საქართველოს პოლიტიკური პარტიების ფინანსები 2025 წელს
2025 წლის წლიური შემოსავლებისა და ხარჯების შესახებ ინფორმაცია ანტიკორუფციულ ბიუროში 44-მა პოლიტიკურმა პარტიამ წარადგინა, თუმცა მათ შორის ფინანსური ბრუნვა მხოლოდ 25 პარტიას გააჩნდა. 21 პოლიტიკურ გაერთიანებას გასული წლის განმავლობაში საერთოდ არ ჰქონია შემოსავალი, ხოლო 19-ს - ხარჯი.
„სამართლიანი არჩევნები“ გთავაზობთ 2025 წელს საქართველოს პოლიტიკური პარტიების ფინანსების ანალიზს.
- პოლიტიკური პარტიების ჯამურმა შემოსავალმა დაახლოებით 49 მლნ ლარი შეადგინა, საიდანაც „ქართულმა ოცნებამ“ უფრო მეტი შემოსავალი (26.5 მლნ ლარი) მიიღო, ვიდრე ყველა სხვა პოლიტიკურმა პარტიამ ერთად (22.5 მლნ ლარი).
- სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ექვსი პოლიტიკური პარტიის დასაფინანსებლად გასული წლის განმავლობაში სულ 8.9 მლნ ლარი გაიცა, რომლის 68% „ქართულ ოცნებას“ ერგო. ამასთან, წლის ბოლოსათვის კიდევ უფრო შემცირდა სახელმწიფო დაფინანსების მიმღები პარტიების რიცხვი.
- შემოწირულებები 21-მა პოლიტიკურმა პარტიამ მიიღო. შემოწირულებების ჯამური ოდენობა 27 მლნ ლარს აღემატებოდა, ხოლო მისი 67% ერთ პარტიაზე, „ქართულ ოცნებაზე“, მოდიოდა.
- პოლიტიკური პარტიების ჯამურმა ხარჯმა 2025 წელს 46 მლნ ლარზე მეტი შეადგინა. მათ შორის, 23.8 მლნ ლარი (52%) „ქართულმა ოცნებამ“ დახარჯა.
- პარტიების საერთო ხარჯების უმეტესი ნაწილი რეკლამის (13.9 მლნ ლარი), შრომის ანაზღაურების (5.4 მლნ ლარი), იჯარისა (4.3 მლნ ლარი) და კაპიტალურ (9.4 მლნ ლარი) ხარჯებზე მოდიოდა.

Georgia’s Political Party Finance in 2025
44 political parties submitted information on their 2025 annual revenues and expenditures to the Anti-Corruption Bureau, although only 25 of them reported financial turnover. Twenty-one political associations reported no revenues during the reporting period, while 19 reported no expenditures.
ISFED presents an analysis of the finances of Georgia’s political parties in 2025.
- The total revenues of political parties in 2025 amounted to approximately GEL 49 million. Georgian Dream received more revenue (GEL 26.5 million) than all other political parties combined (GEL 22.5 million).
- A total of GEL 8.9 million was allocated from the state budget to finance six political parties, of which 68% was allocated to the Georgian Dream. By the end of the year, the number of parties receiving state funding had further decreased.
- In 2025, 21 political parties received donations. The total amount of donations exceeded GEL 27 million. 67% of donations were received by Georgian Dream.
- Total cash-based expenditures of political parties in 2025 exceeded GEL 46 million. Of this amount, GEL 23.8 million (52%) was spent by the Georgian Dream.
- The majority of expenditures were allocated to advertising (GEL 13.9 million), remuneration (GEL 5.4 million), rent (GEL 4.3 million), and capital expenditures (GEL 9.4 million). Significant expenditure categories also included consulting, notary, interpretation, and translation services (GEL 2.8 million), as well as office expenses (GEL 1.9 million).