დეზინფორმაციასთან გამკლავება წინასაარჩევნოდ - არის თუ არა ონლაინ რეგულირება შესაძლო გამოსავალი?
ონლაინ პლატფორმებზე დეზინფორმაცია უკვე წლებია თავს იმკვიდრებს, მაგრამ ევროპის უკანასკნელმა საარჩევნო ციკლმა ხაზი გაუსვა ციფრული დეზინფორმაციის პოტენციურ დამაზიანებელ გავლენას ამომრჩევლის ნებაზე. გერმანიაში, საფრანგეთში, ნიდერლანდებში, გაერთიანებულ სამეფოსა და ასევე ამერიკის შეერთებულ შტატებშიც არჩევნებს დაღი დაასვა სიცრუის ნაკადმა, რომელიც პოტენციურ ამომრჩეველს როგორც ტრადიციული მედიასაშუალებების, ასევე სოციალური მედიის მეშვეობით მიეწოდებოდა. შედეგად, საკმარისი მიზეზი გვაქვს იმის დასაჯერებლად, რომ ადამიანების შეხედულებების შეცვლის მიზნით დეზინფორმაციის გამოყენება დემოკრატიული ქვეყნებისათვის მზარდ რისკებს შეიცავს. ამ ფენომენის მომძლავრება საზოგადოებას ძვირად უჯდება - მოქალაქეებს, რომლებიც ცრუ ინფორმაციის წყაროს ლეგიტიმურად მიიჩნევენ, ექმნებათ არასწორი წარმოდგენები სხვადასხვა საკითხებზე, რამაც, თავის მხრივ, შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას მაღალკვალიფიციური კანდიდატების არჩევის დემოკრატიულ პროცესს. ამავდროულად, რიგითი მომხმარებელი შესაძლოა უფრო სკეპტიკური გახდეს სანდო მედიასაშუალებების მიმართ, იმდენად, რამდენადაც ცრუ მედია პროდუქტი და სანდო მედია ერთსა და იმავე სიბრტყეში სულ უფრო მეტად განიხილება. გრძელვადიანად, ეს ეფექტი შესაძლოა კიდევ უფრო გააძლიეროს მოთხოვნა-მიწოდების ურთიერთქმედებამ. სიზუსტესა და მიუკერძოებულ ინფორმაციაზე შემცირებულმა მოთხოვნამ, შესაძლოა შეამციროს ობიექტური ჟურნალისტური პროდუქტის მიწოდების სტიმული. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია თითოეულ მოქალაქეს კარგად ესმოდეს ეთიკური და სანდო ჟურნალისტიკის მნიშვნელობა და ადვილად შეეძლოს რეალური ამბების და დეზინფორმაციის ერთმანეთისგან განსხვავება.
ცრუ ინფორმაციის მზარდი გავლენა აიხსნება და არსებითად დაკავშირებულია მედია ტექნოლოგიების ცვლილებებთან. ერთი მხრივ, მედია ბაზარზე შესვლის ბარიერები ელვის სისწრაფით მცირდება - რადგან გამარტივდა როგორც ვებ-გვერდების შექმნა, ასევე ვებ კონტენტით სარგებლის მიღება სარეკლამო პლატფორმების მეშვეობით. მეორე მხრივ, სოციალური მედია ხელს უწყობს დეზინფორმაციის გავრცელებას, რადგან, შესაძლებელს ხდის მომხმარებელთა შორის ნებისმიერი ინფორმაციის გაცვლას ფილტრაციის, გადამოწმებისა თუ რედაქტირების გარეშე. იმ ფონზე, როცა ტრადიციული მედია კომპანიები გადარჩენისთვის იბრძვიან და ახალ ბიზნეს მოდელებს ეძებენ შემცირებული სარეკლამო შემოსავლებისა და მკითხველთა რიცხვის კლების პირობებში, ინტერნეტ პლატფორმები, როგორიცაა Google და Facebook, ერთგვარ გავლენიან რედაქტორებად გარდაიქმნენ. ისინი აკონტროლებენ მომხმარებელთათვის მიწოდებული ინფორმაციის ნაკადს ალგორითმების მეშვეობით, რომლებიც უპირატესობას ანიჭებენ ისეთ პოსტებს, რომლებიც უფრო მეტ გამოხმაურებას იწვევს - ანუ ახალისებენ ზუსტად იმ ეფექტს, რა მიზნითაც იქმნება მცდარი ინფორმაცია.
საინტერესოა, რომ არჩევნების პერიოდში დეზინფორმაციის გავრცელებასთან თითქმის ყოველთვის რუსეთის კავშირები იკვეთება. საფრანგეთში, ნიდერლანდებში, დიდ ბრიტანეთსა და აშშ-ში, ამომრჩევლის არჩევანზე ზეგავლენის მოხდენის მიზნით განხორციელებული თავდასხმებისა და ცრუ ინფორმაციის უკან, ძირითადად, კრემლთან დაკავშირებული ჰაკერები და სავარაუდოდ რუსული წარმომავლობის მქონე ფეისბუქ მომხმარებლები იკვეთებიან, რომლებმაც ამომრჩეველზე მიმართულ პოლიტიკურ რეკლამაზე სერიოზული თანხა დახარჯეს. ონლაინ სივრცეში დეზინფორმაციასთან გამკლავების გამოწვევის საპასუხოდ, სხვადასხვა აქტორების ძალისხმევით, მითების მყისიერად დასამსხვრევად წინასაარჩევნო პერიოდში ფაქტების გადამოწმების არაერთი პროგრამა ამოქმედდა. ხოლო ტექნოლოგიურ გიგანტებს, როგორიცაა Facebook და Google მოუწიათ პოტენციური ონლაინ დეზინფორმაციის შესახებ საზოგადოების ინფორმირება და მასთან გასამკლავებლად ახალი ტექნიკური საშუალებების შექმნა. აშშ-ში მკაცრი კრიტიკის ქვეშ მოექცა Facebook, რომელმაც ვერ შეძლო წინ აღდგომოდა სოციალური ქსელის დეზინფორმაციისთვის გამოყენებას. საგანმანათლებლო მიზნით, Facebook-მა მომხმარებლებს შესთავაზა რჩევები თუ როგორ აღმოაჩინონ ცრუ ინფორმაცია. პრობლემაზე ტექნიკური რეაგირების საჩვენებლად კი, Facebook-მა შეიმუშავა მექანიზმი, რომელიც ჟურნალისტებს საშუალებას აძლევს ისეთი ცრუ ინფორმაციის იდენტიფიცირება მოახდინონ, რომელიც Facebook-ის მომხმარებლებს საეჭვოდ ეჩვენებათ. აღნიშნულით საგამოძიებო ჟურნალისტებს მიეცათ შესაძლებლობა, რომ სოციალურ ქსელში გავრცელებული მასალა გადაამოწმონ. უფრო მეტიც, Facebook-მა ცოტა ხნის წინ განაცხადა რეკლამების დაფინანსების გამჭვირვალობის გაზრდის მიზნით საკუთარ ძალისხმევაზე, მათ შორის, პოლიტიკური რეკლამის განმთავსებლების იდენტიფიკაციის ვალდებულებისა და პოლიტიკური რეკლამების გრაფიკული ბაზის შესახებ, რომელიც საშუალებას მისცემს მომხმარებელს გაიგოს, თუ ვინ დგას ამა თუ იმ რეკლამის უკან. ანალოგიურად, Twitter-მაც გამოაცხადა რეკლამის გამჭვირვალობის ცენტრის შექმნის შესახებ, რაც უფრო მკაცრ წესებს აწესებს პოლიტიკური რეკლამისთვის. ისეთ არხებს კი, როგორიცაა Russia Today და Sputnik-ი, ტვიტერზე რეკლამების განთავსება აეკრძალათ. თუმცა, მიუხედავად მსგავსი ინიციატივებისა, ონლაინ პლატფორმები კვლავ უნებურად უწყობენ ხელს დეზინფორმაციის გავრცელებას ინტერნეტ სივრცეში.
ბოლო პერიოდში დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ერთ-ერთ გზად ასევე განიხილავენ მარეგულირებელი ჩარჩოს ჩამოყალიბებას, რომელიც ონლაინ პლატფორმებს მათ მიერ შექმნილი ინფორმაციის შინაარსზე უფრო მეტ პასუხისმგებლობას დააკისრებს. უნდა აღინიშნოს, რომ ცრუ ინფორმაცია, როგორც ასეთი, რაოდენ დამაზიანებელიც არ უნდა იყოს, არ არის უკანონო. შესაბამისად, შეუძლებელია მათი გავრცელების გამო პასუხისმგებლობა დაეკისროს კონკრეტულ ადამიანს თუ ონლაინ პლატფორმას, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც მსგავსი ინფორმაცია შეიცავს სიძულვილის ენის, ძალადობის წაქეზების, საავტორო უფლებების დარღვევის ან ცილისწამების ელემენტებს. აღსანიშნავია ევროკომისიის რამდენიმე ინიციატივა, რომლებიც მიზნად ისახავს ონლაინ პლატფორმების მიერ სიძულვილის ენის შემცველი შინაარსის სწრაფ აღმოჩენას და წაშლას (აუდიოვიზუალური მედია სერვისების შესახებ დირექტივა და ინტერნეტში უკანონო სიძულვილის ენასთან ბრძოლის ქცევის კოდექსი). ევროკავშირის მიერ შექმნილი სტრატეგიული კომუნიკაციების სამუშაო ჯგუფი, შეზღუდული ადამიანური და ფინანსური რესურსების მიუხედავად, ასევე მიზნად ისახავს დეზინფორმაციის მზარდი ტალღისა და ევროკავშირის საწინააღმდეგო პროპაგანდისთვის წინ აღდგომას. ანალოგიურად, ჩეხეთში შეიქმნა პოლიციის სააგენტო, რომელიც ახდენს სოციალურ მედიაში გავრცელებული დეზინფორმაციის და სხვა „ჰიბრიდული საფრთხეების“ სკრინინგს. რადიკალურ მეთოდს მიმართა საფრანგეთის პრეზიდენტმა მაკრონმა ა/წ აპრილში, როდესაც თავისი საპრეზიდენტო კამპანიის ფარგლებში დაგეგმილ ღონისძიებებში მონაწილეობა აუკრძალა ორ რუსულ საინფორმაციო საშუალებას - Russia Today-სა და Sputnik-ს.
თუმცა, გამოკვეთილად მკაცრი მაინც გერმანიის მთავრობა იყო 2017 წლის სექტემბრის საპარლამენტო არჩევნების წინ, რომელიც, როგორც ჩანს, დეზინფორმაციამ ყველაზე ნაკლებად დააზარალა. ბუნდესტაგის მიერ 2017 წლის ივნისში მიღებული ქსელების დაცვის აქტიდან გამომდინარე (რომელიც ოქტომბერში ამოქმედდა) ონლაინ პლატფორმებს დაეკისრებათ 50 მილიონამდე ევროს ოდენობით ჯარიმა იმ შემთხვევაში, თუ გამოქვეყნებიდან 24 საათის განმავლობაში არ წაშლიან „ცალსახად უკანონო“ კონტენტს, როგორიცაა სიძულვილის ენა, ცილისწამება და ძალადობის წაქეზება. ინტერნეტ კომპანიებს აქვთ ერთ კვირამდე ისეთ შემთხვევებზე რეაგირებისათვის, რომლებიც ნაკლებად აშკარაა. მაგრამ, აღნიშნულმა კანონმა ბევრი პოლიტიკოსის, ლობისტისა და ტექნოლოგიური კომპანიის შეშფოთება გამოიწვია თავისუფალ სიტყვაზე მისი შესაძლო გამყინავი ეფექტის გამო. აქტმა სოციალურ ქსელებს პოლიტიკურ დებატებში ახალი მძიმე როლი და სამართლებრივი აღსრულების ფუნქცია დააკისრა, ვინაიდან მათ დაევალათ განესაზღვრათ რა წარმოადგენს ცრუ ინფორმაციას, ცილისწამებას და პროპაგანდას. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ, ერთი მხრივ, გერმანიის მიდგომამ შეიძლება გააძლიეროს ცალკეული ონლაინ პლატფორმების ანგარიშვალდებულება, რადგან Facebook-ის მსგავს აქტორებს აღარ შეეძლებათ წარმოჩინდნენ, როგორც კომუნიკაციის ნეიტრალური არხები, მიუხედავად იმისა, როგორ იყენებენ ამ არხს მომხმარებლები. თუმცა, მეორე მხრივ, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვაზე წუხილები რეალურია, რადგანაც დადგენა იმისა, თუ სად გადის ზღვარი დეზინფორმაციისა თუ სიძულვილის ენის თაობაზე პოლიტიკოსების შეხედულებებსა და ლეგიტიმურ გამოხატვის თავისუფლებას შორის, რთულია. სამაგიეროდ, ძალიან ადვილი წარმოსადგენია ხელისუფლება, რომელიც დეზინფორმაციის/სიძულვილის ენის ამბივალენტურ დისკურსს იყენებს არასასურველი იდეების ცენზურისათვის. მაგალითის სახით შეგვიძლია გავიხსენოთ დონალდ ტრამპის მიერ აკვიატებული ტერმინი fake news (ყალბი ამბები), რომელიც, სინამდვილეში, მიზნად სხვადასხვა მედია საშუალებების დისკრედიტაციას ისახავს. გარდა ამისა, აუცილებელია, არალეგალური კონტენტის წაშლის ვალდებულება შესაბამისი სასამართლო ზედამხედველობისა და გამჭვირვალე ანგარიშვალდებულებას დაექვემდებაროს, რათა კერძო გადაწყვეტილებებით თავიდან იქნას აცილებული ონლაინ პლატფორმების მიერ საკუთარი გაუმჭვირვალე სარედაქციო პრაქტიკისა და მოხმარების წესების მეშვეობით მილიარდობით მომხმარებლის კონტენტის მართვა.
ონლაინ პლატფორმებს ნამდვილად აქვთ გავლენა საზოგადოებრივ ცხოვრებაზე, ისევე, როგორც ციფრული დეზინფორმაცია ზემოქმედებს საზოგადოებრივ დისკურსზე. მიუხედავად იმისა, რომ აუცილებელია წახალისდეს დეზინფორმაციასთან ბრძოლის ნებაყოფლობითი ზომები, როგორიცაა ინფორმაციის გადამოწმების ინიციატივები და ონლაინ პლატფორმებზე რეკლამის გამჭვირვალობის გაზრდა, მხოლოდ ეს არ არის საკმარისი. შესაძლოა, რიგ შემთხვევებში, სახელმწიფოს მიერ საკანონმდებლო რეგულირება საზოგადო ინტერესის დაცვისთვის გამართლებული იყოს და გერმანიის მთავრობამ სწორედ რეგულირების გზა აირჩია. თუმცა, რა საბოლოო შედეგს გამოიღებს ეს კანონი და მივიღებთ უფრო უსაფრთხო, სანდო ინტერნეტს თუ ცენზურას, მხოლოდ დრო გვიჩვენებს. მანამდე, ცხადია, რომ საჭიროა გაიზარდოს ინტერნეტ მომხმარებლების მედია განათლება, რომლებიც ხშირად ვერ ახერხებენ განასხვავონ გამოგონილი ფაქტები სინამდვილისგან და ამასთანავე, ვერ აცნობიერებენ საკუთარი ონლაინ აქტივობის შედეგებს. სწორი განათლება აუცილებელია დეზინფორმაციის პრობლემის გადაწყვეტისთვის, რადგან ხშირად მომხმარებლები ერთმანეთს უზიარებენ კონტენტს მხოლოდ მისი სათაურის წაკითხვის შემდეგ, ინფორმაციის წყაროს სანდოობაზე კი ძალიან ცოტა ფიქრობს. ეს კულტურული პრობლემაა, რომელიც ყალიბდება აცდენებით ფასეულობებში, ურთიერთობებსა და საზოგადოებრივ წესწყობილებაში. ამიტომ, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ონლაინ დეზინფორმაციისა და მისი გავლენის შესახებ დებატების დროს არ გამოგვრჩეს იმ ქვეტექსტების ანალიზი, რის გამოც ინდივიდებს სჯერათ ცრუ ინფორმაციის და არ ენდობიან მეინსტრიმულ მედიას.

Countering disinformation on the eve of elections – is regulation of online platforms a viable solution?
The rationale for the growing impact of false news is inherently linked with changes in the media technology. On the one hand, barriers to entry in the media industry have dropped precipitously, both because it is now easy to set up websites and because it is easy to monetize web content through advertising platforms. On the other hand, social media are well suited for spreading disinformation, since content can be relayed among users with no significant third party filtering, fact-checking, or editorial judgment. While traditional media companies struggle to define a new business model amid lower advertising revenues and declines in readership, online platforms such as Google and Facebook have become a sort of influential editor-in-chief curating users’ news intake through algorithms emphasising posts that engage an audience – exactly what a lot of false news is specifically designed to do.
Interestingly, Russia has something to do with disinformation campaigns at times of elections. Sophisticated hacking and false news operations to influence voters’ choices in the US, France, the Netherlands and the UK were largely associated with hackers linked to the Kremlin, as well as with Facebook accounts with apparent Russian ties purchasing a significant amount in political ads aimed at voters. Given the challenge to counter digital misinformation, in the run-up to elections fact-checking programs have been launched by local publishers to debunk myths almost in real time, while tech giants like Facebook and Google had to take action to boost public awareness of potential online misinformation and introduce new tools to help counter it. As far as educational initiatives are concerned, Facebook – which has been harshly criticized in the U.S. for failing to combat disinformation on the social network – has provided its users with a set of tips to help them identifying false reports. Eager to show it is tackling the problem at a technical level, Facebook has also rolled out a tool to let journalists spot false news when it is flagged by Facebook users and has opened a partnership with investigative journalists to fact-check material shared on the social network. Moreover, Facebook has recently announced efforts to boost transparency for its advertising, including making political advertisers verify their identity and creating new graphics where users can click on the ads and find out more about who is behind them. In a similar vein, Twitter has announced the launch of an advertising transparency centre with stricter rules for political ads and has effectively banned all accounts owned by Russia Today (RT) and Sputnik from advertising. Despite these initiatives proposed by online platforms themselves – from partnering with fact-checkers to depriving suspicious sites from advertising income – tech giants are still inadvertently promoting online misinformation.
The establishment of a regulatory framework that forces online platforms to take greater responsibility for their content has also been recently discussed as a way to counter disinformation. It is worth mentioning that false news per se, however harmful, is not considered ‘illegal content’. Consequently, it is impossible to sue their disseminators or online platforms that facilitate their spread unless they include illegal elements (e.g. hate speech, incitement to violence, copyright infringement or defamation). So far, the European Commission has proposed several initiatives with an aim of enforcing the quick recognition and removal of illegal hate speech by online platforms (Audiovisual Media Services Directive reform and the Code of Conduct on Fighting Illegal Hate Speech Online). East StratCom Task Force also aims to counter a rising tide of false news and anti-EU propaganda aimed at destabilizing people’s trust in institutions – although with limited personnel and financial resources. Similarly, the Czech Republic has set up a police agency to scan social media for disinformation and other “hybrid threats”, while the French President Macron banned two Russian news organizations, RT and Sputnik, from his campaign headquarters in April.
These efforts notwithstanding, the stricter position has been adopted by the German government in the run-up to the September 2017 elections, which appeared to have been largely unaffected by disinformation. Under the Network Enforcement Act – passed by the Bundestag in June 2017 and entering into force in October – online platforms will face fines of up to €50 million for failing to remove “obviously illegal” content – including hate speech, defamation, and incitements to violence – within 24 hours. Web companies will have up to one week to decide on cases that are less clear-cut. However, the law has nurtured the concerns of many politicians, lobbyists and tech companies over its potentially drastic implications, which could muzzle free speech online. The Act has given social networks a new, weightier role in the political debate as well as the task of legal enforcement since they will be entrusted with establishing what constitutes false news, defamation or propaganda. It is worthy to note that, on the one hand, the German approach might strengthen online platforms’ accountability, since actors such as Facebook cannot claim to be a neutral channel of communication, indifferent to what its users say. On the other hand though, concerns about freedom of expression are valid, as the line between policy makers’ views on hate speech and misleading reports and what is considered legitimate freedom of expression is a thin one. It is too easy to imagine a government using the blurred fake news/hate speech discourse to censor inconvenient views – the most recent example being Donald Trump’s embracement of the “fake news” term with the aim of discrediting media. At the same time, obligations for taking down illegal content should be subject to proper judicial oversight or transparency and reporting obligation, so that concerns triggered by privatized governance solutions, whereby online platforms govern the conduct of billions of users through their terms of service and non-transparent editorial practices, might also be contained.
Online platforms do have an influence over public life, just like online falsities do have an impact on the public debate. Although voluntary measures to fight disinformation – such as increasing the firepower of fact-checking initiatives and boosting online platforms’ transparency for their advertisements – should be encouraged, these are not sufficient. State-imposed legislation might sometimes enhance the protection of the public interest and the German government has embraced this regulatory approach. However, only time will tell whether the law would eventually result in a safer, more truthful internet or in a more censored one. In the meantime, there is also a clear need to improve levels of media literacy among many internet users, who frequently appear unable to distinguish between facts and fiction online or unaware of the consequences of their online activity on their audience. Education would address the problem of disinformation on the demand side, as too many users are forwarding content without reading anything but the headline, and too few care about the source of the content. This is a cultural problem, one that is shaped by disconnections in values, relationships and the social fabric. It is therefore vital that debates on online misinformation and its impact do not prevent us from examining the underlying concerns of those who believe in false stories and who do not trust mainstream media.