იტალიის მოახლოვებული არჩევნები და ევროპის სამომავლო პერსპექტივები
2017 წელი ევროპისათვის გადამწყვეტი წელი იყო. აღნიშნულ პერიოდში გამართულ სხვადასხვა ქვეყნის მნიშვნელოვან არჩევნებში პოლიტიკურ ისტაბლიშმენტს პოპულისტი ძალები დაუპირისპირდნენ, რომლებიც საზოგადოების უკმაყოფილებას თავის სასარგებლოდ იყენებდნენ. ამ საარჩევნო ოდისეის შედეგებს და, შესაბამისად, ევროკავშირის არაერთი წევრი-სახელმწიფოს მთავრობის ახალ შემადგენლობას პირდაპირი გავლენა ჰქონდა და ექნება იმ ბრძოლაზე, რომელიც ამჟამად ევროკავშირის ფარგლებში მიმდინარეობს; ბრძოლა, რომელმაც სავარაუდოდ შეიძლება შეცვალოს ევროკავშირის მომავალი. მანამდე კი, იტალიის ჯერია სასწორზე დადოს საკუთარი და ევროკავშირის მომავალი, ვინაიდან ქვეყანა 4 მარტის არჩევნებისთვის ემზადება.
კრიზისული ათწლეულის შემდეგ ევროპა უფრო მეტად არის დაყოფილი, ვიდრე ოდესმე. ერთი მხრივ, არსებობენ პროევროპული მთავრობები, რომლებიც “უფრო მჭიდრო კავშირის” შექმნას ისახავენ მიზნად (როგორც ეს ევროკავშირის ხელშეკრულების პრეამბულაშია აღნიშული). წევრ-სახელმწიფოებს არაერთი განსხვავებული ხედვა გააჩნიათ როგორც ევროკავშირის ინსტიტუციონალურ მოდელთან, ისე მის სამომავლო პოლიტიკასთან დაკავშირებით. მათ შორის მოწინავე ადგილს იკავებს ემანუელ მაკრონის ინსტიტუციონალური პერსპექტივა, რომელიც “სუვერენული, გაერთიანებული და დემოკრატიული კავშირის” ხელახლა დაფუძნებას ისახავს მიზნად, და აგრეთვე, გერმანიის მიერ წარმოდგენილი პოლიტიკის პერსპექტივა. ეს უკანასკნელი განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს ფისკალურ სტაბილურობასა და ეროვნული საბიუჯეტო პოლიტიკის ცენტრალიზებული კონტროლის გაძლიერებას. ნათელია, რომ ევროზონის რეფორმა არის ის საწყისი წერტილი, საიდანაც ბიძგი უნდა მიეცეს უფრო მჭიდრო ინტეგრაციას, ხოლო საფრანგეთისა და გერმანიის ლიდერებმა საკუთარ თავზე აიღეს აღნიშნული რეფორმის ხელმძღვანელობა. მათ ევროზონის რეგიონის განსამტკიცებლად საჭირო რეფორმებს ერთსულოვანი მხარდაჭერა გამოუცხადეს და “ელისეს ხელშეკრულების” გაფორმების 55-ე წლისთავზე ერთობლივ რეზოლუციას მოაწერეს ხელი, რომელიც ხაზს უსვამს თანამშრომლობის გააქტიურების საჭიროებას, რაც ევროპის განსამტკიცებლად ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა. ამავდროულად, ევროკავშირის მომავალი განვითარების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების მხოლოდ აღნიშნული ორი აქტორისათვის მინდობა არ იქნება მართებული. დღეს-დღეობით ყველა პროევროპული მთავრობა დგას იმ საერთო გამოწვევის წინაშე, რომელიც ევროკავშირის ინსტიტუტებისა და სამომავლო პოლიტიკის შესახებ საერთო ხედვის შესამუშავებლად შიდა დებატების დაწყებასა და მასში მონაწილეობის მიღებაში მდგომარეობს. აღნიშნული გამოწვევა ფუნდამენტურად არის დაკავშირებული კიდევ ერთ უაღრესად მნიშვნელოვან გამოწვევასთან - კერძოდ, პროევროპული კოალიციის განმტკიცება იმ ანტი-ევროკავშირული მთავრობების გავლენის შესაკავებლად, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან “კიდევ უფრო მჭიდრო” კავშირის შექმნას. მეორე მხრივ, ან სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ბრძოლის ველის მეორე მხარეს ნამდვილად არსებობენ აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური ევროპის ზოგიერთი სახელმწიფოს მთავრობები, რომლებიც ეროვნულ სუვერენიტეტის გაძლიერებაზე არიან ორიენტირებულები. მათ თავიანთი ანტი-ევროკავშირული სტრატეგია ცოტა ხნის წინ მოარგეს პოსტ-ბრექსიტულ სცენარს, რაც გულისხმობს ევროკავშირის შეფერხებას შიგნიდან, ევროკავშირის დატოვების გარეშე. მიუხედავად იმისა, რომ ბრიტანულმა გამოცდილებამ ნათლად წარმოაჩინა ის პოტენციური სირთულეები, რომელსაც აწყდებიან ინტეგრირებულ ევროპაში ეროვნული სუვერენიტეტის გაძლიერების მომხრე წევრი-სახელმწიფოები, ამ უკანასკნელებს არ გადაუხვევიათ იმ საერთო მიზნისკენ მიმავალი გზიდან, რომელიც გულისხმობს ინტეგრაციის პროექტის გრძელვადიანი ხედვის (finalité politique) გარეშე დატოვებას, რაც ევროკავშირს გადააქცევს ერთგვარ ეკონომიკურ კავშირად და როგორც ლიბერალური, ისე არა-ლიბერალური დემოკრატიების თანაარსებობის სივრცედ.
ცალსახაა, რომ იტალიის მთავრობა გარკვეულ როლს თამაშობს აღნიშნულ შიდა ბრძოლაში, რომელიც ევროკავშირის მომავალს განსაზღვრავს. იტალიის კოალიციური მთავრობა გადამწყვეტი იქნება პროევროპული მთავრობების გაერთიანების საქმეში, ხოლო მისი ფედერალისტური ხედვა შესაძლოა კრიტიკული აღმოჩნდეს იმ წევრი სახელმწიფოების განსხვავებული პოზიციების შესაკავშირებლად, რომლებიც ევროპის მთავრობათაშორისი მართვის კიდევ უფრო განმტკიცების ხედვას იზიარებენ - ასეთი ქვეყნებია, მაგალითად, გერმანია და საფრანგეთი. ამავდროულად, ის, თუ რამდენად შეძლებს იტალია, იკისროს აღნიშნული როლი, დამოკიდებულია 2018 წლის მარტში დაგეგმილი პოლიტიკური არჩევნების შედეგებზე, რომელსაც ისტორიული მნიშვნელობა ექნება ევროპისთვის. კენჭისყრის შედეგები იმდენად სხვადასხვა იტალიურ პარტიებს შორის ძალთა ბალანსს განსაზღვრავს არ ეხება, რამდენადაც, სასწორზე დაიდება ორი სტრატეგიული არჩევანი, ხოლო იტალიელი ამომრჩევლების ნებაზე იქნება დამოკიდებული ის, თუ რა პოზიციას დაიკავებს იტალია ევროპულ სისტემაში. შეძლებენ თუ არა გერმანია და საფრანგეთი ჰქონდეთ იტალიის იმედი ევროზონის რეფორმირების კუთხით? საბოლოოდ, ახალი ბიძგი უფრო მჭიდრო ინტეგრაციისკენ შესაძლოა საფრთხის ქვეშ დადგეს პოლიტიკური არა-სტაბილურობის ან, უარეს შემთხვევაში, პოპულისტების ხელისუფლებაში მოსვლით იტალიაში, რომელიც ევროზონის მესამე უდიდეს ეკონომიკას წარმოადგენს.
იტალიაში არჩევნების გარშემო შექმნილი მდგომარეობაზე გულდასმით დაკვირვება ცხადყოფს, რომ მიუხედავად აშკარა იდეოლოგიური და პროგრამული ფრაგმენტაციისა1, იტალიური პოლიტიკური ძალების ფუნდამენტური გამყოფი ზოლი მარტივი აღსაქმელია და აშკარაა, რომ გარკვეულწილად უკავშირდება ზემოაღნიშნულ ორ პოლიტიკურ “ბანაკს”. ერთ მხარეს არიან პროევროპული ძალების კოალიცია, რომელიც არსებითად აღიარებს ევროკავშირში ურთიერთდამოკიდებულობის პირობას, რომელსაც იტალია ექვემდებარება. აღნიშნული პარტიები იზიარებენ “ევროპული იტალიის” ხედვას და სამი კოალიციური მთავრობის (ლეტა, რენცი და ჯენტილიონი) მემკვიდრეებს წარმოადგენენ, რომლებიც XVII მოწვევის პარლამენტს (2013-2017) ედგნენ სათავეში. მათ შორის განსაკუთრებით აღსანიშნავია რენცის “დემოკრატიული პარტია” (PD), თუმცა, რამდენიმე ოპოზიციურ პარტიასაც შესაძლოა ეწოდოს პროევროპული - მაგალითად, ბელრუსკონის Forza Italia (FI) და “დემოკრატიული და პროგრესიული მოძრაობა” (MDP). მიუხედავად მათი პროგრამული და იდეოლოგიური განსხვავებებისა, სამივე პარტია ევროპასთან იტალიის ურთიერთობას საშინაო პოლიტიკის ნაწილად მიიჩნევს და შესაბამისად აყალიბებს პოლიტიკასაც, რომლის საბოლოო მიზანს ევროპის ურთიერთდამოკიდებულ სისტემაში იტალიური ინტერესების დაცვა წარმოადგენს. მეორე მხარეს არიან დამოუკიდებლობის მომხრეები, ინტროვერტი ძალების არაფორმალური კოალიცია, რომელთა პროგრამებიც ეყრდობა იტალიის, როგორც დამოუკიდებელი სახელმწიფოს კონცეფციას. აღნიშნულ ძალებს შორის განსაკუთრებით აღსანიშნავია “ჩრდილოეთის ლიგა” (LN), “იტალიის ძმები” (FdI) და “ხუთი ვარსკვლავის მოძრაობა” (M5S). ეს ძალები ხშირად ვერ იაზრებენ ევროპაში ურთიერთდამოკიდებულების კომპლექსურობას, რის შდეგადაც, მათ მიერ წარმოდგენილი პოლიტიკური ხედვა მოკლებულია პრაქტიკაში განხორციელების შესაძლებლობას. ეს განსაკუთრებით ეხება ფულად და საბიუჯეტო პოლიტიკას. ამ პარტიებისათვის ევროპა წარმოადგენს როგორც საარჩევნო კონკურენციის ფარგლებში განსახილველ თემას, ისე საგარეო პოლიტიკის საკითხს.
პროევროპული იტალიური კოალიციის გამარჯვება განამტკიცებს ევროკავშირის იმ წევრი-სახელმწიფოების კოალიციას, რომლებიც მტკიცედ უჭერენ მხარს პოლიტიკური გაერთიანების შექმნას ლიბერალური დემოკრატიისა და ერთიანი ბაზრის საფუძველზე, ხოლო დამოუკიდებლობის მომხრე კოალიციის წევრების გამარჯვება გამოიწვევს იტალიის ნახევარკუნძულის უკან დახევას ევროპული პერიფერიისაკენ და მისი მთავრობის გამორიცხვას ევროზონის განმტკიცებისა და დემოკრატიზაციის პროცესიდან. ამავდროულად, ქვეყანაში, რომელიც უაღრესად უკმაყოფილია მისი ამჟამინდელი ლიდერებით, ეკონომიკის მდგომარეობითა და ევროკავშირის წევრობიდან მომდინარე სარგებელით, - სადაც მოსახლეობის მხოლოდ 39%-ს მიაჩნია, რომ საბოლოო ჯამში ევროკავშირში წევრობას ქვეყნისათვის სარგებელი მოაქვს - საარჩევნო პერსპექტივები არც თუ ისე იმედისმომცემად გამოიყურება პროინტეგრაციის მომხრე პოლიტიკური ძალებისათვის. საქმეს კიდევ უფრო ართულებს ის ფაქტი, რომ სამი ძირითადი დაჯგუფებიდან (მემარცხენე-ცენტრისტული კოალიცია PD-ის ხელმძღვანელობით, მემარჯვენე კაოლიცია FI-ს ხელმძღვანელობით და M5S) მთავრობის ფორმირებისთვის საჭირო ხმების მოპოვებას არც ერთს არ უწინასწარმეტყველებენ, რასაც შედეგად მოჰყვება არჩევნების შემდგომი მოლაპარაკებების პოტენციური რაუნდი ან კიდევ ერთი არდამტკიცებული პარლამენტის დრამა.
საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებში მნიშვნელოვნად კარგავს მხარდაჭერას ყველაზე დიდი პრო-ევროპული ძალა, რენცის “დემოკრატიული პარტია” (20.7%), რაც ასახავს იმ დასუსტების დინამიკას - ამომრჩევლების დაკარგვისა და დაშლის ტენდენციას - რომლის წინაშეც ამჟამად არაერთი სოციალურ-დემოკრატიული პარტია დგას ევროპაში. მაშინაც კი, თუ დასუსტებული PD ისარგებლებს იმ მცირე ზომის ლიბერალური ფორმირებების ხმებით, რომელთაც საარჩევნო ბარიერის გადალახვა ვერ შეძლეს, მემარცხენე-ცენტრისტული კოალიცია PD-ს ხელმძღვანელობით შეძლებს ხმების მაქსიმუმ 30%-ის მიღებას, რაც უმრავლესობის ფორმირებისათვის არასაკმარისია (40%). ინდივიდუალურ პარტიებს შორის ყველაზე მეტი ხმის მიღებას ანტი-ისტაბლიშმენტურ M5S-ს უწინასწარმეტყველებენ (28.1%). აღნიშნული პარტია წარმოადგენს ეკონომიკური დაღმავლობის შემდგომ შექმნილ პოპულისტურ ფორმირებას, რომელსაც დიდი სარგებელი მოუტანა როგორც მემარცხენეების დაშლამ, ისე ეკონომიკურმა კრიზისმა, რის შემდეგაც პარტია ასპარეზზე გამოჩნდა როგორც მარგინალიზებულთა დამცველი და კასტის მოწინააღმდეგე ძალა. აღნიშნული პარტია, სავარაუდოდ, ვერ შეძლებს კოალიციის შექმნას, ვინაიდან იგი ამას პრინციპულად ეწინააღმდეგება. მოვლენათა განვითარების ყველაზე დამაჯერებელი სცენარი სილვიო ბერლუსკონის დაბრუნებაა, რომლის პარტია (FI) მემარჯვენეთა კოალიციას უდგას სათავეში (საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებით აღნიშნულ კოალიციას რესპონდენტთა 35-40% უჭერს მხარს). თუმცა, ეს არ არის საკმარისი იმისათვის, რომ ბრიუსელმა შვება იგრძნოს, ვინაიდან ბერლუსკონის ყველაზე მსხვილი პარტნიორი ულტრა-მემარჯვენე “ჩრდილოეთის ლიგაა”. ეს უკანასკნელი ერთ დროს სეპარატიზმის მომხრე ძალ იყო, რომელიც შემდეგ წმინდა იტალიურ მტკიცედ-მემარჯვენე მოძრაობად გადაიქცა. მისი მიზანია ისეთი პარტიის შექმნა, როგორიცაა საფრანგეთის ეროვნული ფრონტი (Front National). მემარჯვენე ცენტრისტები სწრაფად იკრეფენ ძალებს, რასაც ხელს უწყობს მიგრაციის კრიზისთან დაკავშირებული უკმაყოფილების ტალღა, რასაც მოახლოებული არჩევნების ფონზე აქვს პოტენციალი იმისა, რომ თავდაყირა დააყენოს კენჭისყრის შედეგები. უმუშევრობის პრობლემის შემდეგ მიგრაცია საზოგადოებისათვის სიდიდით მეორე პრობლემას წარმოადგენს. მოსახლეობის აზრით, მთავრობის მიერ გაწეული ძალისხმევა მიგრაციის შესამცირებლად წარუმატებელი აღმოჩნდა, მიუხედავად იმისა, რომ ლიბიასთან დადებული არაერთი სადაო გარიგების შედეგად იტალიის სანაპიროებზე ჩამოსული მიგრანტების რაოდენობა 2017 წელს ერთი-მესამედით შემცირდა. მემარჯვენე ცენტრისტების სასარგებლოდ მოქმედებს საზოგადოების დიდ ნაწილში მზარდი შეხედულება იმის თაობაზე, რომ ევროკავშირის სხვა წევრმა-სახელმწიფოებმა იტალია მიგრაციისა და ეკონომიკური კრიზისის წინააღმდეგ ბრძოლაში მიატოვეს. ევრობარომეტრის ბოლოდროინდელი მონაცემებით, იტალიელების მხოლოდ 37% არის პოზიტიურად განწყობილი ევროკავშირის მიმართ, ხოლო 80% ევროკავშირს მიგრაციის პრობლემის არაეფექტური მართვისთვის აკრიტიკებს.
გასაკვირია, რომ არჩევნების მოახლოებასთან ერთად როგორც LN-მა, ისე M5S-მა შეარბილეს თავიანთი პოზიციები ევროკავშირთან დაკავშირებით და მათი ანტი-ევროპული რიტორიკა, ასევე შეწყვიტეს მოწოდებები იტალიის მიერ ევროს გამოყენებასთან დაკავშირებით რეფერენდუმის გამართვაზე. მართალია, ევროზონიდან გამოსვლა შესაძლოა აღარ წარმოადგენდეს დამოუკიდებლობის მომხრე კოალიციის პრიორიტეტს, თუმცა, ევროს მიმართ მათი კრიტიკის მიღმა არსებული ლოგიკა კვლავ აქტუალურად რჩება და ორმაგ მიზანს ემსახურება. პირველ რიგში, აღნიშნული კრიტიკა ის “კოზირია” (bargaining chip), რომლის გამოყენებასაც პარტიები შეძლებენ თავიანთი რეალური მიზნის მისაღწევად - გადაისინჯოს ევროკავშირის ფისკალური პოლიტიკა. იტალიის პარტიების უმრავლესობა, მათ შორის პროევროპული პარტიები, დეფიციტისა და ვალის შესახებ წესებს იურიდიულ დაბრკოლებად მიიჩნევენ, რომელიც იტალიას ზრდაზე ორიენტირებული რეფორმების დანერგვაში უშლის ხელს. აღნიშნული კრიტიკის ძირითად ელემენტს წარმოადგენს “ხელშეკრულება ფისკალური კომპაქტის” თაობაზე - შეთანხმება, რომელმაც ევროკავშირის წევრთა ფისკალურ პოლიტიკაზე უფრო მკაცრი კონტროლი დააწესა, მათ შორის, დაბალანსებული ბიუჯეტის შენარჩუნების მოთხოვნა2. შესაბამისად, რა მთავრობაც არ უნდა მოვიდეს იტალიის ხელისუფლებაში არჩევნების შემდეგ, ეჭვგარეშეა, რომ იგი საკუთარ თავზე აიღებს აღნიშნული წესების გადასინჯვის გამოწვევას და ევროზონის რეფორმის მოლაპარაკების პროცესში ამ ინტერესის შესაბამისად იმოქმედებს. კრიტიკის კიდევ ერთ მიზანს წარმოადგენს ნაციონალიზმის გაღვივება და ელექტორატის იმ დიდი ნაწილის მხარდაჭერის მოპოვება, რომელიც უკმაყოფილოა იტალიაში არსებული პოლიტიკური და ეკონომიკური მდგომარეობით.
ამასთან, არ უნდა იყოს გასაკვირი, რომ აღნიშნულ დამოუკიდებლობის მომხრე ძალებს ევროკავშირის წინააღმდეგ ბრძოლაში შეუძლიათ თამამად ჰქონდეთ კრემლის მხარდაჭერის იმედი. მართლაც, იტალიაში პოპულისტური და ანტი-ისტებლიშმენტური ტალღის ბოლო ეტაპის პარალელურად იმატებს ვლადიმირ პუტინის პოპულარობა, რომელიც გლობალიზმთან ბრძოლაში იქცა “სუვერენიტიზმის” ძლიერ სიმბოლოდ და შესაბამისად, იტალიის პოტენციურ მოკავშირედ სუვერენიტეტის აღდგენის საქმეში. აღნიშნულ აღქმაზე გავლენას ახდენს კრემლის მიერ დასავლეთ ევროპის ქვეყნებში პოლიტიკური მოკავშირეების კულტივირებისკენ მიმართული ძალისხმევა. ამ სტრატეგიის მიზანს ევროპული კონსენსუსისათვის ძირის გამოთხრა, საზოგადოებებში უთანხმოების დათესვა და დემოკრატიული ინსტიტუტების მიმართ უნდობლობის გაჩენა წარმოადგენს. იტალიის შემთხვევაში, მოსკოვმა 2012 წლიდან აქტიურად დაიწყო ახალ ანტი-ისტაბლიშმენტურ ძალებთან ურთიერთობა და მათი წახალისება პრო-რუსული პოზიციის მხარდაჭერისა და პოლიტიკურ დებატებზე გავლენის მოხდენის მიზნით. მიუხედავად იმისა, რომ იტალიის ყველა მსხვილ პარტიას გააჩნია სენტიმენტალური გრძნობები რუსეთის მიმართ - აღნიშნული კავშირის ყველაზე ნათელ გამოხატულებას წარმოადგენს ბერლუსკონისა და პუტინის ხანგრძლივი მეგობრობა - ნამდვილ “პრო-რუსულ” ძალებად შესაძლოა მიჩნეულ იქნას მხოლოდ LN და M5S. ამერიკული ანალიტიკური ინსტიტუტის “ატლანტიკური საბჭოს” მიერ განხორციელებული კვლევის “The Kremlin Trojan Horses 2.0” თანახმად, ორივე პარტია იღებს პოლიტიკურ მხარდაჭერას მოსკოვისგან, რაზეც აშკარად მეტყველებს პარტიების წარმომადგენლებსა და რუსეთის მთავრობის მაღალჩინოსნებსა თუ “ერთიანი რუსეთის” ლიდერებს შორის გამართული შეხვედრები. უფრო მეტიც, LN-მა და “ერთიანმა რუსეთმა” 2017 წლის მარტში ხელი მოაწერეს თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას. აღნიშნული პარტიები აგრეთვე სარგებლობენ მედიის მხარდაჭერით, რაც ძირითადად გამოიხატება კრემლის მიერ კონტროლირებად საერთაშორისო მედიაში მათი ხილვადობითა და იტალიის მთავრობის წინააღმდეგ რუსული მედიის მიერ განხორციელებული მტრული კამპანიებით. ანგარიშში აგრეთვე დოკუმენტირებულია LN-ისა და M5S-ის მიერ განხორციელებული პრო-რუსული აქტივობები, რამაც ხელი შეუწყო რუსეთის გავლენის ქსელის შექმნას, მათ შორის ანტი-რუსული სანქციების წინააღმდეგ კამპანიების დაწყებასა და ისეთი ასოციაციების დაარსებას, რომელიც რუსეთში აღნიშნული იტალიური პარტიების პოლიტიკური კონტაქტების განვითარებასა და ბიზნეს-ურთიერთობების დამყარებას უწყობს ხელს. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნული ასოციაციები რუსული რბილი ძალის ცენტრებს წარმოადგენენ და ისინი კრემლის სტრატეგიულ ნარატივებს იტალიურ საზოგადოებას აწვდიან. შესაბამისად, M5S-ის ან LN-ის მთავრობაში მოსვლის შემთხვევაში მოსალოდნელია იტალიაში რუსეთის გავლენის გაზრდა, ვინაიდან ისინი, სავარაუდოდ, გააგრძელებენ იტალიურ საზოგადოებაში კრემლის ანტი-დასავლური ნარატივების გავრცელებას და მოსკოვთან გარკვეული სტრატეგიული მოკავშირეობის დამყარებას, რაც იტალიის პროევროპულ პოლიტიკას საფრთხეში აგდებს.
შესაძლოა ერთი შეხედვით ასე არ ჩანდეს, მაგრამ იტალიის არჩევნები მხოლოდ იტალიელებისათვის არ არის მნიშვნელოვანი. კერძოდ, იტალია გარკვეულ როლს თამაშობს ევროკავშირის მომავალთან დაკავშირებით ბრძოლაში და არჩევნების შედეგებს ისტორიული მნიშვნელობა ექნება იმ ევროპისთვის, სადაც ჩვენ ვიცხოვრებთ.
1 4 მარტს იტალიაში გაიმართება არჩევნები ახალი საარჩევნო კანონმდებლობის საფუძველზე ახალი პარლამენტის ასარჩევად. არჩევნები ჩატარდება შერეული საარჩევნო სისტემით, რომელიც აერთიანებს პროპორციულ და ფარდობითი უმრავლესობის მაჟორიტარულ (“აირჩევა პირველი”/first-past-the-post voting) სისტემებს. ასპარეზზე გამოჩნდა მრავალი განსხვავებული სია და ორგანიზაცია, რომელთა წახალისებაც გამოიწვია ახალი სისტემის პროპორციულმა ნაწილმა.

Italy’s Upcoming Elections and the Outlook on the Future of Europe
2017 has been a crucial year for Europe with several key elections marking a showdown between the political establishment and populist opportunists riding a wave of popular discontent. The results of this election odyssey and, therefore, the new composition of many EU member states’ governments have had and will have a direct impact on the battle that is currently taking place within the Union, one that might potentially reshape the nature of the EU. Now Italy’s turn to tip the scale has finally arrived as it heads to the polls on March 4.
After a decade of crisis, Europe is indeed more divided than at any time in the post-war era. On the one hand, there are the Europeanists governments aiming at creating “an ever closer union” (as written in the preamble of the Treaty of the EU). Many different visions are being advanced with regards to the institutional model as well as to the policies to be pursued, the foremost being the institutional perspective put forward by Emmanuel Macron in his proposal of re-founding a “sovereign, united and democratic Union”, as well as the policy perspective embodied by the German position with its emphasis on fiscal stability and more centralized control of national budgetary policies. The reform of the Eurozone is clearly the starting point for pushing towards closer integration and the French and German leaderships have clearly taken the reforming lead. Right after having put a show of unity over reforms to bolster the euro area, a joint resolution has been approved on the 55th anniversary of the signing of the Élysée Treaty, which stresses the need for more cooperation as a precondition for strengthening Europe. However the decision about the future nature of Europe cannot be simply entrusted to these two actors, the consequence being that all Europeanist governments currently face the challenge of opening up and engaging in an internal debate to devise a common perspective on the institutions and policies that will characterize the Union of the future. This challenge is clearly inherently linked to another crucial one, that is, that of strengthening the Europeanist coalition to contain the influence of those anti-EU governments countering the creation of “an ever closer union”. On the other hand - or side of the ‘battlefield’ – there are indeed the East and Central-European governments concerned with their national sovereignty, which have recently adapted their anti-EU strategy to the post-Brexit scenario – i.e. hindering the EU from within but without leaving the Union. Even though the British experience has shown the potential difficulties faced by a member state willing to become again a national state in an integrated Europe, these members did not divert from their overall objective of depriving the integration project of its finalité politique, thus turning the EU into a sort of economic union within which both liberal and illiberal democracies would coexist.
The Italian government has definitely a role to play in this internal battle that will define the nature of the EU. The Italian coalitional power is crucial for aggregating the Europeanist governments, while its federalist vision might be critical in bridging the divisions between members sharing a more intergovernmental vision of Europe, such as Germany and France. However, the Italian prospects for playing this role is yet to be defined by the outcome of the March 2018 political elections, which will have historical consequences for Europe itself. The vote will not so much determine power relationships between the different Italian parties. Rather, two strategic options are at stake and the will of the Italian voters will define Italy’s collocation in the European system. Will Germany and France be able to count on the Italian leadership for the Eurozone reform? Eventually, a fresh push towards closer integration could be imperiled by political instability or worse a populist takeover in Italy – which is the 3rd largest economy in the Eurozone.
Taking a closer look at the Italian electoral offer, one might conclude that despite the apparent ideological and programmatic fragmentation,1 the fundamental dividing line between the Italian political forces is straightforward and has clearly something to do with the two political ‘camps’ aforementioned. On the one hand, there are the Europeanists, i.e. a coalition of political forces that inherently recognizes the condition of interdependence to which Italy is subject. The parties sharing the vision of a ‘European Italy’ are the successors of the three coalitional governments (Letta, Renzi and Gentiloni) that have been leading the XVII legislature (2013-2017) – the foremost being Renzi’s Democratic Party (PD) – but some of the opposition parties might also be labelled as Europeanists, such as Berlusconi’s Forza Italia (FI), Democratic and progressive Movement (MDP). Despite their programmatic and ideological differences, all these forces perceive Italy’s relationship with Europe as matter of domestic politics and frame policies accordingly with the final objective of upholding the Italian interests in the European interdependent system. On the other hand, there are the independentists, i.e. an informal coalition of introvert forces whose programs are informed by an ideal conception of Italy as an independent state – the foremost being the Norther League (LN), Brothers of Italy (FdI) and the 5Star Movement (M5S). These forces systematically fail to grasp the complexities arising from interdependence, the consequence being that they often put forward policy proposals without questioning their feasibility – especially as far as monetary and budgetary policies are concerned. For these parties, Europe is a topic of electoral competition, as well as a matter of foreign policy.
The victory of an Europeanist Italian coalition will strengthen the coalition of EU member states currently committed to the creation of a political union based on liberal democracy and the single market. To the contrary, the success of the independentist coalition’s members will irreversibly relegate the Italian peninsula to the European periphery and exclude its government from strengthening and democratizing the Eurozone. However, in a country highly dissatisfied with its current leaders, with the state of the economy and with the benefits originating from EU membership – as just the 39 per cent of the population believes it has benefitted on balance from being in the Union – polls do not look promising for the pro-(deeper)integration political forces. Worse still, none of the three major political groupings – PD-led center-left coalition, FI-led right coalition, and the M5S – is expected to win enough votes to form a government, the consequence being a potential round of negotiations following the elections or the drama of another hung parliament.
The largest pro-EU force, Renzi’s PD, is significantly shedding support in opinion polls (20.7%), reflecting a withering dynamic that is currently confronting many other Social Democratic parties in Europe, i.e. losing voters and breaking apart. Even if the weakened PD will benefit from the votes of small liberal formations otherwise unable to pass the threshold, it will likely guarantee around 30 per cent of the vote to the PD-led center-left coalition – still not enough to form a majority (40%). The largest single vote-winning party is expected to be the anti-establishment M5S (28.1%) – a populist post-crash formation that largely benefitted from both the collapse of the Left and the economic crisis to emerge as the voice of the excluded and against the caste – which seems unlikely to be able to form a coalition because of its in-principle refusal to do so. A more plausible scenario is the return to prominence of Silvio Berlusconi, whose FI party is at the head of a right-wing coalition (to which opinion polls currently attribute between 35 and 40 per cent of the vote). Nevertheless, few in Brussels will take comfort, as Berlusconi’s largest partner is the far-right LN, a once-separatist force now turned into an all-Italian hard-right movement attempting to create a party like France’s Front National – including its hostility towards immigrants and multiculturalism. The center-right momentum has been facilitated by a wave of discontent over the migration crisis, which on the eve of elections seems to have the potential to upend the vote. Migration remains indeed the second greatest concern for the public – after unemployment – which perceives the government’s record in reducing migration to be poor, even though many controversial deals with Libya succeeded in reducing by a third the number of arrivals by sea in 2017. The center-right has also benefited from a growing perception that other EU member-states have abandoned Italy over the course of the migration and euro crises. According to the latest Eurobarometer, only 37 per cent of Italians have a positive view of the EU and 80 per cent disapprove of its handling of migration.
Surprisingly enough, in the run-up to the elections both the LN and the M5S have softened their positions on the EU and their anti-EU rhetoric, giving up their past calls for a referendum on Italy’s use of the euro. Withdrawing from the Eurozone might not be a priority anymore for the members of the indipendentist coalition but the logic behind their criticism to the euro is still vibrant and twofold. Firstly, criticism is meant as a bargaining chip that the parties can use to try to accomplish their true goal: revising the EU's fiscal rules. Most Italian parties, including the Europeanist, see the rules on deficit and debt as a legal obstacle that prevents Italy from introducing growth-oriented reforms, the major element of criticism being the Fiscal Compact Treaty – an agreement that introduced stricter controls on EU members' fiscal policies, including the requirement to keep a balanced budget.2 Therefore, whatever government Italy's next election brings into power will doubtless take on the challenge of trying to revise these rules and to uphold this interest in the negotiations for the Eurozone reform. Secondly, criticism is still meant to ignite nationalism and gain the support of that large portion of the electorate that is dissatisfied with the political and economic status quo in Italy.
Unsurprisingly though, these independentist forces can largely count on the Kremlin’s support in their battle against the EU. Indeed, the recent phase of the populist and anti-establishment surge in Italy has been accompanied by a rise in popularity of Vladimir Putin, who became a powerful symbol of ‘sovereigntism’ in his battle with globalism and, therefore, a potential ally in Italy’s efforts to regain its sovereignty. This perception has been influenced by the Kremlin’s efforts in cultivating political allies in Western European countries, a strategy that is aimed at undermining European consensus, sowing divisions in societies, and engendering mistrust in democratic institutions. In the Italian case, Moscow began to actively engage the emerging anti-establishment forces since 2012, encouraging them to embrace a pro-Russian stance and to exert influence over political debates. Even though every major Italian party has a soft spot for Russia – the long standing friendship between Berlusconi and Putin being the most visible expression of this link – just the LN and the M5S can be labelled as veritable “pro-Russian” forces. According to “The Kremlin Trojan Horses 2.0”, a study by the American think tank Atlantic Council, both of them have received political support from Moscow, as evidenced by meetings between representatives of these parties and senior Russian government and United Russia officials - LN and United Russia even signed a cooperation agreement in March 2017. These parties also receive media support, primarily in the form of visibility in Kremlin-controlled international media as well as Russian media campaigns hostile to the Italian government. The report also documented a set of pro-Russian activities of LN and M5S that fostered the establishment of a Russian network of influence, including the launch of campaigns against anti-Russian sanctions, as well as the foundation of associations aimed at supporting the development of the Italian parties’ political contacts in Russia and facilitating business relationships - which can be defined as centers of Russian soft power relaying the Kremlin’s strategic narratives to the Italian public. Russian influence in Italy is therefore bound to increase if the M5S or the LN accede to power, as they are likely to continue to spread the Kremlin’s anti-Western narratives among the Italian public and to forge some kind of strategic alliance with Moscow, thus engendering Italy’s Europeanist policy.
Contrary to what one might have thought, Italian elections do not simply matter for Italians. Italy has a role in the battle on the future of EU and the outcome of the vote is going to have historical consequences for the Europe in which we will live.
1On the 4th of March Italy will head to the polls to elect a new parliament under a new electoral law – a mix of proportional representation and first-past-the-post voting – and a wide variety of distinct lists and organizations has emerged, all encouraged by the new system’s proportional section.
2 Italy signed the treaty at the height of a financial crisis in 2012 under significant pressure from Germany. Although the EU has been flexible in enforcing the treaty, Italian politician are skeptical of a legal framework that reduces their government’s room to maneuver on fiscal policies.