პოლიტიკური რეკლამის ახალი წესები „ფეისბუქზე“
თანამედროვე საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებას საარჩევნო პროცესში თან ახლავს ახალი გამოწვევები, რასაც შესაბამისმა ორგანოებმა ადეკვატურად უნდა უპასუხონ თანასწორი საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად. სულ უფრო მეტად, სოციალური მედია და განსაკუთრებით „ფეისბუქი“ წარმოადგენს წინასაარჩევნო აგიტაციის, კანდიდატების რეკლამირების, თუ ამომრჩეველზე გავლენის მოხდენის მნიშვნელოვან პლატფორმას. „ფეისბუქზე“ განთავსებული პოლიტიკური რეკლამა/ანტირეკლამა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევა აღმოჩნდა ასევე საქართველოს 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე. საარჩევნო პერიოდის მოახლოებასთან ერთად, შეინიშნებოდა სოციალურ ქსელ Facebook-ზე გარკვეული გვერდების გააქტიურება, რომელთა მეშვეობითაც თბილისის მერობის სხვადასხვა ოპოზიციური კანდიდატების წინააღმდეგ დეზინფორმაციული ხასიათის დასპონსორებული პოსტები ვრცელდებოდა. „სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, მსგავსი ფორმით წარმოებული კამპანია წინასაარჩევნო აგიტაცია იყო და უკანონო შემოწირულობას წარმოადგენდა.
„ფეისბუქს“ საარჩევნო და პოლიტიკურ რეკლამებთან დაკავშირებით განსაკუთრებული პოლიტიკა არ ქონდა შემუშავებული, რამაც ხელი შეუწყო გაუმჭვირვალე დაფინანსების მქონე რეკლამების გავრცელებას. ამ მნიშვნელოვანი გამოწვევის წინაშე საქართველოს სახელმწიფოც სრულიად მოუმზადებელი აღმოჩნდა. არჩევნებთან დაკავშირებით პასუხისმგებელ არცერთ სახელმწიფო დაწესებულებას არ აღმოაჩნდა ონლაინ სივრცეში პოლიტიკურ რეკლამაზე რეაგირების მეთოდოლოგია და შესაბამისად დღემდე პასუხგაუცემელია კითხვები - რომელი პოლიტიკური სუბიექტები თუ ინტერესთა ჯგუფები იდგნენ ამ კამპანიების უკან, რა ოდენობის თანხები დაიხარჯა მასზე, რა იყო კამპანიის მასშტაბი და რამდენი ამომრჩევლის ნებაზე მოახდინა გავლენა.
საქართველოს რეალობაში, გამჭვირვალობის კუთხით პრობლემას მხოლოდ ფარული ანტირეკლამა არ წარმოადგენს. საარჩევნო სუბიექტების მიერ აუდიტის სამსახურისთვის წარდგენილი დეკლარაციებიდან ჩანს, რომ დეტალურ დეკლარირებას ექვემდებარება მხოლოდ სატელევიზიო რეკლამის ხარჯი, ხოლო ყველა სხვა რეკლამის, მათ შორის - ბეჭდურ მედიაში, ფეისბუქზე თუ სხვა ონლაინ პლატფორმაზე განთავსების ხარჯი ჯამურად დეკლარირდება. შესაბამისად, ცნობილი არ არის რა ოდენობის ხარჯებს გასწევენ საარჩევნო სუბიექტები ონლაინ პლატფორმებზე, მათ შორის, საქართველოში ყველაზე მასშტაბურ სოციალურ ქსელ ფეისბუქზე.
გაუმჭვირვალე პოლიტიკური რეკლამა გამოწვევა მხოლოდ საქართველოსთვის არ არის. მას შემდეგ, რაც აღმოჩნდა, რომ რუსეთის მიერ მხარდაჭერილი ფეისბუქ-გვერდების რეკლამები ამერიკის შეერთებული შტატების საპრეზიდენტო არჩევნებზე დაახლოებით 10 მილიონმა ადამიანმა იხილა1, სხვა სახელმწიფოების და დაინტერესებული ჯგუფების მიერ ფეისბუქის მიმართ ისმის მოწოდებები უზრუნველყოს პოლიტიკური რეკლამის გამჭვირვალობა.
სხვადასხვა მთავრობისა და საზოგადოების მზარდი ზეწოლის კვალდაკვალ, გასული წლის სექტემბერში, მარკ ცუკერბერგმა დააანონსა ახალი ინიციატივები, რომლის განხორციელებასაც „ფეისბუქი“ აპირებს იმისთვის, რათა უზრუნველყოფილი იყოს საარჩევნო პროცესის ურღვევობა როგორც ამერიკის შეერთებულ შტატებში ასევე მთელს მსოფლიოში.
2017 წლის 2 ოქტომბერს „ფეისბუქმა“ ოფიციალურად გამოაქვეყნა მის პლატფორმებზე პოლიტიკური რეკლამის განთავსების ახალი კონცეფცია, პოლიტიკური რეკლამის გამჭვირვალობის გასაზრდელად. „ფეისბუქის“ რეკლამების ვიცე პრეზიდენტმა რობ გოლდმენმა და გლობალური საჯარო პოლიტიკის ვიცე-პრეზიდენტმა ერთმანეთის მიყოლებით დაანონსეს კონკრეტული ნაბიჯები, რომლის გადადგმასაც ფეისბუქი აპირებს პოლიტიკური რეკლამის რეგულირების მიზნით. მათი განცხადებით, როდესაც საქმე ეხება ფეისბუქზე რეკლამის განთავსებას, ხალხს შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეს გაიგოს ვინ არის რეკლამის გამთავსებელი, სხვა რომელი რეკლამები აქვს განთავსებული მას, განსაკუთრებით, როდესაც საქმე ეხება პოლიტიკურ რეკლამას. მათი განცხადებით, გამჭვირვალობის ეს სტანდარტი მნიშვნელოვანია დემოკრატიისთვის და საარჩევნო პროცესის სტაბილურობისთვის. გამჭვირვალობა ეხმარება ყველას, განსაკუთრებით საარჩევნო პროცესებზე დამკვირვებელ ორგანიზაციებს და ჟურნალისტებს, გაარკვიონ პოლიტიკური რეკლამის დამკვეთების პასუხისმგებლობა - ვისი სახელით მოქმედებენ ისინი და რას ეუბნებიან ამ რეკლამით სხვადასხვა ჯგუფებს.
ამ მიზნით „ფეისბუქზე“ განთავსებული ყველა ტიპის რეკლამის მიმართ იზრდება გამჭვირვალობის სტანდარტი.
2017 წლის ნოემბრიდან „ფეისბუქი“ კანადაში საცდელ რეჟიმში აკვირდება „ფეისბუქზე“ რეკლამის განთავსების ახალ წესებს, რომელიც გულისხმობს შემდეგს: „ფეისბუქ“ მომხმარებელს საშუალება აქვს „ფეისბუქის“ გვერდზე (Page) აირჩიოს ახალი სექცია „View Ads” (რეკლამების ნახვა) რაც საშუალებას იძლევა კონკრეტულმა მომხმარებელმა იხილოს ამ გვერდის მიერ გამოქვეყნებული ყველა რეკლამა „ფეისბუქზე“, „ინსტაგრამსა“ და „მესენჯერში“, მიუხედავად იმისა, ექცევა თუ არა ეს კონკრეტული მომხმარებელი რეკლამის ავტორების სამიზნე აუდიტორიაში. ყველა რეკლამა იქნება ასოცირებული ერთ გვერდთან, რათა რეკლამის დამკვეთმა გვერდი ვერ აუაროს გამჟღავნების ვალდებულებას.
კანადაში აღნიშნული აპლიკაციის დანერგვა, სავარაუდოდ, უკავშირდება 2019 წელს გასამართ ფედერალურ არჩევნებს. ამასთან, ერთი ბაზრის შესწავლა საშუალებას მისცემს „ფეისბუქს“ განსაზღვროს მოსახლეობის მიერ ახალი ფუნქციის გამოყენების მასშტაბი.
ჯერჯერობით, კანადელი მომხმარებელი იხილავს მხოლოდ მიმდინარე რეკლამებს, თუმცა ამ ფუნქციის ამერიკის ტერიტორიაზე გავრცელების შემდეგ მომხმარებელი ასევე იხილავს არქივსაც, რომელიც აშშ ფედერალურ არჩევნებთან დაკავშირებულ რეკლამებს ეხება. შესაბამისად, შესაძლებელი იქნება როგორც მოქმედი, ისე ძველი რეკლამების ნახვა.
თითოეული რეკლამის შემოწმება იძლევა შემდეგი ანალიზის გაკეთების შესაძლებლობას:
• რამდენი ფული დაიხარჯა რეკლამისთვის;
• რამდენ ადამიანზე მოახდინა გავლენა რეკლამამ (რამდენმა იხილა ის);
• დემოგრაფიული მონაცემები (ასაკი, მდებარეობა, სქესი) იმ აუდიტორიის შესახებ, რომელმაც იხილა რეკლამა.
„ფეისბუქის“ ახალი წესების თანახმად, პოლიტიკური რეკლამის დამკვეთი ვალდებული იქნება დაადასტუროს თავისი ვინაობა.
ჯო კაპლანის განცხადებით, „ფეისბუქი“ დაავალდებულებს პოლიტიკური რეკლამის დამკვეთს დაწვრილებითი დოკუმენტაციის წარმოდგენას. ეს წესი გავრცელდება ამერიკის ფედერალურ არჩევნებზე და შემდგომ, კონტექსტის და არჩევნების ხასიათის გათვალისწინებით, სხვა ქვეყნებზე - მათი იურისდიქციის გათვალისწინებით. დოკუმენტაციის წარდგენის პროცესი მოიცავს რეკლამის დამკვეთის ვალდებულებას, რომ რეკლამას მიენიჭოს პოლიტიკური რეკლამის სტატუსი და დაადასტუროს დამკვეთის ვინაობა და ადგილმდებარეობა.
შემოწმების გავლის (verification) შემდეგ, რეკლამის დამკვეთი ვალდებული იქნება პოლიტიკურ რეკლამას დაურთოს თუ ვის სასარგებლოდ და ვის მიერ არის დაფინანსებული აღნიშნული რეკლამა. ამგვარად, დაინტერესებულმა პირმა უნდა შეძლოს დეტალური ინფორმაციის მიღება რეკლამის დამკვეთის შესახებ და ასევე, თუ რატომ არის ის ამ კონკრეტული რეკლამის სამიზნე აუდიტორია.
პოლიტიკური რეკლამის დამკვეთს, რომელიც პროაქტიურად არ გაამჟღავნებს სავალდებულო ინფორმაციას, „ფეისბუქი“ შესაბამისი ჭკვიანი ალგორითმებით მოძებნის და დაავალდებულებს ვინაობის გამჟღავნებას.
აღნიშნული საფრთხეების დასაძლევად ფეისბუქის ადმინისტრაცია გეგმავს მჭიდრო კომუნიკაციას სახელმწიფოების მთავრობებთან დამრღვევი აქტორების შესახებ ინფორმაციის გაზიარების მიზნით, რათა ისინი გამოეთიშონ ყველა სოციალურ პლატფორმას სავალდებულო ინფორმაციის დამალვის შემთხვევაში.
ფეისბუქის ადმინისტრაციის მიერ ზემოაღნიშნული ინიციატივების გაჟღერებისა და დანერგვის პროცესში მნიშვნელოვანია საქართველოში საარჩევნო პროცესში ჩართულმა მხარეებმა დაიწყონ მომავალი არჩევნებისთვის ამ კუთხით მომზადება და ფეისბუქის ადმინისტრაციასთან კომუნიკაცია. საქართველოს რეალობის გათვალისწინებით, ყველა პლატფორმაზე განთავსებული პოლიტიკური რეკლამის მიმართ უნდა გავრცელდეს გამჭვირვალობის იგივე სტანდარტი, რაც ვრცელდება სატელევიზიო რეკლამის მიმართ.
1რეკლამების საერთო რაოდენობის 44% განთავსდა საპრეზიდენტო არჩევნებამდე, ხოლო 56% საპრეზიდენტო არჩევნების შემდგომ.

New Rules for Political Advertising on Facebook
The use of new communications technologies in election processes comes with new challenges that relevant state bodies need to address in order to ensure a fair election environment. Social media, and especially Facebook, is increasingly used as a platform for conducting election campaigns, advertising candidates and influencing voters. Disinformation based political advertising on Facebook became a major challenge for Georgia’s 2017 local government elections. During the pre-election period, a number of pages on Facebook started sponsoring posts containing disinformation related to various opposition candidates for Tbilisi Mayor. It is ISFED’s position that such advertising constituted pre-election campaigning and therefore an illegal donation.
At the time, Facebook did not have a special policy on election and political advertising, which contributed to the spreading of ads with non-transparent funding. Georgian state institutions were unprepared for this challenge as well. In fact, no election related state institution had a methodology in place for responding to online political advertising. As a result, to this day, there is no information about which political subjects or interest groups were behind these ads, how much money was spent, what the scope was, and how many voters were affected.
Disinformation based hidden advertising is not the only transparency related problem in the Georgian election system. When submitting declarations to the State Audit Office, election subjects are obligated to provide separate information only for TV ad expenses, while all other types of advertising, including print media, Facebook, or other online platforms, are declared cumulatively. Consequently, there is no information about how much money is spent by election subjects on online platforms, including Facebook - the most widely used social media platform in Georgia.
Non-transparent political advertising is not a challenge that is unique to Georgia. After discovering that an estimated 10 million people saw Russian sponsored Facebook ads during the US presidential elections1, other countries and stakeholders have come out urging Facebook to ensure the transparency of political advertising.
Following growing government and public pressure, in September 2017, Mark Zuckerberg announced new initiatives on Facebook that would help ensure the integrity of election processes in the United States and around the world.
On October 2, 2017, Facebook officially published new rules for political advertising aimed at increasing the transparency of political advertising. VP of Ads Rob Goldman and VP of Global Public Policy Joel Kaplan announced specific steps Facebook plans to take in order to regulate political advertising. According to them, when it comes to advertising on Facebook, people should be able to tell who the advertiser is and see other, especially political ads they’re running. They also stated that this standard of transparency is important for democracy and stability of the electoral process. Transparency helps everyone, especially election observer organizations and journalists, keep advertisers accountable for who they say they are and what they say to different groups.
For this purpose, Facebook is raising the standard of transparency for all ads.
In November 2017, Facebook started testing new rules for placing political ads in Canada. The test involves users being able to click “View Ads” on any Page and view all ads this Page is running on Facebook, Instagram and Messenger, whether or not the user is in the intended target audience. Advertisers are required to associate their ads with a Page, so that they are unable to avoid the transparency requirement.
The choice of Canada for this test is most likely due to the upcoming federal elections in 2019. Testing in one market also allows Facebook to learn the various ways an entire population uses the feature.
Initially, Canadian users will only see active ads. However, when this function is expanded to the US, an archive of federal-election related ads will also be created, enabling users to see both current and historical ads.
In addition, the following information will be available for each ad:
- Total amount spent.
- Number of impressions.
- Demographics information (e.g. age, location, gender) about the audience that the ads reached.
According to the new rules, political advertisers on Facebook will be required to verify their identity.
According to Joel Kaplan, Facebook will require more thorough documentation from advertisers. This rule will first apply to federal elections in the US, and will later extend to elections in other countries, depending on their jurisdiction.
The process of submitting the documentation involves the advertiser's obligation to identify that they are running election-related advertising and verify their identity and location.
Once verified, the advertiser will be obligated to specify who the political ad is advertising and who it is paid by. In this way, Facebook users will be able to see details about the advertiser together with an explanation of why they are its target audience.
For political advertisers that do not proactively disclose obligatory information, Facebook will use machine learning tools to find them and require them to disclose their identity.
In order to overcome these threats, Facebook intends to communicate closely with governments to share information on suspicious actors to ensure that they are no longer able to use social platforms if they decide to hide the obligatory information.
In light of the above developments, Georgian state institutions involved in the election process must take these issues into account when preparing for future elections and start communicating with Facebook. In addition, any platform where political ads are placed must be subjected to the same standard of transparency that applies to TV advertising.