საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების მონიტორინგი საბოლოო ანგარიში
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე საუბნო საარჩევნო კომისიების შემადგენლობების შესწავლის მიზნით სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ („საია“) 2012 წლის 1 აგვისტოდან 31 ოქტომბრის ჩათვლით საქართველოს 73 საარჩევნო ოლქში განახორციელეს ერთობლივი პროექტი „საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების მონიტორინგი.“
აღნიშნული პროექტის მიზანი იყო საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების შესწავლა, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა მიერ ეთიკის კოდექსის შესრულების, ასევე, საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის შემთხვევებისა და შესაბამისი პასუხისმგებლობების დაკისრების მონიტორინგი. გარდა ამისა, პროექტის მიზანს წარმოადგენდა საარჩევნო ადმინისტრაციისადმი რეკომენდაციების შემუშავება საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების უკეთესი პრაქტიკის დამკვიდრებისა და მათდამი ნდობის ამაღლებისათვის. საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების მონიტორინგის პროექტი მოიცავდა რამდენიმე კომპონენტს, მათ შორის:
1. საქართველოს მასშტაბით საუბნო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების სტატისტიკური შესწავლას შემთხვევითად შერჩეული 396 უბნის მონაცემების საფუძველზე;
2. 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე ადმინისტრაციული და დისციპლინარული სახდელდადებული პირების 2012 წელს საარჩევნო ადმინისტრაციაში განმეორებითი არჩევის მონიტორინგს;
3. საარჩევნო მოხელეთა ეთიკის კოდექსის შესრულების მონიტორინგსა და საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევისთვის ადეკვატური პასუხისმგებლობების დაკისრების მონიტორინგს.
Monitoring of Election Administration Composition Final Report GEO by ISFED
პროექტი დაფინანსებული იყო შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მიერ და ხორციელდებოდა ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მხარდაჭერით. პროექტის განმავლობაში, „სამართლიანი არჩევნები“ და „საია“ მჭიდროდ თანამშრომლობდნენ საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიასთან. პროექტის აქტიური ფაზის დაწყებამდე ორგანიზაციებმა ცესკოს გააცნეს ინფორმაცია პროექტის მეთოდოლოგიისა და აქტივობების შესახებ. ცესკოს ასევე გადაეცა მონიტორინგის ცალკეული კომპონენტების შედეგები.

To examine composition of precinct election commission (PECs) set up for the 2012 parliamentary elections, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) carried out a joint project Monitoring of Election Administration Composition in 73 election districts of Georgia from August 1 through October 31, 2012.
Goal of the project was to examine the process of recruiting members of the election administration and compliance of election administration officers with the Code of Ethics, as well as to monitor any violation of election laws and imposition of subsequent liability. Furthermore, the project aimed at elaborating recommendations for the election administration for building trust and improving the practice of staffing election commission.
The project covered several key strands, including
1. Examining composition of PECs through statistical study of 396 randomly selected precincts throughout Georgia;
2. Monitoring re-appointment of those persons in the 2012 election commissions, who were previously imposed with administrative or disciplinary liability during 2010 municipal elections;
3. Monitoring of compliance with the code of ethics of election officials and imposition of adequate liability for violation of election laws.
The project was funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) and implemented with the support of National Democratic Institute (NDI). Throughout the course of the project, ISFED and GYLA closely cooperated with the Central Election Commission (CEC) of Georgia. Before launching the active phase of the project, the organizations introduced the project methodology and activities to the CEC. The CEC was also provided with results of different components of the monitoring.