ადმინისტრაციული რესურსი: 14 მილიონამდე ლარი წინასაარჩევნოდ აჭარაში
იყენებს თუ არა აჭარის უმღლესი საბჭო ადმინისტრაციულ რესურსს საარჩევნო მიზნებისთვის და არის თუ არა აჭარის ბიუჯეტში შეტანილი ცვლილებები ამ მიზნის ნაწილი?
საუბარია 13 მილიონ 555 ათას 400 ლარზე, რომელიც აჭარის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილებით ინფრასტრუქტურულ და სოციალურ პროგრამებს მოხმარდება.
ბიუჯეტში შეტანილი 24 ივლისის ცვლილებების განმარტებით ბარათში წერია, რომ გადაწყვეტილება არ არღვევს საარჩევნო კოდექსს, თუმცა სწორედ ამ ცვლილებებით, აჭარის უმაღლესმა საბჭომ საარჩევნო კოდექსით დადგენილი რეგულაციები დაარღვია. გარდა ამისა, ბიუჯეტის ახალი გადანაწილებით გადაწყვეტილება წინააღმდეგობაში მოდის ეუთოსა და ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებთან.
რა ცვლილებები განხორციელდა აჭარის ბიუჯეტში
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის 2013 წლის ბიუჯეტში შესატანი ცვლილებები უმაღლესმა საბჭომ 24 ივლისის რიგგარეშე პლენარულ სხდომაზე 11 ხმით დაამტკიცა.
კანონპროექტის მიხედვით, ბიუჯეტი გაიზარდა 14 მილიონ 722 ათას 700  ლარით, საიდანაც 13 მილიონ 554 ათას 400 ლარი განკუთვნილია ინფრასტრუქტურული და სოციალრი პროექტებისთვის. კერძოდ. საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდიდან, აჭარის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამმართველოს, ადლიის სანაპიროზე ნაპირსამაგრი ნაგებობის მშენებლობისათვის, 5 მილიონი ლარი გამოეყოფა. ამავე ფონდიდან 8 მილიონი ლარით დაფინანსდება და დასრულდება გოდერძის უღელტეხილზე სამთო კურორტის ინფრასტრუქტურის სამშენებლო სამუშაოების პირველი ეტაპი.
ცვლილებები განხორციელდა ჯანდაცვის პროგრამების მიმართულებებშიც - საყოველთაო დაზღვევის მეორე ეტაპის ამოქმედების შედეგად გამოთავისუფლებული თანხები, კერძოდ 555 ათას 400 ლარი,  მოსახლეობისთვის განსაკუთრებულ შემთხვევებში სამედიცინო დახმარებისა და ბავშვთა ფსიქოსომატური რეაბილიტაციის მიმართულებით გაიხარჯება.
რატომ დაიღვა კანონი?
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესმა საბჭომ, აღნიშნული გადაწყვეტილებით უგულვებელყო საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 49-ე მუხლის მოთხოვნები, რომლის მიხედვით არჩევნების დანიშვნის დღიდან არჩევნების შედეგების შეჯამებამდე, აკრძალულია იმ საბიუჯეტო პროგრამების ზრდა, რომლებიც არჩევნებამდე გათვალისწინებული არ იყო ბიუჯეტით, აგრეთვე არაგეგმური ტრანსფერების ინიცირება ან გეგმიური ტრანსფერის ზრდა ადგილობრივ ბიუჯეტში. გარდა ამისა, ოფიციალური წინასაარჩევნო კამპანიის განმავლობაში აკრძალულია ისეთი პროექტების განხორციელება, რომლებიც მანამდე არ იყო გათვალისწინებული სახელმწიფო/ადგილობრივ ბიუჯეტში.
მცდარია კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის ტექსტი, რომ  “კანონპროექტი არ ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სამართლებრივ სტანდარტებს;“
პირიქით, ეწინააღმდეგება და  არ შეესაბამება სიმართლეს შემდეგ გარემოებათ გამო: 2011 წლის 19 დეკემბერს ვენეციის კომისიამ დადებითად შეაფასა საარჩევნო კოდექსის 49-ე მუხლის მე-3 პუნქტი. აგრეთვე ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლების ოფისის (OSCE/ODHIR) 2012 წლის პირველი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შუალედურ ანგარიშში, წინასაარჩევნო გარემოს შეფასებისას ორგანიზაციები სახელმწიოს მოუწოდებენ, რომ სახელმწიფო ორგანოებმა თავი უნდა შეიკავონ არჩევნების პერიოდში დამატებითი სოციალური პროგრამების დაწყებისგან.”
კანონპროექტის განხილვისას, საბიუჯეტო და ეკონომიკურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარემ კატეგორიულად უარყო საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევა. მისი განმარტებით, შესაბამის კანონში არ არის ჩანაწერი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტის შესახებ და ის მხოლოდ სახელმწიფო და ადგილობრივ ბიუჯეტებზეა გაწერილი. შესაბამისად ამ შემთხვევაზე საარჩევნო კოდექსით დადგენილი აკრძალვა არ მოქმედებს. რასაც უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარეც დაეთანხმა.
საბიუჯეტო კოდექსით დადგენილი ერთიანობის პრინციპის საფუძველზე დაუშვებელია აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტის გამიჯვნა ცენტრალური და ადგილობრივი ბიუჯეტისათვის კანონით დადგენილი მოთხოვნებისაგან. მაშინ, როდესაც, საქართველოს ცენტრალური, ავტონომიური რესპუბლიკებისა და ადგილობრივი ხელისუფლებების ბიუჯეტები ხელმძღვანელობენ საერთო საფუძვლით, ერთიანი საბიუჯეტო კლასიფიკაციით, აღრიცხვის ერთიანი სისტემით, სახელმწიფო ფინანსური კონტროლის ერთიანი პრინციპებით.
წინასაარჩევნო პერიოდში უმაღლესი საბჭოს მიერ   აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტის განხილვა საარჩევნო კოდექსის 49-ე მუხლის მე-3 პუნქტით დადგენილი რეგულაციის მიღმა ცალსახად ეწინააღმდეგება საარჩევნო კოდექსის სულისკვეთებას, 49(3) მუხლის არსს, წინააღმდეგობაში მოდის ეუთოსა და ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებთან და მიმართულია სახელმწიფოს მიერ ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების გამართლებისაკენ.
მკაფიოდ გვინდა დავაფიქსიროთ, რომ მივესალმებით ადგილობრივი თუ სახელმწიფო ბიუჯეტში სოციალური და ინფრასტრუქტურული პროგრამების არსებობას და განხორციელებას, თუმცა აღნუშნული პროგრამებისა და სახელმწიფო ბიუჯეტის საარჩევნო მიზნებისათვის გამოყენება კატეგორიულად მიუღებელია.

Administrative Resource – Up to 14 Million GEL in Pre-Election Period in Adjara
Does the Supreme Council of Adjara use administrative resources for electoral purposes and are the changes in Adjara budget related to them?
The question concerns GEL 13,400,000 which will be used for infrastructure and social programs under the decision of Adjara Supreme Council.
According to the explanatory note of budget changes made on 24th of July, this decision does not violate election code. However, election code regulations are precisely violated. Besides, budget distribution is in contradiction to the recommendations of OSCE and Venice Commission.
What changes have been made to the budget of Adjara?
Changes for Autonomous Republic of Adjara 2013 budget were approved by 11 voters on 24th July special plenary session.
According to the draft law the budget will be increased by GEL 14,722,000 from which GEL 13,554,400 is intended for infrastructure and social projects. In particular, Fund of Regional Projects in Georgia will disburse GEL 5 million to the Directorate of Environment and Natural Resources of Adjara for Adlia shore-protecting structure and 8 million for the first stage of Goderdzi pass ski resort construction.
Changes were also made in public health service programs – GEL 555,400 freed as a result of commencement of the second stage of the universal insurance program, will be used for medical help in special cases and psychosomatic rehabilitation of children.
Why was the law violated?
Adjara Autonomous Republic supreme council violated Election Code article 49th according to which, from the day of announcement of the Election Day until summarizing the election results, implementation of such projects which have not been previously envisaged in the state/local budgets, also increase of those budgetary programs, which were envisaged in the budget before the elections, initiation of ad hoc transfers or increase of planned transfers in the local budget is prohibited.
Text of explanatory note is also wrongly stating that the changes do not violate international legal standards.
On the contrary, they are not compatible because of following circumstances: on 19th December 2011 Venice Commission positively evaluated 3rd clause of 49th article of the Election Code. Besides, OSCE Office of Democratic Institutions and Human rights interim report of parliamentary elections appealed to the state that during the election period state institutions should avoid implementing additional social programs.
While discussing the draft law, the chairman of commission of budgetary and economic issues denied the violation of election code claiming that there is no record in the law about the budget of the Autonomous Republic of Adjara and the code only regulates state and local budgets, thus, these restrictions do not affect the case. The chairman of supreme council also agreed with this statement.
However, based on budgetary unity principle, separation of Budget of Autonomous Republic of Adjara from central and local budgets is unacceptable and against requirements of the law. Central, autonomous and local governments guide with common base principle together with united budgetary classification, registration system and financial control principles.
Discussion of the budget without considering the 3rd clause of 49th article of the Election Code by the Supreme Council is against whole pursuit of the Code itself, and the main essence of the clause, it comes into contradiction with recommendations of OSCE and Venice Commission, and is aimed to justify the misuse of administrative resources by the state for electoral purposes.
We want to distinctly acknowledge that we welcome infrastructure and social programs in local or state government budgets and their implementation but directing them to electoral purposes is absolutely unacceptable.