ფუნქციონირებს. ადგილობრივები მკაფიოდ უსვამდნენ ხაზს თავიანთ უარყოფით დამოკიდებულებას, მათი ხედვით, ეროვნული ინტერესებისთვის საზიანო პოლიტიკური ძალის მიმართ. აჭარის რეგიონში პროტესტის მიზეზად დასახელდა პარტიის წარმომადგენელთა ისლამოფობიური განწყობებიც.
ბათუმის ოფისის გახსნიდან რამდენიმე დღეში, 28 თებერვალს, ოფისის შენობასა და მასზე გაკრულ ბანერებზე ანტიპუტინისტური ნახატები და წარწერები გაჩნდა („პუტინი მტერია“, „რუსეთი ოკუპანტია“ და სხვ.). მწვავე რეაქციები იყო „კონსერვატიული მოძრაობის“ ფოთისა და ჩოხატაურის წარმომადგენლობებშიც. მოსახლეობამ პარტიის ბანერებზე უკრაინის მხარდამჭერი მოწოდებები განათავსა.
მწვავე დაპირისპირება იყო ზუგდიდშიც. 18 მარტს უცნობმა პირებმა უკრაინის დროშის ფერებში მოხატეს „კონსერვატიული მოძრაობის“ ოფისის კედლები, ადგილზე გადაღების მიზნით მისულ „მთავარი არხის“ ოპერატორს და ჟურნალისტს კი ფიზიკურად 15-მდე ადამიანი გაუსწორდა, მათ შორის იყო ოფისის ხელმძღვანელი გია გულუაც.
ოფისის გახსნას მოსახლეობა და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები ხმაურიანი აქციით შეხვდა ქობულეთშიც, რაც მოგვიანებით სიტყვიერ დაპირისპირებაში გადაიზარდა.
მშვიდობიანი აქციების საშუალებით გააპროტესტეს ოფისების გახსნა გურჯაანსა და ოზურგეთშიც.
2.3. საიჯარო ხელშეკრუკლების პირობები
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ ერთ-ერთი ფიზიკური პირისგან, რომელთანაც „კონსერვატიულმა მოძრაობამ“ საიჯარო ხელშეკრულება გააფორმა, აღნიშნული დოკუმენტი მოიპოვა. ხელშეკრულება, რომელიც 11 თვის ვადით გაფორმდა (მხარეებს მიენიჭათ საიჯარო ხელშეკრულების ვადაზე ადრე შეწყვეტის უფლება, თუკი მეორე მხარეს ორი თვით ადრე გააფრთხილებდნენ), მეტად ხელსაყრელ პირობებში მეიჯარეს აყენებს. ხელშეკრულების მიხედვით, მოიჯარეს („კონსერვატიული მოძრაობა“) მიენიჭა უფლებამოსილება, მეიჯარისგან წინასწარი თანხმობის მიღების შემთხვევაში, ფართში ჩაეტარებინა სარემონტო სამუშაოები და განეთავსებინა ობიექტის ფუნქციონირებისათვის აუცილებელი ინვენტარიც. ამასთან, მოიჯარე აცხადებდა და იძლეოდა გარანტიას, რომ არ ექნებოდა პრეტენზია მის მიერ რემონტზე დახარჯულ თანხაზე. ხელშეკრულების თანახმად, ეს თანხა არ გამოიქვითებოდა საიჯარო ქირიდან და ვერც მომავალში გახდებოდა მოიჯარის პრეტენზიის საფუძველი. აგრეთვე, ფართზე მყარად მიმაგრებული ნივთები, რომლებიც გამოცვლილი ან განახლებული იქნებოდა მოიჯარის მიერ, ხელშეკრულების ვადის გასვლის ან ვადამდე შეწყვეტის შემთხვევაში, უნდა დარჩენილიყო მეიჯარის საკუთრებაში მოიჯარისთვის კომპენსაციის გადახდის გარეშე.
2.4. ოფისებზე დანახარჯები
„კონსერვატიული მოძრაობის“ მიერ ადგილობრივ ოფისებზე გაწეული საიჯარო დანახარჯის სიდიდე განსხვავდება მუნიციპალიტეტების მიხედვით და დამოკიდებულია როგორც დასახლების ტიპზე, ისე ოფისის მდებარეობაზე, ფართის სიდიდესა და მდგომარეობაზე. ყოველთვიურად გადასახდელი ქირის მოცულობა მაქსიმალურ მაჩვენებელს მსხვილ ქალაქებში აღწევს. მათ შორის, ქალაქ რუსთავში პარტიის მიერ დაქირავებული ოფისის საიჯარო თანხა 1500 ლარს შეადგენს. შედარებით დაბალია პარტიის მიერ დაბებსა და მცირე ქალაქებში დაქირავებული ოფისების საიჯარო თანხა, რაც, ხარაგაულის, თეთრიწყაროს, ნინოწმინდისა და საგარეჯოს მაგალითზე, 400-500 ლარს უტოლდება.
გარდა ოფისების იჯარაში გაწეული ხარჯებისა, „კონსერვატიულ მოძრაობას“ მათი ოპერირებისათვის სხვა ხარჯების გაწევაც უწევს. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურიდან მიღებული ინფორმაციის მიხედვით, პარტიის რეგიონული ოფისების რემონტის მიზნით დაიხარჯა 2 500 ლარი, ხოლო ბრენდირების მიზნით 66 411 ლარი. აღნიშნული ხარჯების შესახებ ინფორმაცია პოლიტიკურმა გაერთიანებამ მხოლოდ, მათი აქტივობების შესწავლის საფუძველზე, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ მოთხოვნის შემდეგ წარადგინა. პარტიის წარმომადგენელთა მიერ აუდიტის სამსახურისთვის მიწოდებული ინფორმაციის თანახმად, მოცემული ხარჯები გაწეული იქნა პარტიის მხარდამჭერი სხვადასხვა ფიზიკური და იურიდიული პირის მიერ. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ „სამართლიანი არჩევნების“ ინფორმაციით, პოლიტიკური გაერთიანების ზოგიერთი ოფისისთვის, მათ შორის ლაგოდეხში, საკუთარი ხარჯებით შეძენილი იქნა ავეჯი და ტექნიკური აღჭურვილობაც.
2.5. შრომის ანაზღაურება
„სამართლიანი არჩევნების“ შესწავლის საფუძველზე დადგინდა, რომ „კონსერვატიული მოძრაობა“ მუნიციპალიტეტებში შრომით ანაზღაურებებსაც გასცემს. ამასთან, როგორც ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში ორგანიზაციის წარმომადგენლის მიერ მოპოვებული ინფორმაციით ირკვევა, პარტია ანაზღაურებას გასცემს როგორც ოფისის ხელმძღვანელზე, ისე იქ მომუშავე პერსონალზეც. მაგალითად, ლანჩხუთის ოფისის ხელმძღვანელის ყოველთვიური ანაზღაურება, მიმდინარე წლის აპრილში მოპოვებული ინფორმაციით, დაახლოებით 1500 ლარს შეადგენდა. ამასთან, ოფისში ტექნიკურ პერსონალად დასაქმებული იყო 1 თანამშრომელი, რომლის ანაზღაურებაც უცნობია. „კონსერვატიული მოძრაობის“ ლაგოდეხის ოფისში, სავარაუდოდ, 5 თანამშრომელი იყო დასაქმებული: თავმჯდომარე, თანათავმჯდომარე, საზოგადოებასთან ურთიერთობაზე პასუხისმგებელი პირი და ორი ოფის-მენეჯერი. არსებული ინფორმაციით, თავმჯდომარის ანაზღაურება 1000 ლარს, ხოლო დანარჩენი თანამშრომლების 500 ლარს შეადგენდა. ინფორმაციის მიღების დროისათვის პარტიის ხარაგაულის ოფისში, სავარაუდოდ, 4 ადამიანი იყო დასაქმებული, რომელთა ანაზღაურება 800-დან 1000 ლარამდე მერყეობდა.
3. „კონსერვატიული მოძრაობის“ შემოწირულებები
3.1. დეკლარირებული ფინანსური შემოწირულებები (თებერვალი-ივნისი, 2022)
„კონსერვატიულმა მოძრაობამ“ 2022 წლის თებერვალ-ივნისში, შემოწირულებების სახით, 277 959 ლარის დაფინანსება მიიღო. აუდიტის სამსახურის მონაცემების მიხედვით, პირველად თანხა პარტიას მიმდინარე წლის 16 თებერვალს შესწირეს. ამ დღეს პოლიტიკურ გაერთიანებას თანხა ერთდროულად 36-მა ფიზიკურმა პირმა შესწირა. მომდევნო მსგავსი მასშტაბური შემოწირულებების მიღება პარტიას 16 მარტს, 15 აპრილს, 16 მაისს და 15 ივნისს უფიქსირდება, როდესაც გაერთიანებას თანხა 35-დან 44-მდე ადამიანმა გადაურიცხა. პარტიის ანგარიშზე ფართო შემოწირულებების ასახვის მსგავსი ხასიათი მიუთითებს, რომ ეს პროცესი ცენტრალურ დონეზეა ორგანიზებული.
„კონსერვატიული მოძრაობისათავის“ შემომწირველთა მიერ თანხის გადარიცხვის თარიღი და რაოდენობა (თებერვალი-ივნისი, 2022)
3.2. პარტიის ოფიციალური შემომწირველები
„კონსერვატიულ მოძრაობას“ მიმდინარე წლის თებერვალ-ივნისის პერიოდში თანხა 85-მა ფიზიკურმა პირმა შესწირა. მათგან 43 (50.6%) პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის ოფისის ხელმძღვანელია. მოცემულ პერიოდში პარტიის სასარგებლოდ თანხა ერთმა ფიზიკურმა პირმა შვიდჯერ, ორმა - ექვსჯერ, 20-მა - ხუთჯერ, 18-მა - ოთხჯერ, 15-მა - სამჯერ, 8-მ - ორჯერ, ხოლო 21-მა ერთხელ გაიღო. ყველაზე მეტი თანხა „კონსერვატიულ მოძრაობას“ ზურაბ კობახიძემ და გოგა თუხარელმა შესწირეს. მათ სხვადასხვა ადგილობრივი ორგანიზაციის ხელმძღვანელები და ბიზნესმენი ზეზვა ჩანქსელიანი მოჰყვებიან. პარტიის შემომწირველთა ნაწილი შპს-ს ფლობს ან ინდივიდუალურ მეწარმედ არის რეგისტრირებული. ამასთან, შემომწირველთა ნაწილის ფინანსური შესაძლებლობები, „სამართლიანი არჩევნების“ რაიონულ წარმომადგენელთა შესწავლით, ეჭვს იწვევს.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ მიმდინარე წლის ივნისში სხვადასხვა ფეისბუქპროფილზე „კონსერვატიული მოძრაობის“ ყველაზე მსხვილი შემომწირველის, ზურაბ კობახიძის, პირადი საბანკო ანგარიშის მეშვეობით, პრაიდის კვირეულის წინააღმდეგ აქციისთვის თანხის შეგროვების შემთხვევები გამოავლინა. გამოქვეყნებული პოსტები იდენტურია და მას პარტიის ერთ-ერთი ლიდერის, ზურაბ მახარაძის, ვიდეომიმართვა ახლავს.
3.3. უკანონო შემოწირულებები
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა „კონსერვატიული მოძრაობა/ალტ ინფოს“ მიერ უკანონო შემოწირულებების მიღების ფაქტები გამოავლინა, რის საფუძველზეც პარტია 218 ათასი ლარით დაჯარიმდა. უკანონო შემოწირულების ჯამურმა თანხამ 72 494 ლარი შეადგინა. მათ შორისაა სხვადასხვა პირის მიერ რეგიონული ოფისების რემონტის მიზნით გაწეული ხარჯი 2 500 ლარის ოდენობით, ხოლო რეგიონული ოფისების ბრენდირების მიზნით - 66 411 ლარის ოდენობით, ასევე, მეიჯარის მიერ იჯარის თანხის გადახდისგან გათავისუფლების ღირებულება - 3 583 ლარი.
„კონსერვატიულმა მოძრაობამ“ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს 2021 წელს ფინანსური ბრუნვის შესახებ ინფორმაცია დაუმალა. როგორც სამსახურიდან „სამართლიანი არჩევნებისთვის“ მოწოდებული ინფორმაციიდან ირკვევა, 2022 წლის 31 იანვარს პარტიამ წარადგინა განცხადება 2021 წელს ფინანსური ბრუნვის არარსებობის შესახებ. თუმცა, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის პოლიტიკური ფინანსების მონიტორინგის დეპარტამენტის შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ 2021 წლის დეკემბერში პარტიის წარმომადგენლები ატარებდნენ იმგვარ პოლიტიკურ აქტივობებს, რაც დაკავშირებული იყო ფინანსური ხარჯების გაწევასთან. კერძოდ, რეგიონებში ოფისების გახსნის ამსახველ ფოტო და ვიდეომასალებში ფიგურირებდა სარეკლამო-სააგიტაციო ბანერები, პარტიის სიმბოლიკიანი ალმები და ბრენდირებული ტანსაცმელი.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მასალების მიხედვით, წარდგენილ საფინანსო დეკლარაციაში პარტიამ ოფისების იჯარასთან დაკავშირებული ინფორმაციაც მნიშვნელოვანი დარღვევებით ასახა. სამსახურის მხრიდან მოთხოვნის შემდეგ მისთვის დამატებით მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად გაირკვა, რომ პარტიის მხარდამჭერებმა განახორციელეს ზუგდიდისა და ხობის ოფისების რემონტი. რამდენიმე ეტაპად წარდგენილი ინფორმაციის შედეგად, ასევე, დადგინდა, რომ პარტიის 59 ოფისის ბრენდირებისთვის 66 411 ლარი დაიხარჯა.
„კონსერვატიულმა მოძრაობამ“ ზუგდიდში, ხობში, დმანისსა და რუსთავში ოფისები საიჯარო ხელშეკრულების გაფორმებამდე გახსნა. ხელშეკრულების ვადა კი ათვლილი იქნა მისი ხელმოწერის დღიდან. საიჯარო ვალდებულებების გარეშე განკარგვის ღირებულება ჯამში 3 583 ლარს შეადგენდა, რაც არ იყო დეკლარირებული სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში და ამდენად, უკანონო შემოწირულებას წარმოადგენს.
პუბლიკაციის გამოქვეყნება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და ფონდ ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის (NED) მხარდაჭერით. სტატიის შინაარსზე პასუხისმგებელია მხოლოდ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED) და გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ ასახავდეს დონორების პოზიციას.

Activities of the "Conservative Movement/Alt Info" in the regions of Georgia
The political union of citizens – The Conservative Movement - was founded as a result of the gathering held on November 20, 2021. The party was registered by the National Public Registry Agency on December 7 of the same year. On April 11, 2022, the name of the party was changed to "Conservative Movement/Alt Info". The founders of the political union are representatives of the ultra-conservative, pro-Russian group - "Alt-Info", who were active on social media at first and later created a television channel. On July 5, 2021, a violent, homophobic rally was organized by aforementioned group, in which physical violence against media representatives caused the death of Alexander Lashkarava, a TV Pirveli cameraman.
"Alt-Info" has a close relationship with the Kremlin-connected Alexander Dugin, who is a representative of Russian ultra-nationalist neo-Eurasianism movement. More than once, he has been a guest of the mentioned television. It is worth noting that in the social network Dugin responded positively to the establishment of a political party by Alt-Info representatives.
According to the statute, the Conservative Movement aims to establish an independent, social state based on national values, with a Christian-democratic and conservative ideology. Among the goals declared by the party in its charter is also the determination of the special status of Christianity and the Orthodox Church in the Georgian legislation; "Prohibition of external interference" in the field of media and education and legal control of the activities of structures financed from abroad. In addition, it is significant that the views of the party representatives are more radical than the goals declared in the statute.
Conservative Movement started forming a regional network shortly after its creation. The party managed to open district offices in a short period. Unlike most of the Georgian political parties, which are unable to operate with a wide network of offices in the regions during the non-election period, the rapid activation of the "conservative movement" has raised questions in the public about financial income. According to ISFED, the regional expenses of the political union included the rent of offices, expenses incurred for inventory and equipment, and compensation payments.
The Department of Political Finance Monitoring of the State Audit Service revealed several violations of Georgian legislation by the Conservative Movement/Alt Info. In particular, the party hid part of the expenses and donations and did not declare them to the State Audit Service. In order to respond to this, on May 17 of this year, the audit service applied to the Administrative Affairs Board of the Tbilisi City Court. On June 3, the court fined the political union with 217,482 GEL.
It is significant to mention that on July 2, 2022 a rally was organized by the Conservative Movement/Alt-Info, which aimed to violently disrupt the closed festival organized by Tbilisi Pride. Party representatives requested financial assistance from supporters for organizing the rally. In particular, on June 22 and 23, a message was spread on the party's Facebook pages to collect finances for the purpose of transporting supporters from regions. The message included bank account numbers, the recipient of which is Zurab Kobakhidze. It is worth mentioning that Zurab Kobakhidze is a big donor to the Conservative Movement party.
1.Heads of local offices of the Conservative Movement.
1.1. Political experience
Most of the heads of the local organizations of the Conservative Movement do not have experience in party politics. However, some of them have been members of other political parties in the past or have participated in the elections independently. Among them are:
- The head of the Lanchkhuti district organization of the Conservative Movement, Gia Gotua, was a member of the National Democratic Party in the 1990s.
- The head of the Akhalkalaki office, Ararat Kamalani, was the representative of the Akhalkalaki Gamgebeli until 2012. He is also a former member of Nino Burjanadze’s party. Since 2014, Kamalani has not appeared in public service or political parties until recently.
- The co-head of the party office in Tianeti municipality, Adomel Arabuli, participated in the municipal elections on October 2, 2021 with the Third Force-Strategy Agmashenebeli party list.
- In the last municipal elections, the leader of the local organization of Tetritskaro, Tamaz Bekauri, also ran as an independent candidate. He was previously the head of cleaning services and supported the Georgian Dream.
- The head of the Ozurgeti office, Mamuka Andghuladze, also participated in the municipal elections. He ran for the local 14th majoritarian district on behalf of the initiative group, but his candidacy was withdrawn in favor of one of the local leaders of Georgian Dream, Marika Chkhikvishvili.
Some of the local leaders of the Conservative Movement have been associated with a number of different parties in the past. Among them are:
- The head of the Ambrolauri office, Gocha Khutsidze, represented the National Democratic Party, Union of Georgian Citizens, United National Movement and Georgian Dream at various times before the Conservative Movement. He was elected to the self-governing city council of Ambrolauri from one of the local majoritarian constituencies by the nomination of the ruling party. Previously, he was elected to the Sakrebulo [City Council] of the self-governing city of Ambrolauri in 2014 from one of the local single-mandate constituencies. He was nominated by the ruling party.
- Giorgi (Gogi) Latsabidze, the head of the Kharagauli office, previously headed the offices of Democratic Movement - United Georgia and Strategy Agmashenebeli in the municipality.
Some of the local leaders of the Conservative Movement joined the party from other ultra-right, conservative/pro-Russian parties. Among them is Vakhtang Barbakadze, the chairman of Lagodekhi district organization, who is a former member of the Georgian March. Giorgi Khatiashvili, the head of Tsnori's office, previously represented the Alliance of Patriots of Georgia.
1.2. Business activity
Some of the local leaders of the conservative movement are also engaged in business activities. Among them are:
- The head of the Rustavi office, Merab Gigani, founded Gigani-707 LLC. Gigani also owns a share in Technometal LLC. Gigani owned a 25% share In the Victoria + LLC, his business partner was Alexander Kardava, who is the brother of the General Secretary of the Conservative Movement, Giorgi Kardava. Victoria+ LLC has won one tender in 2014.
- The head of the Batumi office, Gogi Kadidze, is the director of Metamorphosa LLC, which is registered at the same address as the Batumi office of the Conservative Movement. According to the National Public Registry Agency, Kadidze is also an individual entrepreneur. He is engaged in network marketing.
- The head of Lanchkhuti office, Gia Gotua, started his business activities in Russia. He founded his own LLC - Iveria 7 in Georgia, in which he is currently engaged in, the LLC also participates in many tenders. The head of the Akhalkalaki office, Ararat Kamalani, owns a small business (a grocery store) along with several real estates.
1.3. Public Activity
Some leaders of the local organizations of the Conservative Movement are unknown to the local population; they've also not been distinguished by public activities in the past. However, some of them actively expressed conservative, homophobic, anti-Western and pro-Russian messages through social media. Some of the heads of local offices actively participated in the violent rally of July 5, 2021. Among them is the head of the Rustavi office, Merab Gigani, who was spreading messages inciting violence. The head of the Tsalka office, Girshel Butskhrikidze, was also actively involved in the previously-mentioned rally.
2. Activities of the Conservative Movement and expenses incurred in the regions
2.1. Establishing offices in municipalities
The conservative movement started actively opening offices in regions since January 2022. The party opened district offices both in the centers and other settlements of the municipalities. Among them are offices that were opened in Darcheli and Khaishi, villages of the Zugdidi and Mestia municipalities respectively. Offices were closed at the initiative of the landlords after the local population opposed their opening in two Adjara municipalities, Khulo and Shuakhevi. At the moment, 65 offices of the party have been opened throughout Georgia.
The offices of the Conservative Movement in the municipalities of Khulo and Shuakhevi were soon closed as a result of the opposition of the local population. Dato Solomonidze, the owner of one of the offices in Khulo, refused to rent his property to the mentioned party. While speaking to ISFED, he stated that he didn’t know the principle and direction of the Conservative Movement and therefore agreed to cooperate by having a verbal agreement, with the prospect of continuing the agreement with a contract in the future. The Shuakhevi municipality office of the Conservative Movement was open for only two days, but it could not continue its operation due to public protest and the owner's decision. The owner of the space, Davit Davitadze, told ISFED that he thought the mentioned political association was Zviad Dzidziguri's party and that he stopped the partnership as soon as he found out otherwise. He also noted that he did not like their views on Islam.
The tenant of the Conservative Movement office in Zugdidi municipality canceled the lease agreement with the party before the deadline. However, according to ISFED, in accordance with the terms of the contract, he gave the party two months to vacate the office. The party’s representatives continue their work in the office until the expiration of the mentioned term.
2.2. Retaliatory actions of the local population
In parallel with the growing pace of new Conservative Movement offices, protest spirit were stirred up among the population in the municipalities where the party offices are still functioning. Locals clearly emphasized their negative attitude towards a political force that, in their view, is harmful to national interests. Islamophobic attitudes of the party representatives were also named as the reason for the protest in Adjara.
A few days after the opening of the Batumi office, on February 28, anti-Putin paintings and inscriptions appeared on the office building and banners ("Putin is the enemy", "Russia is an occupier", etc.). There were sharp reactions towards the Poti and Chokhatauri representatives of the Conservative Movement. Residents placed pro-Ukraine messages on the party’s banners.
There was a serious confrontation in Zugdidi as well. On March 18, unknown individuals painted the walls of the Conservative Movement office in the colors of the Ukrainian flag. When the Mtavari TV operator and journalist came to the location to film the incident they were physically assaulted by 15 people, including the head of the office, Gia Gulua.
Residents and representatives of opposition parties met the Kobuleti office opening with a noisy rally, which later turned into a verbal confrontation.
The Gurjaani and Ozurgeti office openings were protested peacefully.
2.3. Terms of the lease agreement
ISFED obtained the lease agreement from one of the individuals with whom the Conservative Movement signed the agreement. The contract, which was signed for a period of 11 months (the parties were given the right to terminate the lease contract early if they gave the other party two months notice), puts the lessee in very favorable conditions. According to the agreement, the lessee (Conservative Movement) was granted the authority, upon receiving the prior consent of the lessor, to carry out repair works in the space and to place the inventory necessary for the operation of the facility. In addition, the lessor declared and gave a guarantee that he would not have any claim for the amount spent on repairs. According to the agreement, this amount would not be deducted from the rent and would not become the basis of the lessor’s claim in the future. Also, items permanently attached to the premises, which would be replaced or renewed by the lessor, in case of expiration or early termination of the contract, should remain in the property of the lessee without payment of compensation to the lessor.
2.4. Office Expenses
The amount of rental expenses incurred by the Conservative Movement on local offices varies by municipality and depends on the type of settlement, as well as the location of the office, the size and condition of the space. The amount of monthly rent reaches its maximum in big cities. Among them, the lease amount of the office rented by the party in the city of Rustavi is 1500 GEL. The rental amount for the offices rented by the party in townships and small cities is relatively low, which, for example, in Kharagauli, Tetritskaro, Ninotsminda and Sagarejo, is equal to 400-500 GEL.
In addition to the costs incurred in renting the offices, the Conservative Movement has to pay other costs for their operation. According to the information received from the State Audit Service, 2,500 GEL was spent for the repair of the party's regional offices, and 66,411 GEL for branding. The political union submitted the information about the mentioned expenses only after the request of the State Audit Service, based on the study of their activities. According to the information provided by the party's representatives to the audit service, these expenses were incurred by various individuals and legal entities supporting the party. In addition, it should be noted that, according to the information of ISFED, furniture and technical equipment were purchased at their own expense for some offices of the political union, including the one in Lagodekhi.
2.5. Salary
Based on the study of ISFED, it was determined that the Conservative Movement also provides labor compensation in municipalities. In addition, as it turns out from the information obtained by the representative of the organization in some municipalities, the party pays both the head of the office and the staff working there. For example, according to the information obtained in April of this year, the monthly salary of the head of the Lanchkhuti office was about 1500 GEL. In addition, 1 employee was working as technical staff in the office, whose remuneration is unknown. In the Lagodekhi office of the Conservative Movement, 5 employees were allegedly employed: a chairperson, a co-chairperson, a person responsible for public relations and two office managers. Based on the available information, the remuneration of the chairperson was 1000 GEL, and the rest of the employees were 500 GEL. At the time of receiving the information, there were probably 4 people employed in the office of the party in Kharagauli, whose salary ranged from 800 to 1000 GEL.
3. Conservative Movement donations
3.1. Declared financial donations (February-June, 2022)
In February-June 2022, "Conservative Movement" received 277,959 GEL of funding in the form of donations. According to the data of the audit service, the money was donated to the party for the first time on February 16 of this year. On this day, 36 individuals donated money to the political union simultaneously. The next similar large-scale donations to the party were recorded on March 16, April 15, May 16 and June 15, when 35 to 44 people transferred money to the union. The similar nature of large donations on the party account indicates that this process is organized at the central level.
Date and amount of funds transferred by donors of "Conservative Movement" (February-June, 2022)
* Note: The most frequently donated amount
3.2. Official party donors
85 individuals donated money to the Conservative Movement in February-June of this year. 43 (50.6%) of them are heads of the office of the party's local organization. In the given period, one individual donated money to the party seven times, two donated six, 20 - five, 18 - four, 15 - three, 8 - twice and 21 - once. Zurab Kobakhidze and Goga Tukhareli donated the most money to the "Conservative Movement" in the form of a one-time donation. They are followed by heads of various local organizations and businessman Zezva Chankseliani. Some of the party's donors own LLCs or are registered as individual entrepreneurs. In addition, according to the study of the district representatives of ISFED, the financial capabilities of some of the donors raises doubts.
In June of this year, ISFED revealed cases of collecting money to finance action against Pride Week through the personal bank account of the largest donor of the Conservative Movement, Zurab Kobakhidze, on various Facebook profiles. The published posts are identical and are accompanied by a video address of one of the leaders of the party, Zurab Makharadze.
(Photo - “We are collecting money to transport people from the regions to protest the gay festival, our account details: JSC TBC BANK - Bank code: TBCBGE22; Name of recipient: ZURAB KOBAKHIDZE; Account number: GE02TB7534945064300031; BANK OF GEORGIA - Bank code: BAGAGE22; Name of recipient: KOBAKHIDZE ZURAB; Account number: GE76BG0000000528156488)
3.3. Illegal donations
The State Audit Service revealed cases of illegal donations received by the Conservative Movement/Alt Info, on the basis of which the party was fined with 218 thousand GEL. The total amount of illegal donations was 72,494 GEL. Among them are costs incurred by various people to repair regional offices costing 2,500 GEL, branding the offices - which took 66,411 GEL, as well as the cost of exemption from paying rent by the lessee - 3,583 GEL.
The Conservative Movement hid information about financial turnover in 2021 from the State Audit Office. As it turns out from the information provided by the Office to the ISFED, on January 31, 2022, the party submitted a statement about the absence of financial turnover in 2021. However, as a result of the study of the political finance monitoring department of the State Audit Service, it was established that in December 2021, the party representatives conducted political activities that were related to financial expenses. In particular, in the photo and video materials depicting the opening of offices in the regions, advertising-agitation banners, emblems of the party and branded clothes appeared.
According to the materials of the State Audit Office, in the presented Financial Declaration, the party also provided the information related to the lease of offices with significant violations. According to the additional information which was provided after the request from the SAO, it was found out that the supporters of the party carried out the renovation of the Zugdidi and Khobi offices. As a result of the information presented in several stages, it was also determined that 66,411 GEL was spent on branding 59 offices of the party.
The Conservative Movement opened offices in Zugdidi, Khobi, Dmanisi and Rustavi before signing the lease agreement. The term of the agreement was calculated from the date of its signing. The cost of disposal without lease obligations amounted to 3 583 GEL in total, which was not declared to the State Audit Service, and thus, it represents an illegal donation.