წინასაარჩევნო გარემო 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ წარმოგიდგენთ წინასაარჩევნოდ ქვეყანაში არსებული გარემოს შეფასებას საარჩევნო კანონმდებლობის, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის, პოლიტიკური და მედია პლურალიზმის კუთხით არსებული მდგომარეობის ანალიზის საფუძველზე.
2016 წლის 8 ივნისს გამოქვეყნდა საქართველოს პრეზიდენტის 3 ივნისის განკარგულება რომლითაც საპარლამენტო არჩევნების თარიღად 2016 წლის 8 ოქტომბერი განისაზღვრა. შესაბამისად, ოფიციალური წინასაარჩევნო პერიოდი 2016 წლის 8 ივნისიდან დაიწყო და 4 თვე გაგრძელდება.
მიუხედავად არაერთი ინიციატივისა, კვლავაც ვერ მოხერხდა 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის საარჩევნო სისტემის მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება. მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების საზღვრების ცვლილებები და ბარიერის ზრდა არ არის საკმარისი საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებული პრობლემების აღმოსაფხვრელად. ამას გარდა, ბოლომდე არ არის მიყვანილი საარჩევნო კანონმდებლობაში შესატანი სხვა ცვლილებების პროექტები. მართალია, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობა ბოლო წლებში პოზიტიური დინამიკით ხასიათდება, მაგრამ არსებობს გარკვეული ხარვეზები საოლქო საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტებისა და საოლქო კომისიების მიერ საჩივრების განხილვისას არაერთგვაროვანი მიდგომების კუთხით. წინასაარჩევნო გარემოს საფრთხის ქვეშ აყენებს პოლიტიკოსებზე ძალადობისა და პირადი ცხოვრების კადრების შანტაჟის მცდელობები და მსგავს ფაქტებზე სახელმწიფოს მხრიდან არაეფექტური რეაგირება. მედია გარემოს კუთხით კითხვებს აჩენს ტელეკომპანიების მფლობელობასთან დაკავშირებით მიმდინარე დავები და რამდენიმე თოქ-შოუს დახურვა. წინასაარჩევნო პერიოდში პრინციპულად მნიშვნელოვანია, მმართველი პოლიტიკური ჯგუფების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მედიის არსებობა.

Pre-Election Environment ahead of the 2016 Parliamentary Elections
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presents evaluation of Georgian electoral environment ahead of the parliamentary elections, based on the analysis of electoral legislation, election administration activities, political and media pluralism. Publication of the Presidential Decree on June 8, 2016, which set October 8 as the date of the parliamentary elections , marked the beginning of a four-month long official pre-election campaign period.
Despite a number of initiatives, there have been no substantial improvements in the electoral system of Georgia ahead of the 2016 parliamentary elections. Redrawing boundaries of single-mandate majoritarian districts and increasing threshold do not sufficiently addressing all problems related to the electoral system. Additionally, several pending drafts of amendments to legal framework for elections have not yet been passed. Although recent activities of the electoral management body (EMB) have been positive, certain concerns have been raised by the process of recruitment of district electoral commission (DEC) members and inconsistent approach of DECs to complaints.
Pre-election environment is jeopardized by violence against politicians and attempts of blackmail by videos of private life, as well as by the state’s ineffective response to such incidents. Legal disputes over ownership of TV companies and suspension of several major talk shows during pre-election period have raised concerns about media environment. Existence of media outlets that are critical of ruling political groups is essential during the pre-election period.