ხელისუფლებაში მყოფი პარტიების პოზიცია საარჩევნო სისტემაზე - არჩევნებამდე და არჩევნების შემდგომ
უკვე აღარავინ დავობს იმაზე, რომ დღევანდელი საარჩევნო სისტემა ვერ უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა ხმების პროპორციულად გარდასახვას მანდატებში1, დარღვეულია ხმის თანაბარი წონის პრინციპი2  და მაღალია ამომრჩეველთა დაკარგული ხმების რაოდენობა3
შესაბამისად, 8 არასამთავრობო ორგანიზაციამ და 15-მა პოლიტიკურმა პარტიამ, ხანგრძლივი დისკუსიებისა და საჯარო განხილვების შემდეგ, 2015 წლის 2 ივნისის მიმართვით, ერთხმად მოუწოდეს კანონმდებელს მაჟორიტარული სისტემის გაუქმებისაკენ4.  შეთავაზებული წინადადება 75 დეპუტატის ერთიანი პროპორციული სისტემით, ხოლო 75 დეპუტატის სამხარეო პროპორციული სისტემით არჩევას ითვალისწინებს. სამხარეო პროპორციული სისტემის შემთხვევაში, უნდა შეიქმნას მრავალმანდატიანი საარჩევნო ოლქები და თითოეულ ოლქში მანდატების რაოდენობა ამომრჩეველთა რაოდენობის შესაბამისად უნდა განისაზღვროს. ამ პირობებში, უზრუნველყოფილი იქნება ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად გარდასახვა მანდატებში, ასევე, გარანტირებული იქნება ხმის წონის თანაბრობის პრინციპი, მინიმუმამდე იქნება დაყვანილი დაკარგული ხმების რაოდენობა და გაჩნდება შესაძლებლობა ჩამოყალიბდეს რეალურად მრავალპარტიული საკანონმდებლო ორგანო.
რეფორმის აუცილებლობას მმართველი კოალიციის პოზიციაც ადასტურებს, რომელიც პროპორციული სისტემით არჩევნების ჩატარებას 2020 წლისთვის გვთავაზობს, მიუხედავად იმისა რომ პოლიტიკური ნების არსებობის შემთხვევაში, სრულიად საკმარისი დროა დარჩენილი იმისათვის რომ 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე პარლამენტმა საკონსტიტუციო ცვლილების განხორციელება და პროპორციულ სისტემაზე გადასვლა შეძლოს.
აღსანიშნავია, რომ დღეს არასამთავრობო სექტორისა და პოლიტიკური სპექტრის შემოთავაზებას, გაუქმდეს მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემა, კოალიციაში შემავალი პარტიები 2010-2012 წლების განმავლობაში აქტიურად უჭერდნენ მხარს. კერძოდ, „ეროვნული ფორუმი“, „კონსერვატორები“ და „რესპუბლიკელები“ იმ ე.წ. „ოპოზიციური რვიანის“ წევრები იყვნენ, რომლის ფარგლებშიც რვა ოპოზიციური პოლიტიკური პარტია5  სწორედ იმ მოდელს სთავაზობდა ხელისუფლებაში მყოფ „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“, რის მიღებაზეც დღეს უარს აცხადებენ6. ამ ჯგუფის მუშაობაში, მაჟორიტარული სისტემის გაუქმების მოთხოვნით, ასევე ჩართული იყო დღევანდელი კოალიციის კიდევ ერთი პარტია - „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“. „ოპოზიციური რვიანის“ შემოთავაზებით, 150 დეპუტატიდან 75 წევრი უნდა არჩეულიყო ერთიანი პროპორციული სისტემით, ხოლო 75 - რეგიონულ-პროპორციული სისტემით. ორივე სისტემისთვის ბარიერი 5% უნდა ყოფილიყო, ხოლო ერთმანდატიანი  ოლქების ნაცვლად რეგიონში მანდატების რაოდენობა ამომრჩეველთა რაოდენობის მიხედვით უნდა დადგენილიყო. აღნიშნული წინადადება ოპოზიციური პარტიის ლიდერებმა 2010 წლის 4 ოქტომბრის კონფერენციაზე გააჟღერეს.
თუმცა, რამდენიმე თვის შემდეგ, მაშინდელ მმართველ პარტიასთან, „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან“, გამართული არაერთი სამუშაო შეხვედრის შედეგად, რომელიც სისტემის ცვლილებას კატეგორიულად ეწინააღმდეგებოდა, „ოპოზიციური რვიანი“ ახალი წინადადებით გამოვიდა. ახალი წინადადება საარჩევნო სისტემის ორ ალტერნატიულ მოდელს მოიცავდა: პირველი მოდელის თანახმად, 150 წევრიანი პარლამენტის 75 წევრი ერთმანდატიან მაჟრიტარულ ოლქებში უნდა არჩეულიყო, თუმცა ერთი პირობით: პარტია მაჟორიტარული ოლქების ხარჯზე იმაზე მეტ ადგილს ვერ აიღებდა პარლამენტში, რაც მის მიერ პროპორციულ არჩევნებში მიღებულ ხმებს აღემატებოდა. მაჟრიტარის გამარჯვებისთვის ბარიერი 30%-დან 50%-მდე უნდა გაზრდილიყო. პარლამენტის მეორე ნახევარი კი პროპორციული სიით დაკომპლექტდებოდა. ამ შემოთავაზების თანახმად, პროპორციულ არჩევნებში მიღებულ ხმების პროცენტულობას უნდა განესაზღვრა პარტიის როგორც მაჟორიტარული, ასევე პარტიული მანდატების ერთობლივი რაოდენობა7.  საარჩევნო სისტემის მეორე მოდელის თანახმად, პარლამენტის 2/3 პროპორციული სისტემით უნდა არჩეულიყო, ხოლო 1/3 - ერთმანდატიანი მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით ოლქებში 50%-იანი ბარიერით. შესაბამისად, უნდა მომხდარიყო მაჟორიტარული ოლქების ახალი საზღვრების დადგენა8
თუმცა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოზიციის გამო, რომელიც მაშინ მაჟორიტარული სისტემის გაუქმებას არ ემხრობოდა, საარჩევნო სისტემა არ შეცვლილა.
დღევანდელ შეთავაზებას უკვე მხარს უჭერს და პარლამენტისადმი მიმართვას უერთდება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, მაშინ, როდესაც კოალიცია „ქართული ოცნების“ ოთხი პარტია - „ეროვნული ფორუმი“, „კონსერვატორები“, „რესპუბლიკელები“ და „მრეწველები“, რომლებიც აქტიურად მოითხოვდნენ მაჟორიტარული არჩევნების გაუქმებას 2012 წლამდე, 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების მაჟორიტარული სისტემით ჩატარებას ემხრობიან.
ცხადია, რომ არსებული საარჩევნო სისტემა ხელისუფლებაში მყოფ პოლიტიკურ ძალას უპირატეს მდგომარეობაში აყენებს, თუმცა, იმედს გამოვთქვამთ, რომ რეალურად კონკურენტუნარიანი და სამართლიანი საარჩევნო გარემოს არსებობა, რაც დემოკრატიული სახელმწიფოს მშენებლობისთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაა, ვიწრო პოლიტიკურ ინტერესებზე მაღლა დადგება.
1. 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებში მმართველმა პარტიამ ხმების 59% მიიღო, თუმცა მაჟორიტარული არჩევნების ხარჯზე მანდატების 80% მოიპოვა.
2. 6000 ამომრჩეველი ყაზბეგში ერთ მაჟორიტარ დეპუტატს ირჩევს, ასევე ერთ მაჟორიტარს ირჩევს 163 000 ამომრჩეველზე მეტი ქუთაისში, მაშინ როდესაც საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით საარჩევნო ოლქებში ამომრჩეველთა რიცხობრივი სხვაობის ზედა ზღვარი 15% უნდა იყოს.
3. მაგალითად, შესაძლებელია მანდატი მოიპოვის კანდიდატმა, რომელსაც ამომრჩეველთა 31% უჭერს მხარს, მაშინ როდესაც იმ ამომრჩეველთა რაოდენობა, რომლებსაც აღნიშნული კანდიდატის გამარჯვება არ სურთ, თეორიულად შესაძლებელია 69% იყოს.
4. http://www.isfed.ge/main/904/geo/
5. ე.წ „ოპოზიციურ რვიანში” გაერთიანებული იყო შემდეგი პოლიტიკური პარტიები: ეროვნული ფორუმი, კონსერვატორები, რესპუბლიკელები, ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრატები, საქართველოს გზა, ახალი მემარჯვენეები, ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობა და ხალხის პარტია.
6. http://www.civil.ge/geo/article.php?id=23210
7.თუ დადგებოდა ისეთი შედეგი, რომ პარტია მაჟორიტარების ხარჯზე იმაზე მეტ მანდატს მოიპოვებდა პარლამენტში, ვიდრე ის იმსახურებდა პროპორციული არჩევნების შედეგად, მას უნდა ჩამოკლებოდა ის მანდატები, რომელიც მან პროპორციული არჩევნების გზით მოიპოვა.

Position of Ruling Parties on Electoral System – Before and After the Elections
The existing electoral system fails to ensure that votes are translated into seats in a proportionate manner1 – fact that no one is disputing anymore. Rather, the principle of equality of suffrage is violated2 and the number of wasted votes is high3
Therefore, on June 2, 2015 following lengthy discussions and public debates eight non-governmental organizations and 15 political parties joined to unanimously called the legislators to abolish majoritarian part of the electoral system4. Instead, we proposed a system in which 75 MPs will be elected through proportional representation voting system, while 75 MPs will be elected through regional proportional system of voting. Regional proportional voting system requires setting up of multi-member districts.
Number of mandates for each multi-member district will depend on the size of constituency. By ensuring that votes are translated into the number of seats in proportionate manner and by protecting the principle of equality of suffrage, the number of wasted votes will be decreased to the minimum, which will in turn create an opportunity to form meaningful multi-member districts.
The necessity of the reform is further reinforced by the position of the ruling coalition, which has offered holding of elections through proportionate system for 2020 elections, despite the fact that it is absolutely feasible to make relevant Constitutional changes to adopt the proportional representation voting system before the upcoming 2016 parliamentary elections.
Notably, today’s proposal of civil society organizations and political parties to abolish the majoritarian voting system was actively supported by members of the now-ruling coalition in 2010-2012. Specifically, the National Forum, the Conservatives, and the Republicans were part of the eight opposition parties5 that proposed the very same model to the ruling United National Movement party, which they are now refusing to adopt6. Another member of today’s ruling coalition – Industry Will Save Georgia – was also involved in works to elaborate a new blueprint for electoral reform. The eight opposition parties proposed the following: election of 75 out of 150 members of parliament through the unified proportionate system and election of remaining 75 members of parliament through regional-proportionate voting system, with 5% threshold for representation for both systems. In place of single-mandate district, number of mandates in regions would be determined according to the size of constituency. The proposal was unveiled by leaders of the opposition party during a press-conference on October 4, 2010.
However, after a few months, following several working meetings with then-ruling United National Party that categorically opposed to changes in the system, the eight opposition parties unveiled a new proposal of two alternative models of the electoral system: in the first model, 75 out of 150 members of parliament would be elected in single-mandate district on one condition: majoritarian seats gained by a party should have been equal or less than seats that it gained in proportionate elections. Threshold for winning majoritarian candidates would increase from 30 to 50%. Another half of the parliamentary seats would be filled through proportional voting list. Based on the proposal, percentage of votes gained by a party in proportional voting system was to determine its total number of majoritarian and party mandates7. In second model of the electoral system, 2/3 of MPs would be elected in a proportionate system, while 1/3 would be elected in single-mandate majoritarian electoral districts with 50% threshold. Consequently, boundaries for majoritarian electoral districts needed to be redrawn8
However, due to the UNM’s refusal to abolish the majoritarian system, the electoral system was never changed.
UNM now supports current proposal and has joined the call to the parliament, while four parties from the coalition Georgian Dream – the National Forum, the Conservatives, the Republicans and the Industrialists – who actively advocated for the abolishment of majoritarian electoral system before 2012, now support majoritarian electoral system for the 2016 parliamentary elections.
Clearly, the existing electoral system works at to advantage of the ruling political force. However, we remain hopeful that having meaningfully competitive and fair electoral system, an integral part of the process of building democratic state, will take precedence over narrow political interests.
1. In 2008 parliamentary elections the ruling party gained 59% of votes; however, it gained 80% of votes through majoritarian voting system.
2. 6000 voters in Kazbegi vote for a single majoritarian MP, and so do over 163 000 voters in Kutaisi, while based on international standards, maximum threshold for difference in size of constituency is 15%.
3. For instance, a mandate can be won by a candidate who is supported by 31% of voters, while in theory, total number of voters who voted against he candidate can be as high as 69%.
4. http://www.isfed.ge/main/904/geo/
5. The so-called eight parties of the opposition included the following parties: the National Forum, the Conservatives, the Republicans, Our Georgia – Free Democrats, Georgian Way, New Rights, Christian-Democratic Movement and People’s Party.
6. http://www.civil.ge/geo/article.php?id=23210
7. If the number of seats won by a party through majoritarian voting system exceeded the number of votes it won through proportionate voting system, the number of former seats would be decreased.