აქვს თუ არა ორმაგ მოქალაქეს უფლება, მონაწილეობა მიიღოს 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში?
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ საქართველოს კონსტიტუცია არ უკრძალავს ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირებს უფლებას, კანდიდატის სტატუსით მონაწილეობა მიიღონ საპრეზიდენტო არჩევნებში.
მიგვაჩნია, რომ კონსტიტუციური ნორმები ამ მხრივ, გარკვეულწილად, ნათლად არ არის ჩამოყალიბებული, თუმცა, მათი არა ფრაგმენტული, არამედ ერთობლივი, კომპლექსური განმარტებიდან გამომდინარე, ვთვლით, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთა კანდიდატად დარეგისტრირებაზე განცხადების მიღებაზე უარის თქმით კონსტიტუციის არასწორი ინტერპრეტაცია მოახდინა შემდეგი გარემოებების გამო:
უპირველეს ყოვლისა, უნდა გავმიჯნოთ ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთათვის არჩევნებში მონაწილეობის მიღების უფლება, ანუ კანდიდატად ყოფნის უფლება და უფლება, დაიკავონ მაღალი პოლიტიკური თანამდებობები.
საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლის 11 პუნქტი, რომელზეც ცესკო აპელირებას აკეთებს, აცხადებს, რომ „საქართველოს პრეზიდენტის [..] თანამდებობა არ შეიძლება ეკავოს საქართველოს იმ მოქალაქეს, რომელიც იმავდროულად უცხო ქვეყნის მოქალაქეა.“ მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ნორმა ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირს უკრძალავს პრეზიდენტის პოსტის დაკავების უფლებას, მაგრამ არა არჩევნებში მონაწილეობის უფლებას.
საქართველოს კონსტიტუციის 70-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, “პრეზიდენტად შეიძლება აირჩეს საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქე 35 წლის ასაკიდან, რომელსაც საქართველოში უცხოვრია 5 წელს მაინც და არჩევნების დანიშვნის დღემდე ბოლო 3 წლის განმავლობაში ცხოვრობდა საქართველოში.” აღნიშნული ნორმა საქართველოს მოქალაქეს უფლებას აძლევს არჩეულ იყოს საქართველოს პრეზიდენტად. საქართველოს კონსტიტუციის 71-ე მუხლი განასხვავებს „პრეზიდენტის არჩევას“ და „პრეზიდენტის თანამდებობის დაკავებას“, რაც მის მიერ ფიცის დადების მომენტიდან დგება. შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ კონსტიტუციის 70-ე მუხლის მე-2 პუნქტის საფუძველზე, საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეს (მათ შორის მათაც, ვისაც ამავდროულად უცხო ქვეყნის მოქალაქეობა აქვს), უფლება აქვს აირჩიონ პრეზიდენტის თანამდებობაზე, თუმცა, კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მე-ე პუნქტი მას პრეზიდენტის თანადებობის დაკავების უფლებას არ აძლევს მანამ, სანამ არჩეულლი კანდიდატი უარს არ იტყვის უცხო ქვეყნის მოქალაქეობაზე.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ ცესკოს თავმჯდომარის განკარგულებები, ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთათვის რეგისტრაციის გავლაზე უარის თქმის შესახებ შესაბამისობაში არ მოდის საქართველოს კონსტიტუციასთან.
ამასთანავე, უნდა გაიმიჯნოს იმ ორმაგი მოქალაქეების უფლება, დაიკავონ პრეზიდენტის თანამდებობა, რომლებიც საქართველოს მოქალაქეობის გარდა ფლობენ ევროკავშრის წევრი სახელმწიფოს მოქალაქეობას მათგან, ვინც ფლობს სხვა - ევროკავშირის არაწევრი სახელმწიფოს მოქალაქეობას.
საქართველოს კონსტიტუციის 1044-ე მუხლის თანახმად, „2014 წლის 1 იანვრამდე საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობის და ხმის მიცემის უფლება საქართველოს მოქალაქეებთან ერთად შესაბამისი ასაკიდან აქვთ პირებს, რომლებიც დაბადებული არიან და ბოლო 5 წლის განმავლობაში მუდმივად ცხოვრობენ საქართველოში და ამ მუხლის ამოქმედების მომენტისთვის აქვთ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოს მოქალაქეობა.“ ამასთანავე, აღნიშნული მუხლი აღნიშნავს, რომ ევროკავშირის წევრ მოქალაქეებზე არ ვრცელდება კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტით დადგენილი შეზღუდვა, დაიკავონ პრეზიდენტის თანამდებობა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ორგანიზაციას მიაჩნია:
• ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირებს უფლება აქვთ კანდიდატის სტატუსით მონაწილეობა მიიღონ საპრეზიდენტო არჩევნებში;
• გამარჯვების შემთხვევაში, 2014 წლის 1 იანვრამდე იმ ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირს, რომელიც საქართველოს მოქალაქეობასთან ერთად ფლობს ევროკავშირის წევრი ქვეყნის მოქალაქეობას (და ამავდროულად აკმაყოფილებს ასაკისა და საქართველოში ცხოვრების ცენზებს), უფლება აქვს ეკავოს პრეზიდენტის თანამდებობა;
• გამარჯვების შემთხვევაში, იმ ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირს, რომელიც საქართველოს მოქალაქეობასთან ერთად ფლობს ევროკავშირის არაწევრი ქვეყნის მოქალაქეობას, უფლება არა აქვს დაიკავოს პრეზიდენტის თანამდებობა, თუკი ფიცის მიღების დღემდე არ დაკარგავს უცხო ქვეყნის მოქალაქეობას.

Does a Dual Citizen Have the Right to Participate in 2013 Presidential Elections?
ISFED believes that the Constitution of Georgia does not prohibit the right of holders of dual citizenship to run for office as presidential candidates.
We believe that applicable Constitutional provisions are somehow ambiguous; however, based on their cumulative and complex rather than fragmented interpretation we believe that by refusing to register holders of dual citizenship as presidential candidates, the CEC chairperson wrongfully interpreted the Constitution due to the following reasons:
First, we should differentiate between the right of holders of dual citizenship to run for office, i.e. the right to be a candidate, and their right to hold high political offices.
Para.11, Article 29 of the Constitution cited by the CEC as grounds stipulates that office of the president of Georgia may not be held by a citizen of Georgia who is also a foreign citizen. We believe that the foregoing provision prohibits holders of dual citizenship from holding the office of the president but it does not prohibit them from running for office in presidential elections.
According to the para.2, Article 70 of the Constitution “A citizen of Georgia, with the right to vote, who has attained the age of 35, has lived in Georgia for at least five years, and lived in Georgia for last three years prior to the day of announcing elections may be elected the President of Georgia.” It allows citizen of Georgia to be elected as president. Article 71 of the Constitution differentiates between being “elected as president” and “holding the office of president”, which occurs after taking an oath of office. Therefore, we believe that based on para.2, Article 70 of the Constitution, any citizen of Georgia including holders of dual citizenship have the right to be elected as president. However, para.”e”, Article 29 of the Constitution prohibits him/her from holding the office of president until s/he abandons foreign citizenship.
Therefore, we believe that resolutions of the CEC chairperson to reject applications of holders of dual citizenship for registration as presidential candidates conflicts with the Constitutional provisions.
At the same time, among holders of dual citizenship we should also differentiate between EU citizens and non-EU citizens and their right to hold the office of president.
Pursuant to Article 1044 of the Constitution of Georgia, “until January 1, 2014, together with citizens of Georgia, persons who have reached the age of eligibility, were born and have been living permanently in Georgia for the last five years and are holding the citizenship of an EU-member state at the time of enactment of the present Article, shall have the right to run for office and vote in parliamentary and presidential elections.” Further, the Article also stipulates that the prohibition to hold the office of president envisaged by para.2, Article 29 of the Constitution does not apply to citizens of EU member states.
In this light, ISFED believes that
Holders of dual citizenship have the right to run for office in presidential elections;
In case of winning the elections, holder of dual citizenship who is a citizen of Georgia and a citizen of an EU-member state (an meets requirements related to age and residence) has the right to hold the office of president by January 1, 2014;
In case of winning the elections, holder of dual citizenship who is a citizen of Georgia and a citizen of a non-EU member state has the right to hold the office of president if s/he abandons foreign citizenship before taking an oath of office.