საარჩევნო კანონმდებლობაში 2022 წლის დეკემბერში შეტანილი ცვლილებების შეფასება
2022 წლის მარტში საქართველომ ევროკავშირის წევრობისთვის ოფიციალური განაცხადი წარადგინა, ივნისში კი ევროპულმა საბჭომ საქართველოს მთავრობას წევრობის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად ევროკომისიის 12 პირობის დაკმაყოფილება მოსთხოვა. ერთი-ერთი პირობა საარჩევნო საკითხებს ეხებოდა, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს უნდა მოეგვარებინა ყველა ის პრობლემა, რაც ეუთო/ოდირის და ევროპის საბჭო/ვენეციის კომისიის მიერ იყო იდენტიფიცირებული.
ამ რეკომენდაციის შესასრულებლად საქართველოს პარლამენტში შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელში მონაწილეობაც საპარლამენტო ძალების ნაწილმა არ მიიღო, ხოლო სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჩართულობა საპარლამენტო უმრავლესობამ ხელოვნურად შეზღუდა.
2022 წლის ოქტომბერში საქართველოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით მიიღო კანონპროექტები, რომლებიც საარჩევნო კოდექსსა და „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ ორგანულ კანონებში ცვლილებებს ითვალისწინებდა. 10 ოქტომბერს კანონპროექტები პარლამენტის თავმჯდომარემ ვენეციის კომისიასა და ეუთო/ოდირს გაუგზავნა და მოსაზრებების დაჩქარებული წესით მომზადება სთხოვა.
19 დეკემბერს ვენეციის კომისიამ და ეუთო/ოდირმა გაგზავნილი კანონპროექტების შესახებ საკუთარი მოსაზრება გამოაქვეყნეს. პარლამენტმა ამ რეკომენდაციების საფუძველზე კანონპროექტებში გარკვეული ცვლილებები შეიტანა, რომლებიც საბოლოოდ 22 დეკემბერს მესამე მოსმენით იქნა მიღებული. „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების”, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსა” და „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის” შეფასებით, მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებები, როგორც ადგილობრივი სამოქალაქო ორგანიზაციების, ისე ვენეციის კომისიისა და ეუთო/ოდირის მიერ იდენტიფიცირებულ რიგ პრობლემებს პასუხობს, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს. თუმცა, ამ ცვლილებებით სრულად არ იქნა გათვალისწინებული ყველა არსებითი ხასიათის რეკომენდაცია, მათ შორის, არ აისახა იმ რეკომენდაციების გარკვეული ნაწილი, რომელიც ვენეციის კომისიამ და ეუთო/ოდირმა 2022 წლის დეკემბერში წარმოადგინეს. მათი ერთობლივი შეფასებით, განხორციელებული რეფორმა საარჩევნო კოდექსის ყოვლისმომცველ ანალიზს არ ეფუძნება და მხოლოდ ცალკეულ საკითხებს შეეხება.
გარკვეული დათქმებით, დადებითად შეიძლება შეფასდეს ისეთი ცვლილებები როგორიცაა: საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის სავალდებულო სერტიფიცირების შემოღება; საჩივრების/სარჩელების წარდგენისა და განხილვის ზოგიერთი ვადის გახანგრძლივება; გადასატანი ყუთით ხმის მიცემის პროცესში 4 ამომრჩევლის მარკირების შემოღება; პარტიების წლიური ხარჯებზე დაწესებული ზედა ზღვრის განახევრება; ადგილობრივ არჩევნებზე კანდიდატებისთვის ბინადრობის ცენზის შემცირება; ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებისთვის დაწესებული ჯარიმის ოდენობის გაზრდა; პროფესიული ნიშნით ასარჩევი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა თანამდებობრივი შეუთავსებლობის საფუძვლების გაფართოება; შედეგების შემაჯამებელ ოქმში დისბალანსის არსებობის შემთხვევაში, დოკუმენტაციის გახსნის და ხმების გადათვლის იმპერატიული ვალდებულების გაჩენა. გარდა ამისა, ზოგადად, მისასალმებელია საარჩევნო პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა. თუმცა, მნიშვნელოვანია, რომ ამ საკითხთან დაკავშირებით რეგულაციები იყოს უფრო ცხადი და ყოვლისმომცველი და რაც შეიძლება ნაკლები საკითხი მიეკუთვნებოდეს ცესკოს დისკრეციას.
ვენეციის კომისიისა და ეუთო/ოდირის არსებითი ხასიათის რეკომენდაციებიდან, რომლებიც მიღებულ ცვლილებებში საერთოდ არ ასახულა, აღსანიშნავია ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევისა და უფლებამოსილების გახანგრძლივების ნაკლოვანი რეგულაციები, ასევე, პოლიტიკური პარტიების საბიუჯეტო დაფინანსების ჩამორთმევის შესაძლებლობა, რომელიც უსამართლოა და საერთაშორისო სტანდარტებს არ შეესაბამება. ამასთან, არ იქნა გათვალისწინებული განმეორებადი რეკომენდაციები, რომლებიც უკავშირდება საარჩევნო კომისიების ქვედა დონეზე პროფესიული წევრების არჩევას და ამ პროცესის გამჭვირვალობას. ვენეციის კომისიამ და ეუთო/ოდირმა ერთობლივ დასკვნაში, ასევე, ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ მიღებული პროექტი ვერ პასუხობდა ისეთ მნიშვნელოვან გამოწვევებს, როგორიცაა ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება, ამომრჩევლის დაშინება, ხმების გადათვლისა და შედეგების გაბათილებისთვის არასაკმარისი კრიტერიუმების არსებობა. ვენესიის კომისიისა და ეუთო/ოდირის შეფასებით, საჭიროა სამომავლოდ განხორციელდეს ყოვლისმომცველი და ინკლუზიური საარჩევნო რეფორმა, რომელიც დაეფუძნება საარჩევნო კანონმდებლობისა და პრაქტიკაში არსებული პრობლემების სრულ და სიღრმისეულ ანალიზს. საარჩევნო რეფორმის დროს მაქსიმალურად უნდა იყოს გათვალისწინებული ვენეციის კომისიისა და ეუთო/ოდირის როგორც ცალკეულ კანონპროექტებზე დაწერილი დასკვნები, ისე საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიების მიერ სხვადასხვა დროს წარმოდგენილი რეკომენდაციები.

JOINT OPINION ON THE DECEMBER 2022 AMENDMENTS TO THE ELECTION LEGISLATION
In March 2022, Georgia submitted an official application for EU membership. In June, the European Council requested that the Georgian government comply with 12 conditions of the European Commission to receive a candidate status for membership. One of the conditions related to election issues stated that Georgia should address all shortcomings identified by OSCE/ODIHR and the Council of Europe/Venice Commission.
To fulfill this recommendation, the Parliament of Georgia established a working group. However, some parliamentary groups did not participate in the working group. Moreover, the parliamentary majority artificially limited the involvement of civil society organizations.
In October 2022, with the first hearing, the Parliament of Georgia adopted the legislative amendments, authored by the working group and initiated by the Legal Issues Committee. The draft laws included the amendments to the Election Code and the Law on Political Associations of Citizens. On October 10, the Chair of the Parliament forwarded the draft laws to the Venice Commission and OSCE/ODIHR and requested an expedited opinion on them.
On December 19, the Venice Commission and OSCE/ODIHR published their opinion on the submitted draft laws. Based on these recommendations, the Parliament made some changes to the draft laws, which were finally adopted with the third hearing on December 22.
According to the joint assessment of ISFED, TI Georgia, and GYLA, the adopted legislative changes respond to some problems identified by local civil society organizations and the Venice Commission and OSCE/ODIHR. This should be assessed positively. However, these changes did not fully consider all the essential recommendations, including some of the suggestions that the Venice Commission and OSCE/ODIHR presented in December 2022. According to their joint opinion of these institutions, the implemented reform is not based on a comprehensive review of the Election Code and only addresses a selection of issues.
With certain reservations, the following amendments should be positively assessed:
- The introduction of mandatory certification for PEC members;
- The extension of some deadlines for submission and review of complaints/lawsuits;
- The introduction of voter inking in the process of voting with a mobile box;
- Halving a ceiling on the annual expenses of political parties;
- The reduction of residence term for candidates in local elections;
- Increasing the amount of the fine imposed for the abuse of administrative resources;
- Expanding the grounds of incompatibility of positions of PEC members elected on professional grounds;
- The introduction of an obligation to open documentation and recount votes in case of imbalances in summary results protocols.
In addition, the introduction of modern technologies in the electoral process is generally welcome. However, it is essential that the regulations on this issue be more precise and comprehensive and that as few issues as possible be left to the discretion of the CEC.
Among the key recommendations of the Venice Commission and OSCE/ODIHR, which were not reflected in the adopted amendments, the following are worth noting:
- The flawed regulations for electing CEC chair and professional members and the extension of the authority of existing ones;
- The possibility of leaving political parties without public funding unfairly and against international standards.
In addition, repeated recommendations related to the election of professional members at the lower level of election commissions and to the transparency of this process were left unconsidered. In their joint opinion, the Venice Commission and OSCE/ODIHR also emphasized that the submitted draft law failed to respond to critical challenges such as the abuse of administrative resources, voter intimidation, insufficient criteria for recounting votes, and invalidating results.
According to the Venice Commission and OSCE/ODIHR opinion, comprehensive and inclusive electoral reform should be carried out in the future, which will be based on a complete and in-depth analysis of the problems in electoral legislation and practice. During the election reform, the opinions of the Venice Commission and OSCE/ODIHR written on separate draft laws, as well as the recommendations presented by the election observation missions at different times, should be taken into account as much as possible.