განათლების სამინისტროს რესურსცენტრების და საჯარო სკოლის თანამშრომელთა პოლიტიკური შეხედულებით სამსახურიდან გათავისუფლების შემსწავლელი კომისიის ანგარიში
მოცემულ ანგარიშში განხილული საკითხიდან და კომისიის საქმიანობის საბოლოო შედეგებიდან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ კომისიამ წარმატებით გაართვა თავი მასზე დაკისრებულ მასშტაბურ, რთულ და უპრეცენდენტო საქმეს. შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ მისი შექმნა გამართლებული იყო.
მიღებული გამოცდილებიდან გამომდინარე რამდენიმე რეკომენდაცია შევიმუშავეთ, რომლებიც, ჩვენი აზრით, გათვალისწინებული უნდა იყოს მსგავსი სახის ინსტიტუტის შექმნის შემთხვევაში, თუმცა, სასურველია, რომ დემოკრატიული განვითარების გზაზე მდგომ ქვეყანაში არ წარმოიქმნას ასეთი ორგანოს შექმნის საჭიროება:
> დაკომპლექტებისას გათვალისწინებული უნდა იყოს მისი წევრების მიუკერძოებლობა და კვალიფიკაცია;
> თავისუფალი უნდა იყოს ყოველგვარი პოლიტიკური გავლენისაგან;
> უნდა ჰქონდეს დამოუკიდებლობის მაღალი ხარისხი და არ უნდა იყოს დაკავშირებული სტრუქტურულად ან ფინანსურად რომელიმე საჯარო დაწესებულებასთან;
> სასურველია, მისი წევრები მუშაობდნენ სრულ განაკვეთზე;
> მისი საქმიანობა უნდა იყოს გამჭვირვალე და საზოგადოებას ხელი უნდა მიუწვდებოდეს მასთან დაკავშირებით ნებისმიერი სახის ინფორმაციაზე.

Report of Evaluation of the Commission for Studying Politically Motivated Dismissals of Employees of Territorial Agencies of the Ministry of Education
Considering the issues discussed in this report and final results of the Commission8, it is safe to conclude that the Commission was able to successfully deal with its large-scale, complex and unprecedented task. Therefore, we believe that the decision to set up the Commission was reasonable.
In light of the experience, we developed several recommendations for consideration in creation of a similar institution. However, we also hope that there will be no need to create such agency in a country that strives to be fully democratic:
> Staffing of the Commission should be carried out in consideration of objectiveness and qualification of potential members;
> The Commission should be free from any kind of political influence;
> It should have a high degree of independence and no ties (structural or financial) with any public agency;
> We recommend that its members work full time;
> Work of the Commission should be transparent and any type of information about its activities should be available to public.